Προς το περιεχόμενο

Χωρίς σήμανση για απαγόρευση παρκαρίσματος, επιτρέπεται η αφαίρεση πινακίδων?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Είναι ένα σημείο στο οποίο παρκάρουν χρόνια και χωρίς σήμανση , πινακίδες, διαγραμμίσεις και φυσικά χωρίς περιστατικά κλήσεων και αφαίρεσης πινακίδων για χρόνια ξαφνικά αποφάσισαν να έρχονται να παίρνουν πινακίδες. Προσωπικά έχω παρκάρει και εγώ 3-4 φορές γιατί θεώρησα οτι δεν απαγορεύεται.

Ναι το διάβασα αυτό.

Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω το νόημα.

Η μόνη απορία που μπορεί να δημιουργηθεί από τη νέα "πολιτική" της τροχαίας είναι ότι κάποιοι αστυνομικοί αποφάσισαν να κάνουν τη δουλειά τους πράγμα όντως εξαιρετικά σπάνιο στην Ελλάδα.

ΥΓ: Δε λέω ότι δε θα με χαλούσε και μένα αν ήταν η γειτονιά μου, αλλά ΟΚ, ένα δίκιο το έχουνε εδώ που τα λέμε ... Να 'μαστε και λογικοί, μην είμαστε πλεονέκτες.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παλίκαρε τι ρωτάς τώρα, είναι στη μέση του δρόμου και τανκερ να χωρούσε να περάσει/στρίψει δεν μπορείς να παρκάρεις.

Παρκάρεις δίπλα ακριβώς από το πεζοδρόμιο, αν επιτρέπεται, και σε σημεία που υπάρχει διαγράμμιση και μπορεί να μην είσαι κοντά σε πεζοδρόμιο.

Και φυσικά όχι πάνω στο πεζοδρόμιο.

Επεξ/σία από Hazuki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι από τους πιο συνετούς (σπαστικούς) οδηγούς που υπάρχουν. Πέρα από την μέχρι αηδίας προσοχή στον δρόμο γενικά δεν παρκάρω πουθενά που να απαγορεύεται. Στο συγκεκριμένο σημείο απλά ήταν μια καθημερινότητα επί χρόνια και δεν είχα υποθέσει ποτέ πως απαγορεύεται. Όταν βλέπεις επί χρόνια καθημερινά αυτοκίνητα να είναι παρκαρισμένα χωρίς να υπάρχουν ενδείξεις και ψάχνεις το πρωί μια θέση για να πας στην δουλειά σου...ο καθένας μας θα πάρκαρε. Προσωπικά δεν σκέφτηκα ποτέ ότι απαγορεύεται, και αυτά τα περί 10 μέτρων , διασταυρώσεων κλπ κλπ είναι για να γίνεται συζήτηση. Ο καθένας θα το έκανε και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Αν υπήρχε απαγορευτικό φυσικά και δεν θα πάρκαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν χρειάζεται να υπάρχει ταμπέλα ότι απαγορεύεται η στάθμευση κάπου. ειδικά σε διασταυρώσεις υπάρχει η αντίστοιχη διαγραμμιση (δεν βαζω καν στην εξίσωση κοινή λογική).

Επίσης όχι δεν το κάνει νο καθένας. Εσυ μπορεί εγώ όχι. Προσωπικά ποτε μα ποτέ δεν παρκάρω ακόμα κ νόμιμα αν ξέρω οτι ενοχλώ ειδικά σε στενούς δρόμους.

Ελπιζω καποτε να αλλάξει ο νόμος κ να παίρνεις πόντους στο δίπλωμα ακομα κ για το παρκάρισμα, μπας κ στρώσουν μερικοί που πιστεύουν οτι μπορούν να παρκάρουν όπου θέλουν. 

