Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα επηρεάστηκε μόνο το "Golden Case" μου. Έτσι το αποκαλώ το pc της δουλειάς μου, έχει μέσα εγκατεστημένα προγράμματα κλασσικά ολα legit, κάποια που είναι αποκλειστικά για την δουλειά από οικονομική διαχείριση μέχρι και musicians editors & studio mastering controlers και τέλος 2 εφαρμογές την οποία 1 έκανα μόνος μου με κόπο και την άλλη με πολλά χρήματα ένας άλλος προγραμματιστής... οπότε καταλαβαίνετε πόσο σημαντικό είναι το pc case μου.
1. Δεν έχει πρόσβαση στο intenet μόνο κάθε 3 μήνες για αναβαθμίσεις.
2. Είναι κρυφό, και αποσυνδεδεμένο από το εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού.
3. Ακόμα και στο NAS δεν το εχω συνδεδεμένο και δεν έχει πρόσβαση.

Οπότε είμαι ο "Κιμ Γιονγκ Ουν" του. Οπότε χθες βράδυ που έγινε η αναβάθμιση από το Win Update σήμερα που τα άνοιξα αντίκρισα αυτό.

Ευτυχώς που λόγο της ιδιαιτερότητας του έχει συστοιχία δίσκων και κρατάει καθημερινά όταν είναι αναμμένος 2 με 4 clone images για επαναφορά αρχείων. Οπότε μικρο το κακό σε εμενα, αλλά σε άλλους που δεν θα είχαν την ίδια προσοχή; Αμάν ρε MS αμάν πια! Στα Win ME σε υποστήριξα, μόνο στα Vista σε γιούχαρα και εσύ φέρεσαι ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις μου έσβησε έναν φάκελο μαζί με τα αρχεία του, τα οποία τα είχα δημιουργήσει μέσω του pain το μεσημέρι. Είμαι με καθαρή εγκατάσταση και full update 17763.134 windows 10 pro 64bit με κανονικό key. Πριν κάνω την χθεσινή αναβάθμιση από 17763.55 όλα λειτουργούσαν άψογα, το μετάνιωσα ;-(....

Μόλις το έκανε αυτό η επιφάνεια εργασίας μου είχε φλασάρει και δεν έδειχνε τα αρχεία που έβαζα μέχρι να τις κάνω "refres". Στην επανεκκίνηση έχασε και την εικόνα τις επιφάνειας εργασίας.

lenovo Thinkpad x230

Επεξ/σία από SpiritGuru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πάμε καλααααααααααααααα.........

Quote

Η Σύμβαση παροχής υπηρεσιών έγινε σαφέστερη

Λαμβάνετε αυτό το email, επειδή ενημερώνουμε τη Σύμβαση παροχής υπηρεσιών της Microsoft, η οποία ισχύει για ένα ή περισσότερα προϊόντα ή υπηρεσίες για καταναλωτές της Microsoft που χρησιμοποιείτε. Αλλάζουμε τη συμβαλλόμενη οντότητα για τις δωρεάν υπηρεσίες που παρέχουμε στους καταναλωτές στις Ευρωπαϊκές αγορές (Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο και Ελβετία) από Microsoft Corporation (US) σε Microsoft Ireland Operations Limited, One Mic‍rosoft Place, So‍uth Co‍unty Bus‍iness Pa‍rk, Leo‍pardst‍own, Dub‍lin 18, I‍rel‍and. Επίσης, αλλάζουμε την ισχύουσα νομοθεσία σε εκείνη της Ιρλανδίας για τις αξιώσεις που σχετίζονται με τις δωρεάν και επί πληρωμή υπηρεσίες που παρέχονται στους καταναλωτές στις Ευρωπαϊκές αγορές. Δεν υπάρχουν άλλες αλλαγές στη Σύμβαση παροχής υπηρεσιών της Microsoft.

Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρη τη Σύμβαση παροχής υπηρεσιών της Microsoft εδώ. Επίσης, μπορείτε να μάθετε περισσότερα σχετικά με αυτήν την ενημέρωση στη σελίδα Συνήθων ερωτήσεων εδώ. Αυτή η ενημέρωση της Σύμβασης παροχής υπηρεσιών της Microsoft θα τεθεί σε εφαρμογή στις 28 Δεκεμβρίου 2018. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που παρέχουμε στους καταναλωτές στις ή μετά τις 28 Δεκεμβρίου 2018, αυτό σημαίνει ότι αποδέχεστε την ενημερωμένη Σύμβαση παροχής υπηρεσιών της Microsoft.

