Προς το περιεχόμενο

Καλυτερο μεσο μακροχονιας αποθηκευσης ψηφιακων φωτογραφικων αλμπουμ και βιντεο.


apokatso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Υπάρχει απάντηση σε αυτό και λέγεται 2 step authentication.

Βρε για ολα υπαρχουν απαντησεις.Και bug να υπαρξει...θα υπαρξει update

Eνα πραγμα θα ηθελα να ξερω , απο περιεργεια.Ολοι οι υπερμαχοι του cloud και της safety ανωτεροτητας του..ποσα φυσικα backup εχουν σπιτι 😄

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Snolly είπε

δε μπορώ να δω άλλο λόγο για να γίνω φανατικός μαχητής με κάτι. ή πιτσιρικάς είμαι, είτε κόμπλεξ απέναντί του θα έχω, είτε άγνοια για το τι είναι και πως λειτουργεί.

Θα σε διευκολύνω μιας και δεν βλέπεις μακριά.

Πιτσιρίκια δεν είμαστε. Ούτε εγώ, ούτε οι άνθρωποι που έγραψαν πιο πάνω αρκετές αξιόλογες πρακτικές αποθήκευσης. Φανατικοί μαχητές δεν υπάρχουν. Άγνοια δεν έχουμε, αλλά φυσικά εάν θες πολύ να πιστεύεις σε κάτι τότε θα θεωρείς ότι οι άλλοι έχουν άγνοια. Το ότι αποκαλείς κάποιους αμαθείς ή ημιμαθείς δεν έχει καμία απολύτως αξία εάν δεν συνοδεύεται από επαρκή τεκμηρίωση. Και όσο για κόμπλεξ, διάβασε τι έγραψες προηγουμένως και ξανασκέψου για το ποιος έχει κόμπλεξ και αυταρέσκεια.

Ο λόγος λοιπόν είναι πολύ πιο απλός. Είναι θέμα αισθητικής μεταξύ άλλων. Σε κανέναν δεν αρέσει η ηλιθιότητα όπου και αν την εντοπίζει. Σε τεχνολογικό φόρουμ μια ηλίθια τεχνολογική κουλτούρα χαλάει την αισθητική. Αν κάποιου του γυρίζει το μάτι, είναι επειδή διαβάζει δηλώσεις τύπου "χρησιμοποιείστε cloud της Apple για μέγιστη ιδιωτικότητα" και όχι επειδή έχει κόμπλεξ απέναντί σου ή επειδή ζηλεύει αυτά που έχεις, ειδικά στην εποχή μας όπου υπάρχει πληθώρα εταιρειών με ακριβά τεχνολογικά προϊόντα και άρα δεν μπορείς να πιστεύεις ότι όποιος αντικρούει την τεχνολογική σου κουλτούρα είναι καταναλωτής διαφορετικού price range από το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, randomcat said:

Θα σε διευκολύνω μιας και δεν βλέπεις μακριά.

Πιτσιρίκια δεν είμαστε. Ούτε εγώ, ούτε οι άνθρωποι που έγραψαν πιο πάνω αρκετές αξιόλογες πρακτικές αποθήκευσης. Φανατικοί μαχητές δεν υπάρχουν. Άγνοια δεν έχουμε, αλλά φυσικά εάν θες πολύ να πιστεύεις σε κάτι τότε θα θεωρείς ότι οι άλλοι έχουν άγνοια. Το ότι αποκαλείς κάποιους αμαθείς ή ημιμαθείς δεν έχει καμία απολύτως αξία εάν δεν συνοδεύεται από επαρκή τεκμηρίωση. Και όσο για κόμπλεξ, διάβασε τι έγραψες προηγουμένως και ξανασκέψου για το ποιος έχει κόμπλεξ και αυταρέσκεια.