Επεξ/σία από bilya
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξύ, σε τέτοια ακριβώς παρκαρίσματα όπως περιγράφει ο TS, φαίνεται η τραγικότητα σε όλο της το μεγαλείο, όταν εχουν ξεπαρκάρει όλοι εκτός από τον μπροστά μπροστά! Τότε φαίνεται πραγματικά οτι πήγε κάποιος και το έχει αφήσει μες στη μέση μιας διασταύρωσης! Το έχω αντικρίσει κάμποσες φορές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ένας κανει την αρχή και μετα ακολουθούν και άλλοι.

Το βλέπω καλοκαίρι σε παραλιακά μέρη οπου γίνεται το αδιαχώρητο στα πάρκινγκ των μπιτσομπαρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, jmmys said:

Παντα ένας κανει την αρχή και μετα ακολουθούν και άλλοι.

Παιδια πανω σ'αυτο που λεει ο φιλος, δουλευα πριν χρονια κοντα στα ΚΤΕΛ Αττικης, στη Βικτωρια. Εκει υπαρχει χωρος οπου παρκαραν τα λεωφορεία για να φυγουν δρομολογιο.  Συνεπως το παρκαρισμα Ι.Χ. απαγορευεται. Ε, με το που το παρκαρε ενας, μετα απο μιση ωρα γεμιζε με αμαξια. Η πλακα ειναι που πηγαινε ο αποθηκαριος να τους πει οτι δεν παρκαρουν εδω και επαιρνε κατι απαντησεις τυπου "και που να το βαλω? γιατι δε χωραει το λεωφορειο?" και το κλασσικο "αφου εχουν παρκαρει κι αλλοι". Μιλαμε για οδηγικη παιδεια ανυπαρκτη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οκ, οδηγικη παιδεια δεν... Ειναι δυνατον να σου λεει ο αλλος οτι απαγορευεται το παρκαρισμα κι εσυ να του λες "και που να το βαλω"? Δλδ ουτε τα στοιχειωδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε σε ενα πάρκινγκ σουπερ μάρκετ,σε θέσεις σε δημόσιους δρόμους,σε ραμπες και δες τις θέσεις ΑΜΕΑ που προβλεπονται.Εκεί θα δεις την οδηγικη παιδεία μας.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ειναι δυνατον να σου λεει ο αλλος οτι απαγορευεται το παρκαρισμα κι εσυ να του λες "και που να το βαλω"?

Κλασσική ερώτηση η οποία κανονικά επιδέχεται της... κλασσικής απάντησης. Όντως αυτό το "που να το βάλω" το έχω ακούσει και εγώ άπειρες φορές. Όταν λοιπόν κάποιος κάνει αυτή την απίστευτα ηλίθια ερώτηση, μένεις αποσβολομένος επειδή απλά εσένα και εμένα μας είναι αδύνατο να κατανοήσουμε  οτι κάποιος μπορεί να είναι τόσο ηλίθιος. Επόμενως γίνεται αμέσως κατανοητό οτι τέτοιοι άνθρωποι δεν θα καταλάβαιναν και οτιδήποτε άλλο τους έλεγες Ένα άνοιγμα διαλόγου με τέτοιο άνθρωπο είναι πιθανόν καταδικασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Είναι ένα σημείο στο οποίο παρκάρουν χρόνια και χωρίς σήμανση , πινακίδες, διαγραμμίσεις και φυσικά χωρίς περιστατικά κλήσεων και αφαίρεσης πινακίδων για χρόνια ξαφνικά αποφάσισαν να έρχονται να παίρνουν πινακίδες. Προσωπικά έχω παρκάρει και εγώ 3-4 φορές γιατί θεώρησα οτι δεν απαγορεύεται. Δεν υπήρχαν ενδείξεις γενικά ποτέ στο σημείο αυτό

Αν σου διαφευγει κατι τοσο οφθαλμοφανες(οτι απαγορευεται να παρκάρεις στη μέση του δρόμου), μηπως να ξαναδωσεις για σηματα/ξαναδιαβασεις τον ΚΟΚ, γιατι μπορει να σου διαφευγουν και αλλα;

Επεξ/σία από haHa
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ αντί να πείτε μπράβο στον κόσμο που παρκάρει εκεί , εσείς τους την λέτε ...

