Προς το περιεχόμενο

Νέο Huawei Mate 20 Pro με τριπλή κάμερα, οθόνη OLED 6,39" και «Wireless Reverse Charging»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, vagmaniac said:

*Αγόρασα στα τέλη Φεβρουαρίου το mate 10 pro στα 800 ευρώ και αυτή τη στιγμή, μετά από 8 μήνες, οριακά ξεπερνάει τα 400. TRAGIC!!!

 

1/1/18 πάντως ήταν στα 663€ μαζί με 2ο κινητό δώρο. 

Πήγε και λίγο χαμηλότερα εκείνες τις μέρες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Δείχνει την ανωτερότητά σου απέναντι στους άσχετους designers των εταιρειών.

Τί? Δεν είναι άσχετοι?

Δυο εταιρείες παράγουν design όλο κι όλο. Οι υπόλοιποι δεν ξέρω για ποιον λόγο έχουν σχεδιαστικό τμήμα. Αν έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jimmy08 είπε

Έλεος με τον κάθε αντίστοιχο ελληναρα που νομίζει ότι επειδή κατασκευάζεται στην Κίνα είναι κινεζικό. 

Η εταιρία έχει έδρα στην Χ χώρα και το κατασκευάζει στην Ψ; Το κινητό είναι Χ χωρας, εκεί που έχει την έδρα. 

Αλλιώς ότι έχεις στο σπίτι σου είναι κινεζικό. 

 

οπως εσυ εγραψες οτι εχεις στο σπιτι ειναι κινεζικο γι αυτο ξυπνα γιατι δεν εχει καμια σχεση η εδρα με το Made in, οπου ειναι το Made in ειναι και το προιον, βαφτισμα οπως εσυ νομιζεις δε γινεται. την επομενη φορα που θα αγορασεις οποιοδηποτε προιον εσυ μη ρωτησεις χωρα προελευσης απλως βαφτισε το με το που ειναι η εδρα ασχετως αν φτιαχνεται στη ζαμπια, εσυ πες οτι ειναι γερμανικο η οτι αλλο θελεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagmaniac είπε

Ως κάτοχος του mate 10 pro, χαίρομαι που δεν έχει να παρουσιάσει κάτι επαναστατικό στο νέο της μοντέλο η Huawei, διότι έτσι γλιτώνω 1000 ευρώ τα οποία πλεόν μπορώ να επενδύσω κάπου αλλού 😂

Το μόνο που ζηλεύω από τη νέα συσκευή είναι το wireless charging αλλά οκ, μπορώ να ζήσω ένα ακόμα χρόνο χωρίς αυτό.

Με στενοχωρεί που η κινέζικη εταιρία δεν έχει πλέον καμία τιμολογιακή διαφορά με τις υπόλοιπες (κάποτε ήταν το ατού της αυτό, μιλούσαμε για Huawei και το πρώτο πράγμα που λέγαμε ήταν best value for mooney). Ξεκάθαρα σε ωθεί, όσο αντι iphonakias και αν είσαι, να μεταπηδήσεις στην Αμερικάνικη εταιρία, διότι με 1000+ ευρώ παίρνεις τη ναυαρχίδα της apple, μαθαίνεις να λειτουργείς ένα διαφορετικό λογισμικό, απλούστερο και γρηγορότερο και σε βάθος χρόνου έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι η μεταπωλητική του αξία δεν θα πέσει στα τάρταρα, όπως γίνεται με όλες τις android συσκευές. 

*Αγόρασα στα τέλη Φεβρουαρίου το mate 10 pro στα 800 ευρώ και αυτή τη στιγμή, μετά από 8 μήνες, οριακά ξεπερνάει τα 400. TRAGIC!!!

 

Ειναι αρκετα αξιολογη αναβάθμιση σε σχέση με το Mate 10, υπερτερεί σε ολους τους τομείς, οχι φυσικά στη day one price. Αλλα σαν συσκευες σίγουρα αξίζει τη μετάβαση. 

