Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!
Βάζω εδώ το ερώτημα μου γιατί δεν μου έχει τύχει σε 8 ή 8.1, μόνο στα 10 pro 64bit 1809 αυθεντικά. Έψαξα και ξανά έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα. Τα apps από το Store ή π.χ Σύνδεση/Προσθήκη νέου χρήστη και άλλα, μου τα εμφανίζει ετσι και δουλειά δεν γίνεται, περίμενα από κάποιο update 1 χρόνο τώρα αλλά τίποτα. Είχε κανένας παρόμοιο πρόβλημα; Και πως το έλυσε;

Υ.Γ. Έχω δοκιμάσει πολλές φορές απεγκατάσταση του Store και ξανά εγκατάσταση, και των apps.
Ευχαριστώ!

prob10.JPG.bcc21d57933847bbbd7c0e03f8c98eb5.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πετυχα χτες τον μονο ανθρωπο που χρησιμοποιουσε τα "παιχνιδια στο ιντερνετ" που ειχανε τα 7 μονο για να παιζει ταβλι οταν δεν ειχε δουλεια.
Υπαρχει κατι αντιστοιχο στο store, φτιαγμενο απο την ms αν γινεται, για w10? Δεν τον ενδιαφερει μονο το ταβλι, αλλα και να μην εχει αντιπαλο το pc αλλα καποιον ανθρωπο?

Να αναφερω οτι ειναι με local account, οποτε αν το store χρειαστει ms account για να τον αφησει να το κατεβασει, σιγουρα θα τα κανει σκατα :P
Θα κανει ms account με νεο mail και θα το ξεχασει 2 λεπτα αργοτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jim_p είπε

Να αναφερω οτι ειναι με local account, οποτε αν το store χρειαστει ms account για να τον αφησει να το κατεβασει, σιγουρα θα τα κανει σκατα

 Δεν θα έχεις πρόβλημα μ'αυτό (τσεκαρισμένο σε δικό μου laptop κ εγκατάσταση χωρις activation).

Για τα παιχνίδια κάνε μια δοκιμή εδώ -δούλευε ως τα win8.1 αλλά φοβάμαι δεν θα έχεις τύχη στα 10άρια. https://winaero.com/blog/how-to-bring-back-windows-7-classic-internet-games-on-windows-8/ . Ειδικά πάντως για backgammon υπάρχουν πολλές επιλογές μέσω browser πχ. https://vipbackgammon.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα ολοκαινουριο λαπτοπ με w10 υπαρχει ενας χρηστης με τον κλασσικο local account, που με εκπλησει, μιας και οπως ειπε ουτε του ζητησε η εγκατασταση email, ουτε ξερει ο ιδιος να κανει local account κατα την εγκατασταση.
Και εδω και 2-3 μερες, τα windows σπαμμαρουν συνεχως το χρηστη να κανει ms account, παρολο που δεν χρησιμοποιει το store και τις αλλες υπηρεσιες της ms. Ξερετε γιατι και απο που μπορει να κλεινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. 

Σε αυτές τις καρτέλες τι τιμές βάζετε, για να έχετε πιο γρήγορο boot;

 

WIN 5.jpg

Και το αρχείο σελιδοποίησης τι μέγεθος πρέπει να έχει;

WIN 7.jpg

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις επιλογές εκκίνησης δεν έχω τίποτα επιλεγμένο (δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι κάτι επιλεγμένο). Ο χρόνος εκκίνησης δεν με απασχολεί και τόσο, από τη στιγμή που είναι μικρότερος των 45 δευτερολέπτων (SATA2 μητρική με ssd).
Στο αρχείο σελιδοποίησης, δεν έχω επιλεγμένη την αυτόματη διαχείριση· το έχω ορίσει να βρίσκεται στον δίσκο C (ssd) με διαχείριση από το σύστημα (χωρίς χειροκίνητη προσαρμογή μεγέθους).

Επεξ/σία από accipio
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε περιπτωση που δεν το διαβασατε καπου αλλου, η ms ετοιμαζεται να σφαξει τον edge και να κανει δικο της browser βασισμενο στον chromium... λες και ειχαμε λιγους :P
https://www.windowscentral.com/microsoft-building-chromium-powered-web-browser-windows-10

---edit
Καποιος με προλαβε
https://www.insomnia.gr/forums/topic/694090-το-τέλος-του-edge/

 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Green Dragon said:

Καλημέρα παιδιά. 

Σε αυτές τις καρτέλες τι τιμές βάζετε, για να έχετε πιο γρήγορο boot;

WIN 5.jpg

Και το αρχείο σελιδοποίησης τι μέγεθος πρέπει να έχει;

WIN 7.jpg

Μην βάζεις επιλογές, άστα αμαρκάριστα θα κάνει την διαχείριση που πρέπει από μόνο του, ετσι μπορεί και να το περιορίζεις το σύστημα και να μην το καταλαβαίνεις.

Εικονική μνήμη εγώ προσωπικά λόγο εργασιών και χρήση ιδιαιτέρων προγραμμάτων εχω έναν SSD 250GB όλο σαν εικονική μνήμη. Εσύ αν θες βάλε από κάποιον SSD 6-10gb αν δεν κάνεις πλήρη χρήση της RAM.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Καλημέρα παιδιά. 

Σε αυτές τις καρτέλες τι τιμές βάζετε, για να έχετε πιο γρήγορο boot;

WIN 5.jpg

Και το αρχείο σελιδοποίησης τι μέγεθος πρέπει να έχει;

WIN 7.jpg

προσωπικα αν μιλησω δε βαζω τιποτα  ολα  στο  auto ταχω παιζω με 16 γιγα μνημη !!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο κι εδώ, αλλά δεν νομίζω να είναι πρόβλημα - ίσως απλώς να μην έχει βγει κάποιο update από τότε.
Δεν κάνω χειροκίνητο έλεγχο, το αφήνω να κάνει αυτόματα μόνο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Η τελευταια εκδοση που εχει βγαλει η microsoft ειναι η 1809 σωστα ? Εγω ειμαι στην 1803 (17134.441 ) και μεσα απο το windows update δεν μου εμφανιζει αλλη ενημερωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...