Προς το περιεχόμενο

Καλυτερο μεσο μακροχονιας αποθηκευσης ψηφιακων φωτογραφικων αλμπουμ και βιντεο.


apokatso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, randomcat said:

Η ίδια η εταιρεία δεν το κρύβει, και είναι κάτι πασίγνωστο εδώ και δεκαετίες. Πού ζεις;

Στο κόσμο που χέστηκα αν έχει μυστικές συνταγές η Coca-Cola.

3 minutes ago, randomcat said:

Τώρα που το έμαθες, τι πιστεύεις; Τις ανεβάζει σε cloud;

Δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ (κι εσύ). Βασικά δεν με απασχολεί. Δεν ξέρω γιατί έχεις κολλήσει μ' αυτό, δεν αναφέρθηκα στο θέμα συνταγών.

6 minutes ago, randomcat said:

Για τα αρχεία όμως που αφορούν τις διαφημιστικές της καμπάνιες το διάβασες κάπου ότι τα αποθηκεύουν σε cloud;

Κατά καιρούς έχω πρόσβαση σε συγκεκριμένα projects και φυσικά υπογράφω συμφωνητικά εμπιστευτικότητας.

8 minutes ago, randomcat said:

Οπότε δεν πρόκειται για δεδομένα υψίστης σημασίας που αν διαρρεύσουν θα προκαλέσουν ανεπανόρθωτη ζημιά.

Το πόση σημασία έχει, το ξέρει η Coca-Cola και φυσικά δεν είναι όλα τα project ίδια. Υπάρχουν projects που δεν τους νοιάζει πολύ αλλά υπάρχουν και projects που αν μαθευτούν ακυρώνονται και χάνονται μερικά εκατομμύρια.

10 minutes ago, randomcat said:

Σε κάθε περίπτωση, επειδή μια εταιρεία χρησιμοποιεί cloud services δεν σημαίνει ότι αποθηκεύει τα πάντα σε cloud που και να το έκανε δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο με το να το κάνεις εσύ.

Φυσικά. Δεν είπα κάτι αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Απο εκει και περα οι 2 σκληροι δισκοι ειναι η φθηνοτερη / ασφαλεστερη και πρακτικοτερη λυση για καποιον που ξερει να κανει backup και δεν τα θελει ολα ετοιμα. Και αν φοβαται για κλοπη ΜΟΝΟ αφου τα εξασφαλισει offline, ας παει και στο online μερος και ολα κρυπτογραφημενα, εστω και σαν απλά RAR με κωδικο (καθαρη αυτοκτονια). Αλλά ετσι για την περιπτωση που τον κλέψουν ή καεί το σπίτι του.

 

Πού είναι η καθαρή αυτοκτονία, αν είναι κρυπτογραφημένα ; Η κωδικοποίηση του rar ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Lanike71 said:

Πού είναι η καθαρή αυτοκτονία, αν είναι κρυπτογραφημένα ; Η κωδικοποίηση του rar ;

Η χρήση του rar μάλλον όταν κοντεύει 2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, defacer είπε

Η χρήση του rar μάλλον όταν κοντεύει 2019.

Θα μπορούσε να είναι ένας άλλος αλγόριθμος συμπίεσης. Το θέμα πού είναι; Είχε κάποιες τρύπες το rar;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Στο κόσμο που χέστηκα αν έχει μυστικές συνταγές η Coca-Cola.

Δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ (κι εσύ). Βασικά δεν με απασχολεί. Δεν ξέρω γιατί έχεις κολλήσει μ' αυτό, δεν αναφέρθηκα στο θέμα συνταγών.

Στον ίδιο κόσμο όμως, δεν χέστηκες να μου απαντήσεις για το που έχει τα εμπορικά της μυστικά, και μιας και ανέφερα ουκ ολίγες φορές τις συνταγές - οπότε δεν σου πέρασαν απαρατήρητες αφού λίγο μετά απάντησες - δηλώνοντάς μου ότι η Coca Cola έχει τα εμπορικά της μυστικά σε cloud - και από τη στιγμή που δεν το διευκρινίζεις ότι δεν αναφέρεσαι σε αυτές - είναι σαν να λες ότι έχει σε cloud και τις συνταγές της. Just saying. Το διευκρινήσαμε, moving on. Για τα υπόλοιπα σου απάντησα και φαίνεται να συμφωνούμε.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, randomcat said:

Στον ίδιο κόσμο όμως, δεν χέστηκες να μου απαντήσεις για το που έχει τα εμπορικά της μυστικά

Έτυχε να γνωρίζω και έχει να κάνει με τη δουλειά μου, οπότε με ενδιαφέρει. Για τις συνταγές δεν γνωρίζω.

