Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 31/8/2019 στις 10:09 ΠΜ, phanispal είπε

Καλά λένε if it ain't broke, don't fix it.

Αφού με ζάλισαν με τις ειδοποιήσεις να αναβαθμίσω σε 1903, το έκανα χθες και από τότε παρατηρώ κάποια θεματάκια.

Παράδειγμα: ανοίγω τους Χάρτες (πάω Google Maps) και όταν ζουμάρω με τη ροδέλα πιξελιάζει και ψιλοκολλάει.

Το ίδιο και όταν έχω πατημένο το αριστερό κλικ και κουνάω το ποντίκι, περιστρέφοντας την υδρόγειο. Η κίνηση δεν είναι smooth όπως πριν.

Ξέρει κανείς πού μπορεί να οφείλεται κάτι τέτοιο;

Πέρασα και τους τελευταίους οδηγούς από nVidia, τζίφος.

Και το scrollάρισμα εδώ στο forum δεν είναι smooth.

Γνωρίζει κανείς από πού να ξεκινήσω να ψάχνω να βρω λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrome χρησιμοποιώ, όπως και πριν το update.

Γενικά δεν άλλαξα τίποτα πέρα απ' το update, μόνο τους οδηγούς της κάρτας γραφικών, αλλά και πριν τους αλλάξω το έκανε.

Me Firefox δε βλέπω κάποιο πρόβλημα με μια γρήγορη που κοίταξα, αλλά δεν είναι λύση αυτή.

Το θέμα είναι γιατί το κάνει μετά το update και πώς θα το βρω.

Δε σκοπεύω να αλλάξω browser για κάτι τέτοιο, εξάλλου δε με βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. Θέλω να αγοράσω ένα laptop χωρίς κάποιο λειτουργικό μέσα, έτσι ώστε να μου βγει πιο φτηνά. Έχω βρει κάποια site που πουλάνε κλειδιά με λίγα χρήματα και σκέφτομαι να αγοράσω ένα κλειδί για windows 10 και να τα εγκαταστήσω μόνος μου. Όμως δεν το έχω ξανακάνει αυτό και φοβάμαι να δω ένα τυχαίο βίντεο με οδηγίες. Οπότε θέλω να μου στείλετε έναν τεσταρισμένο οδηγό εγκατάστασης για να μπορέσω να κάνω τη δουλειά χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Διονύσης1 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. Θέλω να αγοράσω ένα laptop χωρίς κάποιο λειτουργικό μέσα, έτσι ώστε να μου βγει πιο φτηνά. Έχω βρει κάποια site που πουλάνε κλειδιά με λίγα χρήματα και σκέφτομαι να αγοράσω ένα κλειδί για windows 10 και να τα εγκαταστήσω μόνος μου. Όμως δεν το έχω ξανακάνει αυτό και φοβάμαι να δω ένα τυχαίο βίντεο με οδηγίες. Οπότε θέλω να μου στείλετε έναν τεσταρισμένο οδηγό εγκατάστασης για να μπορέσω να κάνω τη δουλειά χωρίς προβλήματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Δοκιμασε να ενεργοποιησεις το ha στον browser, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Παράξενα πράγματα.

Ενεργοποίησα το HA, και είναι ΟΚ.

Το περίεργο όμως είναι ότι αυτή τη φορά δεν άλλαξαν τα χρώματα όπως γίνεται συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2019 στις 9:25 ΠΜ, jim_p είπε

Το facepalm φαντάζομαι πάει στον άμπαλο redditor που ενώ έχει πρόβλημα με τους drivers της onboard realtek, τα βάζει με τα updates των windows. Ο καθένας με τον πόνο του εκει στο reddit, θέλει τόνους ποπκορν για να αντέξεις την αμπαλοσύνη ορισμένων. Ο συγκεκριμένος εν τω μεταξυ εχει και unofficial bios στη μαμά, αν ψάξεις πίσω.. 🙄


Update:
Αμα σου λέω.... Το <<έφτιαξε>> λέει σε άλλο μέρος, κάτι είχε πειράξει στο bios. Να δω αν θα πει οτι δεν φταιει το update της microsoft αλλά επειδή σκαλίζει ό,τι βρει μπροστά του. 🤓

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα παλιο, refurbished dell με i3 2ης γενιας, 4gb ram, κανονικο σκληρο και 1803 παρατηρειται εδω και 10 μερες περιπου ενα απιστευτο σουρσιμο.
Την πρωτη φορα που το ανοιξα, ο task manager ελεγε συνεχως χρηση δισκου 100% και ηταν πιασμενα τα 3,5gb της ram. Μπηκα services.msc, εκλεισα τον γνωστο καρκινο του wu, επανεκκινησα και απο τοτε η χρηση δισκου ειναι σε λογικα επιπεδα και η ram στα ~2,5gb.
Ετρεξα και ενα hdsentinel απο περιεργεια και ειδα το εξης κουλο. Στο performance meter πανω ειχε 100% και στο health 0%! Απο κατω ελεγε και για bad sectors, αλλα λιγους, πχ 5.
Να ζητησω να αντικατασταθει και να του βαλω ssd?

