Προς το περιεχόμενο

Χωρίς σήμανση για απαγόρευση παρκαρίσματος, επιτρέπεται η αφαίρεση πινακίδων?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/10/2018 στις 1:56 ΜΜ, Narayan είπε

«Καταδίκη των καταδικαζόντων» είναι όταν ο εγκληματίας υποστηρίζει ότι εκείνοι που επικρίνουν ή αποφασίζουν την τιμωρία, το κάνουν από φθόνο ή για να μεταθέσουν την ευθύνη από τον εαυτό τους. Επειδή εσύ και μερικοί άλλοι παρανομείτε κατά συρροή, δεν σημαίνει πως μπορείτε να τσουβαλιάζεται και τους υπόλοιπους που δεν παρανομούν. Εύχομαι πολλές χαριτωμένες κλήσεις τροχαίας στο μέλλον σας B) 

Πρέπει να είσαι φοβερά έξυπνος. Συγχαρητήρια 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2018 στις 2:27 ΜΜ, Razgriz είπε

Διάβασα 4 σελίδες σχόλια και πέρα από τον ts κανένας ποτέ δεν έχει παρκάρει παράνομα και ούτε φυσικά θα πάρκαρε σε τέτοιο σημείο.

Κύριοι πραγματικά η ειλικρίνεια δεν είναι κακό πράγμα.

Καταλαβαίνω ότι θες κι εσύ να πεις την ατάκα σου αλλά μάλλον δεν τις διάβασες τις 4 σελίδες όπως λες.

4-5 post πάνω από το δικό σου είναι δικό μου το οποίο λέει ξεκάθαρα ότι έχω πάρει τις κλήσεις μου. Και βέβαια κλήσεις δεν παίρνεις επειδή είσαι υποδειγματικός πολίτης (εκτός αν είναι κλήση από την Ακαδημία Αθηνών για βράβευση).

Βέβαια το γεγονός ότι κάποιος παρανομεί (εγώ για παράδειγμα) δεν του αφαιρεί το δικαίωμα στην κριτική. Ειδικά σε κάποιον που προβληματίζεται στο γιατί και πως εφαρμόστηκε ο νόμος ή θεωρεί ότι πρέπει πρώτα να αλλάξει το οικιστικό σχέδιο της Χ πόλης για να μπορέσει μετά να επιβληθεί το όποιο πρόστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Καταλαβαίνω ότι θες κι εσύ να πεις την ατάκα σου αλλά μάλλον δεν τις διάβασες τις 4 σελίδες όπως λες.

4-5 post πάνω από το δικό σου είναι δικό μου το οποίο λέει ξεκάθαρα ότι έχω πάρει τις κλήσεις μου. Και βέβαια κλήσεις δεν παίρνεις επειδή είσαι υποδειγματικός πολίτης (εκτός αν είναι κλήση από την Ακαδημία Αθηνών για βράβευση).

Βέβαια το γεγονός ότι κάποιος παρανομεί (εγώ για παράδειγμα) δεν του αφαιρεί το δικαίωμα στην κριτική. Ειδικά σε κάποιον που προβληματίζεται στο γιατί και πως εφαρμόστηκε ο νόμος ή θεωρεί ότι πρέπει πρώτα να αλλάξει το οικιστικό σχέδιο της Χ πόλης για να μπορέσει μετά να επιβληθεί το όποιο πρόστιμο

Περά από τον ts έχουμε και εσένα, συγχώρεσε με που σε προσπέρασα έτσι, ελπίζω να μην μου κρατήσεις κακια.

Μίλησα για την απουσία ειλικρίνειας σε πολλά άτομα και δε σε ένα φόρουμ.

Όλοι κάνουμε μικρές παρανομίες είτε άθελα μας είτε όχι. Δεν έχει νόημα να το παίζεις 100% σωστός πολίτης γιατί κανένας δεν είναι σε όλα.

