Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/2/2020 στις 8:54 ΜΜ, p4n0s86 είπε

Προτείνω κανονική/καθαρή εγκατάσταση στον καινούριο SSD χωρίς να ασχοληθείς καν με τον HDD που είχες για C. Αποσύνδεσε τον πρώτα (όπως και τους άλλους 2 HDD) για να αποφύγεις τυχόν μπέρδεμα και αφού σετάρεις τη νέα σου εγκατάσταση με τον SSD, βάλτον αργότερα, πάρε ότι αρχεία χρειάζεσαι και μετά κάν'τον ότι θες (πχ backup).

*Εννοείται όλες αυτές οι συνδέσεις/αποσυνδέσεις να γίνουν με κλειστό pc χωρίς ρεύμα, μην κάνεις τίποτα ενώ λειτουργεί.

**Αν έχεις τα Pro και τώρα τότε ναι, αν έχεις τα Home πρέπει να ξαναβάλεις Home.

Ακολούθησα τη διαδικασία  eγκατάστασης των 10 Pro 64  sτον SSD, μέσω USB, και προχώρησα το σετάρισμα χωρίς να έχω αποσυνδέσει τον τέως C με τα 32 και τους άλλους 2 HDD, γιατί  σκέφτηκα ότι χρειάζομαι τα 32 στο διάστημα προσαρμογής όλων των εφαρμογών που έχω μέχρι να  ολοκληρωθεί η μετάβαση.

Και ενώ όλα πήγαιναν καλά, σε κάποια φάση αλλαγής του δίσκου boot, και ορίζοντας 1 τον ssd, 2 το δίσκο με τα 32 και 3 το δίσκο με τα 7,  χάλασε η υπόθεση  και βγάζει μήνυμα να αλλάξω τη σειρά boot. Η μόνη που δέχεται είναι η παλιά που είχα με 1 τα 32 και 2 τα 7 και η κατάληξη είναι ότι δεν μπορώ να μπω στα 64 αν και υπάχει η επιλογή του SSD στο setup.

Ποια είναι η αιτία που δεν δέχεται τη νέα σειρά; Υπάρχει περιορισμός  στον αριθμό δίσκων και OS για boot; Πως θα ξεπεράσω το πρόβλημα;

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, makfil said:

Πως θα ξεπεράσω το πρόβλημα;

Κάνε αυτό που είπε ο p4n0s86.

On 10/02/2020 at 20:54, p4n0s86 said:

Αποσύνδεσε τον πρώτα (όπως και τους άλλους 2 HDD) για να αποφύγεις τυχόν μπέρδεμα και αφού σετάρεις τη νέα σου εγκατάσταση με τον SSD, βάλτον αργότερα, πάρε ότι αρχεία χρειάζεσαι και μετά κάν'τον ότι θες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, makfil said:

Ποια είναι η αιτία που δεν δέχεται τη νέα σειρά;

Απ' τα λίγα που ξέρω εκ πείρας: Όταν έχεις πάνω από έναν δίσκο κατά την εγκατάσταση, για κάποιον λόγο (που δεν γνωρίζω), το boot sector (σωστά το λέω άραγε;) γράφεται στον έναν δίσκο και τα Windows σε άλλον. Λογικό μετά να γίνεται μπέρδεμα αν αλλάξεις σειρά ή βγάλεις/φορμάρεις αυτόν με το boot sector. Ο p4n0s86 ίσως ξέρει να το εξηγήσει καλύτερα ή να με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, makfil είπε

και προχώρησα το σετάρισμα χωρίς να έχω αποσυνδέσει τον τέως C με τα 32 και τους άλλους 2 HDD, γιατί  σκέφτηκα ότι χρειάζομαι τα 32 στο διάστημα προσαρμογής όλων των εφαρμογών που έχω μέχρι να  ολοκληρωθεί η μετάβαση.

