Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, makfil είπε

Γιατί δεν αναφέρεις το λόγο απεγκατάστασης;

Έχεις δίκιο φίλε μου. 

Απλά είχα τρέξιμο σήμερα και θέλοντας να βοηθήσω το ανέβασα.

Αντιμετώπισα το πρόβλημα ψάχνοντας από την στιγμή που παρουσιάστηκε το πρόβλημα μέχρι την απεγκατάσταση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθήσεις, όπως λες, τους συμφορουμίτες, πρέπει να μας πεις ποιο ήταν το πρόβλημα που σου παρουσιάστηκε και το αντιμετώπισες με την απεγκατάσταση των συγκεκριμένων αρχείων;

Έτσι θα καταλάβουμε και θα κρίνουμε εάν πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω ενα λαπτοπ το οποιο εχει windows 10 (pro) 1803 S, το οποιο εχει το γνωστο προβλημα των S editions: δεχεται μονο εφαρμογες απο το store.
Δεν ειχε σταματησει η ms την διαθεση των S περυσι? Εδω βρηκα οτι επιτρεπει την τζαμπα αναβαθμηση σε κανονικα windows, αλλα πως θα την κανω?
https://www.theverge.com/2018/3/8/17095424/microsoft-windows-10-s-mode-free-upgrades

Η παραπανω σελιδα ειναι η σελιδα στην οποια παραπεμπει η ιδια η wikipedia (28ο λινκ), οποτε δεν παιζει να ειναι ραδιο αρβυλα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_10_editions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, v.sarantakos είπε

Κάντε uninstall  τα παρακάτω update  KB4480961 / KB4487044 / KB4487026 

Δοκιμάστε και πείτε μου.

Τα KB4480961 και KB4487026 είναι για Win10 version 1607 (Ιούλιος 2016!!) κ Server 2016. Αντί να τα βγάλεις για να "σωθείς", θα έπρεπε να αναβαθμίσεις σε 1809. Παρεμπιπτόντως, ειδικά αν αφαιρέσεις το kb4480961 κ έχεις εγκατεστημένο Visual Studio 2017, θα το πάρεις στα χέρια.

Το KB4487044 είναι για win v1809.

Απορώ τι είδους πρόβλημα έχεις και ποιός σου πρότεινε αυτή τη λύση. Το μόνο κοινό που βρίσκω είναι κάποια updates για MS Jet Database, για Access 97-2000. Εχεις κάποιο πολύ παλιό προγραμμα που σταμάτησε να λειτουργεί;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να έχω την επιλογή του clipboard σε αυθεντικά Windows 10 Pro. Είμαι στην έκδοση 1803 build 17134.619, ψάχνω για νέα αναβάθμιση αλλά δε μου εμφανίζει τη 1809 που προσθέτει τη λειτουργία του clipboard. 
Τι κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/03/2019 at 16:56, v.sarantakos said:

Αντιμετώπισα το πρόβλημα ψάχνοντας από την στιγμή που παρουσιάστηκε το πρόβλημα μέχρι την απεγκατάσταση τους.

Αν εσύ αντιμετώπισες πρόβλημα με αυτά δηλαδή θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα όλοι; Σαραντάκο μισά reportage κάνεις.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ghacks.net/2019/03/06/will-microsoft-remove-advanced-update-options-in-windows-10-1903-pro/

Περαστικα σε οσους ξοδεψανε παραπανω χρηματα για να ειναι νομιμοι αγοραζοντας την pro και αναφερανε την παραπανω δυνατοτητα σαν ΤΟ πλεονεκτημα της pro εναντι της home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2019 στις 3:59 ΠΜ, pigeon είπε

Τα KB4480961 και KB4487026 είναι για Win10 version 1607 (Ιούλιος 2016!!) κ Server 2016. Αντί να τα βγάλεις για να "σωθείς", θα έπρεπε να αναβαθμίσεις σε 1809. Παρεμπιπτόντως, ειδικά αν αφαιρέσεις το kb4480961 κ έχεις εγκατεστημένο Visual Studio 2017, θα το πάρεις στα χέρια.

Το KB4487044 είναι για win v1809.

Απορώ τι είδους πρόβλημα έχεις και ποιός σου πρότεινε αυτή τη λύση. Το μόνο κοινό που βρίσκω είναι κάποια updates για MS Jet Database, για Access 97-2000. Εχεις κάποιο πολύ παλιό προγραμμα που σταμάτησε να λειτουργεί;

Καλημέρα 

Σίγουρα είστε πολύ περισσότερο ψαγμένος και ενημερωμένος.

Αντιμετώπιζα πρόβλημα με εκτυπώσεις (office 2016) άλλαζε την γραμματοσειρά.

Ευχαριστώ πάντως για την διόρθωση και συγνώμη αν έκανα κάτι λάθος. 

17 ώρες πριν, Mindworm είπε

Αν εσύ αντιμετώπισες πρόβλημα με αυτά δηλαδή θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα όλοι; Σαραντάκο μισά reportage κάνεις.

Sorry για την αναστάτωση που δημιούργησα. Το αντιμετώπισα όμως σε 5 pc με Win 1803 και παλιότερες εκδόσεις. Όπως και να έχει ευχαριστώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως φαινεται η αγαπη της ms για το opensource
https://www.theverge.com/2019/3/6/18253474/microsoft-windows-calculator-open-source-github

---edit
Και η επισημη ανακοινωση απο την ms
https://blogs.windows.com/buildingapps/2019/03/06/announcing-the-open-sourcing-of-windows-calculator/

Και ενας τυπος στο reddit, τωρα που ο κωδικας μιας κλαϊν εφαρμογης των windows ειναι διαθεσιμος, προτεινε να αναζητησουμε την λεξη telemetry μεσα εκει. 12 αποτελεσματα βγαζει ffs!
https://github.com/Microsoft/calculator/search?q=telemetry

Για ποιο λογο θελει η ms να ξερει τι γραφω στο κομπιουτερακι? Για να ξερει αν χρησιμοποιω την απλη ή την επιστημονικη εκδοση? :P

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα είδα ένα βίντεο που κάποιος έχοντας ήδη εγκατεστημένα τα 10 για να τα "φρεσκάρει" κατέβασε το iso και έκανε upgrade και ας μην χρειαζόταν, χωρίς να του αφαιρέσει κανένα πρόγραμμα ούτε αρχείο. Εγώ που έχω προγράμματα δουλειάς πολύ σημαντικά, αν πάθουν κάτι επηρεάζει και τα οικονομικά μου. Να το δοκιμάσω; Έχω εγκατεστημένα τα προγράμματα σε αυτά τα windows αλλά άλλον δίσκο SSD. Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει;

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, M@dB0x said:

ναι ετσι γινεται, αλλα επειδη παιζει να γινει και η στραβη, καλυτερα πες σε κανεναν που ξερει και πριν παρε backup.

Το έχω ξανά κάνει απλά αυτή την φορά είναι προγράμματα στο λειτουργικό που δεν είναι στον ίδιο SSD. Έχω NAS κρατάει backup κάθε 6 ώρες αλλά ποιος ξανά στήνει μετά.... <- Λέγεται βαρεμάρα. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...