Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rsttls είπε

Κοίτα, είχα σκοπό να αλλάξω επεξεργαστή στο σετ που έχω τώρα, αλλά συγχύστηκα με τα καμώματα της Intel, για αυτό σκέφτομαι για Ryzen. Πάντα είχα σύστημα AMD από 939 AM2 κτλ και μετά.
 

κοιτα  αμα βρεις κανενα 6700k - 7700k μεταχειρισμενο σε καλουτσικη τιμη δεν νομιζω οτι υπαρχει νοημα να πας σε ryzen.

οσο για το harware και την διαθεσιμοτητα υπαρχουν παντα και οι επιλογες απο εξωτερικο ;)

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

κοιτα  αμα βρεις κανενα 6700k - 7700k μεταχειρισμενο σε καλουτσικη τιμη δεν νομιζω οτι υπαρχει νοημα να πας σε ryzen.

¨ετσι το σκεφτόμουν... αλλά είδες πού πήγαν οι τιμές των Intel cpus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rsttls είπε

Κοίτα, είχα σκοπό να αλλάξω επεξεργαστή στο σετ που έχω τώρα, αλλά συγχύστηκα με τα καμώματα της Intel, για αυτό σκέφτομαι για Ryzen. Πάντα είχα σύστημα AMD από 939 AM2 κτλ και μετά.
 

Από ότι βλέπω, υπάρχει γενικώς μια ανακατοσούρα. Μάλλον δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για αγορά οτιδήποτε harrdware...

Η ακατάλληλη περίοδος είναι πολλούς μήνες τώρα κυρίως για μνήμες και κάρτες γραφικών. Για τις μνήμες η κατάσταση ήταν χειρότερη. Τώρα είναι καλύτερη και μέσα στους επόμενους μήνες θα είναι ακόμα καλύτερη. Το ίδιο και για τους ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rsttls είπε

¨ετσι το σκεφτόμουν... αλλά είδες πού πήγαν οι τιμές των Intel cpus

εγω παντως θα εβαζα μια αγγελια εδω για ζητηση μπας και έβρισκα τπτ πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

εγω παντως θα εβαζα μια αγγελια εδω για ζητηση μπας και έβρισκα τπτ πρωτα

Έχω βάλει και ψάχνω καθημερινά στις αγγελίες. Ποιος θα πουλήσει Intel τώρα, χαζός είναι;! Ειδικά μετά την αποτυχημένη 9η γενιά, δύσκολα κάποιος θα αλλάξει σύστημα.

4 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Η ακατάλληλη περίοδος είναι πολλούς μήνες τώρα κυρίως για μνήμες και κάρτες γραφικών. Για τις μνήμες η κατάσταση ήταν χειρότερη. Τώρα είναι καλύτερη και μέσα στους επόμενους μήνες θα είναι ακόμα καλύτερη. Το ίδιο και για τους ssd.

Οπότε περιμένουμε λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rsttls είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Θέλω βοήθεια από κάποιον.
Έχω τις μνήμες RAM CORSAIR CMK16GX4M2A2400C14R VENGEANCE LPX RED 16GB (2X8GB) DDR4 2400MHZ DUAL KIT. Είναι συμβατές με το chip Χ470 ; Πρέπει να προσανατολιστώ σε συγκεκριμένη εταιρεία υλοποίησης;

Καλησπέρα φίλε μου πριν τις δώσεις δοκίμασε να δεις αν παίρνουν overclock, εγω έχω πάνω σε ryzen συστημα 16 gb ddr4 μνήμες crucial 2400 mhz cl 17  1.2 Volt του κιλου και τρέχουν στα 2933 Μhz cl 16 στα 1.35 volt απροβλημάτιστα, σαφώς δεν είναι 3200 mhz cl 14 αλλά απο στοκ είναι η μέρα με τη νύχτα και είναι και τσάμπα...

Επεξ/σία από GusGiv
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GusGiv είπε

Καλησπέρα φίλε μου πριν τις δώσεις δοκίμασε να δεις αν παίρνουν overclock, εγω έχω πάνω σε ryzen συστημα 16 gb ddr4 μνήμες crucial 2400 mhz του κιλου και τρέχουν στα 2933 Μhz cl 16 στα 1,35 volt απροβλημάτιστα, σαφώς δεν είναι 3200 mhz cl 14 αλλά απο στοκ είναι η μέρα με τη νύχτα και είναι και τσάμπα...

Ευχάριστα νέα αυτά που μου λες. Με τι μητρική φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rsttls είπε

Ευχάριστα νέα αυτά που μου λες. Με τι μητρική φίλε;

Με MSI X370 SLI PLUS και μάλιστα τις έχω δοκιμάσει με r5 2600 , r7 1700x και r5 2400g και παίζουν απροβλημάτιστα, οι msi μητρικές έχουν και έτοιμα profile που τα λέει Memory try me και διαλέγεις και σου ρυθμίζει συχνότητα Timings και ram voltage. Τις έχω δοκιμάσει και χειροκίνητα με τις ίδιες ρυθμίσεις και παίζαν το ίδιο καλά.  (2933 Mhz cl 16-18-18-38 1.35 volt ) παίζανε και 3066 Mhz cl 18 αλλά δεν άξιζε διότι παραχαλαρώνουν τα Timings και έχεις απώλεια επιδόσεων παρά κέρδος.

Επεξ/σία από GusGiv
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φίλος σε βοηθάει να βεβαιωθείς ότι δεν ήρθαν οι μνήμες DOA, αλλά σε μισεί που πήγες "to the dark side". Είναι βαμμένος λίγο μπλε.

:P

IMG_5539.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Όταν φίλος σε βοηθάει να βεβαιωθείς ότι δεν ήρθαν οι μνήμες DOA, αλλά σε μισεί που πήγες "to the dark side". Είναι βαμμένος λίγο μπλε.

:P

IMG_5539.PNG

τωρα ποια κομματια περιμενεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, GusGiv είπε

Με MSI X370 SLI PLUS και μάλιστα τις έχω δοκιμάσει με r5 2600 , r7 1700x και r5 2400g και παίζουν απροβλημάτιστα, οι msi μητρικές έχουν και έτοιμα profile που τα λέει Memory try me και διαλέγεις και σου ρυθμίζει συχνότητα Timings και ram voltage. Τις έχω δοκιμάσει και χειροκίνητα με τις ίδιες ρυθμίσεις και παίζαν το ίδιο καλά.  (2933 Mhz cl 16-18-18-38 1.35 volt ) παίζανε και 3066 Mhz cl 18 αλλά δεν άξιζε διότι παραχαλαρώνουν τα Timings και έχεις απώλεια επιδόσεων παρά κέρδος.

Οπότε με X470 που είναι βελτιωμένο τσιπ όσο αφορά τις μνήμες ελπίζω ότι δε θα έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rsttls είπε

Οπότε με X470 που είναι βελτιωμένο τσιπ όσο αφορά τις μνήμες ελπίζω ότι δε θα έχω θέμα.

Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αφού τις έχεις, όλες οι μνήμες σχεδόν μπορούν να παίξουν πιο ψηλά με Overclock, και μάλιστα με τη Gtx 1060 που έχεις δε πρόκειται να δεις διαφορά απο 2933 και πάνω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...