Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να βεβαιωθείς για τον driver που σου βγάζει bsod, κατέβασε κ τρέξε τον bluescreenviewer.

Αν δεν έχει καθαρίσει τα dump files θα σου εμφανίσει ποιό ακριβώς αρχείο χτύπησε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχως εχουν γινει τα windows μου χαλια....παλι που εριξε την συνδεση στο νετ κανοντας disabled τον adapter και οταν μου το κανει αυτο το pc δεν κανει ουτε restart,oyte shut down κανονικα παρα μονο hard shut down απο το κουμπι. Απο το event log εχω συνεχεια error 1023. Tωρα τι κανουμε....φορματ για να στρωσει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Backup πρώτα. Αν έχεις χρόνο δοκιμάζεις dirty install από πάνω όπως είναι αλλά ενδέχεται σοβάρα να αποτύχει. Καλύτερα καθαρό install αν έχεις όρεξη να ξαναπεράσεις προγραμματα και ρυθμίσεις.

To 1023 είναι σχετικό με Performance monitor και SQL server. Για τρέξε αυτό σε command prompt.

 lodctr /R

Ο δίσκος σου είναι εντάξει από υγεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Μου βγαζει unable και error code 5

Το έτρεξες από elevated command prompt? Sorry ξέχασα να διευκρινίσω.
Επίσης τρέξε αυτό πριν το lodctr:

CD \windows\syswow64

Καταλαβαίνεις τώρα, αυτά είναι λίγο hit&miss φάση, μπορεί να φτιάξει το ένα και να πετάξει αλλού πρόβλημα, αν θέλει εγκατάσταση καθαρή δεν την γλιτώνεις.

Επεξ/σία από pigeon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σχετική-άσχετη ερώτηση.

Θέλω να φορμάρω ένα tablet (Chuwi Hi8) και να του περάσω πάλι τα 10ρια (ξέρω τα όριά του, για τη δουλειά που το θέλω συμπεριφέρεται μια χαρά).

Υπάρχει κάποια "lite" έκδοση (32bit, home) που μπορώ να βάλω, να μη θέλει όλον σχεδόν τον αποθηκευτικό το OS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τη 1809 και εδω και καιρο το pc μου βγαζει ειδοποιηση πως μπορω να εγκαταστησω τη 1903, μπορω να κανω απευθειας την ενημερωση χωρις format-clean install και επειτα που (λογικα) θα μου ξανα ερθει ενημερωση να κανω και το update της 1909 ή θα εχω καποιο θεμα του τυπου να χασω τα αρχεια μου στο σκληρο ή αλλα διαφορα?

δφδ.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Εχω τη 1809 και εδω και καιρο το pc μου βγαζει ειδοποιηση πως μπορω να εγκαταστησω τη 1903

Κράτας backup το partition που έχεις το λειτουργικό, κατέβαζεις το επίσημο upgrade tool και ακολουθείς τις οδηγίες. Αν τυχόν δεν αναβαθμιστεί σωστά, γυρνάς πίσω το partition από το backup που κράτησες και δοκιμάζεις τα updates από μέσα. Αλλά αν δεν δουλέψει σωστά με το upgrade tool, μη παιδεύεσαι με ημίμετρα, πήγαινε σε καθαρή εγκατάσταση. Παρεμφερής λύση είναι η εγκατάσταση με το mediatool, εκει πρέπει να περάσεις τα windows από πάνω (έχει οδηγίες).

Αρχεία δεν χάνεις. Το bug που υπήρχε -και διορθώθηκε- ηταν για τα folders My.* (myphotos, myvideos κτλ) αν τα είχες μεταφέρει σε άλλο σημείο από το default, και επιπλέον, είχες ξέχασει αρχεία μέσα στην αρχική θέση. Αυτά χάνονταν μετά το upgrade. Το bug -ξαναγράφω- διορθώθηκε λίγο αργότερα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Εχω τη 1809 και εδω και καιρο το pc μου βγαζει ειδοποιηση πως μπορω να εγκαταστησω τη 1903, μπορω να κανω απευθειας την ενημερωση χωρις format-clean install και επειτα που (λογικα) θα μου ξανα ερθει ενημερωση να κανω και το update της 1909 ή θα εχω καποιο θεμα του τυπου να χασω τα αρχεια μου στο σκληρο ή αλλα διαφορα?

