Προς το περιεχόμενο

Χωρίς σήμανση για απαγόρευση παρκαρίσματος, επιτρέπεται η αφαίρεση πινακίδων?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοντά στην δουλειά μου υπάρχει ένας διπλός δρόμος ο οποίος σε όλο το μήκος του έχει νησίδα στην μέση...Μέχρι εδώ καλά

30 μέτρα πριν το τέλος του η νησίδα σταματάει και ανάμεσα στα 2 ρεύματα (δεν είναι λεωφόρος) εδώ και χρόνια και μέχρι την διασταύρωση παρκάρουν αυτοκίνητα τα οποία δεν ενοχλούν. Άντε λίγο να ενοχλεί ο τελευταίος αν πάει να στρίψει κανένα μεγάλο φορτηγό

Τις τελευταίες μέρες η τροχαία έχει λυσσάξει και αφαιρεί πινακίδες. Σήμανση για μη απαγόρευση παρκαρίσματος δεν υπάρχει . Κανονικά δεν θα έπρεπε? Η απαγορεύεται το παρκάρισμα με αυτόν τον τρόπο? 

Έχω ειδοποιήσει 2-3 που τους είδα αυτές τις μέρες και αύριο ίσως να πάω να βάλω κανά χαρτόνι στον κάδο να το βλέπουν. Γενικά μπορεί να έρθουν και 2 και 3 φορές σε μια μέρα και να παίρνουν πινακίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Κοντά στην δουλειά μου υπάρχει ένας διπλός δρόμος ο οποίος σε όλο το μήκος του έχει νησίδα στην μέση...Μέχρι εδώ καλά

30 μέτρα πριν το τέλος του η νησίδα σταματάει και ανάμεσα στα 2 ρεύματα (δεν είναι λεωφόρος) εδώ και χρόνια και μέχρι την διασταύρωση παρκάρουν αυτοκίνητα τα οποία δεν ενοχλούν. Άντε λίγο να ενοχλεί ο τελευταίος αν πάει να στρίψει κανένα μεγάλο φορτηγό

Τις τελευταίες μέρες η τροχαία έχει λυσσάξει και αφαιρεί πινακίδες. Σήμανση για μη απαγόρευση παρκαρίσματος δεν υπάρχει . Κανονικά δεν θα έπρεπε? Η απαγορεύεται το παρκάρισμα με αυτόν τον τρόπο? 

Έχω ειδοποιήσει 2-3 που τους είδα αυτές τις μέρες και αύριο ίσως να πάω να βάλω κανά χαρτόνι στον κάδο να το βλέπουν. Γενικά μπορεί να έρθουν και 2 και 3 φορές σε μια μέρα και να παίρνουν πινακίδες

στειλε λινκ με την τοποθεσία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζω αυτό που είχα φτιάξει χτες. Τα στρογγυλα ειναι τα αυτοκινητα. Εχω ενα θεμα με το maps Και κολλαει

parkarisma.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Ανεβάζω αυτό που είχα φτιάξει χτες. Τα στρογγυλα ειναι τα αυτοκινητα. Εχω ενα θεμα με το maps Και κολλαει

parkarisma.jpg

κατα 99.9999% δεν επιτρέπεται εκτος κ αν υπάρχει διαγραμμηση για πάρκινγκ.

Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει/ε διαγραμμιση σαν τρίγωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγράμμιση δεν έχω δει. Θα το κοιτάξω αύριο. Το θεμα ειναι οτι τοσα χρονια δεν υπηρχε τετοιο φαινομενο και ξαφνικα αρχισανε πριν 2-3 βδομάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμεσα σε δυο ρευματα κυκλοφοριας λογικα θα υπαρχει διαχωριστικη γραμμη για αυτο και απαγορευεται.

 

Άρθρο 34 του κοκ ια) Πάνω στις νησίδες ασφαλείας ως και στις διαχωριστικές νησίδες.

