Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαζεψε τα αρχεια σου απο αυτο το λαπτοπ, λογικα δεν ειναι πολλα. Πηγαινε σε ενα αλλο pc, κατεβασε ενα φρεσκο iso απο την ms και εγκατεστησε τα windows φρεσκα. Βεβαια, το που θα βρεις drivers ειναι ενα θεμα, γιατι τα συγκεκριμενα λαπτοπ εχουν πολυ περιεργο hw. Μια φορα μου εχει ζητηθει να βαλω κατι σε τετοιο (32αρι) λαπτοπ και να μην πιανιε χωρο, και τελικα εβαλα λινουξ γιατι μονο εκει παιξανε ολα με τη μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, Gia Chrysa είπε

Μπορώ να συνεχισω να χρησιμοποιω το λαπτοπ αν ληξουν τα windows? Internet, κτλ.. 

Δεν λήγουν πλέον τα windows, απ' τη στιγμή που έχουν ενεργοποιηθεί ήδη και φορμάτ να κάνεις επιλέγεις "δεν διαθέτω κλειδί" συνεχίζει την εγκατάσταση και ενεργοποιούνται ξανά αυτόματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα; μου εβγαλε ειδοποίηση οτι θα ληξουν και πρέπει να κατεβάσω την καινούργια έκδοση, 20Η2. Εντάξει τότε, θα πορευτω με τα ληγμενα γιατι την νεα εκδοση δεν βλεπω να την κατεβαζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gia Chrysa είπε

Σίγουρα; μου εβγαλε ειδοποίηση οτι θα ληξουν και πρέπει να κατεβάσω την καινούργια έκδοση, 20Η2. Εντάξει τότε, θα πορευτω με τα ληγμενα γιατι την νεα εκδοση δεν βλεπω να την κατεβαζει. 

Άλλο αυτό, καλύτερα να κάνεις την αναβάθμιση για να μην έχεις κενά ασφαλείας στο σύστημα. Πάντως δεν λήγουν, ούτε καν χρειάζεται να αγοράσεις κλειδί, μπορείς να τα χρησιμοποιείς και δωρεάν με κάποιες περιορισμένες δυνατότητες που είναι κυρίως αισθητικές (αλλαγή θέματος κτλ). Απλά βγάζει ένα σηματάκι κάτω δεξιά, το οποίο μπορείς να το κρύψεις κι αυτό με πρόγραμμα.

Όσον αφορά τον χώρο στον δίσκο, αυτό που λες ότι γεμίζει μόνο του, ίσως έχει να κάνει με σημεία επαναφοράς. Γράψε κάτω αριστερά στην αναζήτηση "Δημιουργία σημείου επαναφοράς" (δεν χρειάζεται να το γράψεις όλο, θα στο εμφανίσει μετά την 1η λέξη), άνοιξε το παραθυράκι και πάτα "Ρύθμιση παραμέτρων" έχοντας επιλεγμένο τον τοπικό δίσκο C. Εκεί μπορείς να δεις πόσο χώρο πιάνουν τα σημεία επαναφοράς και να τα σβήσεις με Διαγραφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Κυνηγάμε την ουρά μας χωρίς να έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Πάμε λίγο απ' την αρχή μπας και ξεμπλέξουμε. Έκανες uninstall το OneDrive. Έκανες τα S σε Home. Είσαι με Microsoft account. Είμαστε κομπλέ; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θες να λύσεις τώρα ή συζητάμε περί ανέμων και υδάτων; Αν όλα λειτουργούν όπως τα θες και απλά θες να αποσυνδεθείς απ' το Microsoft account πήγαινε Έναρξη-Ρυθμίσεις-Λογαριασμοί και κάπου εκεί πρέπει να έχει επιλογή να συνδεθείς με τοπικό λογαριασμό.

Είμαστε κομπλέ, σε ευχαριστώ, απλά μου είπανε (κι εσύ απ' ότι βλέπω ) για φορμάτ ώστε να ξεφορτωθώ τυχόν σαβουρα του κατασκευαστή. Με τα θέματα που είχα τα έλυσα, κι ευχαριστώ για την υπομονή και τη βοήθεια όλων.

Θα επιχειρήσω φορμάτ μόνος μου, ψάχνοντας και στο νετ ακούγοντας και όλα όσα έχετε γράψει. Όχι φυσικά γιατί τσιγκουνεύομαι να μου το κάνει κάποιος τεχνικός, κλάιν, αλλά γιατί εντάξει, 2021 έχουμε και πρέπει να μάθουμε τουλάχιστον κάποια βασικά πράγματα να τα κάνουμε μόνοι μας. 

