Προς το περιεχόμενο

TP LINK 4010P Kit Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, poulinos είπε

ναι το εχω γραψει και στο αρθρο.και αναφερει και στο site της tp link το μεγιστο αριθμο ανα μοντελο

παιζουν απλα χανεις και σε ταχυτητα.μεχρι και σε πολυπριζο ασφαλειας το βαλα για τεστ.παιζει μεν αλλα σκιζει την ταχυτητα αρκετα

το χουμε πει εκατο φορες ας το πιμουμε αλλη μια και το εχω γραψει και στο review.το ethernet ηταν ειναι και θα ειναι καλυτερο απο τα powerlines.τα powerlines ειναι για οταν δεν μπορεις να ριξεις καλωδιο.και η απαντηση μπορεις να ριξεις παντου καλωσιο δεν υφιστατε στην πραξη γιατι πολλοι δεν θελουν καλωδια ουτε σε καναλι

αν μια συσκευη τραβηξει πολυ ρευμα και αναλογως και την συσκευη ναι μπορει να επηρεασει την συνδεση ειδικα αμα δεν παιρνει ρευμα πανω απο το powerline

και η fritz τα σπαει.απλα και οι δυο ακριβες

Ναι το διαβασα ολο το αρθρο. Απλα η απορια μ ειναι οτι αμα παρω ενα ασυρματο θα δουλεψει η πρεπει να παρω παλι κιτ; 

 

Δηλαδη αμα βαλεις 20-25 μετρα καλωδιο ethernet θα ειναι καλυτερη λυση απο οτι powerline?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

Ναι το διαβασα ολο το αρθρο. Απλα η απορια μ ειναι οτι αμα παρω ενα ασυρματο θα δουλεψει η πρεπει να παρω παλι κιτ; 

Δηλαδη αμα βαλεις 20-25 μετρα καλωδιο ethernet θα ειναι καλυτερη λυση απο οτι powerline?

Ναι άμα πάρεις ασύρματο θα δουλέψει. Δεν έχει καμία διαφορά. Θα συνδεθει στο άλλο plc και μετά θα φτιάξει δικό του δίκτυο WiFi. 

Και φυσικά τα 20-25 μέτρα καλώδιο cat6 δεν θα έχουν καμία απώλεια και θα σου πιάνει καρφωτο 1 gbit και είναι καλύτερη λύση ΑΝ πρακτικά δεν έχεις πρόβλημα να την υλοποιήσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, sotiris123 said:

Ναι το διαβασα ολο το αρθρο. Απλα η απορια μ ειναι οτι αμα παρω ενα ασυρματο θα δουλεψει η πρεπει να παρω παλι κιτ; 

Δηλαδη αμα βαλεις 20-25 μετρα καλωδιο ethernet θα ειναι καλυτερη λυση απο οτι powerline?

ναι θα δουλεψει.δεν χρειαζεται να ειναι κιτ.απλα το προσθετεις.ναι το καλωδιο θα ειναι καλυτερα και με διαφορα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το 4020 μοντελο και δυστυχως πολλές τυχαιες αποσυνδεσεις. Μονο εαν στελνεις συνεχεια ping δεν κανει αποσυνδεσεις. Υπαρχει videaki στο youtube πως φτιαχνεις scriptaki ωστε να στελνει συνεχεια ping. Ειδαλως επανεκκινηση της συνδεσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μωρέ αν μένεις σε δικό σου σπίτι τρύπας και τοίχο. Το θέμα είναι όταν είσαι σε ενοίκιο. Πάντως όπως είπα με 100-120 ευρώ πας σε πολύ μεγαλύτερες ταχυτητες και πιο αξιόπιστα powerline. Σου λέω απλά ότι αντικατεστησα tplink που είχα με τελευταίο firmware, το οποίο έχανε την σύνδεση αν έμενε αδρανες για ωρες και κάθε μέρα έπρεπε να το βγάζω και να το ξαναβάζω στην πρίζα. Στην θέση του έβαλα πάλι tplink 2 gbit που έχει 4 κανάλια σύνδεσης και 80 mhz εύρος καναλιού αντί για 20. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, χωρίς να αλλάξω ΤΙΠΟΤΕ άλλο, να πάω από τα 80 mbit στα 900 και να μην έχω ποτέ αποσυνδεσεις. Και μιλάμε για ίδια εταιρεία. 

