Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, rsttls είπε

Οπότε με X470 που είναι βελτιωμένο τσιπ όσο αφορά τις μνήμες ελπίζω ότι δε θα έχω θέμα.

Θεμα δεν θα εχεις μια χαρα θα παιξουν στα 2400mhz

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τωρα ποια κομματια περιμενεις?

Τα C6H και 1700Χ

download.jpg

 

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Τα C6H και 1700Χ

download.jpg

χαχαχα, ειναι μαρτύριο η αναμονη ,αλλα ειναι ακομα πιο γλυκια η παραλαβη μετα απο αναμονη :P

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

agesa 1.0.0.4c σε x370 έχει δοκιμάσει κανείς?,θέλω να αναβαθμίσω το bios του r1700 σε msi x370 gaming plus , επίσης έχει αλλάξει κάτι με τις ονομασίες bios στην σελίδα και η εφαρμογη μου λέει ότι έχω το τελευταίο bios ενώ δεν είναι έτσι,ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό?,θα το έκανα απο usb αλλά φοβάμαι μην κάνω brick την μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

χαχαχα, ειναι μαρτύριο η αναμονη ,αλλα ειναι ακομα πιο γλυκια η παραλαβη μετα απο αναμονη :P

Έχω κουραστεί, έχω κουραστεί. Και κάθε φορά που παίζω BO4 στα 15-25 FPS με πιάνει ναυτία... -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 3.7 βράχος, να μην ακούει τίποτα, με τις μνήμες όπως κάθονται...το παρατάω εδώ προς το παρόν, και μόνο τα volts θα ρίξω όπου είναι εφικτό.

Ακόμα και με βελτιωμένα timings σε αυτές τις μνήμες (αν ήταν ποτέ εφικτό), πόσο καλύτερα θα ήταν?

Το μόνο που με ανησυχεί είναι η θερμοκρασία, όπως φαίνεται εδώ (tctl/tdie max = 68.8)

stavlos1.png.c8ee501559a1cf5e8f49f28a5097147f.png

Περίμενα κάτι καλύτερο με τη D15.

Από την άλλη, εδώ δείχνει άλλα στοιχεία  (CPU max=50.5):

stavlos2.png.6bb674ebcd8a800719f8f587a48ae5ed.png

Ποιό από τα δυο να με ενδιαφέρει?

Μέσα από το BIOS έχω ρυθμίσει τα φουρφούρια.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Στα 3.7 βράχος, να μην ακούει τίποτα, με τις μνήμες όπως κάθονται...το παρατάω εδώ προς το παρόν, και μόνο τα volts θα ρίξω όπου είναι εφικτό.

Ακόμα και με βελτιωμένα timings σε αυτές τις μνήμες (αν ήταν ποτέ εφικτό), πόσο καλύτερα θα ήταν?

Το μόνο που με ανησυχεί είναι οι θερμοκρασία, όπως φαίνεται εδώ (tctl/tdie max = 68.8)

stavlos1.png.c8ee501559a1cf5e8f49f28a5097147f.png

Περίμενα κάτι καλύτερο με τη D15.

Από την άλλη, εδώ δείχνει άλλα στοιχεία  (CPU max=50.5):

stavlos2.png.6bb674ebcd8a800719f8f587a48ae5ed.png

Ποιό από τα δυο να με ενδιαφέρει?

Μέσα από το BIOS έχω ρυθμίσει τα φουρφούρια.

Το σωστο ειναι το Τdie , ωστοσο πρωτη φορα βλεπω τοση μεγαλη διαφορα απο tdie και μετρηση μητρικης , πολυ ψηλες οι θερμοκρασιες σου για 1.25v , η noctua παταει καλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Όταν φίλος σε βοηθάει να βεβαιωθείς ότι δεν ήρθαν οι μνήμες DOA, αλλά σε μισεί που πήγες "to the dark side". Είναι βαμμένος λίγο μπλε.

:P

IMG_5539.PNG

Αυτές δεν υποτίθεται ότι είναι AMD optimized/recommended/κάτι τέτοιο; Αλλά έρχονται με λογότυπο Intel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν την έβαλα, τα πάντα καργαρισμένα ήταν.

Εννοείται πως την κούνησα δοκιμαστικά πέρα-δώθε, όλα μαζί πήγαιναν, δεν είχε τζόγο.

Θα την ξαναδώ, εννοείται, μόνο και μόνο για το φόβο...

