Προς το περιεχόμενο

TP LINK 4010P Kit Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζοντας πλέον τι είναι τα Powerlines μετά τα τελευταία μας reviews, ήρθε η στιγμή να δοκιμάσουμε ένα ακόμα Powerline Set. Αυτή τη φορά στον πάγκο των δοκιμών ανέβηκε το TP LINK 4010P KIT. Αντίθετα με τα προηγούμενα reviews, το TP LINK 4010P KIT είναι ένα αρκετά πιο απλό μοντέλο, που προορίζεται για τον μέσο χρήστη που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις ή δεν θέλει να διαθέσει πολλά χρήματα.

Η TP LINK είναι μία κινέζικη εταιρεία που ξεκίνησε το 1996. Η ονομασία της δηλαδή το TP είναι τα αρχικά από το Τwisted Pair. Η εταιρεία σχεδιάζει και κατασκευάζει διάφορα προϊόντα όπως routers, ADSL/VDSL modem routers, switches managed and unmanaged, access points, repeaters, IP cameras, power banks, smartphones όπως και άλλα. Το Logo της εταιρείας, όπως και η συσκευασία στα προϊόντα της TP LINK άλλαξαν το 2016. Παρακάτω βλέπουμε το παλιό Logo (αριστερά) και το νέο Logo(δεξιά).

powerline.jpg.85ca2c5837de6f8bfaa2567e333405a4.jpg

Διαβάστε ολόκληρη την παρουσίαση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω μια έκοδση των συγκεκριμενων, αλλα ταινία πάνω από 6.5 γιγα, δεν μπορεις να δεις! εχω δοκιμασει τα πάντα, αλλα δεν γινεται! δοκιμασα και το 500, τα ίδια. οποτε ειναι για ταινιες 720p και να εχεις απλα ιντερνετ στον υπολογιστη/τηλεόραση/htpc σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, ntemek είπε

εχω μια έκοδση των συγκεκριμενων, αλλα ταινία πάνω από 6.5 γιγα, δεν μπορεις να δεις! εχω δοκιμασει τα πάντα, αλλα δεν γινεται! δοκιμασα και το 500, τα ίδια. οποτε ειναι για ταινιες 720p και να εχεις απλα ιντερνετ στον υπολογιστη/τηλεόραση/htpc σου!

που βλεπεις ταινιες με 6 gb? ολες οι BlueRay 1080p ειναι στα 1.7 - 2GB

Επεξ/σία από Floriniotis
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μεγαλη εξυπηρετηση για αυτους που δεν μπορουν να τραβηξουν καλωδια η δεν εχουν ασυρματα ρουτερ.............

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, ntemek said:

εχω μια έκοδση των συγκεκριμενων, αλλα ταινία πάνω από 6.5 γιγα, δεν μπορεις να δεις! εχω δοκιμασει τα πάντα, αλλα δεν γινεται! δοκιμασα και το 500, τα ίδια. οποτε ειναι για ταινιες 720p και να εχεις απλα ιντερνετ στον υπολογιστη/τηλεόραση/htpc σου!

a.firmware update.β.δεςταχυτητα link.50 mbit vdsl τα περναγα ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ntemek είπε

εχω μια έκοδση των συγκεκριμενων, αλλα ταινία πάνω από 6.5 γιγα, δεν μπορεις να δεις! εχω δοκιμασει τα πάντα, αλλα δεν γινεται! δοκιμασα και το 500, τα ίδια. οποτε ειναι για ταινιες 720p και να εχεις απλα ιντερνετ στον υπολογιστη/τηλεόραση/htpc σου!

Είναι περιπου 8 mbit/s (ανάλογα την διάρκεια, αυτό για λίγο λιγότερο από 2 ωρες). 

Αν δεν έχεις ούτε 8 mbit/s κάτι πάει πολύ στραβά. Δεν νομίζω ότι φταίνε τα plc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ntemek είπε

εχω μια έκοδση των συγκεκριμενων, αλλα ταινία πάνω από 6.5 γιγα, δεν μπορεις να δεις! εχω δοκιμασει τα πάντα, αλλα δεν γινεται! δοκιμασα και το 500, τα ίδια. οποτε ειναι για ταινιες 720p και να εχεις απλα ιντερνετ στον υπολογιστη/τηλεόραση/htpc σου!

 

Εγώ από την αλλη εχω 4 απο αυτά και λειτουργουν μια χαρα και σε 1080p. Χθες δοκίμασα ταινια των 28GB και επαιξε απροβληματιστα. Και είναι σε διαφορερική φάση με το PLC του server που εχει τις ταινιες.

