Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, strawman είπε

Ε άνοιξε task manager και δες το Ai suite και το aura. Ο 9900k με ψήνει αλλά η τιμή σημαίνει παντόφλα και τσόκαρο. 

Δηλαδή εσύ streamaris με plex και παίζεις games? Κάνει encoding on the fly και είσαι OK? Η απλά αναπαραγωγή κάνεις? Γιατί εγώ έχω 2ο μηχάνημα για το encoding. 

Τρεχουν κατι asus services το ενα ειναι για το fan το ai suite δεν το βλεπω κοιταξε λιγο. Ναι στο plex βλεπουν κανονικα ταινια 2 ακομα ατομα σε τηλεορασεις και παιζω χωρις κανενα θεμα. Ακομα και mining cpu κανω αναλογα το παιχνιδι παντα. Αν θες απαντησε στο θεμα των z370 γιατι ειμαστε λιγο offtopic εδω μην το χαλασουμε το θεμα.

 

Screenshot_1.png

 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, kostas_anes said:

Link?

Χμ τώρα που το ξαναβλέπω έχεις δίκιο, μέχρι και τον 3800X έκαναν placehold, όχι τον 3850X...

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/ryzen_3000_series_listed_at_retailer_including_a_16-core_ryzen_9_3800x/1

Άρα έχουμε μείνει στις ίδιες ακριβώς φήμες με 1 μήνα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Χμ τώρα που το ξαναβλέπω έχεις δίκιο, μέχρι και τον 3800X έκαναν placehold, όχι τον 3850X...

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/ryzen_3000_series_listed_at_retailer_including_a_16-core_ryzen_9_3800x/1

Άρα έχουμε μείνει στις ίδιες ακριβώς φήμες με 1 μήνα πριν.

Λογικο. Ο 3850Χ αν θυμασαι ειναι anniversary μοντελο για τα 50χρονα της ΑΜD ;) 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pnick είπε

Αυτό θα σκεφτόταν ένας ψυλλιασμένος καταναλωτής και θα έμενε εκεί, στους 6 δηλαδή. Όπως θα ξέρεις καλύτερα από μένα, όμως, η αγορά αποτελείται από υπερ-καταναλωτικά όντα που θα αγοράσουν πολύ πάνω από τις ανάγκες τους. Οι εταιρείες το γνωρίζουν (και το υπολογίζουν) και αυτό. 

Συμφωνω μαζι σου οτι ενας 16/32 ειναι εντελως ανουσιος στην am4 ,ωστοσο αυτο δεν λεει τπτ απο μονο του. Αν δεν το χρειαζεσαι η δεν εισαι κ@υλωμένος δεν θα τον παρεις.  Αν κατι δεν μου κανει δεν το παιρνω, μην νομιζεις οτι σκεφτεται ολος ο κοσμος ετσι (θα παρω 18 πυρηνες και ας μην τους κανω τπτ). Προσωπικα ψιλοχεστηκα (συγνωμη για την εκφραση) για το αν θα βγαλει 16core ρυζι ,αυτο που με νοιαζει ειναι  οι 6/12 και οι 8/16  να εχουν αξιολογα ρολογια και αποδοση στην ιδια η και χαμηλότερη τιμη απο τους 2xxx. Aν το κανει αυτο τοτε κερδισε το παιχνιδι. Ο 16core ειναι ενας "κραχτης" οι πιο κατω ειναι που θα τις φέρουν τα λεφτα. Και εννοειται οτι ολα αυτα που συζηταμε δεν ειναι παρα μονο φημες προς το παρον.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 minutes ago, akoinonitos said:

Συμφωνω μαζι σου οτι ενας 16/32 ειναι εντελως ανουσιος στην am4 ,ωστοσο αυτο δεν λεει τπτ απο μονο του. Αν δεν το χρειαζεσαι η δεν εισαι κ@υλωμένος δεν θα τον παρεις.  Αν κατι δεν μου κανει δεν το παιρνω, μην νομιζεις οτι σκεφτεται ολος ο κοσμος ετσι (θα παρω 18 πυρηνες και ας μην τους κανω τπτ). Προσωπικα ψιλοχεστηκα (συγνωμη για την εκφραση) για το αν θα βγαλει 16core ρυζι ,αυτο που με νοιαζει ειναι  οι 6/12 και οι 8/16  να εχουν αξιολογα ρολογια και αποδοση στην ιδια η και χαμηλότερη τιμη απο τους 2xxx. Aν το κανει αυτο τοτε κερδισε το παιχνιδι. Ο 16core ειναι ενας "κραχτης" οι πιο κατω ειναι που θα τις φέρουν τα λεφτα. Και εννοειται οτι ολα αυτα που συζηταμε δεν ειναι παρα μονο φημες προς το παρον.

H AMD έχει πρόβλημα στο OEM, στο mobile, στους servers και τέλος στο embedded. Εμείς οι diy builders είμαστε πολύ μικρό έσοδο στο πορτοφόλι τους αναλογικά.

