Προς το περιεχόμενο

OHE για την Κλιματική Αλλαγή: Έχουμε 12 Χρόνια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, drakoulis είπε

Το κλίμα πάντως έχει αλλάξει ξεκάθαρα, ακόμα και οι νεκροί της Μάνδρας δεν θα υπήρχαν αν το φαινόμενο δεν ήταν τόσο έντονο, η Μάνδρα οικιστικά είναι ίδια τα τελευταία 25 χρόνια απλά τώρα τα φαινόμενα είναι εντονότερα.

Το οτι η Μανδρα ειναι οικιστικα ιδια 25 χρονια δεν αναιρει οτι χτιστικε πανω σε δεκαδες ρεματα καραπαρονομα ειτε με την ανοχη των κυβερνησεων ειτε οχι. Και τα 25 χρονια δεν λενε τιποτα για κλιματικα φαινομενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Human Soul είπε

Πολλή καλή παρατήρηση. Θα σου πω όμως και το πιο σημαντικό προβληματισμό μου απέναντι στους υπέρμαχους τους διοξειδίου του άνθρακα που προκαλεί την κλιματική αλλαγή:

Αν ένας υπερυπολογιστής σήμερα δεν μπορεί να προσομοιώσει τον καιρό που θα κάνει αύριο μία πόλη με 100% σιγουριά πώς θα υπολογίσει ένα πλανητικό σύστημα που είναι τάξεις μεγέθους πιο δύσκολο ,χρειάζεται να είναι αλάθητο κάθε μέρα για να υπολογίσει αλυσιδωτά την 365η μέρα πόσο μάλλον την 4380η μέρα που είναι ο 12ος χρόνος;

φαινομενο του θερμοκηπιου ,δεν χρειαζεται προβλεψη καιρου για να ξερεις τι θα συμβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexandros7474 είπε

Υπάρχει και η αντίθετη άποψη 

https://m.youtube.com/watch?v=4LkMweOVOOI

Υπάρχει και η αποψη οτι η Γη ειναι επιπεδη. Το τι λεει καθε ηλιθιος δεν ειναι επιστημη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, primeragt είπε

Το οτι η Μανδρα ειναι οικιστικα ιδια 25 χρονια δεν αναιρει οτι χτιστικε πανω σε δεκαδες ρεματα καραπαρονομα ειτε με την ανοχη των κυβερνησεων ειτε οχι. Και τα 25 χρονια δεν λενε τιποτα για κλιματικα φαινομενα.

Όλες οι πόλεις είναι χτισμένες πάνω σε ρέματα. Εκτός αν μένεις σε κορυφή βουνού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ethereum είπε

αυτή η τεχνολογία heat pipe που υπάρχει στα gaming laptop ή το  liquid cooling στα smartphone δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε σπίτια , γραφεία κτλπ να μην καίμε αιρκοντίσια το καλοκαίρι ?

θα μπορούσαν να αναθέσουν στην Nvidia να κρατάει τους πόλους σε ψύξη να μην λιώσουν οι πάγοι :)

h8D2CCA1D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αντικειμενικός είπε

Όλες οι πόλεις είναι χτισμένες πάνω σε ρέματα. Εκτός αν μένεις σε κορυφή βουνού.