Ο λόγος λοιπόν είναι πολύ πιο απλός. Είναι θέμα αισθητικής μεταξύ άλλων. Σε κανέναν δεν αρέσει η ηλιθιότητα όπου και αν την εντοπίζει. Σε τεχνολογικό φόρουμ μια ηλίθια τεχνολογική κουλτούρα χαλάει την αισθητική. Αν κάποιου του γυρίζει το μάτι, είναι επειδή διαβάζει δηλώσεις τύπου "χρησιμοποιείστε cloud της Apple για μέγιστη ιδιωτικότητα" και όχι επειδή έχει κόμπλεξ απέναντί σου ή επειδή ζηλεύει αυτά που έχεις, ειδικά στην εποχή μας όπου υπάρχει πληθώρα εταιρειών με ακριβά τεχνολογικά προϊόντα και άρα δεν μπορείς να πιστεύεις ότι όποιος αντικρούει την τεχνολογική σου κουλτούρα είναι καταναλωτής διαφορετικού price range από το δικό σου.

πάει όλος ο πλανήτης στο cloud, οι κυβερνήσεις, οι επιχειρήσεις, οι τράπεζες, τα πανεπιστήμια, όλη η ανθρωπότητα, επενδύονται συνεχώς δισεκατομμύρια δολάρια για υποδομές cloud από τα μεγαλύτερα tech companies στον πλανήτη, σε διάφορες χώρες του πλανήτη (παρακάλεσε η Γερμανία την MS να κάνει 2 datacenters εκεί και ακολούθησε η Γαλλία που "ζήλεψε") και σου χαλάσαμε εσένα εδώ την αισθητική λέγοντας μας πως όλοι οι παραπάνω επενδύουν σε κάτι ηλίθιο. 

I rest my case

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snolly είπε

πάει όλος ο πλανήτης στο cloud, οι κυβερνήσεις, οι επιχειρήσεις, οι τράπεζες, τα πανεπιστήμια, όλη η ανθρωπότητα, επενδύονται συνεχώς δισεκατομμύρια δολάρια για υποδομές cloud από τα μεγαλύτερα tech companies στον πλανήτη, σε διάφορες χώρες του πλανήτη (παρακάλεσε η Γερμανία την MS να κάνει 2 datacenters εκεί και ακολούθησε η Γαλλία που "ζήλεψε") και σου χαλάσαμε εσένα εδώ την αισθητική λέγοντας μας πως όλοι οι παραπάνω επενδύουν σε κάτι ηλίθιο. 

I rest my case

Πιο γενικότητες, πεθαίνεις (που λένε). "Πάει"; Τι σημαίνει "πάει"; Ότι φτιάχνουν υποδομές για cloud servers και datacenters ώστε να πουλήσουν υπηρεσίες σε τελικούς καταναλωτές; Σε εσένα με το iCloud ας πούμε; Για να φιλοξενήσουν υλικό που ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ιδιωτικότητα π.χ. κάποια papers πανεπιστημίων, websites, streaming services κ.λπ. Φυσικά και αναπτύσσονται γιατί έχουν πολλές άλλες χρήσεις πέρα από αυτήν που συζητάμε εδώ! Από cloud servers θα μας πουλάνε cloud gaming services με streaming για videogames μεταξύ άλλων. Και ναι - σε όλον τον πλανήτη θα γίνεται.

Έπειτα, υπάρχουν επιχειρήσεις και επιχειρήσεις. Το λογιστικό γραφείο ή η εταιρεία φοροτεχνικών του Μήτσου χέστηκε εάν στο εξωτερικό η Apple ή η Microsoft διαβάζει τα δεδομένα της εταιρείας. Ας τα διαβάζουν και σε καφενείο στο Περού αρκεί όμως να μην τα διαβάζει η Ελληνική Εφορία! Από την άλλη, η Coca Cola δεν ανεβάζει τα εμπορικά της μυστικά στο cloud. Κυβερνήσεις που πάνε στο cloud; Για κάποια πράγματα ίσως. Σιγά μην πηγαίνει και ο στρατός στο cloud (είμαι σίγουρος ότι θα ψάξεις να βρεις εκείνη τη χώρα που ο στρατός της τα ανεβάζει όλα στο cloud).

