Προς το περιεχόμενο

Καφέ ... στο χέρι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ADHD είπε

Αναγκαστικά έπινα cold brew για περίπου 2 εβδομάδες όταν ήπια ξανά freddo espresso μου φάνηκε γτπ εντελώς (ο ζεστος espresso που πινω σπανια συνεχιζει να μου αρεσει ομως).. :P Τώρα την έχω βρει με cold brew nitro απο coffee island, του Γρηγορη που είχα δοκιμασει πριν κανα χρονο ήταν άθλιος. Καμια αλλη πρόταση σε cold brew υπάρχει?

Μαλλον ειναι και αρκετα θεμα συνήθειας ο καφες, οπως πχ οταν πας σε σκέτο σου φαίνεται φαρμάκι στην αρχη αλλα μετα απολυτα φυσιολογικός και δεν μπορείς να ξαναπιεις με ζαχαρη, τουλαχιστον ετσι εγινε στην περιπτωση μου.

...και εγώ κρύο μόνο cold brew μπορώ να πιω πλέον. Εαν πετύχεις σε coffee lab, είναι αξιοπρεπης. Να ξέρεις, πάντως, ότι και στο σπίτι είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις. Απλά πρέπει να βρεις καλή ποικιλία καφέ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιρνώ πολλές φορές με το cosmote deal 1+1 καφέ από τα everest ,είναι από τις αλυσίδες ο πιο φθηνός μακράν,ναι το ξέρω πως είναι πολύ μέτρια η ποιότητα του αλλά είναι ιδιαίτερα φθηνός, επίσης και το ΙΚΕΑ εχει φθηνό καφέ (1ε) αλλά δεν πολύπινεται ,να αναφερώ πως πινώ τους καφέδες μέτριους προς γλυκούς.Για πείτε κανα καλό καφε στα νοτια προάστια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρεις καφέδες εγγύηση: Mrs rose, Barbera, Delmocca.

 

Από τους τρεις πιο εύκολα βρίσκεις τον πρώτο που είναι και πολύ καλός.

 

Dimello, Buondi, illy και Jacobs είναι τρεις από τους χειρότερους καφέδες που έχω πιει. Πραγματικά όμως. Είναι βέβαια και οι πιο φτηνοί αλλά αν δεν πίνονται...

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την περιοχή της Πανόρμου υπάρχει κάτι φθηνό και σχετικά αξιοπρεπές; Έχω απογοητευτεί τόσο από τη σχέση απόδοσης - τιμής που σκέφτομαι να πάρω εσπρεσιέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Για την περιοχή της Πανόρμου υπάρχει κάτι φθηνό και σχετικά αξιοπρεπές; Έχω απογοητευτεί τόσο από τη σχέση απόδοσης - τιμής που σκέφτομαι να πάρω εσπρεσιέρα...

Ξέρω ότι ψαγμένοι εσπρεσάδες λένε ότι το Yellow Cafe (πολύ κοντά στην Πανόρμου) είναι από τα ελάχιστα μέρη που αξίζει να πιεις καφέ έξω. Εγώ μια φορά έχω πιει καφέ εκεί και ήταν όντως πολύ καλός. Καμμία σχέση με τον "εσπρέσο" που έχουν άλλες καφετέριες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Ξέρω ότι ψαγμένοι εσπρεσάδες λένε ότι το Yellow Cafe (πολύ κοντά στην Πανόρμου) είναι από τα ελάχιστα μέρη που αξίζει να πιεις καφέ έξω. Εγώ μια φορά έχω πιει καφέ εκεί και ήταν όντως πολύ καλός. Καμμία σχέση με τον "εσπρέσο" που έχουν άλλες καφετέριες.

Είναι 1 τετράγωνο κάτω από το σπίτι μου και την τελευταία φορά που πήρα καφέ ήταν ξινός από την υπερθερμοκρασία. Είχε έναν καημένο τύπο εκεί που λάμβανε κατά δεκάδες, προφανώς διαδικτυακές, παραγγελίες και ήταν σα λεμονάδα ο φρέντο. Κι εγώ καλά λόγια είχα ακούσει, αλλά δεν είχα πάει ποτέ, γιατί κλασικά, εκεί που μένεις δεν πας. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Είναι 1 τετράγωνο κάτω από το σπίτι μου και την τελευταία φορά που πήρα καφέ ήταν ξινός από την υπερθερμοκρασία. Είχε έναν καημένο τύπο εκεί που λάμβανε κατά δεκάδες, προφανώς διαδικτυακές, παραγγελίες και ήταν σα λεμονάδα ο φρέντο. Κι εγώ καλά λόγια είχα ακούσει, αλλά δεν είχα πάει ποτέ, γιατί κλασικά, εκεί που μένεις δεν πας. 😛