δφδ.png

Με το tool της MS απ' το site (που σου έδωσε ο pigeon) θα σε πάει κατευθείαν στην 1909. Όσο για το backup* θα σου δημιουργήσει Windows.old (το οποίο θα διαγραφεί αυτόματα σε 10 μέρες) και αν πάει κάτι στραβά μπορείς να γυρίσεις μέσα απ' τις ρυθμίσεις, δεν χρειάζεσαι τρίτα προγράμματα.

*Backup τα σημαντικά σου αρχεία πάντως θα έπρεπε να τα κρατάς ανεξάρτητα απ' το τι θα κάνεις. ΠΑΝΤΑ σε τουλάχιστον 2 διαφορετικά αποθηκευτικά μέσα (ιδανικά το ένα αποσυνδεδεμένο απ' το pc) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. HDD με 100% υγεία και ένα πρωί αποφάσισε ξαφνικά να πεθάνει και μου πήρε ότι είχα μέσα. Από τότε έβαλα μυαλό.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2020 στις 11:31 ΠΜ, pigeon είπε

Το έτρεξες από elevated command prompt? Sorry ξέχασα να διευκρινίσω.
Επίσης τρέξε αυτό πριν το lodctr:


CD \windows\syswow64

Καταλαβαίνεις τώρα, αυτά είναι λίγο hit&miss φάση, μπορεί να φτιάξει το ένα και να πετάξει αλλού πρόβλημα, αν θέλει εγκατάσταση καθαρή δεν την γλιτώνεις.

Τελικα προσπαθησα με επιδιορθωση /dirty install....και αφου εβαλα ολα τα drivers και μου δουλευε κανονικα....ξαφνικα εχασε ξανα το internet ,απο device manager μου εβγαζε οτι λειπουν απο τον realtek controller τα drivers|( εκανα προσπθεια να τα περασω παλι και τα windows εβγαζαν οτι εχω τα τελευταια) και δεν εκανε το pc οyτε restart ,oute shutdown.Ελπιζω με φορματ να στρωσει γιατι δε βγαζω ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, generalb31 είπε

και αφου εβαλα ολα τα drivers και μου δουλευε κανονικα....ξαφνικα εχασε ξανα το internet

Μήπως έχεις και hardware θέμα με το wireless stick (ή εσωτερική κάρτα ?); Να δοκιμάσεις με διαφορετικό wireless ή με καλώδιο. Να δοκιμάσεις και ένα memory test. (Win+S --> Mem diag).

Ειναι λίγο απίθανο να σου χαλάει όλη την εγκατάσταση ένας προβληματικός driver. BSOD ναι μπορεί, τέτοιο χάλι όχι. Σε καθαρή εγκατάσταση να πας και να απομονώσεις τα προβλήματα και να τα δεις ένα-ένα. Επειδή ξεφεύγει λίγο από το γενικό "Συζήτηση για τα windows" ίσως χρειάζεσαι να ανοίξεις άλλο νήμα.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα τελικα επιτελους αναβαθμιση με το upgrade tool που μου προτεινε ο συμφορουμιτης και το συστημα φυσαει, ελαχιστα bugs τα οποια δεν ενοχλουν και διορθωνονται με καποια tweaks. Μου φαινεται πως παει πιο γρηγορα το pc με τη 1909 σε σχεση με πριν αν και η καταναλωση ram σαν να αυξηθηκε λιγακι παραπανω οπως συμβαινει με καθε major update σε εμενα τουλαχιστον.

Σε γενικες γραμμες μεχρι στιγμης ολα καλα και χωρις clean install.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pigeon είπε

Μήπως έχεις και hardware θέμα με το wireless stick (ή εσωτερική κάρτα ?); Να δοκιμάσεις με διαφορετικό wireless ή με καλώδιο. Να δοκιμάσεις και ένα memory test. (Win+S --> Mem diag).

Ειναι λίγο απίθανο να σου χαλάει όλη την εγκατάσταση ένας προβληματικός driver. BSOD ναι μπορεί, τέτοιο χάλι όχι. Σε καθαρή εγκατάσταση να πας και να απομονώσεις τα προβλήματα και να τα δεις ένα-ένα. Επειδή ξεφεύγει λίγο από το γενικό "Συζήτηση για τα windows" ίσως χρειάζεσαι να ανοίξεις άλλο νήμα.

Με τον adapter ths motherboard eimai με ethernet της realtek .Γενικα κυκλοφορουν αρκετα θεματα σαν το δικο μου στο νετ μετα το τελευταιο update σε 1909.Ελπιζω με καθαρο install/format και στησιμο να ερθει στα καλα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...