Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Aν ειναι οντως αυτο φιλε μου μιλαμε για IPC advantage ισο με 200MHz vs της Intel. Πολυ excited για να βγαλω ποσοστα, σορρυ :P

Αν ισχύει το early sample 4ghz all core up to 4,5 boost .......Πολύ καλά νέα .....Μια χαρά είναι και φαίνεται ότι θα έχει ισχυρότερο ipc από την intel ύστερα από καιρό (γύρω σε IPC advantage ισο με 200MHz-300mhz vs της Intel τους βλέπω χαλαρά).....Δώσε πόνο amd..........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Αν ισχύει το early sample 4ghz all core up to 4,5 boost .......Πολύ καλά νέα .....Μια χαρά είναι και φαίνεται ότι θα έχει ισχυρότερο ipc από την intel ύστερα από καιρό (γύρω σε IPC advantage ισο με 200MHz-300mhz vs της Intel τους βλέπω χαλαρά).....Δώσε πόνο amd..........

Αν το τσιπακι σε all core επαιζε με 4.5GHz τοτε βλεπουμε 5% IPC vs Intel
Αν ηταν στα 4.3GHz τοτε βλεπουμε 10% IPC vs Intel.
Αν ηταν στα 4GHz οπως ειχαμε ακουσει, τοτε εχουμε ενα τρομερο 18.5% vs Intel.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, greg4 είπε

@akoinonitos

στα 720p ήταν δεν έβγαζες συμπέρασμα.

Δηλαδή όταν έβγαλε τους πρώτους ryzen γιατί έδειξε τον 1700 και δεν ξεκίνησε με 1400? Cinebench έδειξε. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έδειξε 12c, αφού κάνει άριστα scale. Δηλαδή το 2057 vs 2040 είναι big win?

Τεσπα εγώ δεν μιλάω αν θα έρθει 12c ή 16c τελικά. O adoredtv μίλησε ξεκάθαρα για leaks και παρουσίαση στην ces 2019.

https://www.guru3d.com/news-story/possible-ryzen-3000-proc-specifications-have-leaked-up-to-16-cores-and-5-1-ghz.html

TBA: TO BE ANNOUNCED δηλαδή, CES. Ακούσατε εσείς κάτι για 12c ή 16c; Και μην μου απαντήσετε για χώρο στο chip... Προφανώς και πήγε κουβά ο τυπάς.

(ή ακούσατε κάτι για 3080 με MSRP 249$?!)

Μήπως για να μην κανιβαλίσει τους Ryzen 2xxx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greg4 είπε

Δηλαδή το 2057 vs 2040 είναι big win?

Ναι ειναι γιατι ειναι μια αρχη.

Σιγουρα δεν θα δουμε τις τρελες διαφορες αμεσα,αλλα αν η ιντελ δεν απαντησει αναλογα και η Amd συνεχισει ετσι, σε 2-3χρονακια θα της παρει τα σωβρακα της Intel στις ddr5(εκει θα δεις και το πραγματικο big win στην πραξη) και εγω προσωπικα θα ειμαι απο τους πρωτους που θα κανει την μεταβαση σε Amd με πραγματικη περηφανια και για τις επιδοσεις, και οχι απλα να την αναφερω μονο σαν ξερο value for money οπως ισχυει με τους ως τωρα ryzen 2700x.

Καλο το value for money αλλα το θεμα ειναι να εισαι πιο ανταγωνιστικη στις πραγματικες επιδοσεις,κατι σαν την rx 580 σε σχεση με την 1060 3gb.

Δεν ειναι τυχαιο που η intel τον 9900κ στην παρουσιαση της τον παρουσιασε περισσοτερο σαν ενα 8700κ αλλα με καλυτερη συμπεριφορα στο streaming.

Ωραιο το παραπανω παραδειγμα του Forza αλλα δεν συμπεριφερονται ολα τα παιχνιδια το ιδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Darthvader είπε

Μήπως για να μην κανιβαλίσει τους Ryzen 2xxx?

Δεν γινεται να μην τους κανιβαλισει. Οπως και οι ryzen 2xxx κανιβαλισαν τους ryzen 1xxx. Εσωτερικος ανταγωνισμος. Σε λιγο καιρο θα βρισκουμε 2700x στα 200 ευρω οπως εχει 180 ο 1700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, greg4 είπε

Δηλαδή όταν έβγαλε τους πρώτους ryzen γιατί έδειξε τον 1700 και δεν ξεκίνησε με 1400? Cinebench έδειξε. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έδειξε 12c, αφού κάνει άριστα scale. Δηλαδή το 2057 vs 2040 είναι big win?

 

Ίσως είναι , με την άποψη ότι το "σάπιο" μας engineering sample που δεν είναι καν optimized ούτε έχει τις τελικές συχνότητες, φτάνει στα ίδια και λίγο παραπάνω με το retail της Intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Midrange που μας τα έκανε πεπόνια ο Adored δεν είδαμε.