Το συστημα αγοραστηκε πριν 2 χρονια μεταχειρησμενο και αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση απο την οικογενεια για κατι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, jim_p είπε

Σε ενα παλιο, refurbished dell με i3 2ης γενιας, 4gb ram, κανονικο σκληρο και 1803 παρατηρειται εδω και 10 μερες περιπου ενα απιστευτο σουρσιμο.
Την πρωτη φορα που το ανοιξα, ο task manager ελεγε συνεχως χρηση δισκου 100% και ηταν πιασμενα τα 3,5gb της ram. Μπηκα services.msc, εκλεισα τον γνωστο καρκινο του wu, επανεκκινησα και απο τοτε η χρηση δισκου ειναι σε λογικα επιπεδα και η ram στα ~2,5gb.
Ετρεξα και ενα hdsentinel απο περιεργεια και ειδα το εξης κουλο. Στο performance meter πανω ειχε 100% και στο health 0%! Απο κατω ελεγε και για bad sectors, αλλα λιγους, πχ 5.
Να ζητησω να αντικατασταθει και να του βαλω ssd?

Το συστημα αγοραστηκε πριν 2 χρονια μεταχειρησμενο και αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση απο την οικογενεια για κατι 

Ακυρον δεν ειδα οτι ελεγες hdd

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, jim_p είπε

Σε ενα παλιο, refurbished dell με i3 2ης γενιας, 4gb ram, κανονικο σκληρο και 1803 παρατηρειται εδω και 10 μερες περιπου ενα απιστευτο σουρσιμο.
Την πρωτη φορα που το ανοιξα, ο task manager ελεγε συνεχως χρηση δισκου 100% και ηταν πιασμενα τα 3,5gb της ram. Μπηκα services.msc, εκλεισα τον γνωστο καρκινο του wu, επανεκκινησα και απο τοτε η χρηση δισκου ειναι σε λογικα επιπεδα και η ram στα ~2,5gb.
Ετρεξα και ενα hdsentinel απο περιεργεια και ειδα το εξης κουλο. Στο performance meter πανω ειχε 100% και στο health 0%! Απο κατω ελεγε και για bad sectors, αλλα λιγους, πχ 5.
Να ζητησω να αντικατασταθει και να του βαλω ssd?

Το συστημα αγοραστηκε πριν 2 χρονια μεταχειρησμενο και αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση απο την οικογενεια για κατι καλυτερο.

 

 

Laptop είναι; Γιατί και εγώ έχω ένα με i3-2350M με εγκατεστημένα τα Windows 10 x64 1903 και τρέχει αρκετά καλά. Επίσης έχει 8 GB RAM και συμβατικό σκληρό. Δοκίμασε αν μπορείς να του βάλεις SSD και άλλα 4 GB RAM και θα είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Σε ενα παλιο, refurbished dell με i3 2ης γενιας, 4gb ram, κανονικο σκληρο και 1803 παρατηρειται εδω και 10 μερες περιπου ενα απιστευτο σουρσιμο.
Την πρωτη φορα που το ανοιξα, ο task manager ελεγε συνεχως χρηση δισκου 100% και ηταν πιασμενα τα 3,5gb της ram. Μπηκα services.msc, εκλεισα τον γνωστο καρκινο του wu, επανεκκινησα και απο τοτε η χρηση δισκου ειναι σε λογικα επιπεδα και η ram στα ~2,5gb.
Ετρεξα και ενα hdsentinel απο περιεργεια και ειδα το εξης κουλο. Στο performance meter πανω ειχε 100% και στο health 0%! Απο κατω ελεγε και για bad sectors, αλλα λιγους, πχ 5.
Να ζητησω να αντικατασταθει και να του βαλω ssd?

Το συστημα αγοραστηκε πριν 2 χρονια μεταχειρησμενο και αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση απο την οικογενεια για κατι καλυτερο.

Μέρα με την νύχτα θα είναι με ssd για μια κλασική απλή χρήση πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...