Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPad Pro, MacBook Air και Mac mini θα ανακοινωθούν στις 30 Οκτωβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, dancer είπε

η απορια μου ειναι πως γινετε τα ipad να εχουν χαμηλη τιμη εν αντιθεση με τα iphone

Προσφορά και ζήτηση. Επίσης το ipad δεν είναι status symbol. Ειναι για μέσα στο σπίτι. 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, KostasMulti είπε

Κάνε Θεέ μου να παρουσιασουν και νέο Mac Pro. Φυλάω 10 χρόνια το ένα μου νεφρό για αυτό. 

φιλε μου το ένα νεφρό κοστολογείται γύρω στα 262.000 ευρω , δεν κάνει τόσο το pro 

χε χε κοιτα αν η δουλεια σου το απαιτεί κανεις θυσίες , εδώ για ένα φακό dslr άλλοι δίνουν 2500 

 

φιλικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Προσφορά και ζήτηση. Επίσης το ipad δεν είναι status symbol. Ειναι για μέσα στο σπίτι. 

Φυσικα και οχι .

Καταρχην δεν ειναι για μεσα στο σπιτι μονο .Για παραδειγμα εγω το παιρνω παντα στην παραλια ,στις διακοπες κτλπ.

Εχει βγαλει οικονομικη σειρα     και τα pro που ειναι "ακριβα" .Οπως εχει κανει και στα iphones   .Μην ξεχναμε πως μεχρι προσφατα υπηρχε  διαθεσιμο  kai to SE .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Φυσικα και οχι .

Καταρχην δεν ειναι για μεσα στο σπιτι μονο .

Εχει βγαλει οικονομικη σειρα     και τα pro που ειναι "ακριβα" .Οπως εχει κανει και στα iphones   .Μην ξεχναμε πως μεχρι προσφατα υπηρχε  διαθεσιμο  kai to SE .

Φυσικά και όχι τι; 

Ειναι κυρίως για το σπίτι. Σπάνια θα δεις κάποιον με ipad έξω. Δεν απαγορεύεται φυσικά. Άρα αυτός που το θέλει και σαν status symbol θα επενδύσει περισσότερα σε τηλέφωνο. 

Επίσης είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Τα tablet δεν έχουν ζήτηση όπως τα κινητά. 

Και φυσικά υπάρχουν και πιο ακριβά. Αλλά το θέμα είναι ότι παίρνεις με τρομερή διαφορά τιμής παρόμοιο hw. 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο και αν λογω δουλειας προτιμω τα windows tabletακια, τα ipad ειναι η κορυφη. 2010 κατι αγορα ipad 2 3G 700ευρω, η καλυτερη αγορα που εχω κανει. Και αν δεν το ειχα πουλησει ειμαι σιγουρος οτι ακομα θα δουλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Φυσικά και όχι τι; 

Ειναι κυρίως για το σπίτι. Σπάνια θα το δεις κάποιον με ipad έξω. Δεν απαγορεύεται φυσικά. Άρα αυτός που το θέλει και σαν status symbol θα επενδύσει περισσότερα σε τηλέφωνο. 

Επίσης είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Τα tablet δεν έχουν ζήτηση όπως τα κινητά. 

Και φυσικά υπάρχουν και πιο ακριβά. Αλλά το θέμα είναι ότι παίρνεις με τρομερή διαφορά τιμής παρόμοιο hw. 

Φυσικα και οχι δεν ειναι για  μεσα στο σπιτι και    δεν   ειναι καν status  symbol .Επισης καμμια σχεση  το κινητο με το tablet  και η ζητηση μεταξυ των 2 αυτων προιοντων  και αν επηρεαζονται οι τιμες  τους απο αυτο .Ειναι διαφορετικα προιοντα .

Bλεπω  κοσμο με ipad εξω απο πωλητες , πλασιε ,μεχρι τουριστες το καλοκαιρι των Ελληνων συμπεριλαμβανομενων. Σε εστιατορεια ,καφε ,ξενοδοχεια ,τουριστικα καταλυματα  τοσο στα lobby οσο και στις υποδοχες αυτων .Επισης τα βλεπω , σε πλοια ,αεροπλανα  τραινα .

Aπλα ειναι με δραματικη διαφορα το καλυτερο tablet  που μπορει να παρει καποιος .Οχι δεν παιρνεις παρομοιο hardware  , παιρνεις πολυ καλυτερο hardware το οποιο κοστιζει πολυ παραπανω και αυτο ακριβως πληρωνεις .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPad 1 και ακόμη δουλεύει τα βασικά μια χαρα 

iPad 2 air και πάει σφαίρα με το ios 12 

nexus 7 android 4,4 και πήγε σφαίρα σκουπιδια !

 

φιλικά 

Υ.Γ θα ήθελα ένα ipad στις 8 ίντσες ίσως οι καλύτερες διαστάσεις για μένα , τότε θα το είχα και έξω μαζι μου !

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Φυσικα και οχι δεν ειναι για  μεσα στο σπιτι και    δεν   ειναι καν status  symbol .Επισης καμμια σχεση  το κινητο με το tablet  και η ζητηση μεταξυ των 2 αυτων προιοντων  και αν επηρεαζονται οι τιμες  τους απο αυτο .Ειναι διαφορετικα προιοντα .