 

Για το mate τώρα, αν το πηρες με τιμή κωτσοβολου και το πουλας με τιμη σκρουτζ λογικό είναι. Τα επισημης αντιπροσωπείας ακομα 800 κάνουν. Εγω το πηρα μεσα Φλεβάρη 600€ σφραγισμένο απο εδω μεσα, και το πούλησα 400 πριν μια βδομάδα. Σε 8 μηνες εχασα 200€. Τρατζικ δεν το λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το μάιτ απλο. Οθονάρα  . Ωράιο κινητό και καλή ποιότητα, ωραία χρώματα η οθόνη, μου φάνηκε τεράστιο γενικά λόγω μεγάλης οθόνης αλλά έβαλα δίπλα το Iphone 6plus που έχω και σε μέγεθός τα κινητά είναι ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο το pricing για συσκευή αυτού του επιπέδου....και μην ακούσω ακριβό. Δεν είναι όλα για όλους ειδικά όταν μιλάς για τεχνολογία αιχμής. Όπως και με τα αυτοκίνητα (από supercars πήγαμε στα hypercars με εξωφρενική τιμολόγηση), έτσι θα γίνει και στα κινητά μιας και είναι η δεύτερη μεγαλύτερη μπίζνα τεχνολογίας παγκοσμίως. Τα χιλιάρικα των ναυαρχίδων επενδύονται σε νέες τεχνολογίες και υλικά που θα φέρουν ακόμη πιο εξωτικές τεχνολογίες στα νέας γενιάς υπερτηλέφωνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dancer είπε

οπως εσυ εγραψες οτι εχεις στο σπιτι ειναι κινεζικο γι αυτο ξυπνα γιατι δεν εχει καμια σχεση η εδρα με το Made in, οπου ειναι το Made in ειναι και το προιον, βαφτισμα οπως εσυ νομιζεις δε γινεται. την επομενη φορα που θα αγορασεις οποιοδηποτε προιον εσυ μη ρωτησεις χωρα προελευσης απλως βαφτισε το με το που ειναι η εδρα ασχετως αν φτιαχνεται στη ζαμπια, εσυ πες οτι ειναι γερμανικο η οτι αλλο θελεις

Φυσικά και παίζει ρόλο η έδρα. 

Η έδρα καθορίζει τα στάνταρ παραγωγής, τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν και οτιδήποτε άλλο και ψάχνει τον ιδανικό κατασκευαστή για το προϊόν. 

Είναι το ίδιο δηλαδή να κατασκευάσεις μια συσκευή με εργολάβο τη foxconn και μια συσκευή με εργολάβο την xiomong;

Τα λεφτά σου θα πάνε στη χώρα της έδρας της εταιρίας και όχι του κατασκευαστή. 

Εγώ έτσι το βλέπω.

Αν εσύ κοιτάς μόνο τη χώρα κατασκευής, τότε ναι όλα είναι κινέζικα. 

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimitridegrecia said:

Ειδικά αυτό το "'όσο αναφορά" αντί του "όσον αφορά" μου ρχεται να πάρω μια τσιγκελωτή λαβίδα και να βγάλω τον εγκέφαλό μου κομματάκι κομματάκι από το αυτί μου και να τον πετάξω στο δρόμο. 

Μακάρι να ήταν τέτοια τα λάθη μόνο...εδώ μιλάμε για βασική ορθογραφία δημοτικού που βγάζει μάτια! Και που να δεις και το "ωσάν αφορά"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

Έλεος με τον κάθε αντίστοιχο ελληναρα που νομίζει ότι επειδή κατασκευάζεται στην Κίνα είναι κινεζικό. 

Η εταιρία έχει έδρα στην Χ χώρα και το κατασκευάζει στην Ψ; Το κινητό είναι Χ χωρας, εκεί που έχει την έδρα. 

Αλλιώς ότι έχεις στο σπίτι σου είναι κινεζικό. 

Γίνεται και χωρίς 3D touch. 

Μη λέτε ότι θέλετε. 

Προφανώς τώρα γίνετε γιατί όταν είχα το SE όταν κυκλοφόρησε έπρεπε να εγκαταστήσω Gboard. Επίσης το πληκτρολόγιο του IOS πολύ πιο πίσω από αυτό της Google.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Plapoutas said:

Προφανώς τώρα γίνετε γιατί όταν είχα το SE όταν κυκλοφόρησε έπρεπε να εγκαταστήσω Gboard. Επίσης το πληκτρολόγιο του IOS πολύ πιο πίσω από αυτό της Google.

