Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Alex21121988 είπε

https://www.windowslatest.com/2020/02/05/its-not-just-you-windows-10-search-is-giving-blank-results/

Συνέβη σε μένα πριν λίγη ώρα. Έχετε και εσείς το ίδιο θέμα;

YΓ. Σε Windows Sandbox το search λειτουργεί κανονικά. 

Σε μένα όλα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Σε μένα όλα κανονικά.

Έφτιαξε μόνο του σήμερα και σε μένα. Δεν το έψηνα να πειράξω registry όπως πρότειναν κάποιοι.

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα desktop 10ετίας, πολύ καλό για την εποχή του,  με 1 WD Velociraptor 150GB για C και 2 HDD 750GB για αρχεία, επεξεργσίες κλπ.

Το σύστημε λειτουργεί με Win 10 32 και σκέφτομαι 1) να αναβαθμίσω σε 64 και 2) να αλλάξω τον Velociraptor με τον Samsung SSD 250GB που αγόρασα ήδη.

Τοποθέτησα τον SSD σε κενή θέση, χωρίς να συνδέσω ακόμη τα 2 καλώδιά του, και ξεκίνησα το backup των αρχείων του C σε εξωτερικό δίσκο και θέλω να ρωτήσω τους ειδικούς, ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω για να πετύχω το στόχο μου. Να εγκαταστήσω τα 64 στον Velociraptor και μετά να τον κάνω copy στον SSD ή τον αντίστροφο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, makfil είπε

Το σύστημε λειτουργεί με Win 10 32 και σκέφτομαι 1) να αναβαθμίσω σε 64

Καθαρή εγκατάσταση x64 απ'ευθείας στον SSD να κάνεις καλύτερα.

Αφενός η μεταφορά απο x86 σε x64 παρουσιάζει πολύ περίεργες συμπεριφορές συνήθως χρονοβόρες ή/και άλυτες (32bit drivers, ανεξηγητα lag κτλ). Αφετέρου ακόμα κι αν όλα πάνε καλά, οι εφαρμογές που έχεις μέσα θα χρειάζονται απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση στην 64μπιτη εκδοχή τους.

Ειναι ένας κόπος παραπάνω να κάνεις από την αρχή όλες τις ρυθμίσεις των εφαρμογών σου, αλλά θα είσαι σίγουρος οτι ξεκινάς απο 100% καθαρή βάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά το πρόβλημα είναι ότι τα win 10 είναι αυθεντικοποιημένα από την MS, χωρίς να γνωρίζω τον κωδικό (αναφέρεται ένα αναγνωριστικό αλλά δεν είναι στη συνηθισμένη μορφή).

Σκεφτόμουν τις λύσεις που πρότεινα, με αυτή την προϋπόθεση. Σημειωτέον ότι, έχω επεξεργαστή τεχνολογίας 64 και μνήμη 12GB που δεν την αξιοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, makfil είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά το πρόβλημα είναι ότι τα win 10 είναι αυθεντικοποιημένα από την MS, χωρίς να γνωρίζω τον κωδικό (αναφέρεται ένα αναγνωριστικό αλλά δεν είναι στη συνηθισμένη μορφή).

Σκεφτόμουν τις λύσεις που πρότεινα, με αυτή την προϋπόθεση. Σημειωτέον ότι, έχω επεξεργαστή τεχνολογίας 64 και μνήμη 12GB που δεν την αξιοποιώ.

Δεν υπάρχει κωδικός πλέον στα 10, βάζεις την ίδια έκδοση πχ Home (δεν έχει σημασία x32 ή x64) και μόλις συνδεθεί στο ίντερνετ θα στα ενεργοποιήσει ξανά αυτόματα.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makfil είπε

Και αν δεν .... ???

Αλλά γιατί λες "όταν θα συνδεθεί στο ίντερνετ" αφού θα είναι συνδεδεμένο για να κατεβάσω τα 64;

Η ενεργοποίηση στα 10 πλέον γίνεται με μια ψηφιακή άδεια, η οποία είναι ένα "serial number" που δημιουργεί την πρώτη φορά βάση του hardware που έχει ο υπολογιστής σου και το αποθηκεύει στους σέρβερ της MS. Απ' τη στιγμή λοιπόν που έχεις αποκτήσει ήδη την ψηφιακή άδεια, όσες φορές κι αν κάνεις φορμάτ και βάλεις την ίδια έκδοση, οποιαδήποτε στιγμή επικοινωνήσει ξανά με τον σέρβερ (όταν συνδεθείς στο ίντερνετ δηλαδή), θα σε αναγνωρίσει αυτόματα. Εσύ απλά δεν κάνεις τίποτα με λίγα λόγια, αφού θα είναι μόνιμα συνδεδεμένο το pc online, απλά διαλέγεις "δεν έχω κλειδί" κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης και θα είσαι έτοιμος.

*Απλή αλλαγή δίσκου δεν είναι ικανή να το θεωρήσει ως "άλλο pc" και να μη σε ενεργοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Επομένως, αν κατάλαβα καλά, προτείνεις (και ο pigeon) να κάνω εγκατάσταση  τα  Win Pro 64 (έχω τα 32) στον SSD και θα δοθεί η ψηφιακή άδεια όταν γράψω "δεν έχω κλειδί", ανεξάρτητα  από το ότι ο Velociraptor θα εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένος.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, makfil είπε

ΟΚ, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Επομένως, αν κατάλαβα καλά, προτείνεις (και ο pigeon) να κάνω εγκατάσταση  τα  Win Pro 64 (έχω τα 32) στον SSD και θα δοθεί η ψηφιακή άδεια όταν γράψω "δεν έχω κλειδί", ανεξάρτητα  από το ότι ο Velociraptor θα εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένος.

Προτείνω κανονική/καθαρή εγκατάσταση στον καινούριο SSD χωρίς να ασχοληθείς καν με τον HDD που είχες για C. Αποσύνδεσε τον πρώτα (όπως και τους άλλους 2 HDD) για να αποφύγεις τυχόν μπέρδεμα και αφού σετάρεις τη νέα σου εγκατάσταση με τον SSD, βάλτον αργότερα, πάρε ότι αρχεία χρειάζεσαι και μετά κάν'τον ότι θες (πχ backup).

*Εννοείται όλες αυτές οι συνδέσεις/αποσυνδέσεις να γίνουν με κλειστό pc χωρίς ρεύμα, μην κάνεις τίποτα ενώ λειτουργεί.

**Αν έχεις τα Pro και τώρα τότε ναι, αν έχεις τα Home πρέπει να ξαναβάλεις Home.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περάσω τα windows 10 σε ένα παλιο pc που έχω (amd fx6300,24gb ram, ssd κλπ) και ενεργοποιηθούν τα windows απο το ήδη υπάρχον γνήσιο κλειδί μετά θα μπορώ να ξαναπεράσω τα windows 7 αν χρειαστεί με το γνήσιο κλειδί τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...