Προς το περιεχόμενο

[TV] SAMSUNG 55NU7172 55'' LED ULTRA HD SMART WIFI @ ESHOP 489€ [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


AGGANIS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vrwmiaris είπε

Ας πάνε οι δυνητικοί αγοραστές αύριο σε μια μμ , να βάλουν μερικά αρχεία σε ένα στικάκι και να την πειράξουν λίγο πριν την παραγγείλουν να τους φύγουν ότι απορίες έχουν, κρίνοντας ιδίοις όμασι.

Με σωστο πειραγμα ερχεται πολυ καλα. Θελει το χρωμα αρκετα πανω απο τη μεση προφανως κινηματογραφος το mode εικονα ευκρινεια στο 5-10 θερμο χρωμα κλεισιμο motion plus. Στο smart κομματι της παντως με εξεπληξε πολυ γρηγορη σε youtube και στο plex σε server που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 201
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kostasbm είπε

την ειχε παρει γειτονας και τις βαλαμε διπλα διπλα με ιδια πηγη ( με τη σονυ την 7096) μπορω να πω οτι ειναι ενα σκαλοπατι κατω σε χρωματα αντιθεση ..γενικο λουκ

βεβαια αυτα ειναι υποκειμενικα.....

ομως η τιμη ειναι δελεαστικη.....

επειδη εχω την sony 7096 απο τα specs k μονο μπορεις να καταλαβεις οτι η sony ειναι καλυτερη

κακη τιβι δεν θα ειναι με τις προδιαγραφες που εχει

σιγουρα θα σκοτωνει οποιοδηποτε ips panel οσο ακριβο κ αν ειναι

η εικονα επισης το λιγοτερο θα ειναι ικανοποιητικοτατη

οταν ολα αυτα τα βαζεις σε μια ζυγαρια μαζι με την τιμη κ δεν εισαι υπερβολικα απαιτητικος, τοτε ειναι no brainer αγορα

 

ps

μολις ειδα οτι η sony ειναι χαμηλοτερη sκroutz 700€

οτι εχω πει πολλες φορες νωριτερα,τρεχουμε 

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, what_if είπε

επειδη εχω την sony 7096 απο τα specs k μονο μπορεις να καταλαβεις οτι η sony ειναι καλυτερη

κακη τιβι δεν θα ειναι με τις προδιαγραφες που εχει

σιγουρα θα σκοτωνει οποιοδηποτε ips panel οσο ακριβο κ αν ειναι

η εικονα επισης το λιγοτερο θα ειναι ικανοποιητικοτατη

οταν ολα αυτα τα βαζεις σε μια ζυγαρια μαζι με την τιμη κ δεν εισαι υπερβολικα απαιτητικος, τοτε ειναι no brainer αγορα

Τα περσινά μοντέλα πάντως σύμφωνα και με το rtings ειναι ένα κλικ καλύτερα. 6102,6122. Εννοείται πως πάει για αγορά οποίο θέλει. 

Αλλα να λέγονται τα καλά και τα κακά. Με 200 φωτεινότητα 300 μαξ και 3000 αντίθεση δεν θα έπαιρνα εγω. Ισως γιατί έχω το θηρίο την σονυ που όποτε την ανοίγω λέω ποσό ωραία είναι και την πήρα 50 ευρώ πάνω. 

Υπάρχει κουτί να παίζει true hd,4K με καλύτερο player από τβ στα 30 ευρώ ; Έχω το mi box και εουε με πλεξ είτε από μόνο του δεν παίζει καλά. 

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με σωστο πειραγμα ερχεται πολυ καλα. Θελει το χρωμα αρκετα πανω απο τη μεση προφανως κινηματογραφος το mode εικονα ευκρινεια στο 5-10 θερμο χρωμα κλεισιμο motion plus. Στο smart κομματι της παντως με εξεπληξε πολυ γρηγορη σε youtube και στο plex σε server που εχω.

