Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Τα DOCP / A-XMP είναι κάποιες σταθερές -υποτίθεται- ρυθμίσεις.

Δε δουλεύουν σε όλους σωστά και σίγουρα δεν δίνουν καλή απόδοση.

Με manual timings (με κόπο και και ψάξιμο πάντα) επιτυγχάνονται και καλύτερες επιδόσεις και πιο σταθερό σύστημα.

Σε ευχαριστω πολυ! 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή είμαι άσχετος και παω για αλλαγή απο intel σε amd (2600x  - b450 tomahawk - μνήμες ψάχνω ακόμα) όλα αυτά που πειράζετε με τις ρυθμίσεις 1) υπάρχουν σε κάποιο οδηγό για εμάς τους ανίδεους 2) παρακάμπτονται αν πας σε συγκεκριμένους συνδυασμούς μνημών και μητρικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2) Παρακάμπτονται αν δε σε ενδιαφέρει η μέγιστη/αυξημένη απόδοση. Απλά θα βάλεις το DOCP/A-XMP που λέγαμε πριν και με λίγη τύχη (κυρίως αν η μνήμη σου είναι στη λίστα της μητρικής σου) είσαι κομπλέ. Χάνεις ένα 5-10% από τη μέγιστη συνολική απόδοση του PC σου αλλά δεν ασχολείσαι άλλο.

1) Οδηγός σου είναι το δίπτυχο Thaiphoon Burner και Ryzen Calculator. Με το πρώτο αναγνωρίζεις τα τσιπ μνήμης σου και το δεύτερο σου δίνει τις προτεινόμενες ρυθμίσεις για αυτές.

Το calculator, κυρίως στις fast ρυθμίσεις, δεν είναι 100% σωστό. Σου δίνει ένα μπούσουλα πως να κινηθείς. Μετά χρειάζεται ενασχόληση και ψάξιμο.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

2) Παρακάμπτονται αν δε σε ενδιαφέρει η μέγιστη/αυξημένη απόδοση. Απλά θα βάλεις το DOCP/A-XMP που λέγαμε πριν και με λίγη τύχη (κυρίως αν η μνήμη σου είναι στη λίστα της μητρικής σου) είσαι κομπλέ. Χάνεις κατά μέσο όρο ένα ~5% από τη μέγιστη απόδοση του PC σου αλλά δεν ασχολείσαι άλλο.

1) Οδηγός σου είναι το δίπτυχο Thaiphoon Burner και Ryzen Calculator. Με το πρώτο αναγνωρίζεις τα τσιπ μνήμης σου και το δεύτερο σου δίνει τις προτεινόμενες ρυθμίσεις για αυτές.

Το calculator, κυρίως στις fast ρυθμίσεις, δεν είναι 100% σωστό. Σου δίνει ένα μπούσουλα πως να κινηθείς. Μετά χρειάζεται ενασχόληση και ψάξιμο.

Σε ευχαριστώ πολύ. Οταν με το καλό γινει η μετάβαση θα προσπαθήσω να βρω λεπτομέρειες. Το μονο σιγουρο είναι πριν αγοράσω τις μνήμες πως θα συμβουλευτώ τη σελίδα της μητρικής για τη συμβατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Κατέβασε την τελευταία έκδοση (1.4.1) του calculator. Έχει και τις CJR

1.png.b779c4efb2acf97af5711563ef431d41.png

Βάλε για αρχή τις safe ρυθμίσεις στα 3200 για να δεις αν σου δουλεύουν.

Αν δε δουλεύουν θα χρειαστεί να πειράξεις procODT και γενικότερα το termination block.

Αν είναι stable οι safe προχωράς στις fast όπου το πιθανότερο είναι να χρειαστούν μικροαλλαγές στο termination block για να είσαι απόλυτα stable.

Α και ρύθμισε σωστά το VSoc στο BIOS. Είδα 1.2V στα settings σου. Σίγουρα δημιουργεί αστάθεια, μέχρι και επικίνδυνο...

