Προς το περιεχόμενο

Καφέ ... στο χέρι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Ο καφές πιστεύω είναι 1/3 ο ίδιος ο καφές σαν ποικιλία/ποιότητα, 1/3 ο καφετζής ή μπαρίστα αν θες και 1/3 η μηχανή και η κατάσταση αυτής

Οπότε ακόμα και αν μιλάμε για αλυσίδες κάποια από τα παραπάνω μπορεί να διαφέρουν συνεπώς θα διαφέρει και ο καφές

Σωστά, μάλιστα να προσθέσω πως στην Ιταλία είδα πρώτη φορά τον μπαρίστα να ζυγίζει ακριβώς την ποσότητα του καφέ που βάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Σωστά, μάλιστα να προσθέσω πως στην Ιταλία είδα πρώτη φορά τον μπαρίστα να ζυγίζει ακριβώς την ποσότητα του καφέ που βάζει.

Καλά φίλε θέτεις στην Ιταλία που και στο τρένο να πιεις καπουτσίνο δεν θα βλέπει ούτε την καλύτερη αλυσίδα εδώ. Οι τύποι είναι ένα λέβελ μόνοι τους

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και τους 2 Costa, strength 10 και 8.Ο 2ος μου φάνηκε πιο ελαφρύς, προτιμώ τον 1ο.

Ταυτόχρονα παίρνω και τον Jacobs, μπορεί να δοκιμάσω πάλι τον κόκκινο Dimello.Δεν μπορώ να πίνω για πολλές ημέρες τον ίδιο καφέ, μου αρέσει να αλλάζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Δοκίμασα και τους 2 Costa, strength 10 και 8.Ο 2ος μου φάνηκε πιο ελαφρύς, προτιμώ τον 1ο.

Ταυτόχρονα παίρνω και τον Jacobs, μπορεί να δοκιμάσω πάλι τον κόκκινο Dimello.Δεν μπορώ να πίνω για πολλές ημέρες τον ίδιο καφέ, μου αρέσει να αλλάζω.

Ναι, κι εγώ πρόσφατα πήρα τον Costa 10. Είναι όντως πιο βαρύς, αλλά δεν είναι κακός. Όμως πιο πολύ προτιμώ τον 8, που προσωπικά μου φαίνεται πιο ισορροπημένος. 

Ο 6 (πράσινος) και ο 7 (κίτρινος), επιεικώς άθλιοι. Άγευστο νερόπλυμα και οι 2 αυτοί.

Υ.Γ. Κι εγώ έχω τουλάχιστον 2 γεύσεις/μάρκες ταυτόχρονα και πίνω, δεν θέλω κάθε μέρα τον ίδιο. 😁 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MitsosDaBest13 είπε

Ναι, κι εγώ πρόσφατα πήρα τον Costa 10. Είναι όντως πιο βαρύς, αλλά δεν είναι κακός. Όμως πιο πολύ προτιμώ τον 8, που προσωπικά μου φαίνεται πιο ισορροπημένος. 

Ο 6 (πράσινος) και ο 7 (κίτρινος), επιεικώς άθλιοι. Άγευστο νερόπλυμα και οι 2 αυτοί.

Υ.Γ. Κι εγώ έχω τουλάχιστον 2 γεύσεις/μάρκες ταυτόχρονα και πίνω, δεν θέλω κάθε μέρα τον ίδιο. 😁 

Α καλά, υπάρχουν και 6+7;O Costa είναι άραγε 100% Arabica;Δεν το γράφει κάπου, είναι και στα Γερμανικά νομίζω η περιγραφή στην συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Α καλά, υπάρχουν και 6+7;O Costa είναι άραγε 100% Arabica;Δεν το γράφει κάπου, είναι και στα Γερμανικά νομίζω η περιγραφή στην συσκευασία.

Μόνο οι 6 & 7 είναι 100% Arabica. Έτσι λέει.

Εμένα δεν μου άρεσαν πάντως, η περιγραφή τους υπερβάλει έως ψεύδεται. Η γεύση και το άρωμά τους, δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Έτσι τουλάχιστον μου φάνηκαν εμένα, σε άλλους μπορεί ν' αρέσουν.

https://www.costacoffee.gr

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/3/2020 στις 11:22 ΠΜ, mp123 είπε

Ο καλύτερος καφές που έχω πιει ever ήταν στο αεροδρόμιο της Κωσταντινούπολης. Πήρα έναν τουρκικό ( εμείς τον λένε ελληνικό ακριβώς το ίδιο είναι ) διπλό. Τέτοιον καφέ πουθενά.δεν έχω πιει.Τι εσπρέσο συζηταμε τώρα.αυτος είναι καφεσ.Όπου και να ψάχνω για ελληνικό καλό εδώ όλοι μάπα .

το ίδιο και με τον εσπρέσο. Όλοι το ίδιο χάλια είναι.ο μόνος καφές που άξιζε ήταν όταν είχα πάει στο Πέρου και είχα φέρει έναν arabica.τωρα εδώ στην Ελλάδα όλη την σαβούρα φέρνουν και το παίζουμε ειδικοί στον καφέ.