Γενικά στο άρθρο 34 θα βρεις γτ απαγορευεται με μια γρηγορη ματια κάποιο από τα παρακάτω θα τους πιάνει η) Σε οδοστρώματα που είναι χωρισμένα σε δύο λωρίδες κυκλοφορίας και αν το εναπομένον πλάτος της λωρίδας μεταξύ οχήματος και απαγορευτικής γραμμής υπέρβασης είναι μικρότερο από τρία (3) μέτρα. θ) Σε απόσταση μικρότερη από είκοσι (20) μέτρα από φωτεινούς σηματοδότες και δώδεκα (12) μέτρα από πινακίδες υποχρεωτικής διακοπής πορείας (STOΡ), ως και σε θέση, στην οποία το όχημα κρύβει από τους χρήστες της οδού τη θέα των πινακίδων σήμανσης και σηματοδοτών. ι) Σε απόσταση πέντε (5) μέτρων από την τομή οικοδομικών γραμμών ή των νοητών προεκτάσεων αυτών. ια) Πάνω στις νησίδες ασφαλείας ως και στις διαχωριστικές νησίδες. 

Επεξ/σία από solton57010
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν λέω οτι δεν απαγορεύεται. Αλλά το θέμα είναι ότι τόσα χρόνια όσοι περνάνε από κει για δουλειές κλπ κλπ το έβαζαν εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά τις τελευταιες βδομάδες έχουν πάρει αρκετές πινακίδες. Κάθε μέρα έρχονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ανομία στην Ελλάδα ειδικά στο παρκάρισμα δεν έχει προηγούμενο. Επίσης το ότι δεν έχει πινακίδα δεν εχει σημασία όταν υπάρχει διαγραμμιση (ακομα κ στο στοπ).

αν βαλεις link θα σου εξηγήσω ακριβώς γιατί απαγορεύεται.

 

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Βασικά δεν λέω οτι δεν απαγορεύεται. Αλλά το θέμα είναι ότι τόσα χρόνια όσοι περνάνε από κει για δουλειές κλπ κλπ το έβαζαν εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά τις τελευταιες βδομάδες έχουν πάρει αρκετές πινακίδες. Κάθε μέρα έρχονται

μακάρι αν τις έπαιρναν παντου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Διαγράμμιση δεν έχω δει. Θα το κοιτάξω αύριο. Το θεμα ειναι οτι τοσα χρονια δεν υπηρχε τετοιο φαινομενο και ξαφνικα αρχισανε πριν 2-3 βδομάδες

Τι λες τωρα , εκπλησεσαι?...σε μας μονοδρομηθηκε δρομος αλλαγη σημανσης χωρις ειδιποιηση παρασκαυη βραδυ, και σαβατο πρωι ηταν 2 συνεργεια να κοβουν κλησεις σε ντοπιους , αντι να ειδοποιουν / συντονιζουν και επεφτε ο ενας πανω στον αλλο , που λογω συνηθειας στην γειτονια πηγαιναν ντουγρου...μιλαω για μενιδι διασταυρωση φιλαδελφιας με λεωφορο που παει προς λιοσια ....οσοι ξερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλάβω τι σημαίνει "δεν ενοχλούσαν" ?

Αν παρκάρεις στη μέση της Λ. Κιφισίας και Κατεχάκη ... θα πρέπει να περιμένει η τροχαία κάποιον να δηλώσει ενοχλημένος ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ρωτάς σοβαρά αν επιτρέπεται να παρκάρεις στη μέση του δρόμου ?

Είναι ένα σημείο στο οποίο παρκάρουν χρόνια και χωρίς σήμανση , πινακίδες, διαγραμμίσεις και φυσικά χωρίς περιστατικά κλήσεων και αφαίρεσης πινακίδων για χρόνια ξαφνικά αποφάσισαν να έρχονται να παίρνουν πινακίδες. Προσωπικά έχω παρκάρει και εγώ 3-4 φορές γιατί θεώρησα οτι δεν απαγορεύεται. Δεν υπήρχαν ενδείξεις γενικά ποτέ στο σημείο αυτό

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως δεν υπαρχει πινακιδα σε καθε γωνια οτι απαγορευεται το παρκαρισμα σε χ μετρα από τη γωνια, ετσι και σε αυτη τη περιπτωση. Ο κοκ το αναφερει οτι απαγορευεται και στις 2 περιπτωσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...