Το αστείο είναι ότι πιστεύεις ότι έγραψες κάτι αρκετά τεκμηριωμένο ώστε να μπορείς να αποχωρήσεις γράφοντας "I rest my case". Ωραία τεχνολογική κουλτούρα! 😎

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, randomcat είπε

Πιο γενικότητες, πεθαίνεις (που λένε). "Πάει"; Τι σημαίνει "πάει"; Ότι φτιάχνουν υποδομές για cloud servers και datacenters ώστε να πουλήσουν υπηρεσίες σε τελικούς καταναλωτές; Σε εσένα με το iCloud ας πούμε; Για να φιλοξενήσουν υλικό που ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ιδιωτικότητα π.χ. κάποια papers πανεπιστημίων, websites, streaming services κ.λπ. Φυσικά και αναπτύσσονται γιατί έχουν πολλές άλλες χρήσεις πέρα από αυτήν που συζητάμε εδώ! Από cloud servers θα μας πουλάνε cloud gaming services με streaming για videogames μεταξύ άλλων. Και ναι - σε όλον τον πλανήτη θα γίνεται.

Έπειτα, υπάρχουν επιχειρήσεις και επιχειρήσεις. Το λογιστικό γραφείο ή η εταιρεία φοροτεχνικών του Μήτσου χέστηκε εάν στο εξωτερικό η Apple ή η Microsoft διαβάζει τα δεδομένα της εταιρείας. Ας τα διαβάζουν και σε καφενείο στο Περού αρκεί όμως να μην τα διαβάζει η Ελληνική Εφορία! Από την άλλη, η Coca Cola δεν ανεβάζει τα εμπορικά της μυστικά στο cloud. Κυβερνήσεις που πάνε στο cloud; Για κάποια πράγματα ίσως. Σιγά μην πηγαίνει και ο στρατός στο cloud (είμαι σίγουρος ότι θα ψάξεις να βρεις εκείνη τη χώρα που ο στρατός της τα ανεβάζει όλα στο cloud).

Το αστείο είναι ότι πιστεύεις ότι έγραψες κάτι αρκετά τεκμηριωμένο ώστε να μπορείς να αποχωρήσεις γράφοντας "I rest my case". Ωραία τεχνολογική κουλτούρα! 😎

Κι όμως τα ανεβάζουν, εσύ τι λες ότι το office 365 το χρησιμοποιεί μόνο ο Μήτσος ο λογιστής της γειτονιάς; Και λέω το πιο απτό παράδειγμα .

Αλλά τέλος πάντων αυτό είναι εκτός θέματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κι όμως τα ανεβάζουν, εσύ τι λες ότι το office 365 το χρησιμοποιεί μόνο ο Μήτσος ο λογιστής της γειτονιάς; Και λέω το πιο απτό παράδειγμα .

Αλλά τέλος πάντων αυτό είναι εκτός θέματος!

Ε αφού το έγραψες όμως, να σου απαντήσω. Ποιοι ανεβάζουν και ποια ανεβάζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snolly είπε

δε μπορώ να δω άλλο λόγο για να γίνω φανατικός μαχητής με κάτι. ή πιτσιρικάς είμαι, είτε κόμπλεξ απέναντί του θα έχω, είτε άγνοια για το τι είναι και πως λειτουργεί.

εγώ έγραψα και τους 2 δρόμους ως απάντηση στον φίλο και ήρθατε τα τσακάλια να αραδιάσετε ένα κάρο φοβίες, αρνήσεις και να επιβάλετε την δική σας (λανθασμένη) γνώμη ως κανόνα. λες και ψάχνουμε μπάτσο στην τεχνολογία μας.

