Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους, να γλυκαθεί λίγο το μάτι μας. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα είναι αυτό τόσα χρόνια να μην φτιάχνουν 5-10 themes να έχει ο χρήστης να διαλέγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρουμε ποτέ περίπου θα κυκλοφορήσει επίσημα η 1903;

4 hours ago, Jangos said:

 

Ελπίζω να μας δώσει τη δυνατότητα επιλογής. Δεν μου αρέσει ο νέος file manager, σαν web browser είναι. μπέρδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός είναι ο ολοκαίνουργιος browser των Windows 10 και η default επιλογή!

Η Microsoft προχωρά στην ανακατασκευή του Edge browser, όπως έχουμε πληροφορηθεί εδώ και αρκετές φορές στο παρελθόν, αλλά πλέον βασίζεται στον Chromium. Η εταιρεία προέβαινε σε συστηματικές δοκιμές του browser εσωτερικά όλο αυτό το διάστημα και σήμερα το The Verge σε αποκλειστικότητα μας τον παρουσιάζει

Αν και στις φωτογραφίες που τον είχαμε δει πριν από μερικές ημέρες, έμοιαζε πολύ στον Chrome, η Microsoft προσθέτει τα δικά της μοναδικά χαρακτηριστικά και animations για να τον κάνει να φαίνεται περισσότερο σαν browser των Windows.

twarren_edgechromiummain_1.0.jpg

Όταν θα εγκαταστήσεις για πρώτη φορά την Chromium έκδοση του Edge, η Microsoft θα σε κατευθύνει να εισάγεις τα αγαπημένα σου, τα passwords και το ιστορικό σου από τον Chrome ή τον Edge, ανάλογα ποιον χρησιμοποιείς. Η αρχική οθόνη ρύθμισης του browser σου ζητά να επιλέξεις κάποιο στυλ για την default tab page πριν ξεκινήσεις την περιήγηση στο διαδίκτυο. Το μεγαλύτερο μέρος του UI (user Interface) του browser αποτελεί μια μίξη μεταξύ του Chrome και του Edge και η Microsoft έχει προσπαθήσει να προσθέσει τις δικές της πινελιές εδώ και εκεί. Ορισμένα features που θα περίμενες από τον Edge λείπουν ωστόσο. Η Microsoft δεν έχει ενσωματώσει ένα dark mode ακόμη ενώ και το set aside tabs feature δεν είναι διαθέσιμο.

Η Microsoft έχει επίσης υποστήριξη για πρόσθετα και μια ειδική σελίδα από αυτά που έχουν πάρει ήδη το ok και υποστηρίζονται στον νέο browser. Θα μπορείς μάλιστα να εγκαταστήσεις extensions από το online store της Google. H εταιρεία παρέχει επίσης τη δυνατότητα συγχρονισμού των extensions στο settings interface για αυτή τη νέα έκδοση του Edge, αλλά φαίνεται ότι προς το παρόν δεν είναι διαθέσιμη. Η σελίδα σημειώνει ότι τα περισσότερα features που αναφέρονται μέσα στον browser θα είναι διαθέσιμα στους επόμενους μήνες.

Για μια πρώιμη έκδοση του Edge βασισμένου στο Chromium, ο νέος browser της Microsoft μοιάζει αρκετά τακτοποιημένος, ενώ είναι και εξαιρετικά γρήγορος τόσο στην εκκίνηση όσο και κατά την περιήγηση στο web. Αν η Microsoft συνεχίσει την καλή δουλειά, δεν θα υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις τον Chrome στα Windows πλέον. Δεν γνωρίζουμε πότε ακριβώς θα καταφθάσει, αλλά δεδομένου ότι αυτές οι internal builds είναι τόσο stable και λειτουργούν καλά, κάτι τέτοιο δεν θα αργήσει.

Ενημέρωση, 24 Μαρτίου 7 π.μ. ET : O Microsoft Edge (Chromium) υποστηρίζει σκοτεινή λειτουργία μέσω μιας σημαίας δοκιμής. (Microsoft Edge (Chromium) does support dark mode via a testing flag).

Πηγή: The Verge

edgegif.gif

 

 

UPDATE: 

Microsoft Edge: Διέρρευσε online το νέο πρόγραμμα περιήγησης Chromium Edge της Microsoft και μπορείς να το κατεβάσεις ΤΩΡΑ!

