Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, greg4 είπε

Ευχαριστώ παίδες, ναι το παράτησα, κρίμα είναι να χαλάσουν. Αν και έχω αρκετά ψιλά κατσαβίδια μάλλον δεν είναι αρκετά. Έλεγα να τον βάλω στην 2η θύρα αλλά στην z170 a που τον έχω χωρίς heatsink ανεβάζει και 45-50  βαθμούς o evo 970.

Έχετε κάποιο άλλο σετ να προτείνετε με μαγαζί πιο κοντά στο κέντρο ή βορειοανατολικά αττική; Μην τρέχω Καματερό :P

Το opti USB header που έχει η ψύκτρα, αν το βάλω σε usb 2.0 connector είναι οκ;

υ.γ δώσε κι άλλο ρεύμα asus, μπορείς :P  (2700x)

20190127_145757312_iOS.jpg.5ededfcca6bd886491a4031568b92057.jpg

τοσο δινει σε ολες τις μητρικες ,διαβασε στο 2700x thread ,σχετικα με το κουλερ και τα καλωδια που εχει ,η θα συνδεσεις μονο το Usb (αν θες να ρυθμιζεις τον φωτισμο για amd logo ,ring rgb και fan rgb) απο το προγραμμα της cooler master ,η θα συνδεσεις μονο το rgb  για να ρυθμιζεις μονο τον fan rgb απο το aura, αν δεν σε ενδιαφερει το rgb μην συνδεεις τπτ.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, greg4 είπε

gskill ripjaws 3200c16, 2x8gb

Δεν πήρα ψύκτρα, βασικά για workstation το θέλω, δεν θα κάνω oc. Αν δω ότι δεν μου φτάνει βλέπουμε...

υ.γ. ρε σεις αυτές οι βίδες πάνω από το m2 heat sink δεν βγαίνουν με τίποτα, ποιος έβαλε τόσο μικρές

Στη μια εφαγα τελειως το κεφαλι κ μου βγηκε η πιστη να την αφαιρεσω. Θελει προσοχη. Νομιζω ταιριαζει philips ph0.

Επισης το heatsink εχει ζελατινη που πρεπει να αφαιρεσεις. Αλλα δε ξερω ποσο καλη ιδεα ειναι η ταινια αυτη να ακουμπαει στον 970 evo ο οποιος εχει αυτοκολητο. Δηλαδη θερμοαγωγιμη ταινια με "χαρτι".

Αλλοι αφαιρουν το αυτοκολητο που εχει ο 970 evo κ το καθαριζουν λιγο να βγει η κολλα που μεινε.

Εγω για θεμα εγγυησης προτιμησα να μη το πειραξω κ να αφαιρεσω απλα την ταινια του heatsink κ ξαναβαλα για θεμα ομορφιας. Δε νομιζω σε θερμοκρασιες να εχει τρελες διαφορες... Αντε 3-4 βαθμους σε καποιο βιντεακι που ειχα δει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Billn είπε

Κάποιος άλλος κάποια ιδέα τι μπορεί να έχει ;

Τα πραγματα τα πηρες καινουρια και τα δυο? Στο κουτι της μητρικης υπαρχει πανω αυτοκολλητο amd ryzen 2000 ready? Aν οχι χρειαζεται bios update για να δουλεψει με τον 2200G οπως σου εγραψαν και πιο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Billn είπε

Κάποιος άλλος κάποια ιδέα τι μπορεί να έχει ;

Να ξεκαθαρισω κατι. RAM εχεις βαλει κανονικα ετσι? Ρωταω γιατι πολλα εχουν δει τα ματια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τα πραγματα τα πηρες καινουρια και τα δυο? Στο κουτι της μητρικης υπαρχει πανω αυτοκολλητο amd ryzen 2000 ready? Aν οχι χρειαζεται bios update για να δουλεψει με τον 2200G οπως σου εγραψαν και πιο πισω.

 

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τα πραγματα τα πηρες καινουρια και τα δυο? Στο κουτι της μητρικης υπαρχει πανω αυτοκολλητο amd ryzen 2000 ready? Aν οχι χρειαζεται bios update για να δουλεψει με τον 2200G οπως σου εγραψαν και πιο πισω.