-Μια νέα Vega, τόσο βαριά και με μεγάλο σύστημα ψύξης [ ίδια κατανάλωση, +25% ; είπε νομίζω επιδόσεις ] που την άφησε σε δευτερόλεπτα από τα χέρια. Οκ gaming/content creation gpu 16gb.HBM. Άραγε θα βγει και μικρότερη με gaming χαρακτήρα καθαρά; 699$ επιδόσεις σχεδόν 2080 + λίγο καλύτερη σε Async DX12

-12/16 θηρία που είχαν τρελαθεί όλοι με τον Κουβανό με τα ρολόγια πάλι ΔΕΝ ειδαμε. 

ΜΟΝΟ επιβεβαίωση του early es του Σεπτεμβρίου

Αρα πιθανότατα κρατάει για φέτος τους 4/6/8 πυρήνες για Ryzen 3,5,7 και το 2020 τα πιο μεγάλα; 

 

Λίγο βαρετή παρουσίαση, περίμενα έστω λίγα leak ακόμα.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν γινεται να μην τους κανιβαλισει. Οπως και οι ryzen 2xxx κανιβαλισαν τους ryzen 1xxx. Εσωτερικος ανταγωνισμος. Σε λιγο καιρο θα βρισκουμε 2700x στα 200 ευρω οπως εχει 180 ο 1700. 

Εννοώ από σήμερα. Προφανώς δεν υπάρχει λόγος να φρενάρουν τις πωλήσεις των 2ΧΧΧ από τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειχαν σκοπο να βγαλουν μονο μεχρι 8 cores to i/o με τα cores θα ηταν ευθυγραμισμενα . Ειτε εχουν σκοπο να βαλουν αλλο ενα η να βαλουν gpu cores. Κατα πασα πιθανοτητα το πρωτο . Eπισης τι συζηταμε ενα es με 50watt λιγοτερα (75 vs 125) εφτασε και ξεπερασε τον i9 9900k επεξεργαστης που κοστιζει 550 ευρω +

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος οτι υπαρχουν ατομα που κραζουν Adored επειδη περιμεναν οτι η AMD θα ριξει ολο της το Lineup και μαλιστα λεπτομερως 6 μηνες πριν το release δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω ακριβως...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Ναι ειναι γιατι ειναι μια αρχη

Φυσικά και είναι μια αρχή. Εγώ αναφερόμουν κυρίως για τον adoredtv και στις επισημάνσεις ότι έπεσε μέσα. Και ουσιαστικά απαντούσα γιατί δεν έδειξε 12c ή 16c.

Και μακάρι να μας δείξει και clocks και 15% αύξηση ipc μπας και αλλάξω cpu. Εγώ νομίζω πάντως με 70% πωλήσεις στα custom build (mindfactory) δεν βλέπουν λόγω να αυξήσουν τα cores και το κόστος παραγωγής και απλά πάνε να χτυπήσουν intel full σε ipc και πιθανόν με καλύτερες τιμές. Έχουν και κάποιους επενδυτές από πίσω...

Και δεν έχω κανένα θέμα με amd, αλλά να βάλω τον 2700x στο gaming pc δεν βλέπω κάποιο λόγο, τον κρατάω για τον γραφείο :P

20190109_190907115_iOS.jpg.ea975f2aee1d388600cdfe01d4923195.jpg

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Το γεγονος οτι υπαρχουν ατομα που κραζουν Adored επειδη περιμεναν οτι η AMD θα ριξει ολο της το Lineup και μαλιστα λεπτομερως 6 μηνες πριν το release δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω ακριβως...

Ο adoredtv μίλησε για announce στην CES. Και ss και άρθρα ανέβασα. Δεν είπαν αυτά που είπε. Έλεος δλδ, ποσοστά σας δίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, greg4 είπε

Δηλαδή το 2057 vs 2040 είναι big win?

 

 

HUGEEEEEE win

75W TDP vs 125W TDP .......... Κλαμαααααααααα

https://www.anandtech.com/show/13829/amd-ryzen-3rd-generation-zen-2-pcie-4-eight-core

taKbnPq.png

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greg4 είπε

Ο adoredtv μίλησε για announce στην CES. Και ss και άρθρα ανέβασα. Δεν είπαν αυτά που είπε. Έλεος δλδ, ποσοστά σας δίνει;

Μα announce εγινε. H μηπως εβλεπες διαφορετικο livestream απο εμας? Η AMD εκανε announce τους Zen 2 (μεταξυ αλλων). Το lineup μας εδειξε, τα μοντελα θα τα δουμε λιγο πριν την κυκλοφορια. Ετσι γινεται ανεκαθεν.

Eκτος και αν νομιζες οτι το TBA ειναι για τον καθε επεξεργαστη ξεχωριστα. Ακομα και τα αρθρα που λινκαρες για 3000 lineup λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...