Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δεν λέει κάτι με το να πετάς ένα μοντέλο και να ρωτάς γνώμες.... 

Θελω να πω , εχει θεματα με μνημες ? εβγαλε προβληματα ? Σκεφτομε να βαλω εναν  2700χ και 3200Mhz Μνημες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fasd είπε

Θελω να πω , εχει θεματα με μνημες ? εβγαλε προβληματα ? Σκεφτομε να βαλω εναν  2700χ και 3200Mhz Μνημες

Kαλησπέρα

Δεν την εχει καποιος απο εδω για να σου πω με σιγουρια αλλα δεν εχω διαβασει και κατι αποθαρρυντικο . Φροντισε να βαλεις καποιο κιτ μνημων που υπαρχει στην λιστα υποστηριξης της μητρικης η καποιο παρομοιο εστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, fasd είπε

Θελω να πω , εχει θεματα με μνημες ? εβγαλε προβληματα ? Σκεφτομε να βαλω εναν  2700χ και 3200Mhz Μνημες

Ποιες μνήμες? Χρήση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι αυτά τα νούμερα από AIDA είναι οκ για αυτές τις μνήμες (F4-3200C16D-16GTZR) στα 3066mhz 1.35v 1.1soc;

Η 1η εικόνα είναι χωρίς gear down και power down disable και memory interleaving by channel

https://postimg.cc/Wd46pkH4

https://postimg.cc/XZC235rC

 

 

 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inler είπε

Να ρωτήσω κάτι αυτά τα νούμερα από AIDA είναι οκ για αυτές τις μνήμες (F4-3200C16D-16GTZR) στα 3066mhz 1.35v 1.1soc;

Η 1η εικόνα είναι χωρίς gear down και power down disable και memory interleaving by channel

https://postimg.cc/Wd46pkH4

https://postimg.cc/XZC235rC

Στο 1ο εισαι 4GB/s πιο κατω απο το μεγιστο θεωρητικο bandwidth με αυτην την συχνοτητα. Για τις μνημες που τρεχεις ειναι οκ. ουτε καλα ουτε κακα. Κανονικα
Σε b-dies πχ εχω καταφερει να ειμαι μονο 700ΜΒ/s κατω απο το μεγιστο θεωρητικο. Αν μπορεις σφιξε timings γιατι θα δεις αρκετη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δίχως τα πειράγματα απο το bios(2η εικόνα με σκορ) δεν εχω καμία μαύρη οθόνη/bsod εδώ και 1.5 μήνα που τις έχω

Χθες έκανα τις αλλαγές στα gear down power down και memory interleaving....Αυτά ενδέχεται να προκαλέσουν αστάθεια;

Tι άλλες αλλαγές μπορώ να κάνω στα timings; Για να μειώσω το latency;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση "τεχνική".

Θέλω να κατεβάσω τη GPU στην 2η full PCIX θύρα, για λόγους κυκλοφορίας αέρα κλπ (σχεδόν ακουμπά στη γκουμουτσοnoctua).

Υποθέτω δεν έχει την παραμικρή διαφορά, έτσι?

Επίσης, θα την ταϊσω την κάρτα πάλι με δυο διαφορετικά καλώδια τροφοδοσίας και όχι με το ένα διπλό που είναι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ερώτηση "τεχνική".

Θέλω να κατεβάσω τη GPU στην 2η full PCIX θύρα, για λόγους κυκλοφορίας αέρα κλπ (σχεδόν ακουμπά στη γκουμουτσοnoctua).

Υποθέτω δεν έχει την παραμικρή διαφορά, έτσι?

Επίσης, θα την ταϊσω την κάρτα πάλι με δυο διαφορετικά καλώδια τροφοδοσίας και όχι με το ένα διπλό που είναι τώρα.

bro !!! προχωρα σε θελει ολη η χωρα !!!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως το καλοκαίρι που την πρωτοέβαλα τη V στο παλιό σύστημα, την είχα με τα 2 καλώδια (που είχα για τη 290 πριν).

Όταν άλλαξα στην Taichi κλπ, για λόγους τακτοποίησης (και αφού σίγουρα το V λιγότερο τραβούσε), έβαλα το ένα.

Για αυτό το λόγο, ίσως, δεν μπορώ να πιάσω με κανένα τρόπο τα ρολόγια του κατακαλόκαιρου...κρασάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε καλύτερά τα δύο ξεχωριστά καλώδια 8pin    . 

5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έχω την εντύπωση πως το καλοκαίρι που την πρωτοέβαλα τη V στο παλιό σύστημα, την είχα με τα 2 καλώδια (που είχα για τη 290 πριν).