Δεν είναι κακό και ούτε δηλώνει τον χαρακτήρα σου κάτι τέτοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razgriz είπε

Περά από τον ts έχουμε και εσένα, συγχώρεσε με που σε προσπέρασα έτσι, ελπίζω να μην μου κρατήσεις κακια.

Μίλησα για την απουσία ειλικρίνειας σε πολλά άτομα και δε σε ένα φόρουμ.

Όλοι κάνουμε μικρές παρανομίες είτε άθελα μας είτε όχι. Δεν έχει νόημα να το παίζεις 100% σωστός πολίτης γιατί κανένας δεν είναι σε όλα.

Δεν είναι κακό και ούτε δηλώνει τον χαρακτήρα σου κάτι τέτοιο.

Προσωπικά δεν απεκόμισα την εντύπωση, τουλάχιστον σε αυτό το νήμα, ότι οι σχολιάζοντες έλεγαν ότι είναι σωστοί.

Και ούτε όταν κάποιος λέει "καλά κάνουν και κόβουν κλήσεις" ή "ας μην πάρκαρες εκεί" αυτομάτως σημαίνει ότι αυτός είναι σωστός ή τέλειος.

Αν όμως έχεις ανάγκη πριν τον όποιο σχολιασμό κάποιου να κάνει πριν μία εξομολόγηση για την μέχρι τώρα ζωή του, μπορούμε να το δούμε και αυτό.

Και αναφορικά με το "προσπέρασμά" μου λυπάμαι αλλά η απολυτότητα ("πέρα από τον ts κανένας ποτέ δεν έχει παρκάρει παράνομα και ούτε φυσικά θα πάρκαρε σε τέτοιο σημείο.Κύριοι πραγματικά η ειλικρίνεια δεν είναι κακό πράγμα.") έχει ευθύνες και πρέπει να είναι έτοιμη να δεχτεί και κριτική ακόμα και για το 0,000000001.

Όπως είπε κάποιος "το ποτέ και το πάντα είναι πολύ μεγάλες κουβέντες και καλά θα κάνουμε να τις αφήσουμε στην ησυχία τους"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2018 στις 11:24 ΠΜ, YourTrueLegend είπε

Οποτε οι δικες σου προτασεις ειναι να γραφτουμε στο blog σου για να κανουμε προτασεις; 

Το θεμα ειναι πως ρωταμε εσενα που τιθεσαι κατα της εγκαταστασης φαναριων. Μπορεις να απαντησεις εδω τι ρεαλιστικο εχεις να αντιπροτεινεις αντι των φαναριων;

To blog δεν το συντηρώ. Βέβαια δεν παύω να σκέφτομαι έτσι αλλά ακόμα και σήμερα είμαστε μόνο λόγια. Όταν εγώ το μακρινό 2010 σκέφτηκα αυτή την κίνηση δεν υπήρχε τότε στον ορίζοντα κανένας. Το είχα παρουσιάσει τότε (την ιδεα) σε καποιους αλλά....

Δεν νομίζω να ανέφερα ποτέ ότι ειμαι κατά της εγκατάστασης φαναριών.Ενα παράδειγμα ανέφερα με τον Πύργο Ηλείας που αποφάσισαν να λειτουργήσουν τα φανάρια και εγινε ο κακός χαμός. Ειμαι υπερ των φαναριών γενικά και ειδικα στην συγκεκριμένη πόλη.  Το θέμα είναι όμως ότι επειδή έχω ζήσει αρκετά στην συγκεκριμένη πόλη θα υπάρξουν αρκετά προβλήματα γιατί απλά δεν τα έχουν συνηθίσει. Η ρυμοτομία της πόλης είναι απλά χάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια πάντως είναι ότι σε όλη την Ευρώπη σπάνια βλέπεις τέτοιο σταρχιδισμο στο παρκάρισμα.

Μιλάω για καταπάτηση θέσεις ΑΜΕΑ παντού,ράμπες αναπήρων,εξόδους γκαράζ, διπλοπαρκαρισμα,σταμάτημα στη μέση του δρόμου για να πάει περίπτερο ή να πάρει καφέ και κλασσικα αλαρμ,πανω σε πεζοδρόμιο και η μανα με το καρότσι ή αυτός με το αναπηρικο να κατεβαίνει στο δρομο για να περασει,παλι αλαρμ εκεί.

