Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια, επανηρθα :)

για δειτε λιγο φωτο, docp enabled,  ολα auto χωρις offset , με τιμες 16-18-18-18-36-52 και ολα τα αλλα auto. pbo enabled. 

μπορει να γινει τπτ καλυτερο ή να το αφησω ετσι?

Capture1.PNG

Capture2.PNG

Capture3.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, demmian είπε

καλησπερα παιδια, επανηρθα :)

για δειτε λιγο φωτο, docp enabled,  ολα auto χωρις offset , με τιμες 16-18-18-18-36-52 και ολα τα αλλα auto. pbo enabled. 

μπορει να γινει τπτ καλυτερο ή να το αφησω ετσι?

Capture1.PNG

Capture2.PNG

Capture3.PNG

Καλησπέρα, τι τάση έχεις βάλει; Βλέπω κάτι τρελά και θα καραφλιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, τι τάση έχεις βάλει; Βλέπω κάτι τρελά και θα καραφλιάσω.

Το VID δειχνει κατα κυριο λογο μ@λακιες ^_^ 

Oκ ανοιξα ολη την εικονα, βιαστηκα να μιλησω, αλλα και παλι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Oταν ανεβαζει κλοκια απο PBO δινει τετοιες τασεις. Γι αυτο λεμε να υπαρχει και ενα Offset να φτιαχνει λιγο. Αμφιβαλλω αν οντως χρειαζεται 1.5V για να πιασει τα 4.2

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Το VID δειχνει κατα κυριο λογο μ@λακιες ^_^ 

Και το Vddcr και όλα βασικά πάνε πάνω απο 1.5. Γνώριζα για το Vcore, αλλά και τα άλλα είναι πολύυυυ ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Και το Vddcr και όλα βασικά πάνε πάνω απο 1.5. Γνώριζα για το Vcore, αλλά και τα άλλα είναι πολύυυυ ψηλά.

Είναι όλα στο auto , χωρίς offset. Να δοκιμάσω να δίνω σιγά σιγά λίγο offset , μέχρι να γίνει σταθερο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, demmian είπε

Είναι όλα στο auto , χωρίς offset. Να δοκιμάσω να δίνω σιγά σιγά λίγο offset , μέχρι να γίνει σταθερο;

Ξεκινα απο -0.05V και κατέβαινε ,ωραιο το σκορακι σου παντως και ισως γίνει καλυτερο με Offset

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Παιδιά, το sleep τον windows, σας λειτουργεί? Με oc η χωρίς μόνο η οθόνη σβήνει . Μήπως θέλει disable το cool n quiet?

Μια χαρα εμενα. Παιξε λιγο με τα power settings σου στο power management των Windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikpoth είπε

Παιδιά, το sleep τον windows, σας λειτουργεί? Με oc η χωρίς μόνο η οθόνη σβήνει . Μήπως θέλει disable το cool n quiet?

Κατά 99% είναι θέμα του τροφοδοτικου. Είχα παρόμοιο θέμα σε ιντελ πλατφόρμα. Άλλαξα τροφοδοτικό και λύθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μολις εκανα δοκιμη με offset -0.05. ριχτε μια ματια κ πειτε μου τη γνωμη σας..

επεσα σε σκορ ομως.. 

 

 

Capture7.PNG

 

 

Capture1.PNG

Capture2.PNG

Capture.3PNG.PNG

Επεξ/σία από demmian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, demmian είπε

μολις εκανα δοκιμη με offset -0.05. ριχτε μια ματια κ πειτε μου τη γνωμη σας..

επεσα σε σκορ ομως.. 

Capture7.PNG

Capture1.PNG

Capture2.PNG

Capture.3PNG.PNG

Σιγα το drop.... Γενικα παιδες, δεν κανετε ΟC για να κυνηγατε benches :P
Φυγετε λιγο απο την λογικη του "τερματισμενου", δεν κανουμε διαγωνισμο. Το 24/7 OC πρεπει να ειναι στο καλυτερο σημειο για power/performance αν ειναι δυνατον. Να πιεσω τον επεξεργαστη να παρει 100-50MHz για 0.05V ειναι απλως ηλιθιο για 24/7. Χαλαρα και ας παιζει στα 4.1 αντι για τα 4.2. 

2 ώρες πριν, demmian είπε

μολις εκανα δοκιμη με offset -0.05. ριχτε μια ματια κ πειτε μου τη γνωμη σας..

επεσα σε σκορ ομως.. 