Σαφως και οχι. Το ειδιαιτερο θεμα εκει ειναι οτι τα ρεματα ηταν και ειναι ενεργοτατα. Σιγουρα επαιξε ζωτικο ρολο στην καταστροφη η ολη σφοδρη βροχοπτωση αλλα το θεμα μας για την συγκεκριμενη περιοχη ειναι οτι χτιστικε χωρις εργα υποδομης και ρημοτομια που να καλυπτει την ιδιαιτεροτητα της θεσης αυτης ( ακομα και απο την ιδια την πολιτεια πχ. μεχρι και ο δημος ειχε μαλιστα προσφατα μπαζωσει ενεργο ρεμα μειονοντας το στο μισο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλιματική αλλαγή δεν αφορά μόνο το κλίμα. Είναι ένα σύνολο από επιμέρους παράγοντες που συνδυαστικά δημιουργούν μια τρομακτική εικόνα. Για παράδειγμα [1], μελέτες έχουν αρχίσει να καταδεικνύουν ότι μειώνεται δραματικά ο αριθμός των εντόμων. Παρόλο που θεωρούμε τα έντομα ενοχλητικά, ο αφανισμός τους θα δημιουργήσει τεράστια προβλήματα στα οικοσυστήματα λόγω της επικονίασης, αλλά και του αφανισμού άλλων ειδών που τρέφονται από αυτά. Άλλο πρόβλημα είναι το λεγόμενο permafrost. Κάτω από τους πάγους στην Ανταρκτική υπάρχει μια ολόκληρη ήπειρος. Στην ξηρά αυτής της ηπείρου έχουν παγιδευτεί οργανισμοί εκατομμυρίων ετών, όπως και τεράστιες ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα οι οποίες αν εκκληθούν στην ατμόσφαιρα θα επιτείνουν το φαινόμενο του θερμοκηπίου.

[1] https://www.washingtonpost.com/science/2018/10/15/hyperalarming-study-shows-massive-insect-loss/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Radiatedsoul said:

Να κανω εγω μια ερωτηση? Φετος στην Ελλαδα αν θυμαστε γα..θηκαμε στο κρυο

Δεν θυμάστε, ο χειμώνας που μας πέρασε ήταν "ζεστός". Εδώ Πεντέλη παίζει να έριξε 1 μέρα μόνο χιονόνερο της πλάκας κι η θερμοκρασία δεν έπεσε κάτω από 1-2 βαθμούς, πόσο μάλλον κάτω από 0 για να λέμε ότι φάγαμε κρύο...

Μάλλον μπερδεύτηκες με τον προπέρσινο που είχε πράγματι καλό κρύο...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, primeragt είπε

Οι αλαγες μεσα σε 1-2 γενιες που λες δεν ειναι στατιστικα ικανες να επιρεασουν το αποτελεσμα σε γεωλογικο επιπεδο. Σαν γεωλογοι μαθαμε να σκαφτομαστε σε μινιμους 100χιλιαδων χρονων. Το βιντεο αυτο που ηθελα περισσοτερο να δειξω ειναι οτι η μεση τιμη θερμοκρασιας καποτε ξεπερνουσε τους 22 βαθμους οταν τωρα εχουμε περιπου 18,5. Θελω να πω οτη για τη Γη δεν ειναι πρωτοφανοι πραγματα αυτα. Αυτο που επιραζει ειναι κυριως εμας και τον τροπο και χωρο που ζουμε αλλα η Γη σαν πλανητης δεν την νοιαζει. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να επηρεασουμε ρυθμους και μονο. Δεν μπορουμε να κανουμε αυτο που πολοι θα θελανε να παραμεινουμε σταθεροι για να μην επιρεαστουν ο τροπος και ο χωρος που ζουμε.

Το οτι εσυ στα 30αντα χρονια σου παρατηρεις κατι που σου φαινεται καινουργιο δεν σημαινει οτι ειναι κιολας ουτε ομως οτι αυτο που εσυ παρατηρεις οτι γινεται ειναι καταστροφικο και αφυσικο.