ευρώ έχουμε, οι μέθοδοι backup που χρησιμοποιείτε σταμάτησαν όταν είχαμε δραχμές και μπερδεύτηκα. σόρρι. 🤣

οι υποδομές πολλών τραπεζών / χρηματιστηριακών / αεροπορικών / κυβερνήσεων / κατασκευαστικών / βάλε-ό,τι-κλάδο θες

είναι σε cloud services. είτε στο AWS είτε στο Azure είτε στην IBM, κλπ, κλπ.

και όσες δεν είναι ακόμα εκεί σχεδιάζουν να πάνε. στον χώρο της ναυτιλίας που είμαι εγώ όλοι πάμε προς τα εκεί.

είναι θέμα κόστους και ασφάλειας. προφανώς έχει μεγαλύτερη ασφάλεια η MS στο Azure από ότι η κάθε εταιρεία στο Server Room της. Που όλο και κάτι έχει ξεμείνει ανοιχτό, χωρίς updates, απατσάριστο, κλπ, κλπ.

ΝΑΙ θα με ενδιέφερε ως ιδιώτης να ξέρω πως η Google αύριο δε θα πουλήσει data από τα google photos μου σε όποιον γουστάρει.

ΟΧΙ δε με απασχολεί αν η Yahoo και η Apple σκανάρουν με αλγόριθμους όλες τις φωτός για να εντοπίσουν παράνομο/εγκληματικό υλικό.

Φυσικά ο καθένας έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να επιλέγει να μείνει offline το υλικό του η μόνη μου ένσταση ήταν να τρομάζει τους υπόλοιπους με τις δικές του φοβίες ειδικά όταν αυτές είναι ανυπόστατες.

μονο που και το μηλο και το yahoo πουλανε οτι δεδομενα συλλεγουν απο τα cloud... αυτο δε λες να καταλαβεις

πολλοι λενε τη φραση "αμα το προιον ειναι τζαμπα το προιον εισαι εσυ" το οποιο σωστο ειναι αλλα ξεχνανε οτι αυτο δεν αποκλειει τη περιπτωση να πληρωνεις και να εισαι και παλι προιον. 

στην εποχη της πληροφοριας ΟΛΟΙ σε πουλανε, οι γιγαντες της πληροφορικης θα ντραπουν? 

επισης οτι συγκαταλεγεις τις enterprise λυσεις με τα μηλογοογλο συννεφα.. δε ξερω απ αυτα αλλα αμα εχουν ιδιο backbone κλαιω 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 σκληρους δισκους και το κορυφαιο προγραμμα Beyond Compare (υπαρχουν κ δωρεαν λυσεις αλλα το συγκεκριμενο δεν παιζεται!)

Μια φορα το μηνα (ή και πιο συντομα) θα χρησιμοποιεις το 2ο δισκο για κλωνοποιηση του πρωτου και θα τον ξανακρυβεις καπου. Αν ο πρωτος πεσει σε αποδοση κατω απο 80%, τον αλλαζεις με καινουργιο. Εχω δεδομενα 15 ετων με αυτον τον τροπο. Αδυνατον να τα χασεις (εκτος κ αν σε κλεψουν / πιασει φωτια το σπιτι!!).

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Από την άλλη, η Coca Cola δεν ανεβάζει τα εμπορικά της μυστικά στο cloud.

Τα ανεβαζει, και συντομα ολο και περισοτερα, ειτε εν αγνοια της λογω αγνοιας μερικων υπαλληλων ειτε για να εκμεταλλευτει τεχνολογιες. Οπως και οι τραπεζες, οπως ολες οι μεγαλες εταιριες. Ειναι μονοδρομος πλεον ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ο ανταγωνισμος το απαιτει.

15 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

εκτος κ αν σε κλεψουν

διολου απιθανο, και μετα ολες οι φωτογραφιες μεχρι 3-4-5-6-7-N χρονων των παιδιων μου χαθηκαν για παντα?