Το Gboard έχει άπειρα θεματάκια στο tablet που το χρησιμοποιώ εδώ και έναν χρόνο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagmaniac είπε

Με στενοχωρεί που η κινέζικη εταιρία δεν έχει πλέον καμία τιμολογιακή διαφορά με τις υπόλοιπες (κάποτε ήταν το ατού της αυτό, μιλούσαμε για Huawei και το πρώτο πράγμα που λέγαμε ήταν best value for mooney). Ξεκάθαρα σε ωθεί, όσο αντι iphonakias και αν είσαι, να μεταπηδήσεις στην Αμερικάνικη εταιρία, διότι με 1000+ ευρώ παίρνεις τη ναυαρχίδα της apple, [...]

*Αγόρασα στα τέλη Φεβρουαρίου το mate 10 pro στα 800 ευρώ και αυτή τη στιγμή, μετά από 8 μήνες, οριακά ξεπερνάει τα 400.

 

Να'τη η διαφορά. Στα android γενικά, οι ναυαρχίδες στο 6μηνο με 9μηνο αλλάζουν εντελώς κατηγορία τιμής. Στην Apple, κρατάς μεν αξία αλλά για να μπεις στο κόλπο ή πρέπει να ματώσεις ή να πας αρκετές χρονιές πίσω (δεν έχει νόημα να πας 1 χρονιά πίσω για 20% χαμηλότερη τιμή). Imho αν σου βρίσκεται  €1Κ και δε σε χαλάει το ecosystem παίρνεις άηφον. Αν έχεις 300-500 πας σε "παλιά" ή κινεζομαγαζάδικη ναυαρχίδα. Απλά πράγματα, και όλοι χαρούμενοι.

Δυστυχώς πολλές ιδέες που δανείζονται από την Apple είναι μόνο προς όφελος της εταιρίας και όχι του καταναλωτή. Η propertiary καρτούλα τι νόημα έχει; Να μου γλυτώσει 2 γραμμάρια βάρος; Η ξερωγώ θυμηθήκαμε να κλειδώνουμε OS και bootloader αλλά ξεχάσαμε να υποσχεθούμε πολυετές software support.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Dr.Fuzzy said:

Μακάρι να ήταν τέτοια τα λάθη μόνο...εδώ μιλάμε για βασική ορθογραφία δημοτικού που βγάζει μάτια! Και που να δεις και το "ωσάν αφορά"!!!

Προσπαθώντας να αγνοήσω αυτά που βλέπω, έχω περάσει σε άλλο επίπεδο αυτοελέγχου. Βούδας λέμε!

Spoiler

 

Χαρακτηριστικά παραδείγματα:

  • ποιο ≠ πιο
  • δυστυχώς (όχι δυστηχώς, βάλτε 2 "υ", μην ντρέπεστε)
  • εμπειρία (όχι εμπηρία )
  • ότι ≠ ό,τι
  • πυρήνας (όχι πηρήνας)
  • πάντως (όχι πάντος)
  • πού ≠ που
  • μήνυμα (όχι μύνημα)
  • Θηλυκό (όχι θυληκό)

Το ότι το "αφορά" συντάσσεται με πρόθεση ή εμπρόθετο άρθρο, το προσπερνάω ("σε ότι αφορά το..."  ή "ότι αφορά στο..."), όπως και τα "ε"-"αι".

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Προφανώς τώρα γίνετε γιατί όταν είχα το SE όταν κυκλοφόρησε έπρεπε να εγκαταστήσω Gboard. Επίσης το πληκτρολόγιο του IOS πολύ πιο πίσω από αυτό της Google.

Ναι νομίζω πρόσθεσαν πρόσφατα την υποστήριξη για συσκευές χωρίς 3D touch. 

Το G board ποτέ δε μου δούλεψε σωστά στο iOS. Συγκεκριμένα θυμάμαι πως είχε θέμα με το τελικό σίγμα, που δεν έμπαινε σωστά.

Το μόνο που μου λείπει εμένα προσωπικά από το πληκτρολόγιο iOS είναι οι προτάσεις συμπλήρωσης.

Όμως το G board είναι πιο πλήρες γενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...