Προς το περιεχόμενο

Καλυτερο μεσο μακροχονιας αποθηκευσης ψηφιακων φωτογραφικων αλμπουμ και βιντεο.


apokatso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα θα ηθελα να μαζεψω οτι εχω στο οικογενειακο αρχειο απο βιντεοκασετες , φλασακια καρτες μνημης μεχρι και cd kai dvd σε ενα ασφαλες μερος αποθηκεσης για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα τα χασω οσα χρονια και αν περασουν. Ξερω οτι τα φλασακια και τα CD δεν ειναι καλη λυση αλλα και οι σκληροι παλι βγαζουν σφαλματα. Εψαξα κατι cd με χρυσο που αντεχουν καλυτερα αλλα  δεν ξερω παλι ποσο αξιζουν συγκριτικα με αλλα μεσα... εχει καποιος να προτεινει την  βελτιστη λυση?

Επεξ/σία από apokatso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ τα αποθηκεύω σε δύο σκληρούς.Ένα προς χρήση και ένα εφεδρικό που δεν χρησιμοποιώ ποτέ απλά τον τσεκάρω 2-3 φορές το χρόνο.

Δεν νομίζω να είμαι τόσο γκαντέμης να τα παίξουν ταυτόχρονα και δύο.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο δρόμους έχεις:

1. Να τα σηκώσεις όλα σε κάποια cloud based υπηρεσία όπως iCloud Photo Library, Google Photos, Flickr κλπ.

2. Να αγοράσεις ένα storage/NAS τύπου Synology/QNAP στο σπίτι με 2 ή 4 δίσκους που θα έχει redundancy on disk failure αν φοβάσαι (για κάποιον ανύπαρκτο λόγο) το cloud.

 

To 2 σε βοηθάει από αστοχίες υλικών αλλά όχι από άλλα ρίσκα (πχ φωτιά / πλημμύρα / διάρρηξη)

Για μένα πήγαινε σε κάποια cloud υπηρεσία που σου εγγυάται το privacy (πχ Apple) αλλά φυσικά θα την πληρώσεις (ανάλογα με το πόσο χώρο θες).

 

Προσωπικά έχω τα άπαντα από φωτός και βίντεο στο iCloud Photo Library και πληρώνω 10€ το μήνα για 2ΤΒ χώρο.

Επεξ/σία από Snolly
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι πιο ασφαλες  απο τα δυο? μπορει να παει  κατι στραβα και ειτε να χασω τα αρχεια ειτε να εχουν προσβαση τριτοι?

Ποιο ειναι το κοστος περιπου?

 

 

7 λεπτά πριν, Snolly είπε

Δύο δρόμους έχεις:

1. Να τα σηκώσεις όλα σε κάποια cloud based υπηρεσία όπως iCloud Photo Library, Google Photos, Flickr κλπ.

2. Να αγοράσεις ένα storage/NAS τύπου Synology/QNAP στο σπίτι με 2 ή 4 δίσκους που θα έχει redundancy on disk failure αν φοβάσαι (για κάποιον ανύπαρκτο λόγο) το cloud.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω 2Τ free στο dropbox και χρησιμοποιώ 2 δίσκους για τα πολλά. 

Επίσης αν έχεις λογαριασμό google υπάρχει το google drive που σου δίνει συνολικά 15Τ δωρεάν. Νομίζω με 2 δολάρια το μήνα έχεις 100 Τ. Για ασφάλεια δε γνωρίζω. Νομίζω όλα τα cloud services είναι σε ένα βαθμό επισφαλή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Προσωπικά έχω 2Τ free στο dropbox και χρησιμοποιώ 2 δίσκους για τα πολλά. 

Επίσης αν έχεις λογαριασμό google υπάρχει το google drive που σου δίνει συνολικά 15Τ δωρεάν. Νομίζω με 2 δολάρια το μήνα έχεις 100 Τ. Για ασφάλεια δε γνωρίζω. Νομίζω όλα τα cloud services είναι σε ένα βαθμό επισφαλή.