1 ώρα πριν, bluesattack είπε

Eνα πραγμα θα ηθελα να ξερω , απο περιεργεια.Ολοι οι υπερμαχοι του cloud και της safety ανωτεροτητας του..ποσα φυσικα backup εχουν σπιτι 😄

Απαντησα, προσωπικα ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος θέλει τα καλά του cloud σε συνδυασμό με privacy βάζει το χέρι λίγο πιο βαθιά στην τσέπη και πάει εδώ: https://spideroak.com/one/

Η άλλη λύση είναι απλό cloud αλλά κάθε φορά που γίνεται κάτι upload περνάει από το τοπικο encryption. Αυτό έχει τα καλά του cloud μείον τον extra χρόνο για την όλη διαδικασία και την "seamless" εμπειρία. 

Αλλιώς nas με ένα - δύο offsite backup. 

Επεξ/σία από kaliakman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Snolly είπε

ναι γκρεμίστηκαν τα όνειρα μου από τα πιτσιρίκια στο ινσομνια - οδηγίες σε κόσμο έδωσα όποιος είναι νορμάλ και ακομπλεξάριστος θα διαβάσει και θα επιλέξει, τωρα αυτοί που δεν έχουν πέντε δραχμές να πάρουν ενα mac, ενα iPhone η δεν ξέρω γω τι και όπου δουν την λέξη Apple χυμάνε για αποδόμηση ε δε μπορώ να κάνω και πολλά. δεν είμαι ψυχίατρος.

Μιλάς για επιχειρηματολογία πιτσιρικιών και γίνεσαι εριστικός. Έχω και εγώ πολλά Apple προϊόντα προσωπικά αλλά αυτό που "έβγαλες" παραπάνω (ψευτο-ανωτερότητα επειδή έχεις apple πράγματα) είναι ο βασικός λόγος που δύσκολα πλέον ανέχομαι σε apple χρήστες. Για σένα και για μένα μπορεί να μην ισχύει αλλά οι περισσότεροι έχουν ένα mac ή ένα iphone ΑΛΛΑ καθόλου ψωμί να φάνε (που λέει ο λόγος)! Δεν είναι καθόλου σοβαρή κουβέντα λοιπόν αυτή που λες. Ή μήπως δεν μπορεί ο καθένας να έχει την γννώμη του αν δεν έχει mac? Παρεμπιπτόντως ούτε εγώ έχω mac απλά επειδή δεν μου χρησιμεύει ούτε στην δουλειά μου ούτε στις προσωπικές μου δραστηριότητες σε desktop-laptop.

3 ώρες πριν, Snolly είπε

οι υποδομές πολλών τραπεζών / χρηματιστηριακών / αεροπορικών / κυβερνήσεων / κατασκευαστικών / βάλε-ό,τι-κλάδο θες

είναι σε cloud services. είτε στο AWS είτε στο Azure είτε στην IBM, κλπ, κλπ.

Κάνεις λάθος, δεν τα ξέρεις σωστά και καλό θα ήταν να μην λες ανακρίβιες. Στο ναυτιλιακό κλάδο που είσαι εσύ δεν ξέρω τι γίνεται. Στον τραπεζικό που είμαι εγώ, το να βάλουμε χρηματοοικονομικά δεδομένα σε cloud είναι απλώς ένα ανέκδοτο που θα βάζαμε στην top 10 λίστα ανεκδότων. Και επιπροσθέτως, είναι εξαιρετικά πολύπλοκο ακόμα και να εξηγήσω από πόσα συστήματα περνάει η ασφάλεια, απο πόσους ανθρώπους κ.λ.π. κ.λ.π. Θα σου πω μόνο οτι το θέμα της ασφάλειας είναι κάτι που πληρώνουμε πολύ πικρά αλλά ΔΕΝ γίνεται αλλιώς (ίσως στο πολυυυυ μέλλον). Ναι, η IBM έχει cloud αλλά για άλλου είδους δεδομένων, όχι οικονομικά!

