Προς το περιεχόμενο

Χωρίς σήμανση για απαγόρευση παρκαρίσματος, επιτρέπεται η αφαίρεση πινακίδων?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Προσωπικά δεν παρκάρω σε γωνίες, προσωπικά δεν κλείνω θέσεις αναπήρων , ράμπες , γωνίες ούτε για 5 λεπτά. Προσωπικά δεν έκανα παραβίαση κανενός σήματος. Αν υπήρχε σήμα δεν θα άνοιγα και αυτή την συζήτηση. Το θέμα είναι ότι είχα μια απορία  σε ένα μέρος στο οποίο το παρκάρισμα γινόταν για χρόνια από καθημερινούς ανθρώπους οι οποίοι σαν και μένα πίστεψαν ότι αφού παρκάρουν όλοι αυτοί για χρόνια, δεν υπάρχει θέμα παραβίασης. Δεν κλείνει κανένας δρόμος , δεν εμποδίζεται κανένας στο συγκεκριμένο σημείο από το να οδηγήσει η να στρίψει. Ας κάνουν προέκταση της νησίδας η ας βάλουν κολωνάκια.

Και ξαναλέω. Ας υπήρχε σήμανση και δεν θα άνοιγα αυτό το θέμα.. Και σίγουρα ο καθένας από εμάς θα πάρκαρε εκεί αν καθημερινά εβλεπε και άλλους να το κάνουν επί χρόνια και χωρίς σήμανση. Ας ανεβάσω και μια φωτο για να δείτε και το μερος.

doiranis.JPG

δλδ θες σημανση για κάτι τέτοιο? γιατί θα πρέπει να πεταχτούν λεφτά για το προφανές??? επίσης δώσε λινκ αν μπορείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Και ξαναλέω. Ας υπήρχε σήμανση και δεν θα άνοιγα αυτό το θέμα.. Και σίγουρα ο καθένας από εμάς θα πάρκαρε εκεί αν καθημερινά εβλεπε και άλλους να το κάνουν επί χρόνια και χωρίς σήμανση. Ας ανεβάσω και μια φωτο για να δείτε και το μερος.

doiranis.JPG

Συγγνωμη, τοση ωρα συζηταμε για κατι τοσο προφανες;;;;; Και πραγματικα θεωρουσε καποιος οτι δεν απαγορευεται να παρκαρεις στην ΜΕΣΗ του δρομου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνω το θέμα εδώ και συγνώμη που το άνοιξα κιόλας γιατί δυστυχώς με το που βλέπουμε σε αυτή την χώρα κάτι λάθος , αμέσως πέφτουμε να την πούμε στον άλλο, παρότι μπορεί να έχουμε κάνει και εμείς παρόμοια πράγματα. Απλά και μόνο για να φανούμε ότι είμαστε οι τέλειοι . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που σε σχετικά μικρό νήμα (ακόμα) είδα 3-4 φορές τον προβληματισμό "μα καλά, αφού μέχρι χθες δεν έκοβαν κλήσεις, γιατί άρχισαν;"

Καλώς ή κακώς, όταν παρανομείς άλλοθι του τύπου "μα το κάνουν και άλλα...παιδάκια" ή "πάντα παρκάρω (παράνομα) εδώ" δεν πιάνουν. Ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να πιάνουν, γιατί δυστυχώς κάποιες φορές αυτή η κλάψα λειτουργεί.

Για μένα, μακάρι αύριο το πρωί να ξυπνούσα και να έβλεπα να γράφουν όπου δεν έγραφαν μέχρι σήμερα (ενώ θα 'πρεπε βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζει το παρκινγκ στο σπιτι μου, κλειστο ποαρκινγκ για 3 πολυκατοικιες και παρκαρουμε κατα αυτο τον τροπο σε περιοδους γιωρτων κλπ που μαζευονται επισκεπτες. Το ποσο αστειο ειναι το θεαμα το πρωι οπου εχει ξεμεινει ενας μες στη μεση δεν φανταζεστε.

Προς τον ts, στην ουσια εχετε φαει απο μιση λωριδα σε καθε πλευρα για να παρκαρετε απλα και μονο επειδη ειναι φαρδι το συγκεκριμενο σημειο. Με την λογικη οτι δεν υπαρχουν απαγορευτικες πινακιδες μπορεις να το κανεις σε οποιοδηποτε διαζωμα τελειωνει παντου στον κοσμο μιας και πουθενα δεν θα βρεις πινακιδα απαγορευσης σταυθμευσης μες στη μεση του δρομου!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Μου αρέσει που σε σχετικά μικρό νήμα (ακόμα) είδα 3-4 φορές τον προβληματισμό "μα καλά, αφού μέχρι χθες δεν έκοβαν κλήσεις, γιατί άρχισαν;"

Καλώς ή κακώς, όταν παρανομείς άλλοθι του τύπου "μα το κάνουν και άλλα...παιδάκια" ή "πάντα παρκάρω (παράνομα) εδώ" δεν πιάνουν. Ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να πιάνουν, γιατί δυστυχώς κάποιες φορές αυτή η κλάψα λειτουργεί.