Ξαναλέω, είναι βασική γυμνασιακή γνώση ότι η μέση θερμοκρασία της Γης δεν είναι σταθερή και δεν έχει υπάρξει σταθερή κατά την μέχρι τώρα πορεία της.Δεν χρειάζεται να το υπεραναλύουμε αυτό ούτε και ότι δεν διανύουμε την θερμότερη περίοδο, που έχει δει ποτέ της.Όσο και να μην είμαι αυτού του κλάδου, όσο και να προσπαθούν μερικοί να υποστηρίξουν τις απόψεις τους προβάλλοντας ως επιχείρημα ότι δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για την επίδραση της ανθρώπινης δραστηριότητας ως προς το κλίμα, επειδή τα δεδομένα, που με βεβαιότητα γνωρίζουμε, αφορούν μια απειροελάχιστη χρονικά περίοδο σε σχέση με την ηλικία της γης, προσωπικά τα δέχομαι αυτά τα μοντέλα και ας είναι καθαρά υποθετικά. Γιατί δεν νομίζω ούτε να ζούσε κανείς σημερινός πριν από 550 μύρια χρόνια ούτε να έχει αδιάσειστα στοιχεία ότι η θερμοκρασία της γης όντως ήταν η συγκεκριμένη, που υποθέτει και υπολογίζει.

Αλλά ανεξάρτητα από αυτό, εμένα προσωπικά σαν άνθρωπο με ενδιαφέρει η επιρροή που η ανθρωπότητα επιφέρει στην έμβια ζωή. Εσύ σαν γεωλόγος μπορεί να μην ενδιαφέρεσαι επιστημονικά για το συγκεκριμένο και να εξετάζεις την γη σαν έναν πλανήτη ως πλανήτη (btw ο χώρος που ζούμε είναι επί του πλανήτη, οπότε εάν επηρεάζεται ο ένας δεν μπορεί να μην επηρεάζεται κατά λογική αναγκαιότητα και ο άλλος, αλλά τέσπα...), εμένα προσωπικά όμως με ενοχλεί η ταλαιπωρία που περνάει η άγρια πανίδα από τις δικές μου δραστηριότητες σαν άνθρωπο. Και ναι μεν θα τις αντιμετώπιζε ίσως έτσι κι αλλιώς, όχι όμως σε αυτή τη μορφή και σε αυτόν τον χρόνο. Όχι σε 40 χρόνια μέσα, αλλά σε μια διαδρομή δεκάδων εκατομμυρίων ετών, όπου θα είχε τον χρόνο να προσαρμοστεί και όπου βεβαίως θα μπορούσε ίσως να έχει εξαφανιστεί, από άλλους λόγους ήδη. Όχι όμως από τη δική μου παρέμβαση μέσα σε αστείο χρονικό διάστημα. Απο εκεί και πέρα, ναι, κι εμένα ιδιαίτερα η διάβρωση της πέτρας αυτής καθαυτήν, από την οποιαδήποτε δραστηριότητα δεν με ενδιαφέρει εξεταζόμενη απλώς ως ένα γεγονός. Με ενδιαφέρει υπό την έννοια ότι κάποιες υπάρξεις μπορεί να βασανίζονται από τη δική μου αμέλεια ως κυρίαρχο είδος.Από άποψη συνεπειών δηλαδή.

Τώρα, ως προς το τελευταίο, αντιλαμβάνομαι τι θέλεις να πεις και σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ σφόδρα. Αλλά μέχρι ένα σημείο. Η μόλυνση για παράδειγμα του τοπικού μας ποταμού θεωρώ ότι είναι μάλλον και αφύσικη και καταστροφική. Και μάλλον ανθρωπογενής. Μάλλον... Τώρα για την ταυτόχρονη πτώση των υδάτων του, ναι, είναι πρωτοφανές σαν φαινόμενο και δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα για ικανό χρονικό διάστημα, αλλά αυτό πάλι κατά τη γνώμη μου δεν σημαίνει ότι είναι κάτι που θα έπρεπε να θεωρείται φυσιολογικό. Επειδή απλώς δεν έχεις επιστημονικά δεδομένα για χιλιάδες χρόνια πίσω.Ποιός είναι ο λόγος δηλαδή που θα σε κάνει να θεωρήσεις ως φυσιολογικό ότι το ποτάμι είναι στεγνό σχεδόν όλο τον χρόνο επειδή δεν έχεις ιστορικά δεδομένα και όχι το αντίθετο;

Επεξ/σία από Bigi444444
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KilliK είπε

υπαρχει σιγουρα εμπορευματοποιηση του ολου προβληματος απο καποιες ομαδες, αλλα απο καθαρα οικονομικη αποψη μας συμφερει να υιοθετησουμε οικολογικες λυσεις.

