Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, james rod είπε

καλα και μονο που βγαζει μεγαλυτερο fp απο integer μιλαμε για σοβαρο μπενσμαρκ. :lol:

ο zen 1 ειχε γυρω στο 145 ιντεγκερ, πολυ κατω απο haswell μετρημενο με spec 2006.

Γραφεις εντελως οτι να ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Δεν παιζει ρολο οταν μετρας εναν πυρηνα. Αν περασεις το οριο των πυρηνων του ενος CCX τοτε τρως ενα Penalty στο ΙPC λογω του αυξημενου latency.

Δεν τρως κανένα penalty στο IPC. Το IPC  εξ ορισμού είναι θεωρητικό metric ενός μοναδικού πυρήνα υπό εξιδανικευμένες συνθήκες (το front end τροφοδοτείται μέχρι κορεσμού χωρίς I/O blocking/waits).

Η χρήση 3200 MHz DDR4 έναντι 2133MHz αυξάνει το IPC μιας CPU; Η χρήση SSD αντί μηχανικών δίσκων...; ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, parsifal είπε

Δεν τρως κανένα penalty στο IPC. Το IPC  εξ ορισμού είναι θεωρητικό metric ενός μοναδικού πυρήνα υπό εξιδανικευμένες συνθήκες (το front end τροφοδοτείται μέχρι κορεσμού χωρίς I/O blocking/waits).

Η χρήση 3200 MHz DDR4 έναντι 2133MHz αυξάνει το IPC μιας CPU; Η χρήση SSD αντί μηχανικών δίσκων...; ;)

Εχεις δικιο, το IPC μενει σταθερο. Αυτο που πεφτει ειναι το CPI, σωστα? Τουλαχιστον σε ενα βιβλιο που διαβαζω τωρα, χρησιμοποιουν CPI για να μετρησουν την διαφορα μεταξυ διαφορων caches, RAM configurations κτλ. Και ειναι σε benchmarks, οχι θεωρητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εχεις δικιο, το IPC μενει σταθερο. Αυτο που πεφτει ειναι το CPI, σωστα? Τουλαχιστον σε ενα βιβλιο που διαβαζω τωρα, χρησιμοποιουν CPI για να μετρησουν την διαφορα μεταξυ διαφορων caches, RAM configurations κτλ. Και ειναι σε benchmarks, οχι θεωρητικα.

το ipc ειναι το αντιστροφο του cpi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, james rod είπε

το ipc ειναι το αντιστροφο του cpi.

To ξερω, αλλα το IPC μενει σταθερο. Παντα ενας πυρηνας μπορει να εκτελεσει Χ αριθμο εντολων (σαν μεγιστο) σε ενα clock cycle. Aρα για να μετρησεις τις πραγματικες επιδοσεις και οχι τα θεωρητικα μεγιστα, μετρας ποσα clock cycles θα σου παρει ενα Instruction. Eξαρταται αμεσα απο το front end και σου δειχνει τα wasted clock cycles. Αρα για την περισταση μας ειναι καλο metric.

Κανω καπου λαθος? Αν ναι διορθωστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

To ξερω, αλλα το IPC μενει σταθερο. Παντα ενας πυρηνας μπορει να εκτελεσει Χ αριθμο εντολων (σαν μεγιστο) σε ενα clock cycle. Aρα για να μετρησεις τις πραγματικες επιδοσεις και οχι τα θεωρητικα μεγιστα, μετρας ποσα clock cycles θα σου παρει ενα Instruction. Eξαρταται αμεσα απο το front end και σου δειχνει τα wasted clock cycles. Αρα για την περισταση μας ειναι καλο metric.

Κανω καπου λαθος? Αν ναι διορθωστε με.

σαφως οχι, εννοω δε μενει σταθερο. σε οτι μαθημα εχω δει μετρανε σε cpi. απλα το cpi παλια ηταν δεδομενο αφου οι επεξεργαστες ειχαν μια alu πχ, μια register, δεν ειχαν l2 cache κλπ. οταν εγιναν πιο πολυπλοκοι αρχισαν να μετρανε σε ipc. φυσικα δε μιλαμε για ολοκληρωμενες εντολες, ενω πρεπει να λαμβανουμε υποψη οτι μια εντολη δε προχωρα κατευθειαν στο επομενο σταδιο αλλα μπαινει σε εναν διακλαδωτη(δε λεγεται ετσι αλλα δε θυμαμαι ακριβως πως λεγεται) που εισαγει καθυστερηση οποτε υπολογισε στον εναν κυκλο, συν 0,2 ας πουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, greg4 είπε

Αφού γύρισα όλη την Αθήνα χτες, καλή συναρμολόγηση :P

20190126_135453679_iOS.jpg.5f24d8e8171d80bf660229c0e2ccbabd.jpg

Ποιες μνήμες πήρες? aftermarket ψύκτρα δεν βλέπω :P  

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gskill ripjaws 3200c16, 2x8gb

Δεν πήρα ψύκτρα, βασικά για workstation το θέλω, δεν θα κάνω oc. Αν δω ότι δεν μου φτάνει βλέπουμε...

