Προς το περιεχόμενο

Καλυτερο μεσο μακροχονιας αποθηκευσης ψηφιακων φωτογραφικων αλμπουμ και βιντεο.


apokatso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, bluesattack said:

Aλλος ενας ημιμαθης που φασκει και αντιφασκει.Τελικα επεσαν θεμα phising απο ψευτικες σελιδες η ειχαν βαλει ευκολο κωδικο και τις χακεψαν ευκολα ? 

και τα δύο. κάποιες έτσι κάποιες γιουβέτσι. καμία ημιμάθεια ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ τι συνέβη ενώ εσύ ούτε πλησιάζεις. απλά σπέρνεις φόβο στους άλλους αναγνώστες με την ανακρίβεια και ημιμάθεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Snolly είπε

και τα δύο. κάποιες έτσι κάποιες γιουβέτσι. καμία ημιμάθεια ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ τι συνέβη ενώ εσύ ούτε πλησιάζεις. απλά σπέρνεις φόβο στους άλλους αναγνώστες με την ανακρίβεια και ημιμάθεια σου.

Αλλα λοιπον ισχυει οτι μπορει να σου χακεψουν και να σου παρουν τις φωτο ετσι ? Αρα κανεις δεν σπερνει τον φοβο...απλα οι χιπστεραδες των προσωπικων δεδομενων  σπερνουν την ..ανεση με την φοβερη επιχειρηματολογια του '' ελα μωρε αδελφε, ωχου , σε εσενα θα τυχει '' ? 

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Lezantas26 said:

ειναι συνομοσια οτι οι προαναφερθεν εταιρειες θα πουλαγαν και τη μανα τους για το κερδος? και πιστευεις οτι εχεις και ιδιωτικοτητα μ αυτες? 🤣 

ναι και ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Snolly είπε

άρα λοιπόν ρωτάει κάποιος άνθρωπος που να βάλω τις φωτογραφίες μου και θεωρούμε ΟΛΑ τα cloud solutions ακατάλληλα και άρα κακώς τα πρότεινα.

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ

άλλος ένας ημιμαθής. και άλλο ένα click bait άρθρο. κανένα iCloud δεν χακαρίστηκε. οι σελεμπριτις αυτές είτε πέσανε θύμα phishing και δώσανε τους κωδικούς τους σε τρίτους είτε είχανε βάλει κωδικό που τον μάντεψαν εύκολα πχ την ημερομηνία γέννησής τους.

αν σώσεις τις φωτογραφίες σου σε έναν δίσκο στο σπίτι σου και δώσεις τα κλειδιά σε κάποιον άγνωστο ή τα αφήσεις κάτω από το χαλάκι και μπουν και στα κλέψουν φταίει η Seagate; ήμαρτον.

το σχολιο μου παει στο δικο σου οτι θεωρεις το μηλο ασφαλη απο αδιακριτα "ματια". αυτα ειναι μπουρδες, δεν υπαρχει cloud με ιδιωτικοτητα. τελος.

απο κει και περα μια χαρα το προτεινεις καθως ειναι ασφαλη, και γω σε συννεφο τα βαζω. ας τα αποθηκευσει οπου θελει, το θεμα ειναι ομως να ειναι σωστα ενημερομενος για να μπορεσει να διαλεξει. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, bluesattack said:

Αλλα λοιπον ισχυει οτι μπορει να σου χακεψουν και να σου παρουν τις φωτο ετσι ? Αρα κανεις δεν σπερνει τον φοβο...απλα οι χιπστεραδες των προσωπικων δεδομενων  σπερνουν την ..ανεση και την φοβερη επιχειρηματολογια του '' ελα μωρε αδελφε, σε εσενα θα τυχει '' ? 

αν δεις στο original post μου το πρώτο πράγμα που έκανα όταν ανέφερα cloud υπηρεσίες στον άνθρωπο που ρωτούσα ήταν να ενημερώσω πως πρέπει να προνοήσει να μην πέσει θέμα phishing, να έχει strong passwords και two-factor authentication. αν τα κάνει αυτά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να τον χακέψει κανείς. είναι πολύ πιο εύκολο να του διαρρήξουν το σπίτι.

άρα μια χαρά τον φόβο σπέρνεις με την τεχνοφοβία σου και την ημιμάθεια (ή μάλλον αμάθεια). άστο, την είπες την ανοησία σου και την ψευτική σου είδηση. ζήτα μια συγγνώμη, πιο πολύ θα εκτιμηθεί.