 

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τα πραγματα τα πηρες καινουρια και τα δυο? Στο κουτι της μητρικης υπαρχει πανω αυτοκολλητο amd ryzen 2000 ready? Aν οχι χρειαζεται bios update για να δουλεψει με τον 2200G οπως σου εγραψαν και πιο πισω.

Δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο αλλά πως είναι δυνατόν να γίνει Bios update χωρίς να δείχνει τίποτα στην οθόνη δεν δίνει σήμα και αναβοσβηνει το pc

7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Να ξεκαθαρισω κατι. RAM εχεις βαλει κανονικα ετσι? Ρωταω γιατι πολλα εχουν δει τα ματια μου...

Έχω μια gskill aegis ddr4 8gb 3000mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Να ξεκαθαρισω κατι. RAM εχεις βαλει κανονικα ετσι? Ρωταω γιατι πολλα εχουν δει τα ματια μου...

Γράφει πιο πάνω ότι pc ξεκινά και σταματά. Το ξεκίνα-σταμάτα το έχω δει μόνο σχετικά με επεξεργαστή και όχι με μνήμες. Δηλ. είτε να μην έχει συνδέσει το 8πινο είτε να έχει θέμα ο επεξεργαστής, είτε να μην τον υποστηρίζει η μητρική είτε προβληματικό τροφοδοτικό. Καλά έκανες όμως και το ανέφερες. Ελπίζω να έχει βάλει την μνήμη στις θέσεις 2 ή 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Billn είπε

Δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο αλλά πως είναι δυνατόν να γίνει Bios update χωρίς να δείχνει τίποτα στην οθόνη δεν δίνει σήμα και αναβοσβηνει το pc

Bαζεις επεξεργαστη 1ης γενιας και το κανεις. Οι ASRock (Α320 τουλαχιστον) δεν εχουν αυτοκολλητο, εχουν αυτο εδω το σηματακι.

image.png.a7de8120b2bc478f8580e80f1b44a45b.png

2 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Γράφει πιο πάνω ότι pc ξεκινά και σταματά. Το ξεκίνα-σταμάτα το έχω δει μόνο σχετικά με επεξεργαστή και όχι με μνήμες. Δηλ. είτε να μην έχει συνδέσει το 8πινο είτε να έχει θέμα ο επεξεργαστής, είτε να μην τον υποστηρίζει η μητρική είτε προβληματικό τροφοδοτικό. Καλά έκανες όμως και το ανέφερες. Ελπίζω να έχει βάλει την μνήμη στις θέσεις 2 ή 4.

Aν δεν βαλεις RAM το PC μπαινει σε σε bootloop και βαραει b0 κωδικο. Τεσταρισμενο ακομα και σε συστημα του 1998. Το ανεφερα απο την αποψη οτι δεν θα μου εκανε εντυπωση να μην εχει βαλει καν ραμ.... Ξαναλεω, πολλα εχουν δει τα ματια μου :P 

Eπισης σε οποια θεση και να την εχει βαλει SR DIMM σηκωνουν τα παντα και ολα ανεξαιρετως. Αν δεν ανοιξεις XMP στα 2133 τρεχουν ουτως η αλλως.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Bαζεις επεξεργαστη 1ης γενιας και το κανεις. Οι ASRock (Α320 τουλαχιστον) δεν εχουν αυτοκολλητο, εχουν αυτο εδω το σηματακι.

image.png.a7de8120b2bc478f8580e80f1b44a45b.png

Όχι φίλε μου δεν το έχει άρα άμα βάλει τεχνικός 1ης γενιά μπορεί να το κάνει και μετά να υποστηρίζει Κάι τον ραιζεν 2200g??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Bαζεις επεξεργαστη 1ης γενιας και το κανεις. Οι ASRock (Α320 τουλαχιστον) δεν εχουν αυτοκολλητο, εχουν αυτο εδω το σηματακι.

