Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Stamer είπε

Με αρκετό ψάξιμο είδα οτι οι περισσότεροι προτιμούν την 1803 (και αποφεύγουν οπωσδήποτε την 1809). Οπότε αυτό εννοούν οι υπόλοιποι με διαφορετικό download... να κατεβάζεις iso συγκεκριμμένου version. Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις για αυτές τις εκδόσεις.

1809 άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

MPC, όπως πάντα.

Το πρόβλημα είναι πως το αρχείο όπως κατεβαίνει (.srt) εμφανίζεται αλαμπουρνέζικα...κάτι που δεν είχα ποτέ.

Εμφανίζεται επίσης λάθος και στην τηλεόραση που κάνω cast από τον υπολογιστή.

Επαναλαμβάνω, δεν άλλαξα κάτι στον υπολογιστή αυτές τις μέρες (εγώ...τα Win...άβυσσος).

Νόμιζα ότι στο έβγαζε μόνο στον player. Αν στο βγάζει στο notepad και δεν είναι αυτό που λέει ο από πάνω, το οποίο όμως λες το έχεις βάλει, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

Screenshot (8).png

Υγ) Τώρα που το θυμήθηκα, επειδή είχα ξαναπάθει κάτι ανάλογο, κάνε ένα restart (αν δεν έχεις κάνει δηλαδή).

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό βλέπω, για τον οποιονδήποτε λόγο:

fml.png.cef7a18f246ca706665c3bb6f4a4313a.png

Έτσι εμφανίζεται και σε όλους τους Players.

Κάτι το καβάλησε...πραγματικά.

Άλλαξα γλώσσα εμφάνισης των Win σε ελληνικά, τα ίδια.

Νon-Unicode: Greek/Greece

Εννοείται δοκίμασα άλλο αρχείο, άλλη πηγή υποτίτλων κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε μια λυση σου μενει. Βαλε εναν σοβαρο text editor, πχ το notepad++, και ασε το σημειωματαριο για τα εντελως βασικα.
Επισης, αν χρειαστει ξανακατεβασε τον υποτιτλο, γιατι μετατροπη στη μετατροπη, σιγουρα κατι στραβωσε στο ιδιο το αρχειο και δεν ισιωνει πλεον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Αυτό βλέπω, για τον οποιονδήποτε λόγο:

fml.png.cef7a18f246ca706665c3bb6f4a4313a.png

Έτσι εμφανίζεται και σε όλους τους Players.

Κάτι το καβάλησε...πραγματικά.

Άλλαξα γλώσσα εμφάνισης των Win σε ελληνικά, τα ίδια.

Νon-Unicode: Greek/Greece

Εννοείται δοκίμασα άλλο αρχείο, άλλη πηγή υποτίτλων κλπ.

Και έλεγα ότι είμαι ο μοναδικός στον οποίο συμβαίνει, μου έχει τύχει και εμένα κάτι παρόμοιο. Λέω κάτι παρόμοιο διότι το notepad μου ανοίγει κανονικά όλους τους υπότιτλους σε ότι κωδικοποίηση και να είναι. Κατά την αναπαραγωγή του βίντεο όμως μου βγάζει αλαμπουρνέζικα. Έχω βάλει το notepad++ που αναφέρθηκε παραπάνω και επιλέγω Enconding --> Convert to UTF8 --> και Αποθήκευση. Έτσι το πρόβλημα λύνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την αναπαραγωγή, ναι (αν και σε cast στην τηλεόραση δεν χρειάζεται).

Το ζήτημα είναι ότι το αρχείο κατεβαίνει έτσι, και δεν μαζεύεται με τίποτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/2/2019 στις 5:31 ΜΜ, jim_p είπε

Τοτε μια λυση σου μενει. Βαλε εναν σοβαρο text editor, πχ το notepad++, και ασε το σημειωματαριο για τα εντελως βασικα.
Επισης, αν χρειαστει ξανακατεβασε τον υποτιτλο, γιατι μετατροπη στη μετατροπη, σιγουρα κατι στραβωσε στο ιδιο το αρχειο και δεν ισιωνει πλεον.

Τo έχω.

Θα δοκιμάσω να δω κι αυτό πως ανοίγει και τι βγάζει.

edit: To ++  το βλέπει απευθείας σωστά (ακόμα και κάποιο από τα "μεταροπή σε μετατροπή" που πολύ σωστά έγραψες) και με "convert2utf8" πλέον εμφανίζεται σωστά.

Γιατί φτάσαμε ως εδώ, άγνωστο. Τόσο καιρό με το notepad, όλα καλά ήταν.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ειστε insiders, εχετε προσβαση σε αυτη την εκοδση που λενε οτι κυκλοφορησαν που πιθανως να τρεχει xbox executables

https://www.techradar.com/news/windows-10-april-2019-update-could-play-native-xbox-one-games

https://sea.mashable.com/tech/2527/you-will-soon-be-able-to-play-xbox-one-games-on-pc

Αν εχεις παιχνιδι xbox one, Μπορεις το δισκακι να το μετατρεψεις σε αυτο το .xvc να δουμε αν δουλευει σε ολα

Επειδη το αρθρο λεει οτι τους δωσαν ενα xboxlive link και εγακτεστησαν παιχνιδι σε .xvc και εκτοτε αναρωτιεμαι αν οντως θα μπορεις πλεον να εγκαταστησεις ετσι οποιδηποτε παιχνιδι και ειδικα αποκλειστικες που υπαρχουν μονο σε κονσολες οπως πχ το rdr2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...