1 minute ago, Lezantas26 said:

το σχολιο μου παει στο δικο σου οτι θεωρεις το μηλο ασφαλη απο αδιακριτα ματια. αυτα ειναι μπουρδες, δεν υπαρχει cloud με ιδιωτικοτητα. τελος.

δεν ισχύει αυτό που λες. υπάρχουν σύννεφα με ιδιωτικότητα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ. στα πλαίσια του λογικού φυσικά. αν ανεβάσεις παράνομα/εγκληματικά δεδομένα θα τα τσιμπήσουν οι εκάστοτε αλγόριθμοι ασφαλείας. αυτό δεν παραβιάζει καμία ιδιωτικότητα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Snolly είπε

αν δεις στο original post μου το πρώτο πράγμα που έκανα όταν ανέφερα cloud υπηρεσίες στον άνθρωπο που ρωτούσα ήταν να ενημερώσω πως πρέπει να προνοήσει να μην πέσει θέμα phishing, να έχει strong passwords και two-factor authentication. αν τα κάνει αυτά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να τον χακέψει κανείς. είναι πολύ πιο εύκολο να του διαρρήξουν το σπίτι.

άρα μια χαρά τον φόβο σπέρνεις με την τεχνοφοβία σου και την ημιμάθεια (ή μάλλον αμάθεια). άστο, την είπες την ανοησία σου και την ψευτική σου είδηση. ζήτα μια συγγνώμη, πιο πολύ θα εκτιμηθεί.

Αν εισι ψευτικη ειδη να καταθεσεις αγωγη σε ολους τους διαχειριστες των ιστοσελιδων  που την αναπαρηγαγαν.Περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stef157 είπε

Αλήθεια τωρα, ήθελες να δώσεις παράδειγμα και σκέφτηκες ότι η παιδική πορνογραφία είναι το ιδανικότερο παράδειγμα; Να προσέχουμε λίγο τι λέμε έστω και υποθετικά.

Το ιδανικότερο παράδειγμα θα ήταν να σου πω ότι βρήκαν τον Οσαμα κάπως έτσι,  αλλά επειδή δεν το ξέρω, έβαλα το Λίνκ της πορνογραφίας και δεν είναι η μοναδική περίπτωση. Εσύ τι άλλο θα ήθελες ως απόδειξη σκαναρισματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oριστε, ξεκινα τις αγωγες απο δω για διασπορα ψευδων ειδησεων

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/icloud-leak-nude-photo-jennifer-lawrence-hack-sentencing-kate-upton-a8513971.html

Που θες και συγνωμες...λες και θα ψαρωσεις κανα 15 χρονο

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αφήστε τους ανθρώπους να ανεβάζουν σε cloud servers τα δεδομένα τους, να νομίζουν ότι είναι έξυπνοι, ότι οι άλλοι είναι ημιμαθείς, ότι εκείνοι είναι πελάτες εταιρειάρας, ότι απολαμβάνουν υπηρεσιάρες, να νομίζουν ότι γνωρίζουν τι συμβαίνει στα παρασκήνια, να αμφισβητούν το τι πραγματικά συμβαίνει όταν κάποιος με περισσότερες γνώσεις από εκείνους - π.χ. Snowden - αποκαλύπτει το τι συμβαίνει... αφήστε τους να πετάνε στα σύννεφα και να νομίζουν ότι κάνουν τις καλύτερες επιλογές. Τη γνώμη κάποιου ξεροκέφαλου ανθρώπου που έχει πείσει τον εαυτό του για κάτι, δεν μπορείς εύκολα να την αλλάξεις (και γιατί να το κάνεις άλλωστε;). Στο 99% των περιπτώσεων θα καταλήξουν σε πίπες επιχειρήματα τύπου "αν δεν είσαι εγκληματίας τι σε νοιάζει άμα δουν τα αρχεία σου" κ.λπ.