δες τον αλλον πιο πανω που χαραχτηριζει το χαρατσι στις πλαστικες ως κομπινα. ακομη και ετσι να ηταν, αν εκανε τα ψωνια του με πανινες σακουλες, και λεφτα θα γλυτωνε και καλο στο περιβαλλον θα εκανε στο τελος της ημερας. επομενως ο ιδιος δεν χανει πουθενα, μονο κερδος εχει, εμμεσο και αμεσο. αν καπου πρεπει να υπαρχει επιφυλαξη, ειναι αυτους που κανουν τα παντα να μας πεισουν οτι η σημερινη κλιματικη αλλαγη δεν οφειλεται σε ανθρωπογενη αιτια..

πηγη;

tSTyOev.jpg&key=afad866f56a99f124bf6e46a

Συμφωνώ ότι πρέπει να περιορίσουμε το πλαστικό και εννοείται τις σακούλες απλά το ανέφερα για να καταλάβουμε που είναι το πρόβλημα.Συμφωνω και επαυξανω να καταργήσουμε τις σακούλες,τα πλαστικά στις συσκευασίες?αυτά δεν μας ενοχλούν?τα διλιτρα οχήματα?Στα οχήματα τύπου smart αυξήθηκαν τα τέλη κυκλοφορίας από 35€ στα 55€ αντί να δώσουν κίνητρα για μικρότερα κυβικά.Πρεπει να γίνουν περισσότερες δράσεις υπέρ της φύσης και του περιβάλλοντος.Προστασια της χλωρίδας και πανίδας.Οπως είπα είμαι υπέρ αλλά να μην πιστεύουμε και όλα όλα μας.λενε.

"Οι διαδηλώσεις είναι άχρηστες και το μόνο που πετυχαίνουν είναι να φορολογήσουμε τον απλό άνθρωπο με έναν επιπλέον τον φόρο τον "φόρο του ρύπου"

 

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, what_if είπε

φαινομενο του θερμοκηπιου ,δεν χρειαζεται προβλεψη καιρου για να ξερεις τι θα συμβει

Απαντάω σε αυτό. Τι εννοείς δε χρειάζεται πρόβλεψη καιρού για να ξέρεις τι θα συμβεί; Προφανώς και χρειάζεσαι πρόβλεψη καιρού. Πώς αλλιώς θα υπολογίσεις παγκόσμιες μέσες θερμοκρασίες αν όχι με μέσο όρο τοπικών θερμοκρασιών; Πώς ακριβώς προκύπτουν οι θερμοκρασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλιματική μεταβολή ; - Η σκοτεινή πλευρά της «παγκόσμιας υπερθέρμανσης»

Οι δύο Πολιτισμοί της Παγκόσμιας Θέρμανσης (που μετονομάστηκε Κλιματική Αλλαγή)

 

To κλιμα αλλαζει μονο απο φυσικα φαινομενα ,ολη αυτη η υστερια της πρασινης ενεργειας επινοηθηκε με σκοπο το κερδος

Και να πεις οτι αξιζε τον κοπο πεταμενα λεφτα , ολη εγκαταστημενη βαση των αιολικων και φωτοβολταικων παγκοσμιως δεν φτανουν να καλυψουν  ουτε το 2% ηλεκτρικου δικτυου 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Ξαναλέω, είναι βασική γυμνασιακή γνώση ότι η μέση θερμοκρασία της Γης δεν είναι σταθερή και δεν έχει υπάρξει σταθερή κατά την μέχρι τώρα πορεία της.Δεν χρειάζεται να το υπεραναλύουμε αυτό ούτε και ότι δεν διανύουμε την θερμότερη περίοδο, που έχει δει ποτέ της.Όσο και να μην είμαι αυτού του κλάδου, όσο και να προσπαθούν μερικοί να υποστηρίξουν τις απόψεις τους προβάλλοντας ως επιχείρημα ότι δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για την επίδραση της ανθρώπινης δραστηριότητας ως προς το κλίμα, επειδή τα δεδομένα, που με βεβαιότητα γνωρίζουμε, αφορούν μια απειροελάχιστη χρονικά περίοδο σε σχέση με την ηλικία της γης, προσωπικά τα δέχομαι αυτά τα μοντέλα και ας είναι καθαρά υποθετικά. Γιατί δεν νομίζω ούτε να ζούσε κανείς σημερινός πριν από 550 μύρια χρόνια ούτε να έχει αδιάσειστα στοιχεία ότι η θερμοκρασία της γης όντως ήταν η συγκεκριμένη, που υποθέτει και υπολογίζει.