6 minutes ago, randomcat said:

και από τη στιγμή που δεν το διευκρινίζεις ότι δεν αναφέρεσαι σε αυτές - είναι σαν να λες ότι έχει σε cloud και τις συνταγές της.

Αυθαίρετο συμπέρασμα. Μπορεί το "π.χ." που έγραψα στο 1ο post να υπονοεί ότι ανεβάζει κι άλλα μυστικά εκτός των διαφημιστικών ενεργειών (το "καμπανιών" δεν μου πήγαινε 🙂) αλλά δεν ανέφερα συνταγές. Λάθος μου, δεν έπρεπε να το γράψω έτσι, αλλά το ότι δεν το ανέφερα δεν σημαίνει ότι υποστηρίζω αυτούς που το έγραψαν. Anyway, διευκρινίστηκε. Thanx.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Lanike71 said:

Θα μπορούσε να είναι ένας άλλος αλγόριθμος συμπίεσης. Το θέμα πού είναι; Είχε κάποιες τρύπες το rar;

Γενικά μιλώντας, η χρήση του winrar συγκεκριμένα είναι κατάλοιπο μιας εποχής όπου όντως ήταν πρακτικά το πιο αξιόλογο πρόγραμμα (από)συμπίεσης.

Εδώ και πολλά χρόνια υπάρχει μηδέν λόγος να ασχολείται κανείς, πόσο μάλλον να πληρώσει, λόγω καλύτερων και δωρεάν εναλλακτικών σε όλα τα επίπεδα, και πρόγραμμα και συμπιεση και file format.

Μου το έσκισες το αστείο. 😄

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, defacer είπε

Γενικά μιλώντας, η χρήση του winrar συγκεκριμένα είναι κατάλοιπο μιας εποχής όπου όντως ήταν πρακτικά το πιο αξιόλογο πρόγραμμα (από)συμπίεσης.

Εδώ και πολλά χρόνια υπάρχει μηδέν λόγος να ασχολείται κανείς, πόσο μάλλον να πληρώσει, λόγω καλύτερων και δωρεάν εναλλακτικών.

Μου το έσκισες το αστείο. 😄

To χρησιμοποίησα ελάχιστα παλαιότερα και γω το συγκεκριμένο, δεν ξέρω αν είχε επιλογή κρυπτογράφησης γιατί δεν έκανα ποτέ.

Αυτό που ρώτησα ήταν που πάει η 'αυτοκτονία'. Πχ αν χρησιμοποιήσεις αυτό https://www.7-zip.org/

αλλάζει κάτι; Η συμπίεση είναι το θέμα ή η κρυπτογράφηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, CheOnWeb said:

Ξέρεις τον τύπο που έχει αγοράσει το rar? 😄

Όχι προσωπικά, αλλά ζουν ανάμεσα μας.

2 minutes ago, Lanike71 said:

αλλάζει κάτι; Η συμπίεση είναι το θέμα ή η κρυπτογράφηση;

Δεν ξέρω γιατί δεν το είπα εγώ, αλλά φαντάζομαι εννοεί πως δεν εμπιστεύεται την ασφάλεια του rar με κωδικό.

Είναι γεγονός πως πολυυυυυ παλιά το ενσωματωμένο encryption από προγράμματα που δεν είναι η κύρια δουλειά τους ήταν άθλιο και τρύπιο, αλλά επειδή η περίπτωση είναι σχετικά απλή (μπορώ να φανταστώ χωρίς να έχω ασχοληθεί πώς θα το υλοποιούσε κανείς) και υπάρχουν πλέον έτοιμοι εξαιρετικοί αλγόριθμοι για τα πάντα, δε νομίζω πως σήμερα ισχύει κάτι τέτοιο. Χωρίς να έχω ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, defacer είπε

Γενικά μιλώντας, η χρήση του winrar συγκεκριμένα είναι κατάλοιπο μιας εποχής όπου όντως ήταν πρακτικά το πιο αξιόλογο πρόγραμμα (από)συμπίεσης.

Εδώ και πολλά χρόνια υπάρχει μηδέν λόγος να ασχολείται κανείς, πόσο μάλλον να πληρώσει, λόγω καλύτερων και δωρεάν εναλλακτικών σε όλα τα επίπεδα, και πρόγραμμα και συμπιεση και file format.

Ας θεωρήσουμε και το WinRar δωρεάν μιας και πέρα από ένα nag screen που εμφανίζει στο άνοιγμά του δεν σε περιορίζει στη χρήση του.

That said, ποια θεωρούνται πλέον τα καλύτερα προγράμματα συμπίεσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, randomcat said:

Ας θεωρήσουμε και το WinRar δωρεάν μιας και πέρα από ένα nag screen που εμφανίζει στο άνοιγμά του δεν σε περιορίζει στη χρήση του.