Capture7.PNG

Capture1.PNG

Capture2.PNG

Capture.3PNG.PNG

Επισης δινε λιγοτερο σε SoC γιατι εχω ακουσει πως πανω απο 1.175V τρωει αγριο degrade. Περαν αυτου, πραγματικα αν δεν προσπαθεις να τις φτασεις στα 4GHz τις μνημες πανω απο 1.07-1.1 στην χειροτερη δεν χρειαζεσαι. 
Ξαναλεω δεν θελουμε να παρουμε 5MHz απο τον πανω για να τον περασουμε για 1 ποντο στο CB!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω ελπιδες, αλλα επειδη το προτιμω απο το να μπλεξω με μαγαζια και περα δωθε το PC, ειναι κανενας κοντα Πατρα που διατειθεται να μου δωσει για λιγο το CPU του? 
Το θεμα ειναι οτι η 480 παιζει μονο σε 8x width στο PCI-E Bus οτι και να κανω x16 δεν παει ποτε και θελω να αποκλεισω το σκαρτο CPU απο την λιστα.
Οταν τεσταρα με την Taichi και τον 2700Χ σιγουρα θυμαμαι πως επαιζε σε x16, αλλα δεν τεσταρα τον 1400 ποτε με την Taichi.

Μην ανησυχειτε, θα βγει ζωντανο 😂

Αποκλειονται G τσιπακια γιατι εχουν μονο 8 PCI-E lanes για την καρτα.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να γράψω εγκυκλοπαιδικά και εγώ την εμπειρία που είχα αυτές τις μέρες με την 1809 που μπήκε πριν καμιά βδομάδα με το έτσι θέλω.😍 Καταρχάς και τα 2 συστήματα που έχω τον ήπιαν κανονικά. Το 8600k build απλά δε ξαναμπούταρε ποτέ μετά την αναβάθμιση, το δε ryzen build μπούταρε αλλά ήταν unstable και blue screen party ακόμα και με όλα τα ρολόγια stock και το CPB disabled στο Bios...

Τέσπα αναβάθμισα το bios έτσι από περιέργεια στην msi x370 στο latest (αν και ίδιο agesa), αλλά προκοπή δεν είδα. Επιστροφή λοιπόν στην 1803 και deffer τα feature updates 1 χρόνο μπας και νιώσουν εκεί στην MS. Παρόλα αυτά αφού πέρασα την 1803 πάλι το ryzen build παρουσίασε νέο πρόβλημα 😡. Δεν έκανε warm restart με τίποτα. Έίτε θα κολλούσε με μαύρη οθόνη ή θα έκλεινε εντελώς πριν ξαναποστάρει. Αυτά τα συμπτώματα υποδεικνύουν συνήθως πρόβλημα στο τροφοδοτικό ή την mobo ή ακόμα και incorrect flashing. Το σύστημα εντωμεταξύ  παραδόξως ήταν βράχος και πέρναγε όλα τα torture tests που του έκανα. Reflash πάλι το bios, clear CMOS τίποτα πάλι μια από τα ίδια. Αλλαγή τροφοδοτικού, τζίφος. Ωχ λέω ώρα να πακετάρουμε την μητρική στο ακατανόμαστο σκρουτζομάγαζο που την πήρα...

Τέλος πάντων με τα πολλά αρχίζω να ψάχνομαι και να διαβάζω για πιο "κουφές" καταστάσεις που μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα στο warm reboot. Ρίχνω και άλλη μια ματιά στο bios έτσι από περιέργεια για settings που ίσως δεν υπήρχαν πριν και μου κάνουν τώρα την "δουλειά". Ξαφνικά βλέπω μια ρύθμιση για τον HPET timer (που παλιά δεν υπήρχε στις msi αλλά μόνο σε κάποιες asus κλπ) και ήταν από default disabled (μου έκανε και εντύπωση κιόλας γιατί λογικά θα έπρεπε να είναι enabled για λόγους compatibility για apps που το χρησιμοποιούν όπως το ryzen master ή το cinebench που έδειχνε ότι να ναι score μετά από sleep). Το κάνω enabled και βουαλά... Το θέμα είναι ο μέσος χρήστης θα του πάει εκεί το μυαλό, ή τα σαίνια στην msi γουστάρουν να έχουμε πλασματικά rma και στιχομυθίες απείρου κάλους με τους τύπους που έχουν να αποδώσουν ΦΠΑ από τότε που ο παππούς μου φόραγε σκαρπίνια.🙉

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Σε b450 ,το έχει enabled by default το hpet. Τουλάχιστον μετά το προχθεσινό update bios που κυκλοφόρησε, v14.

Με λίγο ψάξιμο στο Google δεν κατάλαβα τι κάνει το συγκεκριμένο...το μόνο που κατάλαβα είναι ότι είναι τεχνολογία της Intel.. 

Ας μας εξηγήσει κάποιος για να ξέρουμε και εμείς τι θα κάνουμε με αυτό, γιατί έβλεπα κάποιοι έβλεπαν καλύτερες επιδόσεις με enabled και κάποιοι με disabled.. 

Επεξ/σία από kostas7837aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...