1.35 το είχα βαλει από bios.οποτε βγάζω ένα φωτό του calculator, μπαίνω bios βάζω ρυθμίσεις κ αρχίζω τα τεστ μετά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, σας εχω ζαλισει το ξερω.. αλλα πραγματικα απαλευτο σπορ το oc  σε αυτο το βαθμο.

λοιπον, ειχα φτασει cice 1426 σκορ, αλλα κανοντας το τεστ 5-6 φορεσ την μια μου κρασαρε.

πηγα να περασω ρυθμισεις safe απο ryzen calc και απο χτες, εχω φαει φολα..

pc δεν bootare,ειχα corrupted mbr, ετρεχα να φτιαξω bootable usb , αφου καταφερα με τα χιλια ζορια να μπω, οτι κ να πειραξω στις μνημες στο cice κρασαρει.. δεν το ολοκληρωνει καν, freeze ολο το πισι.

μονο σε default dcop δεν το κανει, αλλα εκει το σκορ ειναι 1200+. 

δειτε λιγο timings τωρα, με τα οποια μπαινω κανονικα, αλλα δεν ολοκληρωνει το τεστ.

απορω πραγματικα εσεις πως την παλευετε να τα ψαχνετε αυτα... εχω ανεβασει πιεση απο χτες..

Capture101.PNG

Capture102.PNG

Capture103.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, demmian είπε

παιδια, σας εχω ζαλισει το ξερω.. αλλα πραγματικα απαλευτο σπορ το oc  σε αυτο το βαθμο.

λοιπον, ειχα φτασει cice 1426 σκορ, αλλα κανοντας το τεστ 5-6 φορεσ την μια μου κρασαρε.

πηγα να περασω ρυθμισεις safe απο ryzen calc και απο χτες, εχω φαει φολα..

pc δεν bootare,ειχα corrupted mbr, ετρεχα να φτιαξω bootable usb , αφου καταφερα με τα χιλια ζορια να μπω, οτι κ να πειραξω στις μνημες στο cice κρασαρει.. δεν το ολοκληρωνει καν, freeze ολο το πισι.

μονο σε default dcop δεν το κανει, αλλα εκει το σκορ ειναι 1200+. 

δειτε λιγο timings τωρα, με τα οποια μπαινω κανονικα, αλλα δεν ολοκληρωνει το τεστ.

απορω πραγματικα εσεις πως την παλευετε να τα ψαχνετε αυτα... εχω ανεβασει πιεση απο χτες..

Capture101.PNG

Capture102.PNG

Capture103.PNG

κρασσαρε η φριζαρε? το Offset ποσο το εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

κρασσαρε η φριζαρε? το Offset ποσο το εχεις?

φριιιζ :) πρεπει να κλεισω το πισι απο το κουμπι κ να ξαναμπω.

offset -0.075 , οσες φορες πηγα να το βαλω -0.85 ή - 0,1, δεν μπουταρε στα win

 

Επεξ/σία από demmian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, demmian είπε

φριιιζ :) πρεπει να κλεισω το πισι απο το κουμπι κ να ξαναμπω.

offset -0.075 , οσες φορες πηγα να το βαλω -0.85 ή - 0,1, δεν μπουταρε στα win

Πεσε τοτε στο offset δεν φταινε οι μνημες ο cpu φταιει αν φριζαρει. Βαλε auto την ταση του cpu και βαλε docp 3200 με 16-18-18-18-36-52 μην πειραξεις τπτ αλλο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Πεσε τοτε στο offset δεν φταινε οι μνημες ο cpu φταιει αν φριζαρει. Βαλε auto την ταση του cpu και βαλε docp 3200 με 16-18-18-18-36-52 μην πειραξεις τπτ αλλο.

ty re @akoinonitos. θα το δοκιμασω κυριακη που θα επιστρεψω σπιτι και ελπιζω να βρω μια λυση. εχω την εντυπωση , οτι βαζοντας απλα dcop εχει καποιες ρυθμισεις στις μνημες ψηλα.

