Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Εννοούσα να τα έσβηνα την ώρα που έκανα format τον δίσκο. Τωρα εννοείται δεν τα σβήνω. 

Αν τα είχες σβήσει την ώρα που έκανες το φορμάτ τότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Η εγκατάσταση θα δημιουργούσε από την αρχή ότι partitions χρειαζόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα πάει καλά η μετάβαση από τα 32 στα 64 και σιγά-σιγά εγκαθιστώ τις εφαρμογές μου.

Θυμήθηκα, όμως, ότι σε ένα partition ενός από τους 3 δίσκους HDD που έχω τώρα (και ένα SSD), έχω ξεχασμένα Win 7 Pro που έχω να χρησιμοποιήσω μερικά χρόνια και θέλω να τα απεγκαταστήσω, πολύ περισσότερο αφού έχω πλέον τα win 10 x64.

Ποιος είναι ο ασφαλέστερος τρόπος να τα απεγκαταστήσω, χωρίς να πειραχτούν τα 32, που χρειάζομαι για λίγο καιρό ακόμη, και φυσικά τα 64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοηθεια.

Δεν θέλω να διαγράψω ολόκληρο το partition, αλλά μόνο το φάκελο των Windows.

Μπήκα στο mdconfig και διέγραψα το boot, αλλά όταν ξεκίνησα τη διαγραφή υποφακέλων είδα ότι προστεύονται από το trustedinstaller.

Έψαξα και βρήκα βιντεάκια για απαλλαγή από την προστασία, αλλά είναι δύσκολη διαδικασία. Υπάρχει άλλος τρόπος διαγραφής του φακέλου Windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, makfil είπε

Ευχαριστώ για τη βοηθεια.

Δεν θέλω να διαγράψω ολόκληρο το partition, αλλά μόνο το φάκελο των Windows.

Μπήκα στο mdconfig και διέγραψα το boot, αλλά όταν ξεκίνησα τη διαγραφή υποφακέλων είδα ότι προστεύονται από το trustedinstaller.

Έψαξα και βρήκα βιντεάκια για απαλλαγή από την προστασία, αλλά είναι δύσκολη διαδικασία. Υπάρχει άλλος τρόπος διαγραφής του φακέλου Windows;

Πωπω ο εφιάλτης ενός τεχνικού θα ήσουν, τα μπερδεύεις πολύ στο μυαλό σου χωρίς κανέναν λόγο. :P Αν το βλέπεις το partition στους δίσκους, κάνε δεξί κλικ - Διαμόρφωση και θα μπορέσεις να το αδειάσεις εντελώς (να είναι σαν άδειος δίσκος μετά). Αν είναι αυτό που θες να κάνεις βέβαια, γιατί εγώ προσωπικά δυσκολεύομαι πάρα πολύ κάθε φορά να ακολουθήσω τη σκέψη σου.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έγραψα απλά, αλλά και πάλι δεν μπορείς να τα καταλάβεις.

Στο συγκεκριμένο partition του δίσκου, υπάρχουν και άλλα αρχεία και εφαρμογές και αν κάνω διαμόρφωση (δηλαδή format) θα σβηστούν  ΟΛΑ. Αυτό δεν το θέλω.

Θέλω μόνο να σβήσω ΜΟΝΟ το φάκελο των Windows 7, αφού τα έχω διαγράψει ήδη από το boot.

Αυτό ρώτησα, λοιπόν. Υπάρχει άλλος τρόπος διαγραφής του συγκεκριμένου φακέλου που προστεύεται από το trustedinstaller;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Τα έγραψα απλά, αλλά και πάλι δεν μπορείς να τα καταλάβεις.

Στο συγκεκριμένο partition του δίσκου, υπάρχουν και άλλα αρχεία και εφαρμογές και αν κάνω διαμόρφωση (δηλαδή format) θα σβηστούν  ΟΛΑ. Αυτό δεν το θέλω.

Θέλω μόνο να σβήσω ΜΟΝΟ το φάκελο των Windows 7, αφού τα έχω διαγράψει ήδη από το boot.