Κάποιοι έχουν χρήματα για σκόρπισμα, τους αρέσει να τα δίνουν και να αγοράζουν ευκολία και να τα έχουν όλα έτοιμα στο πιάτο και να νιώθουν άρχοντες με υπηρεσίες που αγοράζουν με τις χρηματάρες τους. Θα πείσουν τους εαυτούς τους ότι εκτός από ευκολία αγοράζουν την τελειότητα και δεν θα επιτρέψουν σε κανέναν να τους γκρεμίσει το όνειρο, γιατί δεν θέλουν να ασχοληθούν με τα δύσκολα. Backup σε εξωτερικούς δίσκους; Eewww. Όχι φίλε - θα τα ανεβάζω στην εταιρειάρα της καρδιάς μου, cloud sync κ.λπ. και νιώθω μάγκας και άρχοντας.

Έπειτα, υπάρχουμε και εμείς οι υπόλοιποι που θεωρούμε τα δεδομένα μας ιερά και δεν μπορούμε να διανοηθούμε το να τα έχει στην κατοχή του κάποιος άλλος, οπότε για εμάς είναι μονόδρομος η αποθήκευσή τους σε πολλαπλούς δίσκους (HDD ή SSD) που θα βρίσκονται στη δική μας κατοχή. Θα δώσουμε τα χρήματα μας για να αγοράσουμε "δυσκολία" προκειμένου να έχουμε ασφάλεια και ιδιωτικότητα, ακόμα και αν στην τελική μας κοστίζει παραπάνω από την αποθήκευση σε cloud servers. Και αυτοί οι δίσκοι θα αντικατασταθούν μετά από χρόνια από άλλους για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κτητικό άτομο που είμαι, και ως άνθρωπος κάποιας ηλικίας που μάλλον δεν θ' αλλάξω, μου αρέσει να έχω τα αρχεία μου εγώ (με τη φυσική μου υπόσταση) και όχι κάποιος άλλος. Ακόμα και αν αυτός ο "άλλος" είμαι...εγώ σε κάποιο cloud.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, bluesattack said:

Oριστε, ξεκινα τις αγωγες απο δω για διασπορα ψευδων ειδησεων

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/icloud-leak-nude-photo-jennifer-lawrence-hack-sentencing-kate-upton-a8513971.html

Που θες και συγνωμες...λες και θα ψαρωσεις κανα 15 χρονο

ρε μαστορα εγινε τεχνικο ΧΑΚ; οχι.

ήρθες να πεις πως οι υπηρεσίες αυτές χακάρονται; ναι

έκανες λάθος; ναι

θα ζητήσεις συγγνώμη για την παραπληροφόρηση σαν ώριμος ενήλικας ή θα πεις νια νια νια νια σαν 15χρονο; μαλλον το 2ο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνω 11 χρόνια που έχω σπίτι τυφλό( χωρίς οθόνη) fileserver pc Με συνολική χωρητικότητα κάπου 15ΤΒ. Για όλα τα λειτουργικά υπάρχουν ωραίοι τρόποι για redundancy σε ότι αρχεία θέλετε σε ότι μεγέθη χρειαστούν. Προσωπικά θεωρώ αργό και ακριβό το cloud solution αλλά και να μην ίσχυαν αυτά πάλι θα προτιμούσα να έχω στήσει εγώ το μηχάνημα και να ασχολούμαι ανά τακτά διαστήματα για maintenance Και Updates/upgrades.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, randomcat said:

Ρε παιδιά αφήστε τους ανθρώπους να ανεβάζουν σε cloud servers τα δεδομένα τους, να νομίζουν ότι είναι έξυπνοι, ότι οι άλλοι είναι ημιμαθείς, ότι εκείνοι είναι πελάτες εταιρειάρας, ότι απολαμβάνουν υπηρεσιάρες, να νομίζουν ότι γνωρίζουν τι συμβαίνει στα παρασκήνια, να αμφισβητούν το τι πραγματικά συμβαίνει όταν κάποιος με περισσότερες γνώσεις από εκείνους - π.χ. Snowden - αποκαλύπτει το τι συμβαίνει... αφήστε τους να πετάνε στα σύννεφα και να νομίζουν ότι κάνουν τις καλύτερες επιλογές. Τη γνώμη κάποιου ξεροκέφαλου ανθρώπου που έχει πείσει τον εαυτό του για κάτι, δεν μπορείς εύκολα να την αλλάξεις (και γιατί να το κάνεις άλλωστε;). Στο 99% των περιπτώσεων θα καταλήξουν σε πίπες επιχειρήματα τύπου "αν δεν είσαι εγκληματίας τι σε νοιάζει άμα δουν τα αρχεία σου" κ.λπ.