Εγώ είχα πάει πριν 3 χρόνια και είχα πάρει εσπρεσάκι. Τώρα αν χάλασε τόσο μέσα σ'αυτό το διάστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το yellow δε γράφει τι καφέ χρησιμοποιεί.

Άρα από εμένα τρώει Χ. Φοβάται κάτι?

Αν χρησιμοποιεί π.χ Buondi εκείνο που τον παίρνει 8€/κιλό συγγνώμη να μας το πει να μην πάρουμε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο καλύτερος espresso είναι ο TUSSO της Draculi και είναι Ελληνικός,  άλλα θέλει γερή τσέπη ή εσπρεσιερα στο σπίτι με 35€/κιλό.

Για καφέ στο χέρι μόνο Μεγ.Βρετανια και King George με 8€ ο καφες!

Εγώ προσωπικά παίρνω κόκκους Danesi με 32€/κιλό και παίζω με δικό μου ποτηρι,  Αλλιώς Μικελ για ένα μόνο λόγο, είναι πικρός και σε τσιτωνει,  δεν νερωνει με τίποτα (πίνω σκέτο) και Ναι ξέρω ότι δεν είναι πολύ σωστός καφές αλλά για εμάς που πίνουμε σκέτο είναι ικανοποιητικός.

Και κάτι τελευταίο όλες οι εταιρίες καφέ έχουν ποιότητες στο ίδιο χαρμάνι από 2€ για τους γλυκούς έως και 40€ για τους σκετους. όση ζάχαρη έχει ο καφές τόσο χάνεται η γεύση του καφέ γι αυτό και πολλοί χρησιμοποιούν 2 ποιότητες της ίδιας εταιρίας. 

Επεξ/σία από Peripteras89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Peripteras89 είπε

ο καλύτερος espresso είναι ο TUSSO της Draculi και είναι Ελληνικός,  άλλα θέλει γερή τσέπη ή εσπρεσιερα στο σπίτι με 35€/κιλό.

 

Βγάζει ο Δρακούλης και εσπρέσσο.;;;;;;;;;;;;;;;

Επειδή έμενα παλιά Αλιβέρι τον θυμάμαι με ένα ζαχαροπλαστείο που έκοβε και καφέ χύμα.Ήταν πολύ καλός ο χύμα  και έπαιρνα συχνά.Μετά τον κυκλοφόρησε και σε φακελλάκι.Πήρα μία φορά αλλά δεν με ενθουσίασε η γεύση του και δεν ξαναπήρα. Ακριβούτσικο τον βλέπω τον εσπρέσσο και μάλλον δεν θα τον προτιμήσω αφού αυτή τη στιγμή ο κομμένος jacobs με ικανοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, papoys1 είπε

Βγάζει ο Δρακούλης και εσπρέσσο.;;;;;;;;;;;;;;;

Επειδή έμενα παλιά Αλιβέρι.....

Παντως ο Ελληνικος - σμυρναιικος ειναι αστερι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2020 στις 4:31 ΜΜ, rhtoras είπε

Αυτό το yellow δε γράφει τι καφέ χρησιμοποιεί.

Άρα από εμένα τρώει Χ. Φοβάται κάτι?

Αν χρησιμοποιεί π.χ Buondi εκείνο που τον παίρνει 8€/κιλό συγγνώμη να μας το πει να μην πάρουμε ποτέ.

...απο το redd παίρνει καφέ. Εκτός και εάν άλλαξε κάτι πρόσφατα 

Επεξ/σία από ge-lyk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ge-lyk είπε

...απο το redd παίρνει καφέ. 

Δεν τον ξέρω αλλά λίγο που το έψαξα είναι και εκείνο καφετέρια. Όπως και να έχει οι καφέδες που προανέφερα είναι εξαιρετικοί. Ψάχνω να δοκιμάσω και τον lamborghini espresso όπου τον βρω.

Έχω ακούσει για ένα φούρνο στο μοσχάτο.

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...