Το επερχόμενο πρόγραμμα περιήγησης Edge της Microsoft που βασίζεται στο Chromium έχει διαρρεύσει στο διαδίκτυο. Οι συνδέσεις λήψης για το πρόγραμμα περιήγησης έχουν αναρτηθεί σε ιστότοπους κοινής χρήσης αρχείων και σε δημοφιλή φόρουμ κοινής χρήσης beta. Η έκδοση που διέρρευσε φαίνεται να είναι ένα έγκυρο αντίγραφο αυτού που αναμένεται να δημοσιεύσει η Microsoft στη δημόσια προεπισκόπηση (public preview) σύντομα.

Η νέα έκδοση του Edge της Microsoft βασίζεται στο Chromium και οι πρώτες κατασκευές περιλαμβάνουν υποστήριξη επέκτασης Chrome, συγχρονισμό των αγαπημένων και μερικές προσαρμοσμένες τροποποιήσεις στο περιβάλλον χρήστη. Το The Verge πήρε πρόσφατα μια αποκλειστική πρόωρη ματιά στο πρόγραμμα περιήγησης και λειτουργεί καλά στα Windows 10. Ορισμένα χαρακτηριστικά λείπουν από αυτό που ίσως περιμένετε από το Edge.

Η Microsoft δεν έχει συμπεριλάβει ακόμη τις λειτουργίες καρτέλας που έχουν τεθεί εκτός χρήσης και δεν έχει εφαρμοστεί η μελάνη με μια γραφίδα. Μια σκούρα λειτουργία είναι διαθέσιμη μόνο μέσω μιας σημαίας δοκιμής αυτήν τη στιγμή, όπως ακριβώς το εφαρμόζει η Google στον Chrome. Η Microsoft εργάζεται επίσης σε μια έκδοση του Edge για Mac, αλλά δεν είναι σαφές εάν αυτό θα κάνει το ντεμπούτο ταυτόχρονα με την ενημερωμένη έκδοση των Windows.

Πηγή: The Verge

2019-03-24_21-45-51.jpg

2019-03-26_1728.jpg

Μόλις σε προηγούμενη δημοσίευση που έκανα νωρίτερα είδαμε τις πρώτες εικόνες από τον νέο browser Chromium Edge της Microsoft για τα Windows 10 και πλέον πολλές σελίδες έχουν δώσει στη δημοσιότητα τον σύνδεσμο για να τον κατεβάσεις. Ο browser θα γίνει επισήμως διαθέσιμος μέσω των Insider εκδόσεων σε μερικές εβδομάδες, αλλά όποιος δεν ασχολείται με αυτές θα πρέπει να περιμένει λίγο περισσότερο για να έρθει επίσημα.

Εγώ τον κατέβασα από τον σύνδεσμο που έχω βάλει στο τέλος και έλεγξα αν λειτουργεί καλά πριν γράψω εδώ. Και όντως λειτουργεί πάρα πολύ καλά, από αυτόν γράφω τώρα εδώ στο φόρουμ και πάει τραίνο. Είναι στα Αγγλικά αλλά μέσα από τις ρυθμίσεις έχει και τα Ελληνικά. Η έκδοση αναφέρει: Microsoft Edge Version 75.0.111.0 (Official build) (64-bit) This browser is made possible by the Chromium open source project and other open source software. 

Επιτέλους! Η Microsoft έκανε έναν σωστό browser. 😜

Όποιος θέλει να τον δοκιμάσει μπορεί να τον κατεβάσει από εδώ !!!

Download Link Version 75.0.111.0 (Official build)https://mega.nz/#!Wp1AkIYa!jQxdyamM8oJ-SrwAZZfRz3PmYZEiIsp9nFfO1HYAyJ8

 

Επεξ/σία από Jangos
Αιτιολογία: Νέα Download Link.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω με την μανία που έχουν να καταργούν features, να μην καταργήσουν τις Libraries (βιβλιοθήκες) από τον windows explorer, οι οποίες σε μένα τουλάχιστον είναι χρησιμότατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ελπίζω με την μανία που έχουν να καταργούν features, να μην καταργήσουν τις Libraries (βιβλιοθήκες) από τον windows explorer, οι οποίες σε μένα τουλάχιστον είναι χρησιμότατες.