...και όλα τα παραπάνω, απο κάποιον που αν έχεις διαβάσει προηγούμενα ποστ, μου αρέσει ΚΑΙ η λύση του cloud για τα προσωπικά μου μή χρηματοοικονομικά δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fuz10n είπε

Τα ανεβαζει, και συντομα ολο και περισοτερα, ειτε εν αγνοια της λογω αγνοιας μερικων υπαλληλων ειτε για να εκμεταλλευτει τεχνολογιες.

Έτσι θα ήθελες να πιστεύεις, ίσως για να νιώθεις καλύτερα που χρησιμοποιείς και εσύ cloud. Η formula της δεν υπάρχει σε κάποιον cloud server αλλά σε vault:

https://en.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola_formula

https://www.worldofcoca-cola.com/media-alert/coca-cola-moves-its-secret-formula/

Έπειτα, το ότι πολλές εταιρείες χρησιμοποιούν cloud services (όπως το online Office 365 που ανέφερε ένας συμφορουμίτης) δεν σημαίνει ότι δίνουν και τα εμπορικά μυστικά τους ή τουλάχιστον ότι η πλειοψηφία τους τα αποθηκεύει ή πρόκειται να τα αποθηκεύει στο cloud. Όπως και εγώ αν παίξω κάποιο MMO ή χρησιμοποιώ cloud gaming services, αφού δεν με πειράζει που και που τα game data, τα saves μου αλλά και ολόκληρο το παιχνίδι να μην βρίσκεται στην κατοχή μου, δεν σημαίνει με αυτό ότι αλλάζουν και οι αποθηκευτικές μου συνήθειες για τα υπόλοιπα δεδομένα μου.

Και επειδή πολύ το ζαλίσαμε το θέμα με τις εταιρείες λες και έχει κάποια σημασία για τις προσωπικές μας πρακτικές στην αποθήκευση, έχει ήδη ειπωθεί ότι το enterprise cloud δεν συγκρίνεται με το iCloud που χρησιμοποιεί ο Μήτσος. Έπειτα, πολλές εταιρείες - όχι μεγάλες πολυεθνικές - δεν τις ενδιαφέρει εάν κάποιος (π.χ. η Apple ή Microsoft) διαβάζει τα day-to-day δεδομένα τους αρκεί αυτός ο κάποιος να μην είναι ανταγωνιστής τους και να μην είναι η εφορία της χώρας διαμονής ή/και δραστηριοποίησής τους.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις την εντυπωση δηλαδη οτι οι αλλες εταιριες αναψυκτικων δε μπορουν να αναπαραξουν την ιδια ακριβως γευση? μετα απο 100 χρονια?

το δευτερο σαιτ ειδικα που παρεθεσες, εξυπηρετει σκοπους μαρκετινκ. τελοσπαντων για την κοκακολα ας διαφωνησουμε. για τα υπολοιπα βασικα παλι διαφωνω, η microsoft μπορει να διαβασει οτι θελει πλεον απο υπολογιστες με η χωρις συγκαταθεσεις. οι ανταγωνιστες δε των εταιριων ολων (ειδικα εργοστασιων) δεν εκατσαν να περιμενουν τα δεδομενα να πανε σε cloud για να παρουν πληροφοριες.