Κάποιοι έχουν χρήματα για σκόρπισμα, τους αρέσει να τα δίνουν και να αγοράζουν ευκολία και να τα έχουν όλα έτοιμα στο πιάτο και να νιώθουν άρχοντες με υπηρεσίες που αγοράζουν με τις χρηματάρες τους. Θα πείσουν τους εαυτούς τους ότι εκτός από ευκολία αγοράζουν την τελειότητα και δεν θα επιτρέψουν σε κανέναν να τους γκρεμίσει το όνειρο, γιατί δεν θέλουν να ασχοληθούν με τα δύσκολα. Backup σε εξωτερικούς δίσκους; Eewww. Όχι φίλε - θα τα ανεβάζω στην εταιρειάρα της καρδιάς μου, cloud sync κ.λπ. και νιώθω μάγκας και άρχοντας.

Έπειτα, υπάρχουμε και εμείς οι υπόλοιποι που θεωρούμε τα δεδομένα μας ιερά και δεν μπορούμε να διανοηθούμε το να τα έχει στην κατοχή του κάποιος άλλος, οπότε για εμάς είναι μονόδρομος η αποθήκευσή τους σε πολλαπλούς δίσκους (HDD ή SSD) που θα βρίσκονται στη δική μας κατοχή. Θα δώσουμε τα χρήματα μας για να αγοράσουμε "δυσκολία" προκειμένου να έχουμε ασφάλεια και ιδιωτικότητα, ακόμα και αν στην τελική μας κοστίζει παραπάνω από την αποθήκευση σε cloud servers. Και αυτοί οι δίσκοι θα αντικατασταθούν μετά από χρόνια από άλλους για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

και που ξέρω εγώ τι έχουν βάλει μεσα στο firmware του δίσκου η Seagate, η WD κλπ; κι αν ανεβάζει ή σκανάρει τα αρχεία μου και το καμουφλάρει και καλά ως SMART check; χαχαχα

μήπως τελικά το μόνο ασφαλές ήταν το φιλμ - εμφανιση - αλμπουμ χαρτινο; αλλά για κάτσε... ο φωτογράφος που εμφάνιζε τις φωτό δεν τις έβλεπε;

αρα, να φτιαξουμε ολοι ενα μικρο εργαστηριο εμφανισης φωτογραφιας στο υπογειο μας. τραβαμε με φιλμ, τις εμφανιζουμε οι ιδιοι και τις βαζουμε στο αλμπουμ μας το οποιο κλειδωνουμε πισω απο αμπαρες

5 minutes ago, m3fisto said:

Κλείνω 11 χρόνια που έχω σπίτι τυφλό( χωρίς οθόνη) fileserver pc Με συνολική χωρητικότητα κάπου 15ΤΒ. Για όλα τα λειτουργικά υπάρχουν ωραίοι τρόποι για redundancy σε ότι αρχεία θέλετε σε ότι μεγέθη χρειαστούν. Προσωπικά θεωρώ αργό και ακριβό το cloud solution αλλά και να μην ίσχυαν αυτά πάλι θα προτιμούσα να έχω στήσει εγώ το μηχάνημα και να ασχολούμαι ανά τακτά διαστήματα για maintenance Και Updates/upgrades.

μια χαρά λύση είναι το storage στο σπίτι με τον κίνδυνο κλοπής/πυρκαγιάς/πλημμύρας/σεισμού κλπ.

ιδανικά θα έπρεπε τα ίδια αρχεία να είναι σε δύο διαφορετικά φυσικά σημεία.

Επεξ/σία από Snolly
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς οι τιμές των "καλών" 3.5 HDs (που προορίζονται για σέρβερς, έχουν μεγαλύτερη εγγύηση κτλ) είναι σχετικά προσιτές για να μπορείς να έχεις έναν έξτρα δίσκο 2-3ΤΒ, που λογικά καλύπτει πλήρως τις αναγκες για μπακάπ της πλειοψηφίας του κόσμου και να τον έχεις δώσει σαν δευτερο σε κολλητό/αδερφό/γονείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ TS

Σκληροι δισκοι αποσυνδεδεμενοι για την αποφυγη ransomware κλπ .Ασε τους αλλους , τους μη τεχνοφοβικους να τα ανεβαζουν στα συννεφα και να λενε για ..σεισμους,πυρκαγιες, τσουναμια , διαρρηκτες 😂

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...