Διόρθωση, το google drive σου δίνει 15 GB δωρεάν και 100 GB με 2 € / μήνα .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Mene είπε

Διόρθωση, το google drive σου δίνει 15 GB δωρεάν και 100 GB με 2 € / μήνα .

Ναι ασφαλώς GB, μάλλον ήταν wishfull thinking

Ομοίως και το dropbox, 2 GB FREE.

Επεξ/σία από kronos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, apokatso said:

Ποιο ειναι πιο ασφαλες  απο τα δυο? μπορει να παει  κατι στραβα και ειτε να χασω τα αρχεια ειτε να εχουν προσβαση τριτοι?

Ποιο ειναι το κοστος περιπου?

 

Πρακτικά αν και εσύ είσαι προσεκτικός όλες οι μεγάλες cloud based υπηρεσίες είναι ασφαλείς. Να μην τσιμπάς σε phishing mail, να έχεις strong passwords και 2-factor authenticator για να είσαι σίγουρος πως δε θα υπάρξει πρόσβαση από άλλον. Να χάσεις τα αρχεία σου είναι αδύνατο. Η google θα σκανάρει τις φωτός σου για να σου κάνει targeted advertisement. Δε θα τις δει φυσικά άνθρωπος, κάποιος αλγόριθμος θα τις σκανάρει. Η Apple είναι 100% private γι αυτό και την πληρώνεις.

 

Συνοπτικά:

  • Apple iCloud Photo Library : 5GB Free, 50GB 1€, 200GB 3€, 2ΤB 10€.
  • Google Photos : Unlimited space αν δεχτείς όλες οι μεγαλύτερες από 16MP photos να γίνουν 16MP και όλα τα μεγαλύτερα από 1080p videos να γίνουν 1080p. Αν θες να ανεβάζεις μεγαλύτερες αναλύσεις ή raw αρχεία τότε 15GB free και μετά όσο αυξάνεις τον χώρο πληρώνεις ανάλογα.
  • Flickr (Yahoo) : 1TB free

 

Τώρα ένα NAS για το σπίτι έχει γύρω στα 150-200€ το δίδισκο και 250-300€ το 4δισκο + η αξία των δίσκων. Δεν είναι μικρή επένδυση παίζεις στα 400-1000€ σύνολο. Το δίδισκο σου δίνει τον χώρο από τον ένα δίσκο όταν έχεις 2 μέσα. Ο δεύτερος είναι πάντα κλώνος του πρώτου. Στα 4δισκα έχεις ωφέλιμο χώρο των τριών δίσκων και ο 1 είναι για redundancy σε περίπτωση που κάει κάποιος από τους 4. Όπως και να έχει το NAS είναι στο χώρο σου, όση ασφάλεια μπορεί να σημαίνει αυτό. Αν καεί, κλαπεί, πνιγεί, πάει... Οι εταιρείες που κρατάνε σε tapes backups τα κρατάνε σε δύο φυσικές τοποθεσίες για τέτοια φαινόμενα.

 

Νομίζω μια cloud-based λύση είναι ιδανική για τον απλό χρήστη. Είναι από δωρεάν έως πολύ φτηνή και είσαι 100% εξασφαλισμένος για το περιεχόμενο σου. Όλες οι cloud based υπηρεσίες των μεγάλων είναι geo-redundant, meaning πως αν οι φωτογραφίες σου είναι σωσμένες στο datacenter της Apple/Google/Yahoo/Microsoft στο Άμστερνταμ σίγουρα υπάρχει αντίγραφό τους και σε άλλη περιοχή της γης. Σε περίπτωση που καεί, πνιγεί, γίνει πραξικόπημα, πόλεμος, σεισμός, καταποντισμός, έρθουν οι δεινόσαυροι, εξωγήινοι σε εκείνη την περιοχή.

 

Μια home-based λύση κοστίζει ακριβά αρχικά, δωρεάν μετά και δεν εξασφαλίζει πλήρη ασφάλεια.