καθενας με την αποψη του, το αφηνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 λεπτά πριν, randomcat είπε

Έτσι θα ήθελες να πιστεύεις, ίσως για να νιώθεις καλύτερα που χρησιμοποιείς και εσύ cloud. Η formula της δεν υπάρχει σε κάποιον cloud server αλλά σε vault:

https://en.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola_formula

https://www.worldofcoca-cola.com/media-alert/coca-cola-moves-its-secret-formula/

Έπειτα, το ότι πολλές εταιρείες χρησιμοποιούν cloud services (όπως το online Office 365 που ανέφερε ένας συμφορουμίτης) δεν σημαίνει ότι δίνουν και τα εμπορικά μυστικά τους ή τουλάχιστον ότι η πλειοψηφία τους τα αποθηκεύει ή πρόκειται να τα αποθηκεύει στο cloud. Όπως και εγώ αν παίξω κάποιο MMO ή χρησιμοποιώ cloud gaming services, αφού δεν με πειράζει που και που τα game data, τα saves μου αλλά και ολόκληρο το παιχνίδι να μην βρίσκεται στην κατοχή μου, δεν σημαίνει με αυτό ότι αλλάζουν και οι αποθηκευτικές μου συνήθειες για τα υπόλοιπα δεδομένα μου.

Και επειδή πολύ το ζαλίσαμε το θέμα με τις εταιρείες λες και έχει κάποια σημασία για τις προσωπικές μας πρακτικές στην αποθήκευση, έχει ήδη ειπωθεί ότι το enterprise cloud δεν συγκρίνεται με το iCloud που χρησιμοποιεί ο Μήτσος. Έπειτα, πολλές εταιρείες - όχι μεγάλες πολυεθνικές - δεν τις ενδιαφέρει εάν κάποιος (π.χ. η Apple ή Microsoft) διαβάζει τα day-to-day δεδομένα τους αρκεί αυτός ο κάποιος να μην είναι ανταγωνιστής τους και να μην είναι η εφορία της χώρας διαμονής ή/και δραστηριοποίησής τους.

Αν έχεις κάτι κρίσιμο, χρησιμοποιείς encryption και δεν σε νοιάζει, όπου και να το έχεις αποθηκευμένο. Ωστόσο πράγματι οι εταιρείες χρησιμοποιούν cloud, τώρα αν μιλάμε για οργανισμούς μεγέθους τοπ 500 του Forbes αυτοί φτιάχνουν και private cloud, δεν θα πάνε ούτε στο Dropbox ούτε στο Google drive να αφήσουν τα δεδομένα τους! Αλλά το cloud είναι cloud όπως και να το κάνουμε :).

Υγ. η κόκα κόλα πιστεύω ότι είναι μύθος αυτό με την συνταγή, πρώτα από όλα έχει πολλές συνταγές, ανάλογα με την περιοχή και την χώρα έχει διαφορετική γεύση! Πάλι off topic βέβαια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fuz10n είπε

εχεις την εντυπωση δηλαδη οτι οι αλλες εταιριες αναψυκτικων δε μπορουν να αναπαραξουν την ιδια ακριβως γευση? μετα απο 100 χρονια?

Ό,τι και αν σου απαντήσω εγώ ή όποια και να είναι η πραγματική απάντηση, το γεγονός ότι η formula τους δεν είναι στο "Cloud" δεν αλλάζει.

3 λεπτά πριν, fuz10n είπε

για τα υπολοιπα βασικα παλι διαφωνω, η microsoft μπορει να διαβασει οτι θελει πλεον απο υπολογιστες με η χωρις συγκαταθεσεις. οι ανταγωνιστες δε των εταιριων ολων (ειδικα εργοστασιων) δεν εκατσαν να περιμενουν τα δεδομενα να πανε σε cloud για να παρουν πληροφοριες.

Να υποθέσω ότι υπάρχει κάποιο κρυφό συμπέρασμα; Θεωρούμε δηλαδή de facto το ότι όχι μόνο μπορεί να διαβάσει αλλά και το ότι διαβάζει στην πράξη τα προσωπικά μας δεδομένα και άρα δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μην τα ανεβάζουμε μόνοι μας στους servers τους και να κάνουμε τη ζωή μας και τη δουλειά τους πιο εύκολη; Κατάλαβα καλά; Αυτή είναι η φιλοσοφία που σε διακατέχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...