Αλλά ανεξάρτητα από αυτό, εμένα προσωπικά σαν άνθρωπο με ενδιαφέρει η επιρροή που η ανθρωπότητα επιφέρει στην έμβια ζωή. Εσύ σαν γεωλόγος μπορεί να μην ενδιαφέρεσαι επιστημονικά για το συγκεκριμένο και να εξετάζεις την γη σαν έναν πλανήτη ως πλανήτη (btw ο χώρος που ζούμε είναι επί του πλανήτη, οπότε εάν επηρεάζεται ο ένας δεν μπορεί να μην επηρεάζεται κατά λογική αναγκαιότητα και ο άλλος, αλλά τέσπα...), εμένα προσωπικά όμως με ενοχλεί η ταλαιπωρία που περνάει η άγρια πανίδα από τις δικές μου δραστηριότητες σαν άνθρωπο. Και ναι μεν θα τις αντιμετώπιζε ίσως έτσι κι αλλιώς, όχι όμως σε αυτή τη μορφή και σε αυτόν τον χρόνο. Όχι σε 40 χρόνια μέσα, αλλά σε μια διαδρομή δεκάδων εκατομμυρίων ετών, όπου θα είχε τον χρόνο να προσαρμοστεί και όπου βεβαίως θα μπορούσε ίσως να έχει εξαφανιστεί, από άλλους λόγους ήδη. Όχι όμως από τη δική μου παρέμβαση μέσα σε αστείο χρονικό διάστημα. Απο εκεί και πέρα, ναι, κι εμένα ιδιαίτερα η διάβρωση της πέτρας αυτής καθαυτήν, από την οποιαδήποτε δραστηριότητα δεν με ενδιαφέρει εξεταζόμενη απλώς ως ένα γεγονός. Με ενδιαφέρει υπό την έννοια ότι κάποιες υπάρξεις μπορεί να βασανίζονται από τη δική μου αμέλεια ως κυρίαρχο είδος.Από άποψη συνεπειών δηλαδή.

Τώρα, ως προς το τελευταίο, αντιλαμβάνομαι τι θέλεις να πεις και σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ σφόδρα. Αλλά μέχρι ένα σημείο. Η μόλυνση για παράδειγμα του τοπικού μας ποταμού θεωρώ ότι είναι μάλλον και αφύσικη και καταστροφική. Και μάλλον ανθρωπογενής. Μάλλον... Τώρα για την ταυτόχρονη πτώση των υδάτων του, ναι, είναι πρωτοφανές σαν φαινόμενο και δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα για ικανό χρονικό διάστημα, αλλά αυτό πάλι κατά τη γνώμη μου δεν σημαίνει ότι είναι κάτι που θα έπρεπε να θεωρείται φυσιολογικό. Επειδή απλώς δεν έχεις επιστημονικά δεδομένα για χιλιάδες χρόνια πίσω.Ποιός είναι ο λόγος δηλαδή που θα σε κάνει να θεωρήσεις ως φυσιολογικό ότι το ποτάμι είναι στεγνό σχεδόν όλο τον χρόνο επειδή δεν έχεις ιστορικά δεδομένα και όχι το αντίθετο;

