Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νεο iso των 10 θα βγει με την 21h2, λογικα τελος του μηνα, αν οχι τον επομενο. Μεχρι το 2025 που ειναι eol εχουμε ακομα 4 χρονια, οποτε 8 iso για τα 10 ειναι σιγουρο οτι θα βγουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/10/2021 στις 5:31 ΜΜ, yiannis1991 είπε

image.png.3e10d7a56f5ee072e88d7cb5e1066cea.pngΈχουμε ιδέα τι κάνει το power mode ακριβώς; Δεν είναι τα power plans. Εμφανίζεται μόνο αν έχεις το ενεργό το balanced plan.

 

Εμένα αυτό δεν μου το εμφανίζει. Περίεργο. Το έχω δει και σε άλλα PC. Βάλε το στο Max performance και δες αν έχει διαφορά. Αν όχι άστο εκεί που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2021 στις 5:31 ΜΜ, yiannis1991 είπε

image.png.3e10d7a56f5ee072e88d7cb5e1066cea.pngΈχουμε ιδέα τι κάνει το power mode ακριβώς; Δεν είναι τα power plans. Εμφανίζεται μόνο αν έχεις το ενεργό το balanced plan.

Το εμφανίζει όταν το έχεις ρυθμίσει στο Balanced! Και από εκεί ρυθμίζεις πώς θέλει να διαχειρίζεται το OS της δυνατότητες του Hardware.
Προσωπικά από τότε που εμφανίστηκαν τα 10 το αφήνω στο Balanced και την μπάρα στην μέση όπως φαίνεται στην φωτογραφία και όλο το Hardware λειτουργεί όπως πρέπει!
Αν πχ ρυθμίσω το power plan στο Max performance ο CPU λειτουργεί μονίμως στις μέγιστες συχνότητες κάτι που δεν νομίζω ότι θέλουμε!
Έχει να κάνει με την κατανάλωση ενέργειας γενικά του hardware και τις δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας που έχει το εκάστοτε hardware part.

Επεξ/σία από konstantinos77g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια μητρικη b560 pro4 παω bios για να ενεργοποιησω το secure boot για win 11 αλλα μου λεει disable the csm in setup repeat operation after reboot to ensure uefi video gop driver is operational.εγω απενεργοποιησα το csm και μετα δε μου φορτωνει τα win 10 και ξαναμπαινει bios μονο του.Τι κανω λαθος;;

Asrock μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, johnmayson είπε

Ενεργοποιωντας το secure boot αλλα με απενεργοποιημενο το csm δε μπαινει win 10 με τιποτα και με πηγαινει παλι bios.αρα δε ξερω τι γινεται.

Ρίξε διάβασμα για mbr και gpt. Έχουν γραφτεί χιλιάδες φορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα εκανα καθαρη εγκατασταση win 10 και ενεργοποιησα και secure.Αργοτερα θα ξαναβαλω το health για να μου βγαλει οκ υη συμβατοτητα για win 11.Γ αρχη σκεφτομαι να περιμενω μεσω  win update να εμφανιστει η αναβαθμιση σε win 11.Δ εχω κλειδι για window 10 ουτε paypal βρηκα ενα goodoffer24 απο κει ειναι οκ ν αγορασω με χρεωστικη καρτα;;; Αν αφησω τα 10 η 11 χωρις κλειδι;;Ποια η γνωμη σας;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχει βρει κανένας κανένα ISO που να περιλαμβάνει Windows 10 x64 Pro και Home και να έχει και Ελληνικά και Αγγλικά από γλώσσες? Δεν ψάχνω ούτε πειραγμένη έκδοση, ούτε προ ενεργοποιημένη. Ψάχνω κάποια απείραχτη (όσο είναι δυνατόν) έκδοση win 10 απλά να έχει και τις 2 γλώσσες για ευκολία.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην γραφω πολλα, οριστε τι ετυχε σε ενα φιλο μου το πρωι.
https://www.dell.com/community/Windows-10/BitLocker-need-a-key-but-I-never-installed-it/td-p/6019486/page/8

Και στη δικη του περιπτωση εγινε το microsoft blames dell, dell blames microsoft. Παλι καλα ομως που εχουμε tpm και ειμαστε ασφαλεις!
https://old.reddit.com/r/Windows10/comments/ce1ru8/bitlocker_suddenly_enabled_after_laptop_overheated/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

οριστε τι ετυχε σε ενα φιλο μου το πρωι.

Να πεις στον φιλο σου να βαλει windows 10 home , και να αφησει τα pro για επαγγελματιες που οντως χρειαζονται τα παραπανω features :) 
Moυ θυμιζει εποχες windows 7 , που ολοι βαζανε τα ultimate , γιατι..απλα...ηταν...τζαμπα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 10 Now Blocks Torrent And Mining Apps By Default
https://www.technotification.com/2021/08/windows-blocks-torrent-mining-apps.html 

Γιατι να καθονται και να σκεφτονται καθε διμηνο ποιον torrent client θα κοψουν ως malware οι ιδιοφυιες της ms? Τα κοψαν ολα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μπούρδες είναι όλα αυτά του defender έτσι και αλλιώς. Μόνο το real time protection ας πούμε χρειάζεται, που στην πραγματικότητα ούτε αυτό αρκεί να μην μπαίνεις σε ότι να 'ναι site και κατεβάζεις και κάνεις install ότι σαβούρα υπάρχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ και να ξερες ΠΟΣΑ περιστατικα εχω δει με τουβλα χρηστες που στο ακυρο την ειδανε καπως (χακερς?), κατεβασανε την σουπερ εφαρμογη απο το Χ σαπιο site (uptodown, softonic κλπ), την εγκαταστησανε και το σαπιο defender πεταγε αετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...