Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/5/2021 στις 6:04 ΜΜ, jim_p είπε

Μεσα σε περιπου 10 μερες, φτασαμε απο το "ουτε φετος" στο "ποτε"
https://www.windowscentral.com/microsoft-confirms-windows-10x-not-coming-2021

Παρομοια αρθρα υπαρχουν σε xda, verge, mspoweruser, neowin, lilyputing κλπ.

Το winget ξερω πως να το βαλω, το εχω βαλει παλιοτερα και δεν με ικανοποιησε. Γκρινιαζω για το οτι στην 21h1 θα ερχοταν προεγκατεστημενο, αλλα δεν ηρθε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε σεις θα με ρίξετε στα σκληρά μετά από μήνες αποτοξίνωσης..

1. <<Ουτε φετος θα δουμε τα 10x.>>

Αναφορά σε κείμενο

The blog post doesn't specifically state that Windows 10X is never coming, but it's likely that it never will.
"Likely" = βγάζω clickbait τίτλους από το στομάχι μου.
Source: https://www.windowscentral.com/microsoft-confirms-windows-10x-not-coming-2021

2. <<Το winget στην 21h1 θα ερχοταν προεγκατεστημενο.>>

Αναφορά σε κείμενο

The Windows Package Manager project is in Preview. We welcome all feedback, and that feedback might lead to big (maybe even breaking) changes. Source: https://github.com/microsoft/winget-cli
App states: Preview ---> Alpha ---> Beta --> RTM --> Release. Yes? Yes.

3. <<το γαματο wu.. δοκιμασα και την tn-wn722n v1 αλλα ουτε αυτη τη βρηκε>>

Αναφορά σε κείμενο

TPLINK tn-wn722n v1
FCC approval date    18 November 2009  <----- WTF!
Υποστήριξη OS: WInXP, WIn7, Win8.
Υποστηριξη Win10: OXI
Τελευταίοι Drivers: 13 NOE 2013 <---- WTF!
https://www.tp-link.com/gr/support/download/tl-wn722n/v1/#Driver

Κόστος αγοράς καινούργιου wifi dongle συμβατού με win10 : ΔΕΚΑ ΕΥΡΩ.
https://www.skroutz.gr/s/8201383/D-Link-DWA-131.html

...είπε ο pigeon και τράβηξε για το δάσος. 🌲

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειπα οτι δεν ειναι παλιο το στικακι που λεω. Αλλα δεν εβρισκε drivers το wu ουτε οταν υπηρχαν τα 7 και τα 8, την εποχη που ηταν νεο. Και δεν μιλαω για drivers απο την tplink αλλα απο την atheros, που βγαζει κανονικα για w10. Εννοειται οτι το εχω δοκιμασει και παιζει κανονικα. 
Και οχι, δεν ψηνομαι να παρω στικακι με τσιπακι του κιλου της realtek. Ειναι ο ορισμος του pain in the ass, ειδικα σε λινουξ, σε αντιθεση με την atheros που εχει υποδειγματικη υποστηριξη. Εχω 2 στικακια με τσιπακια της atheros και παιζουν ακομα και σε tvboxes που εχουν υπερ-υπερ-περιορισμενη υποστηριξη σε hw.

Για τους drivers της intel που δεν βρηκε, που εινια απο hw περσινο, εχεις να πεις κατι?

Για το winget, δεν ειπα πουθενα οτι δεν μπορω να το βαλω με το χερι. Αλλα αλλο να ερχεται προεγκατεστημενο και αλλο να πρεπει να το βαλω εγω. Btw, για το winget υπαρχουν 3 επιλογες εγκαταστασης
- το κατεβαζεις απο το github της ms και το βαζεις με το χερι, οποτε παιρνει ενημερωση του αγιου Ποτε
- γραφεσαι στην preview εκδοση του στο store και το βαζεις απο εκει (λογαριασμοι ms, store κλπ που τα βλεπω και βγαζω εκζεμα)
- χρησιμοποιεις καποια insider build (ουτε κατα διανοια)

Για την 21h1 και το winget, το μονο που θυμαμαι ειναι εναν τυπο στο mdl που ελεγε οτι θα γινει διαθεσιμο για την εκαστοτε εκδοση οταν σταματησει να ειναι preview. Απ' οτι φαινετια, ακομα ειναι preview (η τελευταια "preview μεν, marked as stable δε" εκδοση του βγηκε πριν 8 μερες). Και βλεπω οτι βγαινει τετοια "stable" καθε ΜΗΝΑ απο περυσι το καλοκαιρι.
Αρα κλασικη ms, κανει κακη χρηση του ορου stable για κατι που η ιδια ονομαζει preview. Δεν φταιω εγω!

