Προς το περιεχόμενο

Εκκαθαριστικό για να νοικιάσω σπίτι?


eMike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, 29gk said:

Καλα μην το δενεις και κομπο αυτο με τα δικαστηρια. Οντως βαρυ το κοστος των εξοδων, ομως πλεον κανεις δεν χαριζει τιποτα. Και αναλογα με τη ζημια που θα εχει υποστει, ενα δικαστηριο μπορει να χρησιμευσει εστω για την απλη απαλλαγη απο την φορολογια για ενοικια που δεν εχεις εισπραξει.

αφού περιμένει τουλάχιστον 7-8 μήνες στην καλύτερη για να οριστεί δικάσιμος πάντα .... 😛  σε όλα τα παραπάνω συμφωνώ όπως είπα και πιο πάνω :)

Επεξ/σία από ny_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Οι τράπεζες λειτουργούν και εναντίον των νόμων όταν θέλουν , γιατί είναι δύσκολο να τους επιβληθεί ο νόμος (από "κράτη" σαν την ελλάδα ). Παράδειγμα.  Για τη χρέωση που ζητούσαν για κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου, είχε βγει δικαστική απόφαση που δεν την εφάρμοζαν για καμιά 5ετία. Με το έτσι θέλω .

Συμφωνώ. Σκέψου ότι δικογραφίες με κακουργήματα για μεγαλοστελέχη τραπεζών (για τριγωνικές συναλλαγές κ.λ.π.) είναι στα συρτάρια εδώ και περίπου 10 χρόνια.
Σκέψου επίσης και τις άπειρες ανακεφαλαιοποιήσεις στην πλάτη μας! Ενώ οι ιδιώτες έκλειναν τα μαγαζάκια τους και κανένας δεν νοιάστηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aris86 είπε

αυτος θα χασει γιατι ειμαι δημοσιος υπαλληλος και θα τα χει σιγουρα τα λεφτα του

Αυτό είναι αβαντάζ υπέρ σου. Μπορεί να μετρήσει .

Μόλις τώρα, pcnw είπε

Σκέψου επίσης και τις άπειρες ανακεφαλαιοποιήσεις στην πλάτη μας! Ενώ οι ιδιώτες έκλειναν τα μαγαζάκια τους και κανένας δεν νοιάστηκε!

Και έχει και χειρότερα. Ο άλλος χρώσταγε στο δημόσιο ... πήρε κρατικά κεφάλαια και με  αυτά αγόρασε 2-3 κρατικές τράπεζες !! Άλλος , έφυγε από την τράπεζα και άφησε ... τα σπασμένα στον έλληνα φορολογούμενο !!!!  ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ny_ είπε

αφού περιμένει τουλάχιστον 7-8 μήνες στην καλύτερη για να οριστεί δικάσιμος πάντα .... 😛  σε όλα τα παραπάνω συμφωνώ όπως είπα και πιο πάνω :)

Σε ενα υποθετικο σεναριο διαδικασιων εξωσης για 2 μηνων απληρωτα ενοικια, η προσθηκη αλλων 7-8 κανει το συνολο 10 για τα οποια η εφορια δεν δεχεται οτι δεν τα εχεις εισπραξει και σε φορολογει κανονικα εκτος κι αν προσκομισεις δικαστικη αποφαση. Νομιζω πως ετσι δεχεται και παραχωρηση των απληρωτων αν και δεν ειμαι σιγουρος για αυτο. Και ευτυχως δηλαδη καθως ακομα δεν μου ετυχε ( φτου κακα... )

Για οσους παντως ενδιαφερονται, ιδιοκτητες εννοω, ας ριξουν μια ματια και στα παρακατω και ειδικα στο νουμερο 3

https://www.pomida.gr/kathisterisi_enoikion.php

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, aris86 είπε

ειμαι συνεπης και ειληκρινης.Δεν προκειται να απολυθω ποτε.Δεν εχει δεν με πληρωσανε δεν εχω κτλ.Οπου πηγαινα για να δω σπιτι κ με ρωταγανε τι δουλεια κανεις μολις τους ελεγα γυαλιζε το ματακι τους.Εχει γεμισει ο τοπος πιστολερο και νομαδες που πληρωνουν στην αρχη και μετα οι ιδιοκτητες τους πληρωνουν για να φυγουν.Στο κανα λιανα αρκετα?