Δεν βλέπω λόγο να κάνουν κάτι τέτοιο, εκτός αν βρουν εναλλακτική για άμεση πρόσβαση. Θα μου πεις την έχουν στο Start, αλλά μπα δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και χρονια πολλά.
Λοιπόν, θα φτιάξω ένα καινούργιο μηχάνημα και θα βάλω εγώ win 10.
Ερώτηση κρίσεως: Εγώ έχω αυθεντικό κωδικό win 7 και win 8, μπορώ να περάσω τα win 10 με αυτούς τους κωδικούς?
Μου είπαν ότι γίνετε κατά 99% και θέλω να το επιβεβαιώσω 100%.
Γιατί η τσέπες θα στεγνώσουν μετά την αγορά του καινούργιου PC και δεν μπορώ να αγοράσω καινούργια win 10.
Και δεν ξέρω κατά ποσο αξιόπιστα είναι τα σπασμένα.

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, taylor1990 είπε

Γιατί η τσέπες θα στεγνώσουν μετά την αγορά του καινούργιου PC και δεν μπορώ να αγοράσω καινούργια win 10.

10€ έχει το κλειδί, τόσο ακριβό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, taylor1990 είπε

Καλησπέρα παιδιά και χρονια πολλά.
Λοιπόν, θα φτιάξω ένα καινούργιο μηχάνημα και θα βάλω εγώ win 10.
Ερώτηση κρίσεως: Εγώ έχω αυθεντικό κωδικό win 7 και win 8, μπορώ να περάσω τα win 10 με αυτούς τους κωδικούς?
Μου είπαν ότι γίνετε κατά 99% και θέλω να το επιβεβαιώσω 100%.
Γιατί η τσέπες θα στεγνώσουν μετά την αγορά του καινούργιου PC και δεν μπορώ να αγοράσω καινούργια win 10.
Και δεν ξέρω κατά ποσο αξιόπιστα είναι τα σπασμένα.

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτερων.

Κάνεις εγκατάσταση Win7, τα ενεργοποιείς και πας μετά και κατεβάζεις το εργαλείο της Microsoft και κάνεις δωρεάν αναβάθμιση σε Win10.

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, evaki80 είπε

10€ έχει το κλειδί, τόσο ακριβό...

Ξέρω.
Αλλα και τα 10 euro αυτά είναι πολύτιμα την σήμερον ημερα δυστυχώς.

14 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Κάνεις εγκατάσταση Win7, τα ενεργοποιείς και πας μετά και κατεβάζεις το εργαλείο της Microsoft και κάνεις δωρεάν αναβάθμιση σε Win10.

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

Δεν περνάνε τα win 7, με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή που θα βάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι μετά από κάποιες αναβαθμίσεις παρατήρησα ότι στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων χάθηκε η ώρα εγκατάστασης και η έκδοση των προγραμμάτων. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, p4n0s86 είπε

Γιατί;

Λόγο του chipset τις μητρικής νομίζω.
Αλλα και πάλι το ερώτημα μου παραμένει...😝

Επεξ/σία από taylor1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, taylor1990 είπε

Ξέρω.
Αλλα και τα 10 euro αυτά είναι πολύτιμα την σήμερον ημερα δυστυχώς.

Δεν περνάνε τα win 7, με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή που θα βάλω.

Όταν στήνεις καινούριο μηχάνημα τα 10€ δεν είναι απαγορευτικά. Αλλιώς υπάρχει και η δωρεάν λύση του Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα κλειδιά που έχεις είναι έκδοσης ΟΕΜ από προηγούμενους υπολογιστές, τότε κατά πάσα πιθανότητα  δεν θα αναγνωριστούν σε καινούριο pc. Αν είναι έκδοσης retail (πολύ χλωμό), τότε μπορείς να τα ξαναχρησιμοποίησεις σε άλλο υπολογιστή και για win 10.

Επεξ/σία από fujitsuA530
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω εγκατεστημένα WIN 10 Home, 1903, Δομή 18356.16  ( 16/03/2019 )

Τώρα μου βγάζει στο Windows Update:  Insider Preview 10.0.18362.1  ( 19H1-release ) amd64 - 2019-03.  Παρόλο που κάνει τη λήψη και δείχνει ότι κάνει εγκατάσταση, τελικά μετά την επανεκκίνηση φαίνεται ότι δεν έχει εγκατασταθεί. Και ξαναρχίζει η διαδικασία λήψη- εγκατάσταση από την αρχή, χωρίς ποτέ να ολοκληρώνεται.

το θέμα μου είναι ότι θέλω να βγω από το πρόγραμμα insider. πώς μπορώ να αποχωρήσω από το πρόγραμμα insider;;;;   Και αν η έκδοση που έχω εγκατεστημένη.....18356.16 , είναι εντάξει μέχρι να πάρω μέσω της κανονικής διαδικασίας update, την επόμενη κανονική αναβάθμιση;;;

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...