That said, ποια θεωρούνται πλέον τα καλύτερα προγράμματα συμπίεσης;

Last time I checked μετά από κάποια περίοδο σταματάει να λειτουργεί. Αυτό έγινε εδώ και χρόνια, πιο πριν ήταν απλό nag. Επίσης, η χρήση του με τον τρόπο αυτό δεν είναι ηθική, και δεν είναι open source. Οπότε γιατί να μπει κανείς στον κόπο in the first place όταν υπάρχουν strictly better επιλογές.

7z, peazip.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πετάξω και εγώ την μπούρδα μου.

Έχω QNAP σπίτι με δυο RAID δίσκους. Είμαι πυρόπληκτος. Όταν κατάφερα να φτάσω στο σπίτι στις 03:00 το πρώτο μου πράγμα ήταν να δω τους δίσκους. Αυτό για αυτούς που έχουν το "να στο κλέψουν, πάρει φωτιά ο σπίτι" σαν καραμέλα ότι αντε απο εδώ τώρα. Κάθε δυο μήνες κάνω backup το QNAP σε έναν USB δίσκο που το έχω στο γραφείο μου που δουλεύω για περίπτωση κλοπής στο σπίτι.

Όμως από την πρώτη μέρα που πήρα το QNAP τα important data μου (οχι ταινίες, οχι τσόντες αλλά έγγραφα, photo κτλ) στο S3 Amazon Cloud upload καθημερινό job. Ναι και keepass αρχεία και τέτοια. Δεν με νοιάζει εαν scannaroντε και αν κάποιος χαζεύει τις φωτογραφίες μου ή διαβάζει το CV μου. Είναι θέμα να έχω τα δεδομένα μου safe. Αλλιώς δεν θα είχα ούτε κινητό ούτε PC, και αν μπορείτε βάλτε κάμερες παντού να μας παρακολουθούν και να προλαβαίνουν ή να εξιχνιάζονται εγκλήματα. Big brother και άγιος ο θεός.

 

Υ.Γ: Επίσης είμαι ένας που έχει αγοράσει το WinRar 👻

Επεξ/σία από great
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, great είπε

Είμαι πυρόπληκτος. Όταν κατάφερα να φτάσω στο σπίτι στις 03:00 το πρώτο μου πράγμα ήταν να δω τους δίσκους. Αυτό για αυτούς που έχουν το "να στο κλέψουν, πάρει φωτιά ο σπίτι" σαν καραμέλα ότι αντε απο εδώ τώρα.

Έστω ότι είσαι γκαντέμης και σου κάηκε όλο το σπίτι στο Μάτι (ποιος να το περίμενε). Μόνος σου είπες ότι τα έχεις και σε φυσικό δίσκο σε άλλη τοποθεσία, οπότε δεν χάθηκαν και άρα το cloud είναι περιττό. Ποια είναι η πιθανότητα να σου τα έκλεβαν από την δεύτερη τοποθεσία, την ίδια ημέρα που σου κάηκε το σπίτι; Μάλλον απίθανο. Έπειτα, από τη στιγμή που τα δεδομένα του δίσκου είναι κρυπτογραφημένα δεν υπάρχει θέμα καραμέλας "να στο κλέψουν". Case closed.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, randomcat είπε

Έστω ότι είσαι γκαντέμης και σου κάηκε όλο το σπίτι στο Μάτι (ποιος να το περίμενε). Μόνος σου είπες ότι τα έχεις και σε φυσικό δίσκο σε άλλη τοποθεσία, οπότε δεν χάθηκαν και άρα το cloud είναι περιττό. Ποια είναι η πιθανότητα να σου τα έκλεβαν από την δεύτερη τοποθεσία, την ίδια ημέρα που σου κάηκε το σπίτι; Μάλλον απίθανο. Έπειτα, από τη στιγμή που τα δεδομένα του δίσκου είναι κρυπτογραφημένα δεν υπάρχει θέμα καραμέλας "να στο κλέψουν". Case closed.

Sorry αλλά δεν παίζω με τις πιθανότητες και τον λόγο το είπα, ούτε την φωτιά περίμενα. Είσαι safe με το cloud και τέλος. 

Μια φορά θα γίνει το κακό, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος. Και στο λέω εγώ. Και για να το πάω λίγο παρά πέρα, έχω ακούσει και μου τρυπάει το μυαλό απο τον ασφαλιστή μας που έιχαμε ασφάλισή και σπίτι και αυτοκίνητο (που κάηκε ολοσχερώς) να του λένε "μην μου βάλεις φωτιά και κλοπή, γιατί να δώσω 70€ ποιος θα το κλέψει). Νοοτροπία Ελληνάρα. Οταν θα το κλαις θα είναι πολύ αργά μόνο και μόνο γιατί είστε (κάποιοι) με θεωρίες συνωμωσίας και οτι η NSA δεν έχει άλλη δουλειά να βλέπει τις photo του great.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...