Αρκεί να μην χρεοκοπήσει ο εργοδότης σου.

Και έχεις τον πιο άσχετο στα οικονομικά εργοδότη στον πλανήτη.

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 29gk είπε

Νομιζω πως ετσι δεχεται και παραχωρηση των απληρωτων αν και δεν ειμαι σιγουρος για αυτο.

Δεν παίζει . Υποτίθεται ότι επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε έφορου , που σημαίνει σε απλά ελληνικά ποτέ, εκτός κι αν είσαι ... "κάποιος"  !

Το φόρο τον πληρώνεις κανονικά , μέχρι την ημερομηνία της έξωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aris86 είπε

ειμαι συνεπης και ειληκρινης.Δεν προκειται να απολυθω ποτε.Δεν εχει δεν με πληρωσανε δεν εχω κτλ.Οπου πηγαινα για να δω σπιτι κ με ρωταγανε τι δουλεια κανεις μολις τους ελεγα γυαλιζε το ματακι τους.Εχει γεμισει ο τοπος πιστολερο και νομαδες που πληρωνουν στην αρχη και μετα οι ιδιοκτητες τους πληρωνουν για να φυγουν.Στο κανα λιανα αρκετα?

Πρώτα από όλα "συνεπης και ειληκρινης" δηλώνουν όλοι οι υποψήφιοι ενοικιαστές, και δεν βλέπω το λόγο που θα κάνει τον οποιονδήποτε πιστέψει ειδικά εσένα και όχι όλους τους υπόλοιπους.

Το "Δεν προκειται να απολυθω ποτε" δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, εγώ προσωπικά τουλάχιστον έχω υπόψιν πολλές περιπτώσεις δημοσίων υπαλλήλων που έχασαν τη δουλειά τους.

Σίγουρα το ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος σου δίνει μια αβάντα σε σχέση με κάποιον που δεν είναι, αλλά δεν αποτελεί πανάκεια, δεν εξασφαλίζει στον ιδιοκτήτη ότι θα πληρώνεται απρόσκοπτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σίγουρα το ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος σου δίνει μια αβάντα σε σχέση με κάποιον που δεν είναι, αλλά δεν αποτελεί πανάκεια, δεν εξασφαλίζει στον ιδιοκτήτη ότι θα πληρώνεται απρόσκοπτα.

Αν είναι και ένστολος, θεωρείται ακόμη καλύτερος ενοικιαστής. Γιατί αν δεν πληρώσει , με καταγγελία στο σώμα , μπορεί να έχει επιπτώσεις σε προαγωγές κτλ, οπότε είναι πιο απίθανο (να μην πληρώσει το μίσθωμα) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν παίζει . Υποτίθεται ότι επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε έφορου , που σημαίνει σε απλά ελληνικά ποτέ, εκτός κι αν είσαι ... "κάποιος"  !

Το φόρο τον πληρώνεις κανονικά , μέχρι την ημερομηνία της έξωσης.

Ριξε μια ματια και στο παρακατω

ΣΗΜΕΡΑ – Μη Φορολόγηση των ανείσπρακτων ενοικίων – Πρώην εκχώρηση των μισθωμάτων στην εφορία. (έξωση express-Η διαταγή πληρωμής και απόδοση μισθίου)

Πλέον η εφορία αναγνωρίζει την μη είσπραξη των ενοικίων και δεν επιβάλλει φορολογία στους ιδιοκτήτες εφόσον οι ιδιοκτήτες έχουν εκδόσει διαταγή πληρωμής μισθωμάτων ή διαταγή απόδοσης μισθίου, ή έχει εκδοθεί απόφαση επί μισθωτικής αγωγής για οφειλές μισθωμάτων εναντίον των ενοικιαστών τους. Βασική προϋπόθεση μη φορολόγησής τους είναι να καταθέσουν τα στοιχεία αυτά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. πρίν την υποβολή της φορολογικής τους δήλωσης. Έτσι θα τους δίδεται η δυνατότητα στο taxis και συγκεκριμένα στο Ε2 να μπορούν να επιλέξουν την κατηγορία ανείσπρακτα ενοίκια και έτσι το σύστημα να μην επιβάλλει φορολογία για ποσά που δεν εισπράχθηκαν.

https://siamakis-lawyers.gr/τελευταία-νέα/έξωση-express-στη-πράξη/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Αν είναι και ένστολος, θεωρείται ακόμη καλύτερος ενοικιαστής. Γιατί αν δεν πληρώσει , με καταγγελία στο σώμα , μπορεί να έχει επιπτώσεις σε προαγωγές κτλ, οπότε είναι πιο απίθανο (να μην πληρώσει το μίσθωμα) .