Τελος, για τα 10x, επειδη διαβασα το επιμαχο σημειο στο blog/αρθρο της ms και λεει οτι λενε και τα αρθρα που λεω: οτι η ms δεν λεει ευθεως οτι σταματησε την αναπτυξη τους αλλα οτι θα συμπεριλαβει πραγματα απο την αναπτυξη των 10x στα κανονικα windows. Ολοι λενε βεβαια οτι με αυτο τον τροπο ειναι σαν να λεει τερμα, απλα δεν το λεει στα ισα, οπως εκανε παντα με ολα τα αποτυχημενα project της πριν τα θαψει.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στικάκι της tplink ειναι αρχαίο και τυχαίνει να εχω το ίδιο (αρχαιοκάπηλος είμαι κι εγω 😁 μην αγχώνεσαι). Περιέργως δουλεύει ακόμα στα win10 με χεράτους drivers από win7, μια εκδοση πίσω από την τελευταία. Στα win8 λάθος θυμάσαι, το εβλεπε κανονικά αλλά περνούσε τους λάθος drivers -έκανε disconnect ανα τακτά διαστήματα. Το wu φταιει για πολλά όχι γι'αυτο.

"Συσκευές της Intel" το παρέκαμψα γιατί δεν γράφεις device_id . Πέρασες τους chipset drivers που δίνει η Motherboard; δλδ το πακέτο με τα .inf για να μπορει να ανιχνεύσει σωστά ολο το υποσύστημα; Αν οχι, θα τα βαλεις όλα με το χέρι. The burden of choice..

Το winget ήταν και είναι preview. Stable ονομάζουν τις εκδόσεις που δεν κρεμάνε με το που τις τρέχεις.. Τώρα τι να σου πω για την διαφήμιση, οταν τα blog πρεπει να βγαλουν τα προς το ζην, οι πηχυαίοι τίτλοι άνευ περιεχομένου πάνε κι έρχονται. Κρατάμε οτι δεν λεει κ πολλά σαν λειτουργία, δλδ πας να βαλεις Firefox και σου δίνει 1 εκδοση πίσω. Δεν ενημερώνει το repository και δεν μιλάμε σε επίπεδο Linux repo που αργει 2-3 μέρες. Εντελώς άχρηστο για μένα προς το παρον..

Για το θέμα με τα win10x, κυκλοφόρησε σαν καρκίνος ένας άκυρος τίτλος αφορμή μιας εικασίας (που έβαλα στο προηγούμενο quote). Δεν αλλάζει κάτι απ'αυτο που είπαν πριν λίγο καιρό και έβαλες κ εσύ εδώ ως είδηση. Θα παγώσει η ανάπτυξη μέχρι νεωτέρας. Τι ειχες microsoft τι είχα πάντα, ένα πράγμα... Μεταξύ μας πιστεύω οτι θα βγεί και 10x γιατί δεν γίνεται να δουλέψει το δι-όθονο surface με τα κλασικά windows.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω πλεον το pc προχειρο για να ανεβασω τα hwid των 2 συσκευων που δεν βρηκε. Ειναι δυνατον ομως να βρηκε τα παντα (καρτα δικτυου/ηχου/γραφικων, controllers, κλπ) που ηταν ολα (δεν παιρνω ορκο) της intel και να κολλησε σε αυτα τα 2? Drivers περασα μονο για αυτα, για τιποτε αλλο, γιατι μονο αυτα ειχανε θαυμαστικο στον device manager μετα το τελος ολων των ενημερωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολλά components της motherboard δεν τα βλέπει αν δεν περάσεις το Intel INF utility (.inf αρχεία είναι όχι drivers). Το περνάω πάντα πρώτο σε καθαρή εγκατάσταση για να βρει ότι θέλει μόνο του και καθαρίζει από τα ⚠️η λίστα στον device manager. Ειναι λίγο κουλό αλλά συμβαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2021 στις 9:28 ΜΜ, maarinos είπε

@A_panM

174023d1516816398-turn-off-language-bar-

174024d1516816398-turn-off-language-bar-

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το έκανα αλλά κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση εξαφανίζεται. Επίσης ούτε η αναζήτηση δεν δουλεύει. τι να πω.. αφού πατήσω win+R ctfmon.exe εμφανίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2021 στις 9:32 ΜΜ, Thresh είπε

Δεν είναι από τα μεγάλα πάντως που δημιουργούν "Old Windows" φάκελο.