Τους τελείωσε το τσιμέντο ( αν είναι τέτοια ), άφησαν την νησίδα μισή , πάει  ο υπεύθυνος πολίτης να προστατέψει τους οδηγούς και τους κράζετε !!!

Σε τι κόσμο ζούμε ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, haHa είπε

Αν σου διαφευγει κατι τοσο οφθαλμοφανες(οτι απαγορευεται να παρκάρεις στη μέση του δρόμου), μηπως να ξαναδωσεις για σηματα/ξαναδιαβασεις τον ΚΟΚ, γιατι μπορει να σου διαφευγουν και αλλα;

Προσωπικά δεν παρκάρω σε γωνίες, προσωπικά δεν κλείνω θέσεις αναπήρων , ράμπες , γωνίες ούτε για 5 λεπτά. Προσωπικά δεν έκανα παραβίαση κανενός σήματος. Αν υπήρχε σήμα δεν θα άνοιγα και αυτή την συζήτηση. Το θέμα είναι ότι είχα μια απορία  σε ένα μέρος στο οποίο το παρκάρισμα γινόταν για χρόνια από καθημερινούς ανθρώπους οι οποίοι σαν και μένα πίστεψαν ότι αφού παρκάρουν όλοι αυτοί για χρόνια, δεν υπάρχει θέμα παραβίασης. Δεν κλείνει κανένας δρόμος , δεν εμποδίζεται κανένας στο συγκεκριμένο σημείο από το να οδηγήσει η να στρίψει. Ας κάνουν προέκταση της νησίδας η ας βάλουν κολωνάκια.

Και ξαναλέω. Ας υπήρχε σήμανση και δεν θα άνοιγα αυτό το θέμα.. Και σίγουρα ο καθένας από εμάς θα πάρκαρε εκεί αν καθημερινά εβλεπε και άλλους να το κάνουν επί χρόνια και χωρίς σήμανση. Ας ανεβάσω και μια φωτο για να δείτε και το μερος.

 

doiranis.JPG

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Προσωπικά δεν παρκάρω σε γωνίες, προσωπικά δεν κλείνω θέσεις αναπήρων , ράμπες , γωνίες ούτε για 5 λεπτά. Προσωπικά δεν έκανα παραβίαση κανενός σήματος. Αν υπήρχε σήμα δεν θα άνοιγα και αυτή την συζήτηση. Το θέμα είναι ότι είχα μια απορία  σε ένα μέρος στο οποίο το παρκάρισμα γινόταν για χρόνια από καθημερινούς ανθρώπους οι οποίοι σαν και μένα πίστεψαν ότι αφού παρκάρουν όλοι αυτοί για χρόνια, δεν υπάρχει θέμα παραβίασης. Δεν κλείνει κανένας δρόμος , δεν εμποδίζεται κανένας στο συγκεκριμένο σημείο από το να οδηγήσει η να στρίψει. Ας κάνουν προέκταση της νησίδας η ας βάλουν κολωνάκια.

Και ξαναλέω. Ας υπήρχε σήμανση και δεν θα άνοιγα αυτό το θέμα.. Και σίγουρα ο καθένας από εμάς θα πάρκαρε εκεί αν καθημερινά εβλεπε και άλλους να το κάνουν επί χρόνια και χωρίς σήμανση.

Για αυτο λεω μηπως ειναι καλυτερα να ξαναδωσεις για σηματα/ξαναδιαβασεις τον ΚΟΚ, γιατι μπορει να σου διαφευγουν και αλλα εκτος απο το προφανες(οτι απαγορευεται να παρκάρεις στη μέση του δρόμου);

Υ.Γ.: Το επιχειρημα 'ας υπηρχε σημανση' ακουγεται .. περιεργο οταν καποιος δεν γνωριζει καν τον ΚΟΚ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...