Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ακόμα δεν έχουν ανακοινώσει επίσημα τους Server EPYC 2, γιατί περιμένετε να ανακοινώσουν τους Desktop Ryzen 3 ??

CES = Consumer Electronics Show

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

CES = Consumer Electronics Show

Το ξέρω, αλλά πρώτα θα ανακοινωθούν οι Server EPYC 2 και μετά θα ανακοινώσουν τους Desktop Ryzen 3. Αρα οχι στην CES 2019. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NT1G είπε

Η Intel τότε γιατί τα βγάζει πρώτα σε mobile ;

Τα 10nm κατάφερε μόνο κάτι μικρα τσιπάκια i3 σε τραγικά χαμηλά clocks. Δεν έχουν θέση στα desktop. Σε τόσο χαμηλά ρολόγια δεν σε νοιαζει τόσο το leakage, αν τα έβαζε στα 4+ Ghz θα πίνανε σαν i7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Τα 10nm κατάφερε μόνο κάτι μικρα τσιπάκια i3 σε τραγικά χαμηλά clocks. Δεν έχουν θέση στα desktop. Σε τόσο χαμηλά ρολόγια δεν σε νοιαζει τόσο το leakage, αν τα έβαζε στα 4+ Ghz θα πίνανε σαν i7.

Βγάζει καινούργια 10 nm σε mobile 4C/8T λέει σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά παιδιά και καλή χρονιά 😀

Έχω τον CPU + Msi X470 Gaming Pro Carbon + 2X16GB Trident Z 3200Mhz CL16. Θα ήθελα λίγη βοήθεια σχετικά με το Vcore, η μητρική σαν default τιμή έχει μόλις τον ανοίγεις τα 1.438V. Έχω ενεργοποιημένο μόνο το Precision Boost από το Bios και όλα τα υπόλοιπα στο Auto. Σε σερφάρισμα και καθημερινή χρήση γενικά, βλέπω στο CPU-Z πως το Core Voltage πηγαινοέρχεται από τα 0.9-1.0 (σε σπάνιες περιπτώσεις), έως και το 1.50. Συνήθως όμως είναι μεταξύ 1.30-1.48, ενώ στο Ryzen Master δείχνει και τιμές 1.52! Δεν ξέρω, οι τιμές αυτές είναι ανεκτές; Χρειάζεται να πειράξω κάτι στο Bios σε συνδυασμό με το PBO μήπως πέσουν λίγο; 

Χρησιμοποιώ μόνο air-cooling, 2Χ140 μπροστά, 2Χ120 πάνω και 1Χ120 πίσω + τη μαμίσια Ryzen. Τροφοδοτικό το Seasonic Focus+ Gold 750FX.Capture.PNG.d13376dc4e0fe2585e33373614131b8b.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Balerama είπε

Γειά χαρά παιδιά και καλή χρονιά 😀

Έχω τον CPU + Msi X470 Gaming Pro Carbon + 2X16GB Trident Z 3200Mhz CL16. Θα ήθελα λίγη βοήθεια σχετικά με το Vcore, η μητρική σαν default τιμή έχει μόλις τον ανοίγεις τα 1.438V. Έχω ενεργοποιημένο μόνο το Precision Boost από το Bios και όλα τα υπόλοιπα στο Auto. Σε σερφάρισμα και καθημερινή χρήση γενικά, βλέπω στο CPU-Z πως το Core Voltage πηγαινοέρχεται από τα 0.9-1.0 (σε σπάνιες περιπτώσεις), έως και το 1.50. Συνήθως όμως είναι μεταξύ 1.30-1.48, ενώ στο Ryzen Master δείχνει και τιμές 1.52! Δεν ξέρω, οι τιμές αυτές είναι ανεκτές; Χρειάζεται να πειράξω κάτι στο Bios σε συνδυασμό με το PBO μήπως πέσουν λίγο; 

Χρησιμοποιώ μόνο air-cooling, 2Χ140 μπροστά, 2Χ120 πάνω και 1Χ120 πίσω + τη μαμίσια Ryzen. Τροφοδοτικό το Seasonic Focus+ Gold 750FX.Capture.PNG.d13376dc4e0fe2585e33373614131b8b.PNG

Ηρεμια. Αν καει, στελνεις τα ρεστα στην AMD και παιρνεις νεο. 3 χρονια εγγυηση εχει το μοτορι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαα! Οκ, αλλά ας μην φτάσει ως εκεί το παιδί :)

Όταν έβαλες το νέο BIOS Νοεμβρίου (που το έβαλες, ελπίζω),
https://www.msi.com/Motherboard/support/X470-GAMING-PRO-CARBON#down-bios
έβαλες και τους νέους drivers για το chipset;
https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα κομπλέ τα έχω περασμένα.. Να ανησυχώ γιατρέ;

Τον έχω πάρει μεταχειρισμένο από εδώ μέσα, μη μου μείνει στα χέρια και κλαίω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Balerama είπε

Όλα κομπλέ τα έχω περασμένα.. Να ανησυχώ γιατρέ;

Τον έχω πάρει μεταχειρισμένο από εδώ μέσα, μη μου μείνει στα χέρια και κλαίω.

Btw αυτα ειναι τα νορμαλ του. Ξεχασα να το αναφερω. Αν δεν τον θες βεβαια, τον δινεις εδω χωρις δευτερη σκεψη δεν εχω θεμα! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NT1G είπε

Βγάζει καινούργια 10 nm σε mobile 4C/8T λέει σύντομα.

Και πάλι, λογικά με χαμηλά clocks θα είναι, γιατί με μεγάλα switching frequency επηρεάζει το leakage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Και πάλι, λογικά με χαμηλά clocks θα είναι, γιατί με μεγάλα switching frequency επηρεάζει το leakage.

Eκαναν ανακοινωση οτι 10nm desktop chips θα ερθουν μεσα στο 2019. Απλως το πετυχε επιτελους και λογικα το early silicon (το οποιο ειχε πειραματιστει και πριν με τους i3) θα το ριξει πρωτα σε λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...