Για μένα, μακάρι αύριο το πρωί να ξυπνούσα και να έβλεπα να γράφουν όπου δεν έγραφαν μέχρι σήμερα (ενώ θα 'πρεπε βέβαια).

Δεν είναι μόνο το γράψιμο. Είναι η παιδεία που πρέπει να έχουμε στους δρόμους. Αν σου πω ότι κάθε βδομάδα μπορεί να γλυτώνω από το νοσοκομείο και 10 ντελιβεράδες επειδή προσέχω και δεν με νοιάζει αν έχω προτεραίότητα θα το πιστέψεις? 

Στον Πύργο Ηλείας σήμερα αποφάσισαν να δώσουν σε λειτουργία τα φανάρια εντός της πόλης. Όποιος ξέρει από Πύργο θα καταλάβει ότι αυτό έφερε την απόλυτη κόλαση σε μια πόλη που η ρυμοτομία της είναι ίσως από τις χειρότερες στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά η αστυνόμευση και η επιβολή του ΚΟΚ θα ήταν ο σωστός και δίκαιος τρόπος -κατ'εμέ- να μαζευτούν χρήματα για κοινωφελείς σκοπούς (μην πω για το χρέος και γίνω γραφικός).

το κακό στους δρόμους έχει παραγίνει, ο καθένας παρκάρει όπου θέλει, διπλοπαρκάρει όσο θέλει και όπως θέλει, κράνη/ζώνες/παιδικά καθίσματα μόνο στη θεωρία κτλ. Να μη μιλήσουμε για διάβαση πεζών...

ΟΚ, η σήμανση δεν είναι εξαιρετική -ίσως είναι και χάλια- αλλά οι δικαιολογίες περισσεύουν: μακάρι να ήμασταν σοβαρό κράτος και να μπορούσε να εφαρμοστούν πολύ υψηλά πρόστιμα σε συνδυασμό με αφαίρεση διπλώματος και κοινωφελή εργασία σε σχολεία, βρεφονηπιακούς σταθμούς και γηροκομία, σε όσους πίνουν και οδηγούν, πετάνε τσιγάρα και σκουπίδια στους δρόμους, παρκάρουν όπου θέλουν, προσπερνούν όλη την ουρά να χωθούν στο φανάρι, κτλ. κτλ.

Πλησιάζουμε το επίπεδο του Καϊρου επικίνδυνα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Δεν είναι μόνο το γράψιμο. Είναι η παιδεία που πρέπει να έχουμε στους δρόμους. Αν σου πω ότι κάθε βδομάδα μπορεί να γλυτώνω από το νοσοκομείο και 10 ντελιβεράδες επειδή προσέχω και δεν με νοιάζει αν έχω προτεραίότητα θα το πιστέψεις? 

Στον Πύργο Ηλείας σήμερα αποφάσισαν να δώσουν σε λειτουργία τα φανάρια εντός της πόλης. Όποιος ξέρει από Πύργο θα καταλάβει ότι αυτό έφερε την απόλυτη κόλαση σε μια πόλη που η ρυμοτομία της είναι ίσως από τις χειρότερες στην Ελλάδα

Δηλαδή η λύση που καταλαβαίνω ότι πρεσβεύεις (ίσως και να κάνω λάθος) είναι να τα αφήσουμε όλα όπως είναι και βολεύουν;

Δεν ξέρω τον Πύργο αλλά ξέρω ότι η οποιαδήποτε αλλαγή έχει συνέπειες και συνήθως πρώτα γίνονται δύσκολα τα πράγματα μέχρι να καλυτερεύσουν. Πχ δες μια φωτογραφία εδώ τι έγινε στη Σουηδία όταν αποφάσισαν να αλλάξουν μεριά οδήγησης από τ' αριστερά στα δεξιά. Αυτό πως έπρεπε να γίνει; Σιγά-σιγά; Να μην γίνει καθόλου; Απλά το παίρνεις απόφαση και το κάνεις γνωρίζοντας για τα αρχικά προβλήματα και προσπαθώντας να τα ελαχιστοποιήσεις

ΥΓ Αυτή η αλλαγή στη Σουηδία έγινε το 1967. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν εν έτει 2018 με facebook και λοιπά social networks και τα σχετικά σχόλια για "χάος", "ανεγκέφαλους", κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλαδα εχει επικρατησει η ανομια και η παρανομια σε τετοιο βαθμο που ζητουνται εξηγησεις και διευκρινησεις αν εφαρμοστει ο νομος. Καμια εντυπωση με τετοια τοπικ λοιπον.