Αυτό ρώτησα, λοιπόν. Υπάρχει άλλος τρόπος διαγραφής του συγκεκριμένου φακέλου που προστεύεται από το trustedinstaller;

Μια στιγμή ρε άνθρωπε. Οι εφαρμογές τι ρόλο βαράνε σε μια εγκατάσταση που δεν την χρησιμοποιείς; Και πως ακριβώς θα σβήσεις τα windows και θα κρατήσεις τις εφαρμογές; Το έχω απορία αυτό απ' την αρχή της συζήτησης και δεν έχεις εξηγήσει τι σημαίνει το "χρειάζομαι τα 32 στο διάστημα προσαρμογής όλων των εφαρμογών που έχω μέχρι να  ολοκληρωθεί η μετάβαση" που είχες πει. Γιατί απλά δεν παίρνεις ότι χρειάζεσαι από αρχεία προσωρινά σε ένα άλλο δίσκο, να κάνεις διαμόρφωση και μετά να τα ξαναβάλεις πίσω και τα έχεις κάνει ένα κουβάρι όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα πράγματα είναι πολύ απλούστερα από όσο νομίζεις. Ήταν άλλο θέμα η αναβάθμιση των Win 10 x32 σε x64, σε νέο δίσκο ssd, που έγινε ήδη, και άλλο η διατήρηση του OS Win x32 (σε HDD) μέχρι να μεταφερθούν οι εφαρμογές αυτές ή οι εκδόσεις τους σε 64, από τους δίσκους HDD και τα partitions τους,  στο OS Win x64 (και αυτό έχει γίνει μέχρι σήμερα σε μεγάλο βαθμό).

Ο λόγος που θέλω να αδειάσω μόνο το φάκελο με τα 7 είναι ότι δεν έχω διαθέσιμο χώρο για να μεταφέρω όλα τα αρχεία του συγκεκριμένου partition σε άλλα, για να κάνω format, αλλά θα το προσπαθήσω με εξωτερικό δίσκο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, makfil είπε

και άλλο η διατήρηση του OS Win x32 (σε HDD) μέχρι να μεταφερθούν οι εφαρμογές αυτές ή οι εκδόσεις τους σε 64, από τους δίσκους HDD και τα partitions τους,  στο OS Win x64

Δηλαδή με κάποιο τρόπο, μεταφέρεις τις 32bitες εφαρμογές στο 64bitο OS και τις "αναβαθμίζεις" ας πούμε; Ενώ θα μπορούσες πολύ απλά να κάνεις απ' την αρχή εγκατάσταση τις x64 εκδόσεις τους χωρίς να παιδεύεσαι; Δεν ξέρω ειλικρινά δεν μπορώ να σε ακολουθήσω, sorry ίσως φταίω εγώ που δεν καταλαβαίνω, αλλά σηκώνω τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν τις μεταφέρω, αλλά σε όσες απ' αυτές λειτουργούν και στα 64 λύνεται το θέμα με ένα shortcut στην επιφάνεια εργασίας και όσες δεν λειτουργούν επανεγκαθίστανται στην έκδοση 64. Αλλά αυτή η διαδικασία έληξε για το μεγαλύτερο αριθμό εφαρμογών

Τόσο απλά. Μένει μόνο η εκκαθάριση των δίσκων από προγράμματα που είναι άχρηστα πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι εφαρμογές 32 bit λειτουργούν σε 64 windows, το αντίστροφο δεν γίνεται. Οπότε όσες λειτουργούν και είπες ότι τις έκανες shortcut θα μείνει με τις 32 bit εκδόσεις ενώ μπορεί να υπάρχουν 64 bit. Όσες δεν λειτούργησαν δεν φταίνε τα 64bit λογικά αλλά κάτι άλλο, π.χ. έλειπαν αρχεία ή δεν είναι παλιότερες εκδόσεις και δεν λειτουργούν στα 10άρια. Το σωστό θα ήταν να τις εγκαθιστούσες από την αρχή σωστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...