Feature-Update 21h1 Enablement Package 

χρησιμοποιώντας ένα πακέτο ενεργοποίησης KB5000736  165 KB

Windows 10, οι εκδόσεις 2004, 20H2 και 21H1 μοιράζονται ένα κοινό βασικό λειτουργικό σύστημα με ένα πανομοιότυπο σύνολο αρχείων συστήματος. Επομένως, οι νέες δυνατότητες του Windows 10, έκδοση 21H1, περιλαμβάνονται στην πιο πρόσφατη μηνιαία ενημέρωση ποιότητας για το Windows 10, έκδοση 2004 και Windows 10, έκδοση 20H1, αλλά βρίσκονται σε ανενεργή και αδρανή κατάσταση. Αυτές οι νέες δυνατότητες θα παραμείνουν αδρανείς μέχρι να ενεργοποιηθούν μέσω του "πακέτου ενεργοποίησης", ενός μικρού, γρήγορου στην εγκατάσταση "κύριου διακόπτη" που ενεργοποιεί τις δυνατότητες του Windows 10, έκδοση 21H1.

https://support.microsoft.com/el-gr/topic/kb5000736-προ-windows-10-έκδοση-21h1-χρησιμοποιώντας-ένα-πακέτο-ενεργοποίησης-75a01e67-3b5f-4677-8efe-42852e41c7cf

το δοκιμασα με την εκδοση 19042.985 και μετα απο ενα λεπτο η εκδοση ειναι τωρα 19043.985

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος στο mdl διαπιστωσε πως τα sums καποιων iso της 21h1 ειναι πανομοιoτυπα με αυτα των iso της insider preview 19043.928, μιας εκδοσης δηλαδη που βγηκε αρχες Απριλιου, αρα ισχυει αυτο που ελεγα παραπανω για ξαναζεσταμενο φαγητο. Τα iso που δεν εχουν αντιστοιχια σε sums ειναι αυτα για τα οποια δεν δινεται insider preview στην συγκεκριμενη γλωσσα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αμα σου πω οτι δεν θε μου λειψει... Μονο για κατι web interfaces απο ip cameras ειχε καποια χρησιμοτητα και καποια σαιτς τραπεζων...καποτε...

Edge ειναι ο νεος Θεος μας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Ξαναζεσταμένος Chrome δηλαδή

Οπως και ολοι οι chromium-based. Το θεμα ειναι ποσο τον εξελισσεις απο κει και περα. Και η microsoft εχει κανει πολυ καλη δουλεια στον Edge. Αν εσωζε και τους κωδικους στο account για να μην εχω το αγχος να τους σωζω χειροκινητα για ασφαλεια , θα ηταν ο απολυτος αυτη την στιγμη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία που έχω τελευταία. Αξίζει κάθε φορά σε φρέσκια εγκατάσταση Windows να κάνουμε secure erase τον SSD ή αφήνουμε την διαδικασία να την κάνoυν (εννοώ δημιουργία νέου volume κτλ) τα Windows κατά την εγκατάσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

να κάνουμε secure erase

Για ποιον λογο ? Ο μονος λογος που κανω secure erase εναν δισκο ειναι οταν προκειται να τον πουλησω. Μην τραβηξει ο αγοραστης κανα data recovery και βρει τις dick pics μου :) 

Αλλα απο ο,τι βλεπω αλλο εννοεις. Αν δεν εμπλεκονται αλλα λειτουργικα , εγω αυτο που κανω ειναι σβησιμο των partitions , new partition , οπου και δημιουργει τα τρια βασικα , δηλ το uefi partition , ενα system reserved ο,τι και αν ειναι αυτο και το κυριως. Επιλογη το κυριως για εγκατασταση και αστο να κανει τα δικα του.

Μην περιπλεκουμε τα πραγματα...ειναι αρκετα απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...