το motion plus να μην το κλεινετε

ετσι εκανα κ εγω παλιοτερα γιατι ειχα συνηθισει στο 24p 100hz αλλα διαβαζοντας τα reviews κ τις προτεινομενες ρυθμισεις στην sony το αφησα στο νομαλ κ εκτοτε απολαμβανω ρευστη εικονα κ κινηση

η συνηθεια ειναι μεγαλο πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, what_if είπε

το motion plus να μην το κλεινετε

ετσι εκανα κ εγω παλιοτερα γιατι ειχα συνηθισει στο 24p 100hz αλλα διαβαζοντας τα reviews κ τις προτεινομενες ρυθμισεις στην sony το αφησα στο νομαλ κ εκτοτε απολαμβανω ρευστη εικονα κ κινηση

η συνηθεια ειναι μεγαλο πραγμα

Δεν μπορω να το συνηθισω ρε συ μου φαινεται αρκετα αφυσικη η κινηση με ενεργο motion plus. Οπως ειπες η συνηθεια ειναι τεραστιο πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Τα περσινά μοντέλα πάντως σύμφωνα και με το rtings ειναι ένα κλικ καλύτερα. 6102,6122. Εννοείται πως πάει για αγορά οποίο θέλει.

Αλλα να λέγονται τα καλά και τα κακά. Με 200 φωτεινότητα 300 μαξ και 3000 αντίθεση δεν θα έπαιρνα εγω. Ισως γιατί έχω το θηρίο την σονυ που όποτε την ανοίγω λέω ποσό ωραία είναι και την πήρα 50 ευρώ πάνω.

Υπάρχει κουτί να παίζει true hd,4K με καλύτερο player από τβ στα 30 ευρώ ; Έχω το mi box και εουε με πλεξ είτε από μόνο του δεν παίζει καλά.

η sony τα ειπαμε ειναι καλυτερη κ εικαζω κ πιο πιστη χρωματικα αν κ παραδοσιακα η sammy ειναι καλες επισης

την sony την ειχαμε αγορασει σχεδον 100€ πανω κ αν θυμασαι ηταν η καλυτερη τιμη που εχει παιξει ελλαδα η τιβι

για τον player ,passthrough ολα τα κουτια εκτος κ αν εισαι αμπαλος (οχι εσυ γενικα μιλαω) κ δεν ξερεις να ρυθμισεις, μετα ειναι θεμα του receiver που εχεις γιατι σιγα μην κατσεις με τα ηχεια της τιβι

 

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν μπορω να το συνηθισω ρε συ μου φαινεται αρκετα αφυσικη η κινηση με ενεργο motion plus. Οπως ειπες η συνηθεια ειναι τεραστιο πραγμα.

ημουν ακριβως οπως εσυ

επεβαλε το στον εαυτο σου κ θα απορεις γιατι εβλεπες σπαστη κινηση τοσο καιρο

Επεξ/σία από what_if
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, what_if είπε

η sony τα ειπαμε ειναι καλυτερη κ εικαζω κ πιο πιστη χρωματικα αν κ παραδοσιακα η sammy ειναι καλες επισης

την sony την ειχαμε αγορασει σχεδον 100€ πανω κ αν θυμασαι ηταν η καλυτερη τιμη που εχει παιξει ελλαδα η τιβι

για τον player ,passthrough ολα τα κουτια εκτος κ αν εισαι αμπαλος κ δεν ξερεις να ρυθμισεις, μετα ειναι θεμα του receiver που εχεις γιατι σιγα μην κατσεις με τα ηχεια της τιβι

ημουν ακριβως οπως εσυ 

επεβαλε το στον εαυτο σου κ θα απορεις γιατι εβλεπες σπαστη κινηση τοσο καιρο

Θα το δοκιμασω για να το γραφεις ετσι θα ειναι. Θα το βαλω στο normal οπως γραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Θα το δοκιμασω για να το γραφεις ετσι θα ειναι. Θα το βαλω στο normal οπως γραφεις.

τις πρωτες ημερες θα λες ,κοιτα ποσο ψευτικη ειναι η κινηση κ θα γυρνας πισω

αν επιμεινεις θα με θυμηθεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Τα περσινά μοντέλα πάντως σύμφωνα και με το rtings ειναι ένα κλικ καλύτερα. 6102,6122.