Εάν δεν συμφωνείτε, μπορείτε να επιλέξετε να διακόψετε τη χρήση των προϊόντων και των υπηρεσιών και να κλείσετε τον λογαριασμό σας Microsoft πριν από την έναρξη ισχύος αυτών των όρων. Εάν είστε γονέας ή κηδεμόνας, φέρετε την ευθύνη για τη χρήση των προϊόντων και των υπηρεσιών για καταναλωτές της Microsoft εκ μέρους του παιδιού ή του εφήβου, συμπεριλαμβανομένων των αγορών.

Σας ευχαριστούμε που χρησιμοποιείτε τα προϊόντα και τις υπηρεσίες της Microsoft.

 

Επεξ/σία από SeXBOX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alex-V είπε

ΣΗΜΕΙΩΣΗ!

Υποψιν. Η εκδοση LTSC και αν δεν κανω λαθος και η κανονικη 1809, δεν λειτουργουν σε BIOS! Μιλαω για clean install, οχι update

Προσωπικα αναφερομαι για την ltsc την οποια δοκιμασα. Ειναι μονο για uefi. 

Και εγω αυτο ειπα χθες αλλα δεν πρεπει να ειναι ετσι.

Κατεβασα την LTSC 2019, διαμορφωσα το USB σε fat32 και με το που ανοιγω το Rufus και επιλεγω το iso, βλεπω κατω στα Partition Scheme να μου βρισκει αυτοματα gpt και uefi  αντι για mbr και BIOS. Ωχ ειπα δεν προκειτε να βαλω LTSC, αλλα με την δευτερη προσπαθεια βρηκε mbr και BIOS και εγινε η εγκατασταση.

Legacy BIOS εχω αν δεν κανω τοσο μεγαλο λαθος.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😂😂

18 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

 

18 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Σας ευχαριστούμε που χρησιμοποιείτε τα προϊόντα και τις υπηρεσίες της Microsoft. 
XAXAXXAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXAXA 😂

 

Επεξ/σία από SpiritGuru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fearless είπε

Και εγω αυτο ειπα χθες αλλα δεν πρεπει να ειναι ετσι.

Κατεβασα την LTSC 2019, διαμορφωσα το USB σε fat32 και με το που ανοιγω το Rufus και επιλεγω το iso, βλεπω κατω στα Partition Scheme να μου βρισκει αυτοματα gpt και uefi  αντι για mbr και BIOS. Ωχ ειπα δεν προκειτε να βαλω LTSC, αλλα με την δευτερη προσπαθεια βρηκε mbr και BIOS και εγινε η εγκατασταση.

Legacy BIOS εχω αν δεν κανω τοσο μεγαλο λαθος.

Το rufus φορτώνει κάποιες προκαθορισμένες ρυθμίσεις, αλλά ότι θες νομίζω μπορείς να το αλλάξεις χειροκίνητα. Δεν σου έδινε την επιλογή το rufus να αλλάξεις από gpt σε mbr;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Το rufus φορτώνει κάποιες προκαθορισμένες ρυθμίσεις, αλλά ότι θες νομίζω μπορείς να το αλλάξεις χειροκίνητα. Δεν σου έδινε την επιλογή το rufus να αλλάξεις από gpt σε mbr;

Oχι στην πρωτη δοκιμη δεν μου εδινε, μετα μπηκα linux εκανα φορματ το usb απο εκει, ξαναμπηκα rufus και μου εδωσε την επιλογη mbr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SpiritGuru είπε

Μόλις μου έσβησε έναν φάκελο μαζί με τα αρχεία του, τα οποία τα είχα δημιουργήσει μέσω του pain το μεσημέρι. Είμαι με καθαρή εγκατάσταση και full update 17763.134 windows 10 pro 64bit με κανονικό key. Πριν κάνω την χθεσινή αναβάθμιση από 17763.55 όλα λειτουργούσαν άψογα, το μετάνιωσα ;-(....

Μόλις το έκανε αυτό η επιφάνεια εργασίας μου είχε φλασάρει και δεν έδειχνε τα αρχεία που έβαζα μέχρι να τις κάνω "refres". Στην επανεκκίνηση έχασε και την εικόνα τις επιφάνειας εργασίας.

lenovo Thinkpad x230

Είσαι με καθαρή εγκατάσταση ή έκανες αναβάθμιση ; Κάπου σε έχασα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fearless είπε

Oχι στην πρωτη δοκιμη δεν μου εδινε, μετα μπηκα linux εκανα φορματ το usb απο εκει, ξαναμπηκα rufus και μου εδωσε την επιλογη mbr.