Ωραίο το φόρουμ σας πάντως παιδιά, θα προσπαθήσω να συμμετέχω όσο μπορώ να βοηθάω (και να βοηθιέμαι)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dwarman5 είπε

Είμαστε κομπλέ, σε ευχαριστώ, απλά μου είπανε (κι εσύ απ' ότι βλέπω ) για φορμάτ ώστε να ξεφορτωθώ τυχόν σαβουρα του κατασκευαστή. Με τα θέματα που είχα τα έλυσα, κι ευχαριστώ για την υπομονή και τη βοήθεια όλων.

Θα επιχειρήσω φορμάτ μόνος μου, ψάχνοντας και στο νετ ακούγοντας και όλα όσα έχετε γράψει. Όχι φυσικά γιατί τσιγκουνεύομαι να μου το κάνει κάποιος τεχνικός, κλάιν, αλλά γιατί εντάξει, 2021 έχουμε και πρέπει να μάθουμε τουλάχιστον κάποια βασικά πράγματα να τα κάνουμε μόνοι μας. 

Ωραίο το φόρουμ σας πάντως παιδιά, θα προσπαθήσω να συμμετέχω όσο μπορώ να βοηθάω (και να βοηθιέμαι)!

https://www.pcsteps.gr/448-format-υπολογιστή-windows-7-windows-8-windows-10/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Δεν χρειάζεται να το βρεις, είναι αποθηκευμένο στην μητρική. Κατά την εγκατάσταση θα το δουν αυτόματα τα Windows και θα ενεργοποιηθούν στην αντίστοιχη έκδοση, επίσης αυτόματα.

Θα μπουν τα Home, όχι τα S.

Κατεβάσεις το Media Creation Tool το οποίο με τη σειρά του θα κατεβάσει το iso. Όταν το τρέξεις θα σε ρωτήσει αν θες να το αποθηκεύσεις σε δισκάκι DVD ή σε USB, αλλιώς μπορείς και με το Rufus.

Μιας και είναι καινούριος ο υπολογιστής και δεν του έχει περάσει προγράμματα και αρχεία, συστήνεται να κάνει ένα φορμάτ για να περάσει την τελευταία έκδοση των Windows καθώς και να διώξει τυχόν σαβουροπρογράμματα του κατασκευαστή.

Σ' ευχαριστώ πολύ, ήσουν ιδιαίτερα κατατοπιστικός. Θα επιχειρήσω φορμάτ στις επόμενες μέρες, θα επανέλθω να δώσω φιντμπακ! Όχι ότι ενδιαφέρει κανέναν, αλλά για την ιστορία.

Είναι, τουλάχιστον, αυτό το μπέρδεμα με τα S μια ευκαιρία ώστε να σταματήσω να είμαι ψηφιακά αναλφάβητος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια θα τρελαθω . γεμισε το onedrive μου . εχω στην επιφανεια εργασιας μου 18 gb φωτογραφιες και προσπαθω να τις κανω αντιγραφη στον εξωτερικο σκληρο δισκο .... αν αποσυνδεσω το δικτυο και δεν εχει ιντερνετ ο υπολογιστης μου μου πεταει σφαλμα 0x80070184 που οδηγει στο Onedrive . Αν συνδεσω δικτυο και πατησω αντιγραφη επικολληση στον εξωτερικο σκληρο δισκο μου λεει οτι το Onedrive μου ειναι γεματο και δεν προχωραει η αντιγραφη ( ?!?!?! ) τι να κανω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα προσπαθησα να κανω την αναβάθμιση τρεις φορες, και τις τρεις εκανε ληψη και τωρα εχει γεμισει ο δισκος και δεν εχει καθολου χωρο! Αφου τα ειχε κατεβασει πριν γιατι τα ξανακατεβαζει;; που μπορω να τα βρω και να τα διαγραψω;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια προσπαθω μηνες να διορθωσω αυτο το προβλημα οταν μπαινω safe mode με δικτυο που κολλανε ολα και κρασαρει ολο το ui και δε μπορω, τι μπορει να συμβαινει και εξακολουθει να γινεται αυτο και μετα απο format-clean install που εκανα? Στο κανονικο safe mode δεν εχει θεμα. Να υποθεσω πως ειναι bug των windows 10? Πριν απο ενα φεγγαρι δεν μου το εκανε. Ειναι αδιανοητο μετα απο clean install και ενω ολα δουλευουν ρολοι να μου κανει αυτο το προβλημα ακομα.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους ενδιαφέρονται για "παράνομα" κλειδιά... Οι άλλοι ας τα βάλουν σπασμένα.

https://www.insomnia.gr/articles/various/advertorial/dealworlds-windows-10-keys-march-2021/

 

Επεξ/σία από Alejandro
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να παρω κλειδι (απο το insomnia ή απο οποιοδηποτε κλειδαδικο που τα δινει οσο ενας καφες) και μετα απο λιγο να σταματησει να δουλευει, καλυτερα να τα κανω donation στον οποιον εφτιαξε το εκαστοτε κρακ, ετσι για τον κοπο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...