Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στο qlv της μητρικης δεν εχει κιτ στα 3600mhz. 

Όχι μόνο οι g-skill έχει με τις μνήμες TridentZ RGB 16GB DDR4-3600MHz  και το λέει ίδια εταιρεία για υποστήριξη  asus αναφέρει μόνο έσω στα 3466 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, exclood είπε

Όχι μόνο οι g-skill έχει με τις μνήμες TridentZ RGB 16GB DDR4-3600MHz  και το λέει ίδια εταιρεία για υποστήριξη  asus αναφέρει μόνο έσω στα 3466 

Μια χαρα θα εισαι με το ετοιμο προφιλ στα 3466 βασικα καλυτερα απο τα 3600 με απλο docp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2019 στις 10:04 ΠΜ, akoinonitos είπε

Βασικα δεν νομιζω να εχει να κανει το error αυτο με ασταθεια στις μνημες κατι αλλο παιζει με το προγραμμα. Και ο @Πέτρος που εχει taichi x370 το ιδιο του εβγαζε ,δεν θυμαμαι αν βρηκε λυση τελικα αν μπορει ας σου πει.

Ακόμα το ίδιο...δεν έχει διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

προβλεπω απο τωρα ο 3700χ να κοστιζει 400 ευρω 

και μια αλλη εκδοχη ειναι αν θελει να παρει μαθηματα τιμολογησης απο την ιντελ να το κοστολογηση στα 500 ευρω 

αφου θα ειναι ο πρωτος 12 core στα 5ghz

και παλι σε αυτο το σεναριο δεν θα φαει σχεδον κανενα κραξιμο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

προβλεπω απο τωρα ο 3700χ να κοστιζει 400 ευρω 

και μια αλλη εκδοχη ειναι αν θελει να παρει μαθηματα τιμολογησης απο την ιντελ να το κοστολογηση στα 500 ευρω 

αφου θα ειναι ο πρωτος 12 core στα 5ghz

και παλι σε αυτο το σεναριο δεν θα φαει σχεδον κανενα κραξιμο 

και εγω πανω απο 400 ευρω τον βλεπω να σκαει μυτη

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σχεδόν τα μισά μηνύματα είναι για προβλήματα ram και άλλα ζητήματα για τις ram στους Ryzen. Καταλαβαίνεται το πρόβλημα που δημιουργείται από το να συζητιούνται εδώ αυτά.
Να ανοίξετε ένα θέμα για Ryzen και RAM; Το ξέρω ότι το θέλετε ;) (κι εγώ το θέλω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι για 3700X τελικά. 3800X/3850X μου φαίνονται λίγο overkill και θα θέλουν καλή ψύξη για καλά clocks. Όχι ότι ο 3700X δεν είναι overkill... Θα φτιάξω ένα δεύτερο PC με τον 2700X που έχω τώρα μιας και είναι καλο κομμάτι :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Το σκέφτομαι για 3700X τελικά. 3800X/3850X μου φαίνονται λίγο overkill και θα θέλουν καλή ψύξη για καλά clocks. Όχι ότι ο 3700X δεν είναι overkill... Θα φτιάξω ένα δεύτερο PC με τον 2700X που έχω τώρα μιας και είναι καλο κομμάτι :P

O 3700X θα πουλήσει τρελά. Και εγώ για αυτόν θα πάω. Και ο 1600Χ που έχω μαζί με την μητρική μου θα πάει στο PC του αδερφού μου, για να αντικαταστήσει έναν Α10 5800Κ, ο οποίος δουλεύει 24/7 σαν σκύλος. Μάλλον θα πάω στην καινούργια την Crossahair γιατί προβλέπεται ότι θα έχουν δυνατά VRM. 

Επεξ/σία από kostas7837aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλα αφήστε τώρα τα όνειρα και βρείτε μου μια μητρική socket 478 που να υποστηρίζει OC... Μοναδική απαίτηση να είναι mATX και να ΜΗΝ έχει Sata.

Μετά μπορούμε να ονειρευτούμε μαζί τους νέους Ryzen :D 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Έλα αφήστε τώρα τα όνειρα και βρείτε μου μια μητρική socket 478 που να υποστηρίζει OC... Μοναδική απαίτηση να είναι mATX και να ΜΗΝ έχει Sata.

Μετά μπορούμε να ονειρευτούμε μαζί τους νέους Ryzen :D 

Not sure if trolling αλλά https://www.ebay.com/itm/DFI-661FX-MLV-Socket-478-Intel-Motherboard/323493150334?epid=74129037&hash=item4b51b1be7e:g:dOsAAOSwuPZbvlYH:rk:5:pf:0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ναι αλλα εχει 2 SATA ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...