Μόλις δω τη Dell και την HP να μου έχουν τόσο άνετα στα build τους Ryzen και την εταιρεία που δουλεύω να τα προτιμάει, καθώς επίσης περισσότερες υλοποιήσεις σε laptops και servers, με τις εταιρείες ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ, τότε θα πω ότι κάτι έχει καταφέρει. Προς το παρόν στο κεφάλι του κόσμου είναι ο φτωχός συγγενής και "καίγονται-ανεβάζουν θερμοκρασίες" και στο κεφάλι των μανατζαραίων είναι "σιγά μην βάλω amd servers να καούν σε 2 χρόνια και να μου αυξήσουν το ρεύμα που ξοδεύω-τις ανάγκες ψύξης του server room, αφού εδώ και 10 χρόνια έχω τα HP Proliant με Xeon και ακόμα δεν έχουν κάνει κιχ, μην πάω γυρεύοντας..."

Αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει, όσο και αν εγώ κι εσύ τη στηρίζουμε (όχι απ' την καλή μας την καρδιά, αλλά γιατί μας κάνουν οι επιδόσεις που παίρνουμε στα λεφτά που τις παίρνουμε και δεν είμαστε κολλημένοι με στερεότυπα 20ετίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αυτο που με νοιαζει ειναι  οι 6/12 και οι 8/16  να εχουν αξιολογα ρολογια και αποδοση στην ιδια η και χαμηλότερη τιμη απο τους 2xxx

Α γεια σου! Αυτό λέω και εγώ. Σε συνδυασμό με χαμηλότερη κατανάλωση θα έχει κερδίσει την κούρσα στην consumer platform. Εκεί πρέπει να επικεντρώσει. Εκεί είναι το ζουμί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

H AMD έχει πρόβλημα στο OEM, στο mobile, στους servers και τέλος στο embedded. Εμείς οι diy builders είμαστε πολύ μικρό έσοδο στο πορτοφόλι τους αναλογικά.

Μόλις δω τη Dell και την HP να μου έχουν τόσο άνετα στα build τους Ryzen και την εταιρεία που δουλεύω να τα προτιμάει, καθώς επίσης περισσότερες υλοποιήσεις σε laptops και servers, με τις εταιρείες ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ, τότε θα πω ότι κάτι έχει καταφέρει. Προς το παρόν στο κεφάλι του κόσμου είναι ο φτωχός συγγενής και "καίγονται-ανεβάζουν θερμοκρασίες" και στο κεφάλι των μανατζαραίων είναι "σιγά μην βάλω amd servers να καούν σε 2 χρόνια και να μου αυξήσουν το ρεύμα που ξοδεύω-τις ανάγκες ψύξης του server room, αφού εδώ και 10 χρόνια έχω τα HP Proliant με Xeon και ακόμα δεν έχουν κάνει κιχ, μην πάω γυρεύοντας..."

Αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει, όσο και αν εγώ κι εσύ τη στηρίζουμε (όχι απ' την καλή μας την καρδιά, αλλά γιατί μας κάνουν οι επιδόσεις που παίρνουμε στα λεφτά που τις παίρνουμε και δεν είμαστε κολλημένοι με στερεότυπα 20ετίας).

Συμφωνω απολύτως ,δεν αναφερομουν γενικα με το θα "κερδισει το παιχνιδι"  μιλουσα μονο για τα custom συστηματα. Θα διαφωνησω μονο στο κομματι των server. Οι εταιριες δεν ενδιαφερονται καν για το τι θα εχει μεσα ενα ρακ ,αυτο που τους νοιαζει ειναι να κανει την δουλεια του και να εχουν την σωστη υποστηρηξη ,μια εταιρια θα παραγγείλει κατευθειαν απο hp ,dell κυριως για την ελλαδα ,οποτε αυτο ειναι καθαρα ποσο η amd θα καταφερει να πεισει την dell/hp να αγορασει απο αυτην οταν με την ιντελ υπαρχει μια ιστορια απο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, akoinonitos said:

Συμφωνω απολύτως ,δεν αναφερομουν γενικα με το θα "κερδισει το παιχνιδι"  μιλουσα μονο για τα custom συστηματα. Θα διαφωνησω μονο στο κομματι των server. Οι εταιριες δεν ενδιαφερονται καν για το τι θα εχει μεσα ενα ρακ ,αυτο που τους νοιαζει ειναι να κανει την δουλεια του και να εχουν την σωστη υποστηρηξη ,μια εταιρια θα παραγγείλει κατευθειαν απο hp ,dell κυριως για την ελλαδα ,οποτε αυτο ειναι καθαρα ποσο η amd θα καταφερει να πεισει την dell/hp να αγορασει απο αυτην οταν με την ιντελ υπαρχει μια ιστορια απο πισω.