Όσες φορές κι αν το διάβασα, ειλικρινά δεν βγάζω άκρη τι θες να πεις. Μπορείς να το εξηγήσεις; Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί, εσύ έκανες τις ενέργειες. Απ' τη στιγμή όμως που προσπαθώ να σε βοηθήσω λέγοντας κάτι Α και πας και κάνεις Β δεν ξέρω αν έχει νόημα να συνεχίσω να προσπαθώ.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Απ' τα λίγα που ξέρω εκ πείρας: Όταν έχεις πάνω από έναν δίσκο κατά την εγκατάσταση, για κάποιον λόγο (που δεν γνωρίζω), το boot sector (σωστά το λέω άραγε;) γράφεται στον έναν δίσκο και τα Windows σε άλλον. Λογικό μετά να γίνεται μπέρδεμα αν αλλάξεις σειρά ή βγάλεις/φορμάρεις αυτόν με το boot sector. Ο p4n0s86 ίσως ξέρει να το εξηγήσει καλύτερα ή να με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Οι θύρες sata στη μητρική συνήθως είναι αριθμημένες και ο boot sector γράφεται στον δίσκο που είναι συνδεδεμένος στη 1η θύρα. Αν δεν υπάρχει δίσκος στη 1η θύρα τότε πάει στη 2η, ή στην 3η και ούτε καθεξής. Ο δίσκος που έχει το λειτουργικό είναι καλό να μπαίνει στην θύρα που είναι η πρώτη αριθμητικά. Συνήθως στο manual της μητρικής αναφέρεται η αρίθμηση και ενδεχομένως να φαίνεται και πάνω στην μητρική.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Διάστημα προσαρμογής των εφαρμογών". Τι προσαρμογή θέλουν; Έπαθαν πολιτισμικό σοκ από την μετάβαση στα 64-bit; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Όσες φορές κι αν το διάβασα, ειλικρινά δεν βγάζω άκρη τι θες να πεις. Μπορείς να το εξηγήσεις; Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί, εσύ έκανες τις ενέργειες. Απ' τη στιγμή όμως που προσπαθώ να σε βοηθήσω λέγοντας κάτι Α και πας και κάνεις Β δεν ξέρω αν έχει νόημα να συνεχίσω να προσπαθώ.

Επειδή στη νέα εγκατάσταση (10/64)  πρέπει να επανεγκατασταθούν οι εφαρμογές που λειτουργούσαν στα 32  και είναι συμβατές με τα 64, σκέφτηκα ότι χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα για να  κάνω  τις εγκαταστάσεις (αυτό εννοώ με το διάστημα προσαρμογής) και να τις δει το νέο λειτουργικό.

Και, με την ευκαιρία, το Office, που είναι βασικό για μένα,  και βρίσκεται εγκατεστημένο σε άλλο δίσκο από τον τέως C (όπως και πολλές άλλες εφαρμογές), μπορούν να το "δουν"  τα 64 , χωρίς να αναγκαστώ να τα εγκαταστήσω πάλι;

Και αν ΝΑΙ, μπορεί να ισχύσει η μέθοδος αυτή και για τις υπόλοιπες εφαρμογές; Κάτι έχω ακούσει για τη μεταφορά της Registry των 32 που βρίσκεται στον τέως C, ισχύει;

 

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου, πίασε και κάνε καθαρή εγκατάσταση συνδεοντας μονο τον βασικό δισκο. Μετα σύνδεσε τους άλλους δυο και προχώρα στην εγκατάσταση των προγραμμάτων απο την αρχή.

Αμα μπλέξεις με upgrade άστα βράστα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, makfil said:

Επειδή στη νέα εγκατάσταση (10/64)  πρέπει να επανεγκατασταθούν οι εφαρμογές που λειτουργούσαν στα 32  και είναι συμβατές με τα 64, σκέφτηκα ότι χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα για να  κάνω  τις εγκαταστέσεις και να τις δει το νέο λειτουργικό.