Bλεπω  κοσμο με ipad εξω απο πωλητες , πλασιε ,μεχρι τουριστες το καλοκαιρι των Ελληνων συμπεριλαμβανομενων. Σε εστιατορεια ,καφε ,ξενοδοχεια ,τουριστικα καταλυματα  τοσο στα lobby οσο και στις υποδοχες αυτων .Επισης τα βλεπω , σε πλοια ,αεροπλανα  τραινα .

Aπλα ειναι με δραματικη διαφορα το καλυτερο tablet  που μπορει να παρει καποιος .Οχι δεν παιρνεις παρομοιο hardware  , παιρνεις πολυ καλυτερο hardware το οποιο κοστιζει πολυ παραπανω και αυτο ακριβως πληρωνεις .

Ειναι κυρίως για το σπίτι. Μην τρελαθούμε τώρα. Φυσικά και έχουν και έξω αλλά καμία σχέση με την χρήση στο σπίτι. Και καμιά σχέση με το ποσό κυκλοφορούν τα κινητά έξω. Οπότε το iPhone παίρνει και μια αξία παραπάνω γιατί χρησιμοποιείται και σαν status symbol ενώ το ipad όχι. 

Και είναι δύο διαφορετικά προϊόντα. Αλλά επειδή το iPhone έχει μεγάλη ζήτηση το χτυπάνε πολύ σε τιμή. Το ipad δεν έχει τόσο ζήτηση για να το χτυπήσουν.

Και όσον αφορά το hw, τα ipad έχουν μεγαλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη μπαταρία, ίδιο storage, ίδια cpu. Το μόνο ότι δεν έχουν amoled. Γιατί λες ότι έχουν τρομερη διαφορά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ειναι κυρίως για το σπίτι. Μην τρελαθούμε τώρα. Φυσικά και έχουν και έξω αλλά καμία σχέση με την χρήση στο σπίτι. Και καμιά σχέση με το ποσό κυκλοφορούν τα κινητά έξω. Οπότε το iPhone παίρνει και μια αξία παραπάνω γιατί χρησιμοποιείται και σαν status symbol ενώ το ipad όχι. 

Και είναι δύο διαφορετικά προϊόντα. Αλλά επειδή το iPhone έχει μεγάλη ζήτηση το χτυπάνε πολύ σε τιμή. Το ipad δεν έχει τόσο ζήτηση για να το χτυπήσουν.

Και όσον αφορά το hw, τα ipad έχουν μεγαλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη μπαταρία, ίδιο storage, ίδια cpu. Το μόνο ότι δεν έχουν amoled. Γιατί λες ότι έχουν τρομερη διαφορά; 

Ειπες οτι ειναι για μεσα στο σπιτι ,το "ΚΥΡΙΩΣ" το προσθεσες μετα την πρωτη παραθεση .Το status symbol  ειναι δικo σου χαρακτηρισμος για  αυτα τα προιοντα .Τα ipad εχουν μια χαρα ζητηση για την κατηγορια των προιοντων που ανηκουν.Δεν μπορεις να συγκρινεις τα τεμαχια που πουλουν τα iphone σε σχεση με τα ipad  για να κανεις συσχετισμο τιμης ειναι παντελως ακυρο  .

Τις πωλησεις τους θα ηθελαν να τις ειχαν ολοι οι κατασκευαστες tablets .

Aναφερομουν στο HW  και την διαφορα που εχει το απλο ipad apo ta pro και οχι τις διαφορες που εχουν  σε σχεση με τα iphone.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ειπες οτι ειναι για μεσα στο σπιτι ,το "ΚΥΡΙΩΣ" το προσθεσες μετα την πρωτη παραθεση .Το status symbol  ειναι δικo σου χαρακτηρισμος για  αυτα τα προιοντα .Τα ipad εχουν μια χαρα ζητηση για την κατηγορια των προιοντων που ανηκουν .Τις πωλησεις τους θα ηθελαν να τις ειχαν ολοι οι κατασκευαστες tablets .

Aναφερομουν στο HW  και την διαφορα που εχει το απλο ipad apo ta pro και οχι τις διαφορες που εχουν  σε σχεση με τα iphone.

Για κοίτα την πιο προηγούμενη σου παράθεση που μου έχεις κάνει εσύ πιο πριν, που έχω το κυρίως (όχι την τελευταία αλλά την προτελευταία) . Προφανώς δεν μπορώ να κάνω και Edit την παράθεση σου. 

Όσο για τα υπόλοιπα δεν βρίσκω νόημα να τα ξαναγράψω από αυτά που απαντάς βλέπω ότι καταλαβαίνεις λάθος τι λέω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επιτέλους νέο mac mini γιατί το μοντέλο 2015 ακόμη πουλιέται ως "18". Αν κρίνω απο τα logos πάντως, δεν θέλω να μαντέψω το χρώμα ή το σχέδιο των υπολογιστών...

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως καποιοι θεωρειτε ακυρη τηην αγορα ενος ipad mini στις 8” και διατεινεστε οτι εχουμε τα κινητα... ποια κινητα; Τι σχεση εχουν οι 8ιντσες ενος 4:3 ταμπλετ με τις μακροστενες 18:9 πχ 6.5 ιντσες ενος κινητου;; Ενα ipad mini , ισως λιγο ποιο συγχρονο στα 350-450ε εχει αρκετα μεγαλο μεριδιο αγορας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...