Αυτό είχα πάρει 

https://www.skroutz.gr/s/8757491/TP-LINK-TL-PA9020PKIT-v1.html

Έχω τα συγκεκριμένα και είναι απίστευτα. Εγώ δεν πιάνω τις ταχύτητες σου αλλά είμαι σε τριφασικό πίνακα και τα δύο plc σε διαφορετική φάση. 

2 ώρες πριν, Floriniotis είπε

απο yts για παραδιγμα ειναι compressed στα 2gb μια 1080p .. (δεν γνωριζω καποιο καλυτερο σιτε)

Ότι πρέπει για να καταστρέψεις τα ματιά σου είναι τα συγκεκριμένα 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Έχω τα συγκεκριμένα και είναι απίστευτα. Εγώ δεν πιάνω τις ταχύτητες σου αλλά είμαι σε τριφασικό πίνακα και τα δύο plc σε διαφορετική φάση. 

Ότι πρέπει για να καταστρέψεις τα ματιά σου είναι τα συγκεκριμένα 😛

δεν βλεπω ομως προτασεις ομως καλυτερα site απο yts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Και τελευταια ερωτηση επειδη ξεφυγα απο το θεμα. Τι καλωδιο; cat6 utp? Ftp? Stp? Να προσεξω κατι αλλο για να εχω οσο το δυνατον καλυτερη αποδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, sotiris123 said:

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Και τελευταια ερωτηση επειδη ξεφυγα απο το θεμα. Τι καλωδιο; cat6 utp? Ftp? Stp? Να προσεξω κατι αλλο για να εχω οσο το δυνατον καλυτερη αποδοση;

δεν θα περναει να υποθεσω κοντα απο καλωδια ρευματος οπote cat6 is more than enough.και 5e μια χαρα ειναι απλα μικρη διαφορα τιμης με το 6

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Διπλα απο καλωδια θα περναει λιγοτερο απο μισο μετρο συνολικα σε ολη τη διαδρομη. Και εχει διαφορα utp η ftp? Για vdsl 50αρα. ( δεν ξερω αν παιζει ρολο η ταχυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sotiris123 είπε

Οχι. Διπλα απο καλωδια θα περναει λιγοτερο απο μισο μετρο συνολικα σε ολη τη διαδρομη. Και εχει διαφορα utp η ftp? Για vdsl 50αρα. ( δεν ξερω αν παιζει ρολο η ταχυτητα

Όταν λέμε κοντά εννοούμε μαζί. Πχ. να είναι στον ίδιο σωλήνα. Εσύ χρειάζεσαι απλό utp. Που φυσικά φτάνει για 20 vdsl50, όχι μόνο για μια. Δεν πρόκειται να χρειαστείς shielded καλώδιο. Δεν θα δεις καμία διαφορά στην ταχύτητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πλάκα οι κινέζοι με τα ονόματά τους. Αναρωτιέμαι, όταν αποφάσισαν να δώσουν ένα όνομα στην εταιρία τους με το οποίο θα απευθυνθούν στην παγκόσμια αγορά, ξέραν ότι το TP στην αγγλική σημαίνει toilet paper εν συντομία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω το ίδιο σχεδον μοντέλο αλλά όχι το av500 αλλά το av600 το πήρα απο φίλο που έχει κατάστημα 30 ευρώ μην περιμένοντας τρελά αποτελέσματα μιας και πολλοί στο skroutz λέγανε για disconnects κτλπ. E λοιπον το έχω 8 μήνες χωρίς να του έχω κάνει κάποιο update δεν έχω φάει ούτε ένα disconnect.

 

p.s ίσως παίζει ρόλο μένω σε πολυκατοικία του 2004.

Επεξ/σία από Strategos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...