Για τις εταιρείες όχι ακριβώς. Γιατί έχουν IT τμήματα και όταν τους λένε "έχεις 85000€ όριο για να μου στήσεις αυτή την υπηρεσία", αυτοί είναι υπεύθυνοι για να βρουν το βέλτιστο. Και η συντριπτική πλειονότητα αυτών (που παίρνουν τις αποφάσεις) δεν είναι 30ρηδες που θα το ψάξουν, είναι μπαρμπάδες που επειδή έχουν μάθει 20 χρόνια με Intel σερβερικά, σιγά μην μπουν στη διαδικασία να ψαχτούν αν αξίζει κάτι άλλο.

Φυσικά και μόνο η ύπαρξη συστημάτων από μεγάλους κατασκευαστές και με AMD inside είναι μεγάλη υπόθεση και θα στρέψει κόσμο προς αυτούς σιγά σιγά, αλλά αυτό που αλλάζει δύσκολα είναι το μυαλό για να παρθούν αποφάσεις.

Όταν λέω εγώ στην HP θέλω μια προσφορά για laptop (έτοιμο), 14" με next day business support, docking station, χωρίς OS, 1TB SSD με μέγιστο 1300€ (προ ΦΠΑ) και στα 5 που μου στέλνει είναι ΚΑΙ ΤΑ 5 Intel ποιον ακριβώς ανταγωνισμό διακρίνεις; Το αυτό και στα workstations και στους servers. Η αναλογία ύπαρξης μοντέλων αυτή τη στιγμή είναι κάπου 9/1 και πολύ λέω... Προσωπικά ποτέ δεν μου έχει γίνει πρόταση που να περιλαμβάνει AMD. Μόνο κάτι ελάχιστες φορές που έστειλα τη δουλειά σε μαγαζί (custom build PC από το μαγαζί) και διάλεξα εγώ τα parts ήταν με AMD 😛 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Για τις εταιρείες όχι ακριβώς. Γιατί έχουν IT τμήματα και όταν τους λένε "έχεις 85000€ όριο για να μου στήσεις αυτή την υπηρεσία, αυτοί είναι υπεύθυνοι για να βρουν το βέλτιστο. Και η συντριπτική πλειονότητα αυτών (που παίρνουν τις αποφάσεις) δεν είναι 30ρηδες που θα το ψάξουν, είναι μπαρμπάδες που επειδή έχουν μάθει 20 χρόνια με Intel σερβερικά, σιγά μην μπουν στη διαδικασία να ψαχτούν αν αξίζει κάτι άλλο.

Φυσικά και μόνο η ύπαρξη συστημάτων από μεγάλους κατασκευαστές και με AMD inside είναι μεγάλη υπόθεση και θα στρέψει κόσμο προς αυτούς σιγά σιγά, αλλά αυτό που αλλάζει δύσκολα είναι το μυαλό για να παρθούν αποφάσεις.

Όταν λέω εγώ στην HP θέλω μια προσφορά για laptop (έτοιμο), 14" με next day business support, docking station, χωρίς OS, 1TB SSD με μέγιστο 1300€ (προ ΦΠΑ) και στα 5 που μου στέλνει είναι ΚΑΙ ΤΑ 5 Intel ποιον ακριβώς ανταγωνισμό διακρίνεις; Το αυτό και στα workstations και στους servers. Η αναλογία ύπαρξης μοντέλων αυτή τη στιγμή είναι κάπου 9/1 και πολύ λέω... Προσωπικά ποτέ δεν μου έχει γίνει πρόταση που να περιλαμβάνει AMD. Μόνο κάτι ελάχιστες φορές που έστειλα τη δουλειά σε μαγαζί (custom build PC από το μαγαζί) και διάλεξα εγώ τα parts ήταν με AMD 😛 

Καλα και ο ξαδερφος μου που εινα 34 και κανει αυτη τη δουλεια ,προσφατα αλλαξαν servers στην εταια συσκευασιας που δουλευει ,οτι του προτεινε η dell εβαλε δεν εκατσε καν να το ψαξει. Μου λεει σιγα μην κατσω να σπασω τα αρ...δια μου.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εισαι 2.2 versions πισω

Δε το ποσταρα για να βρούμε ολο το κώδικα. 

Αλλά τουλάχιστον στα πρώτα νούμερα βγάζει νόημα.

12 Core 

105 watt

2.21 base; ίσως τυπογραφικό αυτό;

Και ναι αναγράφει ο Κινέζος:

My Model Revision is Just Typo. It’s 2.

Βλέπουμε ES CHIP μάλλον οπότε 1Ghz πάνω base σίγουρα

Αν έχεις νεότερο, feel free και ποσταρε το  

Δεν έχω ΙΔΈΑ απo Ryzen ουτε AMD γενικότερα

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα clocks ειναι εντελως λαθος και δεν μπορουμε να ξερουμε ποσο ειναι επειδη εχουν αλλαξει τα codes για αυτον ακριβως τον λογο πιθανοτατα.
Τωρα 1GHz base clock δεν εχει ουτε το 1st silicon ES. Περαν αυτου ακουγαμε για 4GHz ES's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...