 

Δεν θυμαμαι τι εκδοση είναι αλλα τα εχω χρόνια.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το συγκεκριμένο κιτ με 3 powerline όμως και είναι πάρα πολύ καλό ....Netflix ταυτόχρονα Full HD ταινία στην τηλεόραση η γυναίκα μου στο Internet ( wi-fi) εγώ να κάνω Αναβαθμίσεις στο κινητό ( wi-fi) καί να Βλέπω 2η σειρά στο Netflix ταυτόχρονα και αυτά έχοντας "τερματικό" στο 2ο poweline ..ασύρματο brige-hub router της ίδιας εταιρίας κάνοντας το ethernet πρακτικά Wi-Fi και μοιράζοντας και την  ethernet γραμμή σε  άλλες 2-3 μονάδες ( X-Box One X, Smart TV LG, Android Media Player ). Κανένα Πρόβλημα Ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το συγκεκριμενο με vdsl 50 συνδεση. Τις ταχυτητες τις πιανει φουλ ,σε πολυκατοικια του 95, αλλα πρεπει να πω μια στο τοσο θα κανει καποιες αποσυνδεσεις, οχι καθε μερα βεβαια. Επισης καποιες φορες βλεπω οτι πεφτει η ταχυτητα, και πρεπει ουσιαστικα να του κανω "reboot" αφαιροντας τις 2 υποδοχες (pc-router) αφου κλεισω pc πρωτα κλπ. Ειμαι πεπεισμένος οτι οφειλεται στο κιτ, διοτι στο  pc που ειναι απευθειας συνδεδεμενο στο ρουτερ , και στο wifi οι συνδεδεμενες συσκευες, δεν παρατηρειται τετοια συμπεριφορα στην ταχυτητα (Asus DSL-AC56U modem router)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα αρνητικό που θα μπορούσε να παρατηρήσει κάποιος είναι ότι δεν έχουν on-off διακόπτη. αν θες να κάνεις "επανεκκίνηση"  ή να το κλήσεις όταν δεν το χρησιμοποιείς πρέπει να κλείνεις υπολογιστές να βγάζεις πολυμπριζα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσυνδέσεις 2-3 την ημέρα στο pc. Καθόλου ευχαριστημένος. Απενεργοποίησα και το energy saving mode που είχαν μπας και αλλά τα ίδια. Αυτά σε κιτ των τριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ktf είπε

Αποσυνδέσεις 2-3 την ημέρα στο pc. Καθόλου ευχαριστημένος. Απενεργοποίησα και το energy saving mode που είχαν μπας και αλλά τα ίδια. Αυτά σε κιτ των τριών.

Και εγω τα ίδια είχα. Αλλά πήγα στο μοντέλο με τα 2000 mbit (4 κανάλια αντί για ένα και 80 mhz εύρος αντί για 20 = 16 φορές το απλό plc).  Εκτός από τις αποσυνδεσεις πήγα από 80mbits στα 900!

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimakos234 said:

Εχω το συγκεκριμενο με vdsl 50 συνδεση. Τις ταχυτητες τις πιανει φουλ ,σε πολυκατοικια του 95, αλλα πρεπει να πω μια στο τοσο θα κανει καποιες αποσυνδεσεις, οχι καθε μερα βεβαια. Επισης καποιες φορες βλεπω οτι πεφτει η ταχυτητα, και πρεπει ουσιαστικα να του κανω "reboot" αφαιροντας τις 2 υποδοχες (pc-router) αφου κλεισω pc πρωτα κλπ. Ειμαι πεπεισμένος οτι οφειλεται στο κιτ, διοτι στο  pc που ειναι απευθειας συνδεδεμενο στο ρουτερ , και στο wifi οι συνδεδεμενες συσκευες, δεν παρατηρειται τετοια συμπεριφορα στην ταχυτητα (Asus DSL-AC56U modem router)

firmware update

1 hour ago, alex1001 said:

ένα αρνητικό που θα μπορούσε να παρατηρήσει κάποιος είναι ότι δεν έχουν on-off διακόπτη. αν θες να κάνεις "επανεκκίνηση"  ή να το κλήσεις όταν δεν το χρησιμοποιείς πρέπει να κλείνεις υπολογιστές να βγάζεις πολυμπριζα κλπ...

δεν εχω δει σε κανενα on off απο αυτα που εχω δει.fritz,devolo,tp link

1 hour ago, ktf said:

Αποσυνδέσεις 2-3 την ημέρα στο pc. Καθόλου ευχαριστημένος. Απενεργοποίησα και το energy saving mode που είχαν μπας και αλλά τα ίδια. Αυτά σε κιτ των τριών.

firmware update δες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουμπί on/off σε pass through plc θα ήταν τρομερα χρήσιμο πάντως, γιατί έτσι δεν θα σβηνεις τι άλλες συσκευές (συνήθως υπολογιστής) που είναι πάνω του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ktf είπε

Αποσυνδέσεις 2-3 την ημέρα στο pc. Καθόλου ευχαριστημένος. Απενεργοποίησα και το energy saving mode που είχαν μπας και αλλά τα ίδια. Αυτά σε κιτ των τριών.

Όπως γράφω παραπάνω έχω 4 τέτοια. Δύο ζευγάρια δηλαδή v1.1. Δεν έχουν αποσυνδεθεί ποτέ. Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι μερικές φόρες μετά από διακοπές (που είναι εκτός πρίζας αρκετές μέρες) όταν τα συνδέω θέλουν pairing ξανά. Και αυτό μόνο σε αυτα που ήταν εκτός πρίζας. Το 2 που είναι μόνιμα online συνεχίζουν.

image.png.553dda4ea07154236124b9cc607b3bb4.png

 

Από τα παραπάνω τα μόνα που είναι στην ίδια φάση είναι το modem και ο server. Και είναι σε διαφορετικά δωμάτια. Το laptop είναι στην κρεβατοκάμαρα περίπου 8-9 μέτρα από το σαλόνι που είναι το pc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...