Ε μετα λες δε βαριέσαι,Ελλάδα είσαι.Αν έχεις όμως δικο σου άνθρωπο με κινητικά προβλήματα που το ζει κάθε μερα εξοργιζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2018 στις 11:30 ΜΜ, jmmys είπε

Η αλήθεια πάντως είναι ότι σε όλη την Ευρώπη σπάνια βλέπεις τέτοιο σταρχιδισμο στο παρκάρισμα.

Μιλάω για καταπάτηση θέσεις ΑΜΕΑ παντού,ράμπες αναπήρων,εξόδους γκαράζ, διπλοπαρκαρισμα,σταμάτημα στη μέση του δρόμου για να πάει περίπτερο ή να πάρει καφέ και κλασσικα αλαρμ,πανω σε πεζοδρόμιο και η μανα με το καρότσι ή αυτός με το αναπηρικο να κατεβαίνει στο δρομο για να περασει,παλι αλαρμ εκεί.

Ε μετα λες δε βαριέσαι,Ελλάδα είσαι.Αν έχεις όμως δικο σου άνθρωπο με κινητικά προβλήματα που το ζει κάθε μερα εξοργιζεσαι.

Δεν χρειάζεται καν να έχεις ο ίδιος ή να έχεις δικό σου άνθρωπο με κινητά προβλήματα για να δεις το μέγεθος της τραγικότητάς μας. Για όλους μας είναι μάστιγα αυτές οι συμπεριφορές, είτε είσαι πεζός είτε με αυτοκίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το να παρκάρεις στην μέση του δρόμου ορισμένες φορές είναι απόλυτα δικαιολογημένο. Μπορεί ο άνθρωπος να ήθελε να κατέβει να χορέψει ένα ζεμπέκικο 😀

Επεξ/σία από kriosgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2018 στις 5:35 ΜΜ, Razgriz είπε

Πρέπει να είσαι φοβερά έξυπνος. Συγχαρητήρια 🤣

 

Στις 18/10/2018 στις 5:57 ΜΜ, Razgriz είπε

Περά από τον ts έχουμε και εσένα, συγχώρεσε με που σε προσπέρασα έτσι, ελπίζω να μην μου κρατήσεις κακια.

Μίλησα για την απουσία ειλικρίνειας σε πολλά άτομα και δε σε ένα φόρουμ.

Όλοι κάνουμε μικρές παρανομίες είτε άθελα μας είτε όχι. Δεν έχει νόημα να το παίζεις 100% σωστός πολίτης γιατί κανένας δεν είναι σε όλα.

Δεν είναι κακό και ούτε δηλώνει τον χαρακτήρα σου κάτι τέτοιο.

 

Έξυπνος δεν ξέρω αν είμαι, πάντως 20 χρόνια που οδηγάω δεν έχω ούτε μία κλήση. Ούτε για στάθμευση, ούτε για ταχύτητα, ούτε για τίποτα άλλο. Εσύ μπορεί να είσαι "έξυπνος" και να παρανομείς όταν βλέπεις πως σε παίρνει, παρκάροντας όπου να 'ναι επειδή ξέρεις πως δεν περνάει ποτέ η τροχαία από τη γειτονιά ή πηγαίνοντας με 100 σε ζώνη με κατοικίες, επειδή ξέρεις πως δεν υπάρχουν κάμερες. Λίγο με ενδιαφέρει, το να το δικαιολογείς όμως λέγοντας αστοιχείωτα "έεελα μωρέ κι εσείς τα ίδια κάνετε" είναι και προσβλητικό αλλά και δείχνει πως δεν έχεις επίγνωση του πόσο επικίνδυνος οδηγός είσαι. Γι' αυτό και επαναλαμβάνω την ευχή μου, καθώς οδηγοί σαν κι εσένα μόνο αν πληρώσουν κανά μηνιάτικο σε κλήσεις βάζουν μυαλό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Narayan είπε