Όπως το είπες, ΑΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 29gk είπε

 

 Έτσι θα

'Άλλο τι έχει ψηφιστεί και άλλο τι ισχύει . Δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένας που να γλύτωσε φόρο από μη καταβληθέντα. Αν υπάρχει , ας μας το δηλώσει !!!!

Στο αντίθετο άκρο , ξέρω άπειρους !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

'Άλλο τι έχει ψηφιστεί και άλλο τι ισχύει . Δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένας που να γλύτωσε φόρο από μη καταβληθέντα. Αν υπάρχει , ας μας το δηλώσει !!!!

Στο αντίθετο άκρο , ξέρω άπειρους !

Σου ανεφερα οτι προσωπικα δεν μου εχει τυχει η περιπτωση - ευτυχως- με την σημερινη κατασταση του νομου, αλλα μου ετυχε η προηγουμενη οπου γνωριζω πως ο πρωην ενοικιαστης ( 2009 ειχα το προβλημα ) ακομα πληρωνει την δικη μου παραχωρηση.

Απο εκει και περα ολα ειναι θεμα δικηγορου και λογιστη και χωρις παρεξηγηση οταν υπαρχει προβλημα αυτοι ειναι στους οποιους καποιος θα πρεπει να στηριζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 29gk είπε

 πως ο πρωην ενοικιαστης ( 2009 ειχα το προβλημα ) ακομα πληρωνει την δικη μου παραχωρηση.

Δηλαδή δέχθηκε η ΔΟΥ την παραχώρηση ;;; Έχω 5 παραδείγματα την ίδια περίοδο σε στενούς συγγενείς , που δεν έγινε δεκτό σε καμία περίπτωση . Και οι 5 όμως, σε 2 (συγκεκριμένες) ΔΟΥ .

Το δικό σου , αν επιτρέπεται σε ποια ΔΟΥ έγινε δεκτό ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δηλαδή δέχθηκε η ΔΟΥ την παραχώρηση ;;; Έχω 5 παραδείγματα την ίδια περίοδο σε στενούς συγγενείς , που δεν έγινε δεκτό σε καμία περίπτωση . Και οι 5 όμως, σε 2 (συγκεκριμένες) ΔΟΥ .

Το δικό σου , αν επιτρέπεται σε ποια ΔΟΥ έγινε δεκτό ;;;

Α΄Αθηνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τράπεζες έχουν τα πάντα για εσένα ,η εφορία επίσης,οι εταιρίες κινητής επίσης ιντερνέτ επίσης ,το εκκαθαριστικό στο ζητάνε σε πολλές δημόσιες και ιδιωτικές επιχειρήσεις ,το πρόβλημα σου είναι εάν στο ζητάει ο ιδιοκτήτης ενός ακινήτου που σκοπεύεις να το νοικιάζεις ; Ξέρεις πόσοι ιδιοκτήτες ακινήτων δεν λαμβάνουν ενοίκιο και η εφορία τους φορολογεί για εισοδήματα ενοικίων που δεν εισέπραξαν ; Το εκκαθαριστικό το ζητάει απλά για δει ότι έχεις ένα εισόδημα που μπορείς να ανταπεξέλθεις στο ενοίκιο που ζητάει ....και πάλι όμως ο ιδιοκτήτης και εκκαθαριστικό να του δείξεις δεν τον κατοχυρωνει ότι εσύ θα είσαι ενταξει κάθε μήνα ,απλά παίζει με κάποιες πιθανότητες ότι θα πληρώνεις εφόσον έχεις ένα εισόδημα ..

Επεξ/σία από georgetsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...