Ίσως απλά να μην αναταποκρίνεται το BIOS στις ρυθμίσεις που του έβαλα (ποσοστά, ανάλογα το tdie temp) ή να έχει τεράστια υστέρηση και να ανεβάζει αφού έχει πιάσει τελικά μια υψηλή θερμοκρασία.

Το τελευταίο, το παρατηρώ στη συμπεριφορά στο ΙΒΤ...κάπου στον 2ο κύκλο πιάνει 56-57, μετά όμως πλακώνουν οι ανεμιστήρες φαίνεται και πάνω από 50 δεν περνάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Αυτές δεν υποτίθεται ότι είναι AMD optimized/recommended/κάτι τέτοιο; Αλλά έρχονται με λογότυπο Intel;

Θεωρητικά ναι, το γιατί έχουν αυτό το λογότυπο...δεν γνωρίζω. Αν ποτε ερθουν τα υπολοιπα, θα δω και το πως τα πάνε σε AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Όταν την έβαλα, τα πάντα καργαρισμένα ήταν.

Εννοείται πως την κούνησα δοκιμαστικά πέρα-δώθε, όλα μαζί πήγαιναν, δεν είχε τζόγο.

Θα την ξαναδώ, εννοείται, μόνο και μόνο για το φόβο...

Ίσως απλά να μην αναταποκρίνεται το BIOS στις ρυθμίσεις που του έβαλα (ποσοστά, ανάλογα το tdie temp) ή να έχει τεράστια υστέρηση και να ανεβάζει αφού έχει πιάσει τελικά μια υψηλή θερμοκρασία.

Το τελευταίο, το παρατηρώ στη συμπεριφορά στο ΙΒΤ...κάπου στον 2ο κύκλο πιάνει 56-57, μετά όμως πλακώνουν οι ανεμιστήρες φαίνεται και πάνω από 50 δεν περνάει.

Αν ειναι ετσι και επεσε μετα στους 50+ ειναι οκ.

7 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Αυτές δεν υποτίθεται ότι είναι AMD optimized/recommended/κάτι τέτοιο; Αλλά έρχονται με λογότυπο Intel;

Καλα αν δεις στο site της gskill για amd ειναι μονο οι tridentZ με το X στο τελος και οι flareX , οι sniperX δεν ειναι. Απλα στο launche των ryzen 2xxx η  amd εστειλε σε καποιους  reviewers πακετακι με τις sniperx 3400cl16 (bdies) και οι reviewers ελεγαν optimized kit και χαζαμαρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Αν ειναι ετσι και επεσε μετα στους 50+ ειναι οκ.

Καλα αν δεις στο site της gskill για amd ειναι μονο οι tridentZ με το X στο τελος και οι flareX , οι sniperX δεν ειναι. Απλα στο launche των ryzen 2xxx η  amd εστειλε σε καποιους  reviewers πακετακι με τις sniperx 3400cl16 (bdies) και οι reviewers ελεγαν optimized kit και χαζαμαρες...

Τα CJR scaleάρουν καθολου ή θα είμαι τυχερός για 3200 16;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Τα CJR scaleάρουν καθολου ή θα είμαι τυχερός για 3200 16;

Σε x470 σιγουρα με 2xxxx ,στην δικη σου θα μας πεις εσυ οταν θα τεσταρεις :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα!Εστησα ενα pc με ενα ryzen 2400g 16gb ddr4 ripjaws kai asrock b450m pro 4 μητρικη και δεν μπουταρε με τιπορα στο bios.στην αρχη υπεθεσα πως ηταν ασυμβατοτητα μνημων αλλα τελικα όχι στη συνεχεια υπεθεσα πως ηταν μητρικη αλλα ουτε αυτο ηταν αφου κουμπωθηκε ο 1600 και μπουταρε μια χαρα και εν τελει ηταν θεμα επεξεργαστη καθως τον επεστρεψα στο καταστημα και μου ειπαν οτι αμφιβαλλουν και δεν τους εχεις ξανασυμβει με ryzen αλλα πολυ ευγενικα δεχτηκαν να μου τον αντικαταστησουν με την καινουργια παρτιδα που περιμενουν.Εχετε ξαναακουσει τετοια περιπτωση με ryzen η ειμαι γκανεμης?Πιστευετε οτι μπορει να συμβαινει κατι αλλο που δεν εχω φανταστει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...