Επειδή υπάρχει και η 6122 σε προσφορά, από τις δύο το πιο παλιό μοντέλο είναι καλύτερο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, amakrido είπε

Επειδή υπάρχει και η 6122 σε προσφορά, από τις δύο το πιο παλιό μοντέλο είναι καλύτερο;;;

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-mu6100-vs-samsung-nu7100/524/596#usage*4854!threshold*0.1

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu7100

ειναι mixed.καπου η μια καπου η αλλη. παρε του 18 που εχει λιγο καλυτερο hdr αλλα λιγότερη φωτεινοτητα. πως γινεται δεν ξερω.

Disappointing HDR peak brightness. It is fairly consistent across all input windows. Small highlights in dark scenes are dimmed by the TV's algorithms, as shown by our 2% window test. Like with SDR, the HDR performance is worse than last year's Samsung lineup. Similar performance to the budget-leve

Decent peak brightness, good enough for a dimly lit room but the Samsung 55NU7100 can't get bright enough to overcome glare. It isn't as bright as similar models from last year, like the MU6100 or MU6500 

Ενα πολυ καλο + για σινεφίλ το direct led του 17 έναντι του edge led. 

 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apoithaki είπε

Σκέφτομαι εδώ και καιρό για TV, φαίνεται ενδιαφέρουσα πρόταση σε αυτά τα χρήματα. Για Ταινίες , XBOX ONE X και λίγο TV πιστεύετε ότι αξίζει; 

Παρτην χθες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα , η αλήθεια είναι ότι εδώ και μερικές ημέρες έψαχνα να αγοράσω τηλεόραση για απλή χρήση κυρίως NOVA και πάλι οχι φανατικά ..... περίμενα και εγώ την bf αλλα διαβάζοντας τα σχόλια σας λύγισα και την παρήγγειλα ..... η ερώτηση μου τώρα είναι αν και δεν εχει πολύ σημασία πλέον γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο (7172) δεν το βρίσκεις Ελλάδα στα υπόλοιπα μεγάλα πολυκαταστήματα του είδους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, major78 είπε

Καλησπέρα και από εμένα , η αλήθεια είναι ότι εδώ και μερικές ημέρες έψαχνα να αγοράσω τηλεόραση για απλή χρήση κυρίως NOVA και πάλι οχι φανατικά ..... περίμενα και εγώ την bf αλλα διαβάζοντας τα σχόλια σας λύγισα και την παρήγγειλα ..... η ερώτηση μου τώρα είναι αν και δεν εχει πολύ σημασία πλέον γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο (7172) δεν το βρίσκεις Ελλάδα στα υπόλοιπα μεγάλα πολυκαταστήματα του είδους?

Ειναι ιδια με την 7102 αλλαζει απλα ο κωδικος. Ειναι παραεισαγωγης για αυτο. Μην σε ανησυχει αυτο εσυ θα εχεις κανονικα 2 χρονια εγγυηση απο την Samsung Hellas εφοσον ειναι απο Ευρωπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, major78 said:

Καλησπέρα και από εμένα , η αλήθεια είναι ότι εδώ και μερικές ημέρες έψαχνα να αγοράσω τηλεόραση για απλή χρήση κυρίως NOVA και πάλι οχι φανατικά ..... περίμενα και εγώ την bf αλλα διαβάζοντας τα σχόλια σας λύγισα και την παρήγγειλα ..... η ερώτηση μου τώρα είναι αν και δεν εχει πολύ σημασία πλέον γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο (7172) δεν το βρίσκεις Ελλάδα στα υπόλοιπα μεγάλα πολυκαταστήματα του είδους?

Έχω την εντύπωση ότι είναι από κάποια άλλη χώρα εισαγόμενη, για αυτό και η μικρή διαφορά στον τίτλο.

Επίσης θα βγω από το Forum. Δεν είναι κατάσταση αυτή, τον τελευταίο μήνα με μπάσατε ένα 1Κ μέσα 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...