Και, με την ευκαιρία, το Office, που είναι βασικό για μένα,  και βρίσκεται εγκατεστημένο σε άλλο δίσκο από τον τέως C (όπως και πολλές άλλες εφαρμογές), μπορούν να το "δουν"  τα 64 , χωρίς να αναγκαστώ να τα εγκαταστήσω πάλι;

Και αν ΝΑΙ, μπορεί να ισχύσει η μέθοδος αυτή και για τις υπόλοιπες εφαρμογές; Κάτι έχω ακούσει για τη μεταφορά της Registry των 32 που βρίσκεται στον τέως C, ισχύει;

Πας γυρεύοντας. Καλύτερα να πας με τις παραδοσιακές μεθόδους. Φρέσκια εγκατάσταση των προγραμμάτων σου δηλαδή.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, makfil είπε

Επειδή στη νέα εγκατάσταση (10/64)  πρέπει να επανεγκατασταθούν οι εφαρμογές που λειτουργούσαν στα 32  και είναι συμβατές με τα 64, σκέφτηκα ότι χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα για να  κάνω  τις εγκαταστάσεις (αυτό εννοώ με το διάστημα προσαρμογής) και να τις δει το νέο λειτουργικό.

Και, με την ευκαιρία, το Office, που είναι βασικό για μένα,  και βρίσκεται εγκατεστημένο σε άλλο δίσκο από τον τέως C (όπως και πολλές άλλες εφαρμογές), μπορούν να το "δουν"  τα 64 , χωρίς να αναγκαστώ να τα εγκαταστήσω πάλι;

Και αν ΝΑΙ, μπορεί να ισχύσει η μέθοδος αυτή και για τις υπόλοιπες εφαρμογές; Κάτι έχω ακούσει για τη μεταφορά της Registry των 32 που βρίσκεται στον τέως C, ισχύει;

Κατά 99% δεν θα δει τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες σε άλλο δίσκο, και ακόμη και αν γίνεται ενδεχομένως να έχεις άλλα προβλήματα (πχ ασυμβατότητες). Καλύτερα να κάνεις καθαρή εγκατάσταση για όλες τις εφαρμογές που έχεις. Πλέον πολλές εφαρμογές βγαίνουν και σε 64bit, συμπεριλαμβανομένου και του office. Κάτι που μπορείς να κάνεις για να διευκολυνθείς κάπως, είναι να κατεβάσεις τα setup των εφαρμογών πριν κάνεις το φορμάτ για να τα έχεις έτοιμα προς εγκατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Οι θύρες sata στη μητρική συνήθως είναι αριθμημένες και ο boot sector γράφεται στον δίσκο που είναι συνδεδεμένος στη 1η θύρα. Αν δεν υπάρχει δίσκος στη 1η θύρα τότε πάει στη 2η, ή στην 3η και ούτε καθεξής. Ο δίσκος που έχει το λειτουργικό είναι καλό να μπαίνει στην θύρα που είναι η πρώτη αριθμητικά. Συνήθως στο manual της μητρικής αναφέρεται η αρίθμηση και ενδεχομένως να φαίνεται και πάνω στην μητρική.

Χρήσιμη πληροφορία και από το manual  της μητρικής(Rampage II Extreme) προκύπτει η σειρά  των SATA (έχει 6 θέσεις και 1 στο πλάι SATA_E (External)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα clean format τα Windows και μου είχε εκτός από το primary partition, ενα recovery, ένα msr και ένα system,  αλλά δεν τα έσβησα. Τώρα που μπήκαν τα windows  βλέπω 2 oem partition 300 και 450 mb  αντίστοιχα και ένα efi system partition 100mb. Δεν υπάρχει επιλογή για να τα σβήσω. Είμαι κάτι το ανησυχητικό; Θα μπορούσα να είχα σβήσει όλα τα partition όταν έκανα το  format; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τα σβησεις γιατι δεν θα ξεκινανε τα Windows μετα. 

και σε εντελως αδειο δισκο δημιουργει αυτα τα partition, οπως πχ στην φωτο που ειναι απο ΗΡ

1070542202_2019-02-10at21_05.53copyhp156.jpg.7a665055d4a9284a5798acf00f2a05a7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...