θα επανερθω με φωτο... οχιιιι δεν θα σας αφησω σε ησυχια :0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, demmian είπε

ty re @akoinonitos. θα το δοκιμασω κυριακη που θα επιστρεψω σπιτι και ελπιζω να βρω μια λυση. εχω την εντυπωση , οτι βαζοντας απλα dcop εχει καποιες ρυθμισεις στις μνημες ψηλα.

θα επανερθω με φωτο... οχιιιι δεν θα σας αφησω σε ησυχια :0

Για να ξεκαθαρισω κατι. Η b450 strix απο εμπειρια μου ηταν μαπα στο OC με BIOS Σεπτεμβρη, τωρα δεν ξερω. 

Περαν αυτου, εχεις πολυ ψυλο RttWR και εχει ΚΛΕΙΣΤΟ το Gear Down Mode, το οποιο ειδικα σε Hynix αν δεν το εχεις ανοιχτο δεν κανεις δουλεια ευκολα.
Αλλαξε πρωτα αυτα που σου ειπα και δες αν ειναι σταθερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό-άσχετο/i leave this here που λένε, ίσως και βοηθήσει κανέναν:

Επειδή είχα και εγώ πρόβλημα με freeze-αρίσματα και offset,βρήκα λύση με την απενεργοποίηση των C-states (Global C-states ή C6 states,ανάλογα την μητρική).

Έκτοτε έχω Offset -0.1V και το PC είναι σταθερότατο σε idle,που εμφανιζόταν και το πρόβλημα. Αν για ψυχολογικούς λόγους δέν θέλετε να βλέπετε το Vcore καρφωμένο στα 1.4V,βάζετε balanced power plan στα Windows.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Σχετικό-άσχετο/i leave this here που λένε, ίσως και βοηθήσει κανέναν:

Επειδή είχα και εγώ πρόβλημα με freeze-αρίσματα και offset,βρήκα λύση με την απενεργοποίηση των C-states (Global C-states ή C6 states,ανάλογα την μητρική).

Έκτοτε έχω Offset -0.1V και το PC είναι σταθερότατο σε idle,που εμφανιζόταν και το πρόβλημα. Αν για ψυχολογικούς λόγους δέν θέλετε να βλέπετε το Vcore καρφωμένο στα 1.4V,βάζετε balanced power plan στα Windows.

Δοκιμασες αυτο που σου ειχα πει για τον smbus driver να μην τον κανεις install? Εγω εκτοτε δεν εχω κανενα θεμα.

14 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Για να ξεκαθαρισω κατι. Η b450 strix απο εμπειρια μου ηταν μαπα στο OC με BIOS Σεπτεμβρη, τωρα δεν ξερω. 

Περαν αυτου, εχεις πολυ ψυλο RttWR και εχει ΚΛΕΙΣΤΟ το Gear Down Mode, το οποιο ειδικα σε Hynix αν δεν το εχεις ανοιχτο δεν κανεις δουλεια ευκολα.
Αλλαξε πρωτα αυτα που σου ειπα και δες αν ειναι σταθερο.

Αν ηταν οι μνημες το προβλημα θα ειχε blsod δεν θα φριζαρε. Εφοσον λεει οτι με -0.0875ν δεν ποσταρει καν και αυτα του τα κανει με -0.075v το πιο πιθανο ειναι να του εχει κατσει "κακο" τσιπακι και να μην παιζει με τοση μειωση στην ταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δοκιμασες αυτο που σου ειχα πει για τον smbus driver να μην τον κανεις install? Εγω εκτοτε δεν εχω κανενα θεμα.

Δέν ήθελα να ρισκάρω με τους drivers των Win10 η αλήθεια είναι,οπότε και δέν το δοκίμασα.

Τι Vcore βλέπεις σε idle;Με ενεργοποιημένα Cstates,offset -0.1 και άσχετα το power plan,έβλεπα έως 0.4V!Τώρα είμαι 0,731V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...