Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα μονομερούς καταγραφής κλήσης


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/10/2018 στις 12:04 ΜΜ, tarantules είπε

Είχα μια κλήση στο κινητό μου από εταιρία που προσφέρει τηλεφωνικές υπηρεσίες και με ενημέρωσε οτι η κλήση μου καταγράφεται.

Με τη σειρά μου ενημέρωσα κι εγώ οτι κάνω καταγραφή της κλήσης και μου είπε οτι αυτό δεν επιτρέπεται.Ρώτησα με βάση πιο νόμο και μου απάντησε από το νόμο 3471 του 2006.

Εγώ δηλαδή δεν επιτρέπετε να κάνω καταγραφή αλλά ο υπάλληλος μπορεί.Φυσικά και δεν έδωσα συγκατάθεση και τερματίστηκε η κλήση.

Ερώτημα : Γράφει πουθενά στο νόμο οτι μπορεί να γίνει καταγραφή κλήσης μονομερώς ; Βρήκα το νόμο αλλά δεν γράφει κάτι σχετικό.

...Επιτρέπεται η καταγραφή συνδιαλέξεων... σκοπό την παροχή αποδεικτικών στοιχείων εμπορικής συναλλαγής...υπό την προϋπόθεση ότι και τα δύο μέρη, μετά από προηγούμενη ενημέρωση σχετικά με το σκοπό της καταγραφής, παρέχουν τη συγκατάθεση τους.

Άρα και αυτός που καλεί δίνει τη συγκατάθεσή του. 

Διαβάζοντας έχω την αίσθηση ότι η άδεια δίνεται στην εταιρία και όχι σε αυτόν που σε καλεί.

Νομίζω μεταξύ ιδιωτών ισχύει ο ΠΚ άρθρο 370Α 1

Με την ίδια ποινή τιμωρείται η πράξη του προηγούμενου εδαφίου και όταν ο δράστης αποτυπώσει σε υλικό φορέα το περιεχόμενο της τηλεφωνικής επικοινωνίας του με άλλον χωρίς τη ρητή συναίνεση του τελευταίου.

 

Επεξ/σία από Ather
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2018 στις 12:04 ΜΜ, tarantules είπε

Είχα μια κλήση στο κινητό μου από εταιρία που προσφέρει τηλεφωνικές υπηρεσίες και με ενημέρωσε οτι η κλήση μου καταγράφεται.

Με τη σειρά μου ενημέρωσα κι εγώ οτι κάνω καταγραφή της κλήσης και μου είπε οτι αυτό δεν επιτρέπεται.Ρώτησα με βάση πιο νόμο και μου απάντησε από το νόμο 3471 του 2006.

Εγώ δηλαδή δεν επιτρέπετε να κάνω καταγραφή αλλά ο υπάλληλος μπορεί.Φυσικά και δεν έδωσα συγκατάθεση και τερματίστηκε η κλήση.

Ερώτημα : Γράφει πουθενά στο νόμο οτι μπορεί να γίνει καταγραφή κλήσης μονομερώς ; Βρήκα το νόμο αλλά δεν γράφει κάτι σχετικό.

τι μου θυμισες τωρα...εποχες 2004, φουσεκης φαρσες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η συναίνεση το θέμα, αλλά η δυνάμενη αποθήκευση και επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων (που είναι τα λόγια κάποιου).
Δηλαδή για να αποθηκεύσεις και να κάνεις οποιαδήποτε χρήση θα πρέπει να έχεις σχετική άδεια της αρχής, που για να τη λάβεις θα πρέπει να καταθέσεις τον σκοπό και τον τρόπο που το κάνεις.
Οι εταιρείες που καλούν και σου λένε ότι ηχογραφούν την κλήση, προφανώς έχουν την άδεια της Αρχής ΠΔΠΧ, ενώ ο πελάτης δεν την έχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎13‎/‎10‎/‎2018 στις 1:28 ΠΜ, agamoi-thytai είπε

Όταν με καλούν από τα λαμόγια την cosmote, μόλις μου λένε πως ηχογραφήται η κλήση μου, όταν τους λέω το ίδιο φωνάζουν και μου το κλείνουν. 

H cosmote είναι η εταιρια σου?

Στις ‎13‎/‎10‎/‎2018 στις 10:29 ΠΜ, BadBoy είπε

Με την άρση του απορρήτου το μόνο που θα δει κάποιος είναι ότι όντως το τάδε νούμερο κάλεσε το δείνα μια συγκεκριμένη ώρα, όχι τι ειπώθηκε στην κλήση.

Δηλαδη οι αρχες θα διαταξουν την αρση του απορρητου για να εξακριβωσουν αν υπαρχει αδίκημα, αλλα δε θα δουν τι ειπωθηκε στη κληση?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...