υ.γ. ρε σεις αυτές οι βίδες πάνω από το m2 heat sink δεν βγαίνουν με τίποτα, ποιος έβαλε τόσο μικρές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, greg4 είπε

υ.γ. ρε σεις αυτές οι βίδες πάνω από το m2 heat sink δεν βγαίνουν με τίποτα, ποιος έβαλε τόσο μικρές

To περασα με την Taichi. Θες κατσαβιδακι που ειναι ακριβως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg4 είπε

gskill ripjaws 3200c16, 2x8gb

Δεν πήρα ψύκτρα, βασικά για workstation το θέλω, δεν θα κάνω oc. Αν δω ότι δεν μου φτάνει βλέπουμε...

υ.γ. ρε σεις αυτές οι βίδες πάνω από το m2 heat sink δεν βγαίνουν με τίποτα, ποιος έβαλε τόσο μικρές

Θελεις κατσαβιδη με μυτη ακριβως στο μεγεθος γτ τρωγωνται ευκολα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg4 είπε

gskill ripjaws 3200c16, 2x8gb

Δεν πήρα ψύκτρα, βασικά για workstation το θέλω, δεν θα κάνω oc. Αν δω ότι δεν μου φτάνει βλέπουμε...

υ.γ. ρε σεις αυτές οι βίδες πάνω από το m2 heat sink δεν βγαίνουν με τίποτα, ποιος έβαλε τόσο μικρές

Με κατσαβιδάκια ακριβείας.

https://www.skroutz.gr/s/15143867/BlueSpot-Tools-Σετ-Κατσαβίδια-Ακριβείας-BL-12621-1-6τμχ.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες, ναι το παράτησα, κρίμα είναι να χαλάσουν. Αν και έχω αρκετά ψιλά κατσαβίδια μάλλον δεν είναι αρκετά. Έλεγα να τον βάλω στην 2η θύρα αλλά στην z170 a που τον έχω χωρίς heatsink ανεβάζει και 45-50  βαθμούς o evo 970.

Έχετε κάποιο άλλο σετ να προτείνετε με μαγαζί πιο κοντά στο κέντρο ή βορειοανατολικά αττική; Μην τρέχω Καματερό :P

Το opti USB header που έχει η ψύκτρα, αν το βάλω σε usb 2.0 connector είναι οκ;

υ.γ δώσε κι άλλο ρεύμα asus, μπορείς :P  (2700x)

20190127_145757312_iOS.jpg.5ededfcca6bd886491a4031568b92057.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον cpu ryzen 3 2200g και την μητρική Asrock a320M .Το εβαλα να λειτουργήσει πρώτη φορά το Pc άνοιγε και μετά από δευτερολέπτων έσβηνε και ξανά άναβε μετά ξανά το ίδιο χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς να δείχνει κάτι στην οθόνη αποφάσισαν λοιπόν να δοκιμάσω έναν τροφοδοτικό ενός φίλου όπως και τα αλλά μου εξαρτήματα αλλά πάλι το ίδιο κάτι γίνεται με την μητρική η τον επεξεργαστή μήπως δεν ταιριάζει η μητρική με τον επεξεργαστή αλλιως κάτι από τα ίδιο έχει βλάβη.. αν μπορει κάποιος ας με βοηθήσει (Ευχαριστώ πολύ ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Billn είπε

Έχω τον cpu ryzen 3 2200g και την μητρική Asrock a320M .Το εβαλα να λειτουργήσει πρώτη φορά το Pc άνοιγε και μετά από δευτερολέπτων έσβηνε και ξανά άναβε μετά ξανά το ίδιο χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς να δείχνει κάτι στην οθόνη αποφάσισαν λοιπόν να δοκιμάσω έναν τροφοδοτικό ενός φίλου όπως και τα αλλά μου εξαρτήματα αλλά πάλι το ίδιο κάτι γίνεται με την μητρική η τον επεξεργαστή μήπως δεν ταιριάζει η μητρική με τον επεξεργαστή αλλιως κάτι από τα ίδιο έχει βλάβη.. αν μπορει κάποιος ας με βοηθήσει (Ευχαριστώ πολύ ).

Λογικά θέλεις BIOS update. Πρέπει να βρεις έναν 1ης γενιάς cpu για να το κάνεις.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...