Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για οσους πιστευουν οτι "δεν ειναι τιποτα σπουδαιο το telemetry των w10, γιατι να το κλεισω?"
https://www.privateinternetaccess.com/blog/2018/11/534-ways-that-windows-10-tracks-you-from-german-cyberintelligence/

Το pdf ειναι στα γερμανικα (κυριως) που δεν τα καταλαβαινω, αλλιως θα εκραζα περισσοτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

πρωτη φορα ειπα να βαλω σε ενα μηχανημα τα 10αρια για να τα δω λιγο και σαν πρωτη εντυπωση βλεπω και καταλαβαινω οτι ειναι πααααααααρα πολυ βαρια. σε μηχανημα με 6gb μνημη πηγαινει παρα πολυ αργα, ανοιγει αργα συγκριτικα με το δικο μου μηχανημα το οποιο εχει 4 gb μνημη. δεν ξερω αν θελει καποιο κολπο στην εγκατασταση για να μην φορτωσει βλακειες, αλλα σαν πρωτη εντυπωση με απογοητευσε.

ειναι όντως ετσι βαριά ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, geioannou είπε

Καλησπερα.

πρωτη φορα ειπα να βαλω σε ενα μηχανημα τα 10αρια για να τα δω λιγο και σαν πρωτη εντυπωση βλεπω και καταλαβαινω οτι ειναι πααααααααρα πολυ βαρια. σε μηχανημα με 6gb μνημη πηγαινει παρα πολυ αργα, ανοιγει αργα συγκριτικα με το δικο μου μηχανημα το οποιο εχει 4 gb μνημη. δεν ξερω αν θελει καποιο κολπο στην εγκατασταση για να μην φορτωσει βλακειες, αλλα σαν πρωτη εντυπωση με απογοητευσε.

ειναι όντως ετσι βαριά ??

Όχι, έχω διαφορετική άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα windows 8.1 θελουν οχι παραπανω απο 4-5 δευτερολεπτα για να ανεβουν.
τα windows 10 περιμενω τουλαχιστον τα διπλα και οχι μονο αυτο, αλλα η διαφορα φαινεται και αφου ανεβουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, geioannou είπε

Καλησπερα.

πρωτη φορα ειπα να βαλω σε ενα μηχανημα τα 10αρια για να τα δω λιγο και σαν πρωτη εντυπωση βλεπω και καταλαβαινω οτι ειναι πααααααααρα πολυ βαρια. σε μηχανημα με 6gb μνημη πηγαινει παρα πολυ αργα, ανοιγει αργα συγκριτικα με το δικο μου μηχανημα το οποιο εχει 4 gb μνημη. δεν ξερω αν θελει καποιο κολπο στην εγκατασταση για να μην φορτωσει βλακειες, αλλα σαν πρωτη εντυπωση με απογοητευσε.

ειναι όντως ετσι βαριά ??

Δουλεύω αρκετά άνετα σε υπολογιστή με 4GB Ram και Windows 10. Τι σκληρό δίσκο έχεις; Πιθανώς να κάνει αυτός τη ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο που λες εχεις δικιο γιατι ειναι ενας SATA 80αρης. Αλλα και εκει που εχω τα 8.1 SATA ειναι αλλα 500αρης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, geioannou είπε

σε αυτο που λες εχεις δικιο γιατι ειναι ενας SATA 80αρης. Αλλα και εκει που εχω τα 8.1 SATA ειναι αλλα 500αρης!

Όλοι sata είναι, εκτός αν μιλήσουμε για nvme που δεν νομίζω να έχεις σε κανένα pc. 80GB εννοείς; Και τι είναι SSD ή HDD; Επίσης τι προδιαγραφές έχουν τα 2 μηχανήματα που συγκρίνεις πέρα από ram? Όπως και να χει, αποκλείεται να ανοίγουν σε 5'' με HDD και επίσης αποκλείεται να φταίνε τα windows αν σου αργεί υπερβολικά να ανοίξει. Κάπου τα έχεις μπερδέψει μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Όλοι sata είναι, εκτός αν μιλήσουμε για nvme που δεν νομίζω να έχεις σε κανένα pc. 80GB εννοείς; Και τι είναι SSD ή HDD; Επίσης τι προδιαγραφές έχουν τα 2 μηχανήματα που συγκρίνεις πέρα από ram? Όπως και να χει, αποκλείεται να ανοίγουν σε 5'' με HDD και επίσης αποκλείεται να φταίνε τα windows αν σου αργεί υπερβολικά να ανοίξει. Κάπου τα έχεις μπερδέψει μάλλον.

Συμφωνώ 5" είναι δύσκολο με hdd δεν έχω ξαναδει τέτοιο χρονο

https://www.tomshardware.com/reviews/fastest-windows-10-boot-time,5810.html

Ας κατεβάσει ο φίλος το win timer boot

Και ας ανεβάσει το αποτέλεσμα του χρόνου να δούμε τις οποίες διαφορες

https://www.thewindowsclub.com/windows-boot-timer

 

 

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, geioannou said:

τα windows 8.1 θελουν οχι παραπανω απο 4-5 δευτερολεπτα για να ανεβουν.
τα windows 10 περιμενω τουλαχιστον τα διπλα και οχι μονο αυτο, αλλα η διαφορα φαινεται και αφου ανεβουν!

Αν δεν έκανες καθαρή εγκατάσταση αλλά Upgrade από 8.1 σε 10 τότε το βρίσκω απόλυτα λογικό. Τώρα για τους χρόνους που γίνεται η εκκίνηση πιστεύω θα τους είπες ετσι για να μας δώσεις μια εικόνα, γιατί πραγματικότητα σε SATA τέτοιοι χρόνοι δεν γίνεται και εγώ εχω κάνει καθαρή τα 10 σε SCSI και ήταν αργά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Έχω τα Windows 10 σε 3 καταστήματα σε επαγγελματική χρήση οο δουλεύουν 24/24

Πολλές φορές έχω σοβαρό πρόβλημα γιατί κάνουν αυτόματα επανεκινηση λόγω updates χωρίς καν να με ρωτήσουν. 

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθουν για πάντα τα updates; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα updates καλο ειναι να τα κανεις και μπορεις να αλλαξεις το active hours για να μη σου κανει ρεσταρτ οταν δε θελεις.

Επεξ/σία από M@dB0x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...