image.png.a7de8120b2bc478f8580e80f1b44a45b.png

Aν δεν βαλεις RAM το PC μπαινει σε σε bootloop και βαραει b0 κωδικο. Τεσταρισμενο ακομα και σε συστημα του 1998. Το ανεφερα απο την αποψη οτι δεν θα μου εκανε εντυπωση να μην εχει βαλει καν ραμ.... Ξαναλεω, πολλα εχουν δει τα ματια μου :P 

Δεν το διατύπωσα σωστά. Όταν γράφω ξεκίνα-σταμάτα εννοώ να ξεκινά και να σταματά χωρίς bootloop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Billn είπε

Όχι φίλε μου δεν το έχει άρα άμα βάλει τεχνικός 1ης γενιά μπορεί να το κάνει και μετά να υποστηρίζει Κάι τον ραιζεν 2200g??

Ακριβως. Μια συμβουλη ομως, μην δωσεις πανω απο 10 ευρω για αυτην την δουλεια.... και πολυ ειναι. Αν εισαι κοντα Πατρα σου κανω εγω δωρεαν αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια είναι όλα συνδεμένα κομπλέ τα είδε και τεχνικός το τροφοδοτικό δοκιμαστικε και άλλο και πάλι το ίδιο όλα δούλευαν κανονικά το θέμα είναι σ ε μητρική η σε cpu απλά πιστεύω πως η μητρική μου έχει βλάβη η δεν συνδυάζονται μητρική με cpu 

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Ακριβως. Μια συμβουλη ομως, μην δωσεις πανω απο 10 ευρω για αυτην την δουλεια.... και πολυ ειναι. Αν εισαι κοντα Πατρα σου κανω εγω δωρεαν αν θες.

Μακριά είμαι φίλε από βεροια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν το διατύπωσα σωστά. Όταν γράφω ξεκίνα-σταμάτα εννοώ να ξεκινά και να σταματά χωρίς bootloop.

Για την ιστορια, οτι και να εγραφες στην συγκεκριμενη περιπτωση παλι θα ειχα δικιο :P
Οι ASRock ειανι λιγο περιεργες με την RAM απο την αποψη οτι βαρανε b0, κολλανε εκει και μετα απο 20-25 δευτερα κλεινει εντελως το PC και ξανανοιγει μετα απο ενα 3αρι δευτερα. 3/3 που εχω δουλεψει το κανουν, για αλλες μητρικες δεν μπορω να πω παντως.

Τωρα καθομαι και το βλεπω και εγω, οποτε δεν μπορω να δωσω περιληψη :P
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Για την ιστορια, οτι και να εγραφες στην συγκεκριμενη περιπτωση παλι θα ειχα δικιο :P
Οι ASRock ειανι λιγο περιεργες με την RAM απο την αποψη οτι βαρανε b0, κολλανε εκει και μετα απο 20-25 δευτερα κλεινει εντελως το PC και ξανανοιγει μετα απο ενα 3αρι δευτερα. 3/3 που εχω δουλεψει το κανουν, για αλλες μητρικες δεν μπορω να πω παντως.

Μα αυτό δεν σημαίνει ότι φταίνε οι ram αλλά κακό bios. Ένα κακό bios καταρρίπτει και σένα και μένα και τους νόμους της φύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Για την ιστορια, οτι και να εγραφες στην συγκεκριμενη περιπτωση παλι θα ειχα δικιο :P
Οι ASRock ειανι λιγο περιεργες με την RAM απο την αποψη οτι βαρανε b0, κολλανε εκει και μετα απο 20-25 δευτερα κλεινει εντελως το PC και ξανανοιγει μετα απο ενα 3αρι δευτερα. 3/3 που εχω δουλεψει το κανουν, για αλλες μητρικες δεν μπορω να πω παντως.

Τωρα καθομαι και το βλεπω και εγω, οποτε δεν μπορω να δωσω περιληψη :P
 

ΑΥτο κανεί ανοίγει κλείνει μετά από 10δευτερα μετά από 1 δεύτερο ανοίγει και πάλι το ίδιο συνέχεια και δεν δίνει σήμα στην οθόνη μήπως δεν ταιριάζει η μητρική με cpu ίσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...