  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε βαθος 10ετιας  ομως  apple θα κοστιζει 1200ε ενω 2 nas se 2 διαφορετικα μερη 400 ευρω αν υπολογιζω σωστα...Αν μαλιστα κρατησουν παραπανω οι δισκοι χωρις να βγαλουν βλαβες θα κανεις πολυ μεγαλυτερη αποσβεση. Χαζη ερωτηση αλλα οι πριζες που προστατευουν απο την ζημια των κεραυνων τι αποτελεσματικοτητα εχουν?

επισης απο θεμα ταχυτητας cloud η nas einai πιο γρηγορο? 

στην ουσια αν φτιαξω ενα σερβερ nas den θα μπορω να το λειτουργω σαν personal cloud? (μεσω ιντερνετ εννοω)

Επεξ/σία από apokatso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Snolly said:

Δύο δρόμους έχεις:

1. Να τα σηκώσεις όλα σε κάποια cloud based υπηρεσία όπως iCloud Photo Library, Google Photos, Flickr κλπ.

2. Να αγοράσεις ένα storage/NAS τύπου Synology/QNAP στο σπίτι με 2 ή 4 δίσκους που θα έχει redundancy on disk failure αν φοβάσαι (για κάποιον ανύπαρκτο λόγο) το cloud.

To 2 σε βοηθάει από αστοχίες υλικών αλλά όχι από άλλα ρίσκα (πχ φωτιά / πλημμύρα / διάρρηξη)

Για μένα πήγαινε σε κάποια cloud υπηρεσία που σου εγγυάται το privacy (πχ Apple) αλλά φυσικά θα την πληρώσεις (ανάλογα με το πόσο χώρο θες).

Προσωπικά έχω τα άπαντα από φωτός και βίντεο στο iCloud Photo Library και πληρώνω 10€ το μήνα για 2ΤΒ χώρο.

Για βίντεο και γενικά έγγραφα πιστέυω nas καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα παρει  παλαιοτερα σκληρο 3 tbyte ironwolf o oποιος σε ενα ετος κλαταρε , εχασα 1,5 tbyte gis layers και αρκετα tutorial μια και ξεκινησα με μια στοιχειωδη εκπαιδευση σε gis και κτιζω μεσω tutorial  ως χομπυ ως επι τω πλειστω....

για μενα δεν υπαρχει μεσο μακροχρονιας αποθηκευσης περαν των πολλαπλων backup οτι και εαν υποσχονται οι εταιριες ,να βρασω και τον  recertified που μου στειλαν οι λεβεντες rma....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, forgotten είπε

ειχα παρει  παλαιοτερα σκληρο 3 tbyte ironwolf o oποιος σε ενα ετος κλαταρε , εχασα 1,5 tbyte gis layers και αρκετα tutorial μια και ξεκινησα με μια στοιχειωδη εκπαιδευση σε gis και κτιζω μεσω tutorial  ως χομπυ ως επι τω πλειστω....

Ναι αλλά με την προϋπόθεση ότι τον λειτουργούσες και σαν κύριο μέσο εργασίας. Εδώ λέμε πολλές φορές, όταν λέμε μπακάπ εννοούμε μπακάπ κι όχι στον ίδιο δίσκο να έχουμε φορτωμένα windows, να γράφει και να παίζουν βίντεο όλη μέρα (το χειρότερο που συντομεύει πολύ τη διάρκεια του δίσκου) και ούτω καθεξής. Ο καθένας πορεύεται με τις ανάγκες του και τις προτεινόμενες λύσεις αλλά μην γράφετε "για ταινίες/βίντεο" όταν το έχετε στο φουλ για τόρεντς, μόνο για ταινίες πάντα ξεχωριστός δίσκος - που με ένα 1ΤΒ βρίσκεις κάτω από 40 ευρώ και όσο κρατήσει.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρυπτογράφηση και ανέβασμα. Εκτός και αν ακόμα και η κρυπτογράφηση, είναι μια ψευδαίσθηση ασφαλείας τελικά. Από το μόνο που μπορεί να 'κινδυνεύεις' ,είναι να γίνει paid η υπηρεσία, ακόμα και για λίγα gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...