Αρχικα να πω οτι συγχαιεις πραγματα που δεν ειπα ουτε και εννοεισε το αρθρο. Οι ανθρωπογενεις ενεργειες επιρεαζουν τα παντα στον πλανητη και δεν υπαρχει προηγουμενο στην ιστορια τηα Γης καθως ειμαστε το πρωτο ειδος που μπορουμε να παρεμβαινουμε εστω και σε μικρο βαθμο διαμορφονοντας το χωρο που ζουμε κατα το δοκουν. Ομως το οτι εμεις επηρεαζουμε τη ολη ζωη στον πλανητη ειναι αυτονοητο, το οτι δεν θα επρεπε να το κανουμε και οτι αυτο εχει συναιπειες αυτο επισης.  Ομως ακομα και αλλαζοντας τις ισσοροπιες ενος οικοσυστηματος αυτο δεν καταρεει εντελως, κυριαρχα ειδη χανονται και αλλα περνουν τη θεση τους αλλαζοντας την ισσοροπια τη δεδομενη στιγμη αλλα μελοντικα παλι θα στρωσει. Ενα ακραιο παραδειγμα ειναι με την ανοδο των θυλαστικων ως κυριαρχα ειδη με τον ταυτοχρονο θανατο των δεινοσαυρων απο εξωγενη παραγοντα. Αν δεν ειχε γινει αυτο εμεις μπορει τωρα να μην υπηρχαμε ακομα ή να ειμασταν σε πολυ προιμοτερο σταδιο. Τα θυλαστικα τοτε περιοριζονταν σε μικρα ζωα που κρυβονταν μεσα στο εδαφος οπως τα κουνελια και τα ποντικια και αυτος ειναι και ενας βασικος λογος που επιβιωσαν της καταστροφης. Fast forward μερικα εκατομυρια και τη θεση των μικρων ζωων πηραν αρκετα μεγαλυτερες και δυνατοτερες μορφες ζωης σχεδον ιδιες με αυτες που βλεπουμε τωρα. Κοινως εξελιξη. Αυτη η εξελιξη εγινε ταυτοχρονα με την αντιστοιχη κλιματικη αλαγη.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η κλιματικη αλλαγη ειναι δεδομενη, το θεμα ερχεται σε μας και το πως θα μας επιρεασει. Αν λιωσουν οι παγοι κινδινευει το μεγαλυτερο κατοικισημο μερος του κοσμου. Θα πρεπει να μεταναστευσουμε να ξαναφτιαξουμε τις υποδομες μας απο την αρχη κλπ κλπ. Αυτο ειναι που οι πολιτικοι θελουν να αναστρεψουν και που δεν θα το καταφερουν ενοειται.

Η αλλαγη αυτη καθε αυτη παντα την βαζουμε σε σχεση με μας και το τροπο ζωης που εχουμε συνηθισει. Ο πλανητης χεστηκε ομως συγκεκριμενα για μας. Εχουν περασει απο πανω του εκκατομυρια διαφορετικα ειδη και θα περασουν αλλα τοσα.

Οι μολυνσεις που λες στο τελος ειναι 100% ανθρωπογενεις παρεμβασεις εκτως σπανιων φυσικων φαινομενων. Τα ποταμια παντως σχετικα με το υψος των υδατων και τη ροικοτητα τους, ειναι ζωντανα, με την εννοια οτι εχουν σταδια αναπτυξης και τελος στδιο θανατου. Δεν παραμενουν σταθερα στο χρονο τοσο σε μεγεθος (πλατος κ βαθος), ποσοτητα και ταχυτηα εκροων, και τελος σχημα.Φυσικα δεν μιλαμε για χρονικες περιοδους ανθρωπινης ζωης (τα μεγαλα τουλαχιστον αλλα εχουν παρατηρηθει ολα τα σταδια σε μικρους χειμαρους που ξεπηδησαν και στερεψαν μεσα σε μερικες δεκαετιες). 

Επεξ/σία από primeragt
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...