Έξυπνος δεν ξέρω αν είμαι, πάντως 20 χρόνια που οδηγάω δεν έχω ούτε μία κλήση. Ούτε για στάθμευση, ούτε για ταχύτητα, ούτε για τίποτα άλλο. Εσύ μπορεί να είσαι "έξυπνος" και να παρανομείς όταν βλέπεις πως σε παίρνει, παρκάροντας όπου να 'ναι επειδή ξέρεις πως δεν περνάει ποτέ η τροχαία από τη γειτονιά ή πηγαίνοντας με 100 σε ζώνη με κατοικίες, επειδή ξέρεις πως δεν υπάρχουν κάμερες. Λίγο με ενδιαφέρει, το να το δικαιολογείς όμως λέγοντας αστοιχείωτα "έεελα μωρέ κι εσείς τα ίδια κάνετε" είναι και προσβλητικό αλλά και δείχνει πως δεν έχεις επίγνωση του πόσο επικίνδυνος οδηγός είσαι. Γι' αυτό και επαναλαμβάνω την ευχή μου, καθώς οδηγοί σαν κι εσένα μόνο αν πληρώσουν κανά μηνιάτικο σε κλήσεις βάζουν μυαλό.

Φιλε μου για αρχη δεν με ξέρεις για αυτό κόψε τις υποθέσεις για το τι οδηγός είμαι.

Εάν από αυτό που είπα κατάλαβες τόσα πολλά και σε προσέβαλε σαν άτομο τότε αναρωτιέμαι πραγματικά για το πώς καταφέρνεις και κάνεις συζητήσεις με τον οποιοδήποτε που δεν έχετε την ίδια άποψη για κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Razgriz είπε

Φιλε μου για αρχη δεν με ξέρεις για αυτό κόψε τις υποθέσεις για το τι οδηγός είμαι.

Εάν από αυτό που είπα κατάλαβες τόσα πολλά και σε προσέβαλε σαν άτομο τότε αναρωτιέμαι πραγματικά για το πώς καταφέρνεις και κάνεις συζητήσεις με τον οποιοδήποτε που δεν έχετε την ίδια άποψη για κάτι.

Δεν σε ξέρω όχι, αλλά ξέρω πολλούς Ελληναράδες που παρανομούν κατά συρροή και η πρώτη τους δικαιολογία (του πώλου) είναι πάντα "έλα μωρέ που εσύ δεν κάνεις τα ίδια", αυτό που υπονόησες δηλαδή μιλώντας για έλειψη ειλικρίνειας. 

Αν όντως δεν ανήκεις σε αυτούς, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί σε έθιξε τόσο η ευχή μου :rolleyes: 

Εγώ ανήκω στους "χαζούς" που κάνουν 15 λεπτά να παρκάρουν επειδή θέλω να είμαι 100% σίγουρος πως όχι μόνο επιτρέπεται η στάθμευση στο σημείο, αλλά και δεν ενοχλεί την ροή/στροφή των υπόλοιπων οχημάτων στο ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Narayan είπε

Δεν σε ξέρω όχι, αλλά ξέρω πολλούς Ελληναράδες που παρανομούν κατά συρροή και η πρώτη τους δικαιολογία (του πώλου) είναι πάντα "έλα μωρέ που εσύ δεν κάνεις τα ίδια", αυτό που υπονόησες δηλαδή μιλώντας για έλειψη ειλικρίνειας. 

Αν όντως δεν ανήκεις σε αυτούς, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί σε έθιξε τόσο η ευχή μου :rolleyes: 

Αυτό που λέω επειδή και εγώ αντιπαθώ τον κλασσικό Ελληναρα είναι ότι με ελάχιστες εξαιρέσεις όταν μπεις σε μια συζήτηση όπως για παράδειγμα η σωστή οδική συμπεριφορά όλοι είναι υπόδειγμα..

Εγώ δεν το κάνω, εσύ δεν το κάνεις.. κτλ κτλ ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...