με λίγα λόγια στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.επειτα από τρία χρόνια ψάξιμο σε καφεκοπτεία και συσκευασμένους μόνο Jacobs arabica.  VFM. Στην σωστή τιμή. 

 

Στις 7/3/2020 στις 11:07 ΠΜ, papoys1 είπε

Και εγώ φίλε τον Παπαγάλο πίνω κάθε πρωί διπλό και τρίδιπλο σε κούπα μεγάλη.😊

Έχω δοκιμάσει και από καφεκοπτεία αλλά ποτέ δεν είναι ίδιο χαρμάνι.Τη μία καλός την άλλη χάλια.Έτσι μη έχοντας άλλες επιλογές έχω αράξει στο Λουμίδη.

Όσο για εσπρέσο εγώ σταθερά εδώ και μήνες στο jacobs που όπως είπες είναι συνεχώς σε προσφορά πότε στο ένα πότε στο άλλο s/m στα 4,80.Σταθερό χαρμάνι πολύ καλά κομμένος και ποτέ δεν είχα προβλήματα με τη ροή,πολύ καλό καιμάκι κατά τη διύλιση.😊 

Kimbo έπαιρνα παλιά που τον είχε 1+1 προσφορά στο bread factory τότε που είχα ανοίξει στη Μεσογείων αλλά δεν με ικανοποίησε η γεύση.Μετά την προσφορά δεν τον ξαναπήρα.

Πλέον βρίσκεις εύκολα turk kuhveci (ή yemen arabic της ίδιας κατηγοριας)με όνομα mehmet efendi ή artukbey 

Άλλο roasting άλλο χαρμάνι από αντίστοιχο ελληνικο.. 

________

Για εσπρέσσο οι Ιταλοί πίνουν κυριως εσπρεσσακι(πιο εύκολο να βγει) ενώ εδώ(αφού ειναι gr εφευρεση) φρεντο εσπρέσσο που έχει εξτρα δυσκολία.(κάποιες ποικιλίες δεν κάνουν για κρύο. το σπάσιμο του ζεστού με πάγο βγάζει άλλη γεύση οξύτητα αρώματα κτλ)..τέλος να υπενθυμίσω ότι συνήθως τα beans από γνωστές μάρκες είναι ας το πούμε β κατηγορίας(εκτός από specialty/premium χαρμάνια τους)

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kage είπε

Πλέον βρίσκεις εύκολα turk kuhveci (ή yemen arabic της ίδιας κατηγοριας)με όνομα mehmt efendi ή artukbey 

Άλλο roasting άλλο χαρμάνι από αντίστοιχο ελληνικο.. 

________

Φιλε μου που μπορώ να βρω τέτοιο καφέ να αγοράσω  ; Όποιον καφέ ελληνικό συσκευασμένο η καφεκοπτειου έχω πάρει δεν πίνετε.  Δωσε λινκ αν μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, kage είπε

2 Ψιλο-offtopic απορίες μιας και πάτησα από περιέργια τα link

Στο παρακάτω είδος:

- Τι σημαίνει "από το 1919" ? ότι οι συγκεκριμένοι κόκκοι καφέ είναι από το 1919 ας πούμε ; ή ότι έχουν παραχθεί πχ όπως τους κάνανε το 1919;

- Πως είναι ένας καφές "non-vegan" ;

https://www.bathoskipos.gr/χύμα-προϊόντα/bristot-espresso-biovita-1-κ

Ιταλικός καφές εσπρέσο από το 1919. 

100% πιστοποιημένος βιολογικός καφές κορυφαίας ποιότητας.

Κατάλληλος για Vegan

--

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, 3DJIN είπε

τι σαβουρες πατε και πινετε ,μονο mrs rose

Ο Mrs Rose όντως είναι υπέροχος, στην Καλαμάτα πχ 8 στα 10 cafe έχουν τέτοιον.

Αλλά για να τον πάρεις στο σπίτι, είναι πανάκριβος... ☹️ Γνωρίζει κανείς καφεκοπτείο στην Αττική, που να έχει Mrs Rose σε λογική τιμή; Όχι 40€/kg...

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, MitsosDaBest13 είπε

Ο Mrs Rose όντως είναι υπέροχος, στην Καλαμάτα πχ 8 στα 10 cafe έχουν τέτοιον.

Αλλά για να τον πάρεις στο σπίτι, είναι πανάκριβος... ☹️ Γνωρίζει κανείς καφεκοπτείο στην Αττική, που να έχει Mrs Rose σε λογική τιμή; Όχι 40€/kg...

Ο Mrs Rose  κοστίζει περίπου 21 ευρώ το κιλό χωρίς ΦΠΑ.Η συσκευασία είναι 3  kg μεταλλική .Αυτές τις ημέρες αγόρασα ένα δοχείο για δοκιμή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...