34 minutes ago, ΜΑΝΩΛΗΣ1 said:

 

Στον Πύργο Ηλείας σήμερα αποφάσισαν να δώσουν σε λειτουργία τα φανάρια εντός της πόλης. Όποιος ξέρει από Πύργο θα καταλάβει ότι αυτό έφερε την απόλυτη κόλαση σε μια πόλη που η ρυμοτομία της είναι ίσως από τις χειρότερες στην Ελλάδα

Αρα αφου η ρυμοτομια ειναι κακια να μην μπουν φαναρια και να συνεχισει να ξεκληριζεται ο κοσμακης για να φτανεις εσυ πιο γρηγορα στη δουλεια σου; Εννοω, ποιο ειναι το point σου, ποια ειναι η λυση που προτεινεις αντι των φαναριων που προφανως μπηκαν για την μειωση των τροχαιων;

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω η αστυνομία να έρχεται από μόνη της εκτός και αν ήταν δημοτική αστυνομία και θέλει να μαζέψει ο δήμος λεφτά όπως γίνεται στα νοτιά προάστια...

Πέσατε να φάτε τον @ΜΑΝΩΛΗΣ1 για τον Κ.Ο.Κ. και οι μισοί έχετε πάρει διπλώματα με έναν ντενεκέ λάδι και φυσικά είναι περίεργο να παίρνουν πινακίδες στα καλά καθούμενα (μιλάω για το συγκεκριμένο σημείο) οποιοσδήποτε έμενε εκεί θα πάρκαρε στο συγκεκριμένο σημείο εκτός από τους τύπους του νήματος που θα διαβάζανε πρώτα τον Κ.Ο.Κ. και μετά θα πάρκαραν...😀 

Κάποιος από την γειτονιά δεν έχει με τι να ασχοληθεί και παίρνει το 100... ή έχουν βγει να μαζέψουν το δώρο Χριστουγέννων όπως γίνεται πάντα τέτοια εποχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Και γιατι επρεπε να γινει δηλαδη?

"Έπρεπε" γιατί όλες οι γειτονικές χώρες οδηγούσαν στα δεξιά και άρα η Σουηδία είχε θέματα αφού υπάρχει συνεχής κίνηση οχημάτων από και προς αυτές (κάτι που η Αγγλία και η Κύπρος δεν έχουν αφού είναι νησιά) και γιατί το 90% των οχημάτων τους ήταν με το τιμόνι στα αριστερά (αν μπεις στο σχετικό link της φωτογραφίας από το wikipedia που παρέθεσα παραπάνω θα τα δεις).

Δηλαδή καθαρά θέματα πρακτικότητας για τα οποία φημίζονται οι Σουηδοί αλλά όχι οι Έλληνες αφού το βασικό ερώτημα που μας βγαίνει αβίαστα είναι "γιατί έπρεπε να γίνει;"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koeltzakoatl είπε

Πλησιάζουμε το επίπεδο του Καϊρου επικίνδυνα.

Μπα ακόμα δεν έχουμε φτάσει εκεί, ευτυχώς. Έχω οδηγήσει στο Κάϊρο, έχει πολλά χρόνια βέβαια,είναι ακόμα πιο χαώδες από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Klausx said:

Δεν νομίζω η αστυνομία να έρχεται από μόνη της εκτός και αν ήταν δημοτική αστυνομία και θέλει να μαζέψει ο δήμος λεφτά όπως γίνεται στα νοτιά προάστια...

Πέσατε να φάτε τον @ΜΑΝΩΛΗΣ1 για τον Κ.Ο.Κ. και οι μισοί έχετε πάρει διπλώματα με έναν ντενεκέ λάδι και φυσικά είναι περίεργο να παίρνουν πινακίδες στα καλά καθούμενα (μιλάω για το συγκεκριμένο σημείο) οποιοσδήποτε έμενε εκεί θα πάρκαρε στο συγκεκριμένο σημείο εκτός από τους τύπους του νήματος που θα διαβάζανε πρώτα τον Κ.Ο.Κ. και μετά θα πάρκαραν...😀 

Κάποιος από την γειτονιά δεν έχει με τι να ασχοληθεί και παίρνει το 100... ή έχουν βγει να μαζέψουν το δώρο Χριστουγέννων όπως γίνεται πάντα τέτοια εποχή.

 

 

Ε ναι. 

Γιατί χρειάζεται να έχεις μελετήσει τουλάχιστον 10 χρόνια τον ΚΟΚ για να ξέρεις ότι δεν παρκάρεις στη μέση του δρόμου. 

Τελευταία φορά που κοίταξα το δημόσιο δεν παίρνει δώρο Χριστουγέννων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ΜΑΝΩΛΗΣ1 δεν ξέρω εσύ πως το μπορούσες, αλλά εγώ που δούλευα (πριν καμιά δεκαετία) στο σημείο που δείχνεις, δεν μου γέμιζε το μάτι κι έτσι δεν πάρκαρα ποτέ. 

Ούτε κλήση είχα δει ποτέ σε κανέναν, όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...