Μωρε λες σε DVD να μπει; στο Rufus παντως μου εβγαζε αυτοματα μονο uefi. Δεν ειχε επιλογη bios. Θα το ξανακοιταξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Alex-V είπε

Μωρε λες σε DVD να μπει; στο Rufus παντως μου εβγαζε αυτοματα μονο uefi. Δεν ειχε επιλογη bios. Θα το ξανακοιταξω

Δες παλι το usb σου. Eγω το διαγραφω πρωτα με cmd και μετα κανω format στο Disk Management.

Σιγουρα θα το γνωριζεις αλλα θα το γραψω.

cmd (as Admin) :

γραφω:

diskpart

 μετα στο νεο παραθυρο που μου ανοιγει:

list disk

Με το παραπανω βλεπω ποιος αριθμος ειναι το usb μου, και μετα:

select disk  (αριθμος USB)

Το παραπανω με κενο αναμεσα στο select disk και αριθμο., π.χ select disk 1

μετα:

list disk 

και το παραπανω θα εμφανισει ενα αστερακι (*) αριστερα, μετα απ αυτο θα σιγουρευτω ποιος αριθμος ειναι το USB 

και μετα:

clean

 

Προσοχη πριν το clean να δεις το αστερακι (*) να εμφανιστει ακριβως διπλα στο usb που θες να διαγραψεις και οχι σε καποιο αλλο δισκο.

 

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fearless σε ευχαριστω. Το βρηκα το προβλημα ειχες δικιο. Στο rufus αντι για gpt επιλεγεις mbr και voila! Λειτουργει και σε bios μετα. Σορρυ για το λαθος συμπερασμα. Οποτε, οποιος θελει να εγκαταστησει την 1809 ltsc σε MH uefi υπολογιστη, διαμεσω rufus, απλα αλλαζει αυτην την επιλογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prigipa_m είπε

Είσαι με καθαρή εγκατάσταση ή έκανες αναβάθμιση ; Κάπου σε έχασα....

Καθαρή εγκατάσταση 1809 17763.001 και σταδιακή αναβάθμιση μέχρι και εχθές στην 17763.134

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh well...
https://www.ghacks.net/2018/11/15/mapped-network-drives-issue-in-windows-10-version-1809/

Επειδη χρησιμοποιω mapped network drives σχεδον καθημερινα (βασικα καθε οποτε μπαινω στα windows), αν το παραπανω συνεβαινε σε μενα, τα μπινελικια μου σιγουρα θα ακουγοταν απο εδω ως το redmond με τα ζωα που εχουμε μπλεξει.

Επιπλεον, στα σχολια βλεπω οτι ακομα και στην ltsc τα πραγματα ειναι σκατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, jim_p said:

Oh well...
https://www.ghacks.net/2018/11/15/mapped-network-drives-issue-in-windows-10-version-1809/

Επειδη χρησιμοποιω mapped network drives σχεδον καθημερινα (βασικα καθε οποτε μπαινω στα windows), αν το παραπανω συνεβαινε σε μενα, τα μπινελικια μου σιγουρα θα ακουγοταν απο εδω ως το redmond με τα ζωα που εχουμε μπλεξει.

Επιπλεον, στα σχολια βλεπω οτι ακομα και στην ltsc τα πραγματα ειναι σκατα...

Δεν ξέρω αλλά είμαι πλέον της άποψης ότι από τα Windows 10 πρέπει η MS να προχωρήσει... δεν ξέρω τι και πως θα λέγονται δε πα να λέγονται 10.1 ή 11 αλλά νομίζω αναβάθμιση στην αναβάθμιση η MS τα "σκότωσε" τα 10αρια και προσπαθεί να τα σώσει αλλά δεν... νομίζω χρειαζόμαστε κάτι νέο. Ίσως είναι ακραία η άποψη μου άλλα τι άλλο να κάνει; Ωραία, χρυσά ΗΤΑΝ τα 10 αλλά τώρα έχουνε γίνει πλέον corrupted και καταπονημένα. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσει κανένας μαζί μου απλά εκφράζω μια προσωπική άποψη, ίσως να είμαι και λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...