Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2.21 ήταν αυτό το ES  

λενε για προ 4μηνου τσιπακι (;)

ειδωμεν.

Άρα ισως όντως φαίνεται πειστικό το 3.8 base του Leak αν ανέβηκε τουλάχιστον +1.6 ~  ghz 

6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Τα clocks ειναι εντελως λαθος και δεν μπορουμε να ξερουμε ποσο ειναι επειδη εχουν αλλαξει τα codes για αυτον ακριβως τον λογο πιθανοτατα.
Τωρα 1GHz base clock δεν εχει ουτε το 1st silicon ES. Περαν αυτου ακουγαμε για 4GHz ES's

4 / 4.5 ES τον Σεπτέμβριο ήταν για το 8c/16

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περιμένω πως και πως.. Περιμενω να δω το Lisaκι μας πάνω στην σκηνή... Πάντως αν και πίστευα ότι θα μας παρουσίαζαν μόνο mobile λύσεις, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τελικά θα μας κάνουν την χάρη και θα μας πουν πολλά info για τα desktop..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Με -0.05ν offset και τις ρυθμίσεις σου για τα 3600... από εκεί που δεν έκανε ούτε boot τώρα benchάρω και σταθεροποιώ.

Στο testmem όταν ξεκινάει βγάζει thread error handler, μετά τρέχει κανονικά το τεστ χωρίς errors. Το ίδιο error ακόμα και με όλα stock. Να ανησυχώ ή το προσπερνάω;

Ποιο χρησιμοποιείς για ram stability; δεν μπορώ να καταλάβω από το ss

να σε ρωτησω το κιτ σου ειναι 3600 με timings 16-16-16-36 η 16-18-18-38 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Σημερα μου εστειλε ενα παιδι με prime x470 pro που ειχε το ιδιο θεμα με bsods οταν εβαζε xmp. Αυτος ειχε κιτ 3400 cl16 και του εβαζε ακριβως τα ιδια settings με αυτα που εβαζε σε εσενα η taichi. Πολυ σπανιο ,κατι παιζει με αυτα τα κιτς που εχετε. Εντωμεταξυ μου ειπε και το παιδι την ιδια ατακα με εσενα ,ειχαν αγοραστει για ιντελ συστημα, εχουν κανενα ιδιαιτερο αυτοκολλητο πανω?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Σημερα μου εστειλε ενα παιδι με prime x470 pro που ειχε το ιδιο θεμα με bsods οταν εβαζε xmp. Αυτος ειχε κιτ 3400 cl16 και του εβαζε ακριβως τα ιδια settings με αυτα που εβαζε σε εσενα η taichi. Πολυ σπανιο ,κατι παιζει με αυτα τα κιτς που εχετε. Εντωμεταξυ μου ειπε και το παιδι την ιδια ατακα με εσενα ,ειχαν αγοραστει για ιντελ συστημα, εχουν κανενα ιδιαιτερο αυτοκολλητο πανω?

Δεν είχε τπτ το ιδιαίτερο (αυτοκόλλητο ή κάτι άλλο)... όταν τις αγόρασα απλά έψαχνα ένα "καλό" κιτ 3600c16 με bdies για να ξέρω ότι θα είμαι καλυμμένος για να παίξω και με ryzen... τι να πω... αύριο θα βρω λίγο χρόνο να ασχοληθώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Δεν είχε τπτ το ιδιαίτερο (αυτοκόλλητο ή κάτι άλλο)... όταν τις αγόρασα απλά έψαχνα ένα "καλό" κιτ 3600c16 με bdies για να ξέρω ότι θα είμαι καλυμμένος για να παίξω και με ryzen... τι να πω... αύριο θα βρω λίγο χρόνο να ασχοληθώ

Τελικα του παιδιου ειναι e-dies δεν ειναι b-dies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιγες μερες εμειναν για παρουσιαση του θεριου... θα δουμε για πρωτη φορα CPU που θα τα βάζει και με αρκούδες περα απο το να κερασει μερικες μπουγατσες τους intelακιδες!

Αντε να αλλαζουν παλι mobo τα παιδια... 😁

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους έχω ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να το λύσω έχω amd ryzen 2700x και μητρική asus rog x470 crosshair  και έχω  μημνες στα 3600mhz  το θέμα δεν παίζουν στα 3600 και κάνουν Blue screen  σε video YouTube σε  παιχνίδια άμα τις βάλω στα 3466 είναι εντάξει τι μπωρο να κάνω!   ευχαριστώ  μημνες είναι patriot DDr4 3600mhz rgb viber 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, exclood είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους έχω ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να το λύσω έχω amd ryzen 2700x και μητρική asus rog x470 crosshair  και έχω  μημνες στα 3600mhz  το θέμα δεν παίζουν στα 3600 και κάνουν Blue screen  σε video YouTube σε  παιχνίδια άμα τις βάλω στα 3466 είναι εντάξει τι μπωρο να κάνω!   ευχαριστώ  μημνες είναι patriot DDr4 3600mhz rgb viber 

Αστες στα 3466 ,δυσκολο να παιξουν στα 3600 αν σου βγαζει blue screen με docp, δεν εχουν καμια φοβερη διαφορα. 

Αν επιμενεις κατεβασε το ryzen timings checker και ανεβασε ενα screenshot

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αστες στα 3466 ,δυσκολο να παιξουν στα 3600 αν σου βγαζει blue screen με docp, δεν εχουν καμια φοβερη διαφορα. 

Αν επιμενεις κατβασε το ryzen timings checker και ανεβασε ενα screenshot

Δεν μπορώ να βάλω εικόνα με δυσκολεύει το κινητό μου με docp τις στα 3466 το μόνο που μπορώ να κάνω μου βγάζει μέσα από την Asus  από το bios να τις βάλω  στα 15 timing με 3466 και έχει και τα ρεύματα έτοιμα προφίλ άμα είναι Samsung B-type  ευχαριστώ θα στις αφήσω στα 3466 απλός με στεναχωρεί ότι λέει υποστήριξη έσω στα 3600mhz 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν γνωρίζουμε  αν θα ανακοινώσουν τους Ryzen 3 στην CES.

Εγω παντως σου βαζω στοιχημα τον 1400 μου οτι θα εχουμε καποια ανακοινωση :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, exclood είπε

Δεν μπορώ να βάλω εικόνα με δυσκολεύει το κινητό μου με docp τις στα 3466 το μόνο που μπορώ να κάνω μου βγάζει μέσα από την Asus  από το bios να τις βάλω  στα 15 timing με 3466 και έχει και τα ρεύματα έτοιμα προφίλ άμα είναι Samsung B-type  ευχαριστώ θα στις αφήσω στα 3466 απλός με στεναχωρεί ότι λέει υποστήριξη έσω στα 3600mhz 

Στο qlv της μητρικης δεν εχει κιτ στα 3600mhz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...