Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει κάποιος τρόπος στα win 10, να επιλέξω μέγεθος χαρακτήρων για τα file names μέσα στους φακέλους (για τους τίτλους των ταινιών που έχω σ' ένα φάκελο π.χ. ) , όπως γινόταν μέχρι και στα 7, με δεξί κλικ στο desktop και «εξατομίκευση»  , χωρίς να αλλάζει το μέγεθός τους... παντού;

Επιλέγοντας ένα μέγεθος χαρακτήρων που δε θα χρειάζομαι γυαλιά για να τους διακρίνω, μπαίνει το ίδιο και στο UI των προγραμμάτων με αποτέλεσμα π.χ. στον Chrome, τα tabs και τα bookmarks να γίνονται ένα στρέμμα το καθένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα συστημα με 1909, πεταχτηκε στο ακυρο μια bsod και το συστημα επανεκκινησε. Και μετα την επανεκκινηση, χαθηκανε ΟΛΑ τα αρχεια απο την επιφανεια εργασιας (κατι excel και word που ειναι απαραιτητα για τη λειτουργια του μαγαζιου) και ΟΛΟΙ οι φακελοι μεσα απο το φακελο του χρηστη, εκτος απο τον documents και τα downloads.
Η επαναφορα συστηματος δεν αλλαξε κατι, μιας και υπηρχε ΕΝΑ μονο restore point που ηταν απο ενα μηνα πριν και το recuva δεν βρηκε απολυτως τιποτα. Καμια αλλη ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες, σε ένα λάπτοπ ενός φίλου, μετά από φορμάτ, μόλις πάει να βάλει αυτά τα updates παγώνει εντελώς και αφού κλείσει από το power, μετά έχει πρόβλημα και στο boot, καταλήγει σε μαύρη οθόνη ή παγώνει στα κυκλάκια που κάνουν loading. Η μόνη λύση είναι να forced shutdown μέχρι να πάει στην επιδιόρθωση και να κάνω επαναφορά σε ένα σημείο που κατάφερα να φτιάξω πριν από αυτά τα updates.

updates.png

Δεν ξέρω ποιο φταίει, ούτε και έχω τρόπο να το παρακάμψω. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Παίδες, σε ένα λάπτοπ ενός φίλου, μετά από φορμάτ, μόλις πάει να βάλει αυτά τα updates παγώνει εντελώς και αφού κλείσει από το power, μετά έχει πρόβλημα και στο boot, καταλήγει σε μαύρη οθόνη ή παγώνει στα κυκλάκια που κάνουν loading. Η μόνη λύση είναι να forced shutdown μέχρι να πάει στην επιδιόρθωση και να κάνω επαναφορά σε ένα σημείο που κατάφερα να φτιάξω πριν από αυτά τα updates.

updates.png

Δεν ξέρω ποιο φταίει, ούτε και έχω τρόπο να το παρακάμψω. Καμιά ιδέα;

πήγαινε ρυθμίσεις -ενημέρωση και ασφάλεια - windows update - και πατα παύση ενημερώσεων Τσέκαρε δίσκο-  θερμοκρασιες γραψε  και τα χαρακτηριστικά του λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hp8 είπε

πήγαινε ρυθμίσεις -ενημέρωση και ασφάλεια - windows update - και πατα παύση ενημερώσεων Τσέκαρε δίσκο-  θερμοκρασιες γραψε  και τα χαρακτηριστικά του λαπτοπ

Παύση ενημερώσεων δεν με αφήνει να κάνω, γράφει "Πραγματοποιήστε λήψη των πιο πρόσφατων ενημερώσεων για να κάνετε ξανά παύση", οπότε αναγκαστικά το έχω αποσυνδέσει απ' το ίντερνετ μέχρι να βρω λύση.

Το λάπτοπ είναι ένα HP Pavilion 15'' (δεν γράφει μοντέλο πουθενά από κάτω). Έχει τον i5 4200U. Ο δίσκος έχει 100% υγεία και οι θερμοκρασίες είναι νορμάλ 50C-55C idle και σε load το μεγαλύτερο που είδα ήταν 80C, αυτά ήταν τα πρώτα που κοίταξα.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/8/2021 στις 3:49 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Βρε παιδιά αυτό το DistributedCOM στο event viewer τι είναι; Έχει χιλιάδες τέτοια..

ο γουγλης ειναι φιλος μας... https://www.google.com/search?client=opera&q=DistributedCOM&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

https://www.makeuseof.com/tag/fix-distributedcom-error-10016-windows/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cameranek είπε

μπούρδες είναι αυτά, τα έχω δει και εγώ. Σιγά μην πάω να πειράξω τυχαία αρχεία στο registry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μπούρδες αυτός είναι ο μόνος τρόπος αν θες να μη βλέπεις τα events #10016. Πάντως ούτε πρόβλημα υπάρχει, ούτε οι αλλαγές που προτείνονται είναι μόνιμες γιατί μετά από λίγο καιρό επανέρχονται τα warnings, πιθανότατα από κάποιο major update. Το έκανα κι εγώ παλιότερα μια δυό τρείς φορές, ύστερα βαρέθηκα..

Αναφορά σε κείμενο

These 10016 events are recorded when Microsoft components try to access DCOM components without the required permissions. In this case, this behavior is expected and by design.

Άλλος τρόπος για να τα αποφύγεις είναι να αλλάξεις το xml φίλτρο που μαζεύει τα δεδομένα από τα διάφορα event logs, αλλά το 'Administrative Events' που εμφανίζει τα εν λόγω warnings δεν επιτρέπει αλλαγές (πρέπει να το κάνεις copy σε αλλο view και να αλλάξεις εκείνο). Δες εδώ πως γίνεται άμα έχεις όρεξη: https://docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-client/application-management/event-10016-logged-when-accessing-dcom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δώ στο PC μου το πόσα COM errors έχει Γιάννη τόσο καιρό που έχω να κάνω format θα μετράω μέχρι να σβήσει ο ήλιος. 

Κάνουνε κάποιο πρόβλημα? Οχι. Όπως είπε και ο @pigeon είναι μ@λ@κιες της μικρομαλακής και δεν κάνει κάτι ούτε στην λειτουργικότητα του PC ούτε στην απόδοση

Ο μόνος λόγος που κοιτάω το event viewer είναι για κανένα WHEA ή όταν φάω κανα ξαφνικό reboot (ποτέ δηλαδή, πλέον)

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου για λύστε μου μια απορία…

Το αυθεντικό ISO των win10 που κατεβάζουμε είναι «ένα» και ανάλογα το κλειδί που θα βάλουμε γίνετε home ή pro;

Γιατί θα στήσω ένα νέο σταθερό pc και μόνο Pro κλειδιά βρίσκω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Το αυθεντικό ISO των win10 που κατεβάζουμε είναι «ένα» και ανάλογα το κλειδί που θα βάλουμε γίνετε home ή pro;

το iso είναι 1 άλλα στην εγκατάσταση επιλέγουμε ανάλογα με το  κλειδί που έχουμε Δηλ κλειδί pro επιλέγουμε pro  για εγκατασταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...