Όταν άλλαξα στην Taichi κλπ, για λόγους τακτοποίησης (και αφού σίγουρα το V λιγότερο τραβούσε), έβαλα το ένα.

Για αυτό το λόγο, ίσως, δεν μπορώ να πιάσω με κανένα τρόπο τα ρολόγια του κατακαλόκαιρου...κρασάρει.

 

το power το έχεις +50% ή + 250% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H στιγμή που ο ένας (ο παλιότερος, >8 χρόνια...και λίγα λέω) δίσκος σου ( ο "κατεβάσματος") αποφασίζει ναπεθάνει ακριβώς στο shutdown...απαυτώνει το BIOS κλπ, και σου παίρνει >1 ώρα να βριες τι διάολο συνέβη (αφού φαίνεται να υπάρχει, αλλά κολλάει το σύμπαν).

Την έκανα την αλλαγή, 2Χ8 πλέον, ξεχωριστά.

Στο +30% το power, καλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Επισης, θα την ταϊσω την κάρτα πάλι με δυο διαφορετικά καλώδια τροφοδοσίας και όχι με το ένα διπλό που είναι τώρα.

Τι εννοεις με ενα διπλο; Εξηγησε λιγο αν θες γιατι εχω κ εγω μια απορια με τη δικη μου καρτα πανω σε αυτο.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Τι εννοεις με ενα διπλο; Εξηγησε λιγο αν θες γιατι εχω κ εγω μια απορια με τη δικη μου καρτα πανω σε αυτο.

Το τροφοδοτικό (Seasonic 850, gold), είναι modular.

Για τροφοδοσία GPU, έχει δύο εξόδους, στην κάθε μία από τις οποίες πάει ένα καλώδιο διπλό, που καταλήγει σε 8/6 (σπαστό) βύσμα προς τη GPU.

Έτσι, έχω 4 βύσματα/καλώδια προς GPU, από δύο μόνο εξόδους του τροφοδοτικού.

Είχα λοιπόν βάλει το ένα διπλό μόνο στη GPU μέχρι τώρα, και το άλλαξα και πλέον έχει ένα βύσμα/καλώδιο από την κάθε έξοδο του τροφοδοτικού.

Ανάλογα τα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού, είναι πιθανό να μην μπορεί να δώσει όλη την απαιτούμενη ισχύ (max Amperage, ουσιαστικά) από ένα καλώδιο ή μια έξοδο μόνο, και να βοηθά να το μοιράζεις σε περισσότερες.

Στη δική μου περίπτωση, μπορεί να είναι placebo και μόνο, αλλά καό δεν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Το τροφοδοτικό (Seasonic 850, gold), είναι modular.

Για τροφοδοσία GPU, έχει δύο εξόδους, στην κάθε μία από τις οποίες πάει ένα καλώδιο διπλό, που καταλήγει σε 8/6 (σπαστό) βύσμα προς τη GPU.

Έτσι, έχω 4 βύσματα/καλώδια προς GPU, από δύο μόνο εξόδους του τροφοδοτικού.

Είχα λοιπόν βάλει το ένα διπλό μόνο στη GPU μέχρι τώρα, και το άλλαξα και πλέον έχει ένα βύσμα/καλώδιο από την κάθε έξοδο του τροφοδοτικού.

Ανάλογα τα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού, είναι πιθανό να μην μπορεί να δώσει όλη την απαιτούμενη ισχύ (max Amperage, ουσιαστικά) από ένα καλώδιο ή μια έξοδο μόνο, και να βοηθά να το μοιράζεις σε περισσότερες.

Στη δική μου περίπτωση, μπορεί να είναι placebo και μόνο, αλλά καό δεν κάνει.

Ακριβως ετσι ειναι κ σε μενα με το corsair rm750x. 4 βυσματα 8/6 pin απο 2 εξοδους τροφοδοτικου. Εχω χρησιμοποησει το ενα διπλο καλωδιο μονο. Να το αλλαξω λες τον τροπο αυτον; Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι αφου η συγκεκριμενη εταιρια το εχει βγαλει διπλο το καλωδιο κατι θα ξερει. Αλλιως γιατι να το κανει ετσι κ να μη σε αναγκαζει απο την αρχη να χρησιμοποιεις δυο ξεχωριστα.;

Κ αν ηθελες να κανεις sli/crossfire, τοτε παλι δε θα επρεπε να χρησιμοποιησεις σε καθε καρτα κ το αντιστοιχο διπλο καλωδιο για την καθε μια;

Με εχει μπερδεψει το θεμα αυτο γιατι εχω διαβασει αρκετα topics στο διαδυκτιο και οι γνωμες ειναι 50-50. 

Δε γραφω κατι αλλο γιατι ειμαι σε λαθος κατηγορία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...