Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ilos είπε

Να γράψω εγκυκλοπαιδικά και εγώ την εμπειρία που είχα αυτές τις μέρες με την 1809 που μπήκε πριν καμιά βδομάδα με το έτσι θέλω.😍 Καταρχάς και τα 2 συστήματα που έχω τον ήπιαν κανονικά. Το 8600k build απλά δε ξαναμπούταρε ποτέ μετά την αναβάθμιση, το δε ryzen build μπούταρε αλλά ήταν unstable και blue screen party ακόμα και με όλα τα ρολόγια stock και το CPB disabled στο Bios...

Τέσπα αναβάθμισα το bios έτσι από περιέργεια στην msi x370 στο latest (αν και ίδιο agesa), αλλά προκοπή δεν είδα. Επιστροφή λοιπόν στην 1803 και deffer τα feature updates 1 χρόνο μπας και νιώσουν εκεί στην MS. Παρόλα αυτά αφού πέρασα την 1803 πάλι το ryzen build παρουσίασε νέο πρόβλημα 😡. Δεν έκανε warm restart με τίποτα. Έίτε θα κολλούσε με μαύρη οθόνη ή θα έκλεινε εντελώς πριν ξαναποστάρει. Αυτά τα συμπτώματα υποδεικνύουν συνήθως πρόβλημα στο τροφοδοτικό ή την mobo ή ακόμα και incorrect flashing. Το σύστημα εντωμεταξύ  παραδόξως ήταν βράχος και πέρναγε όλα τα torture tests που του έκανα. Reflash πάλι το bios, clear CMOS τίποτα πάλι μια από τα ίδια. Αλλαγή τροφοδοτικού, τζίφος. Ωχ λέω ώρα να πακετάρουμε την μητρική στο ακατανόμαστο σκρουτζομάγαζο που την πήρα...

Τέλος πάντων με τα πολλά αρχίζω να ψάχνομαι και να διαβάζω για πιο "κουφές" καταστάσεις που μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα στο warm reboot. Ρίχνω και άλλη μια ματιά στο bios έτσι από περιέργεια για settings που ίσως δεν υπήρχαν πριν και μου κάνουν τώρα την "δουλειά". Ξαφνικά βλέπω μια ρύθμιση για τον HPET timer (που παλιά δεν υπήρχε στις msi αλλά μόνο σε κάποιες asus κλπ) και ήταν από default disabled (μου έκανε και εντύπωση κιόλας γιατί λογικά θα έπρεπε να είναι enabled για λόγους compatibility για apps που το χρησιμοποιούν όπως το ryzen master ή το cinebench που έδειχνε ότι να ναι score μετά από sleep). Το κάνω enabled και βουαλά... Το θέμα είναι ο μέσος χρήστης θα του πάει εκεί το μυαλό, ή τα σαίνια στην msi γουστάρουν να έχουμε πλασματικά rma και στιχομυθίες απείρου κάλους με τους τύπους που έχουν να αποδώσουν ΦΠΑ από τότε που ο παππούς μου φόραγε σκαρπίνια.🙉

Εγώ πάλι απορώ με την ψυχραιμία σου. Πραγματικά μπράβο!👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Με λίγο ψάξιμο στο Google δεν κατάλαβα τι κάνει το συγκεκριμένο...το μόνο που κατάλαβα είναι ότι είναι τεχνολογία της Intel.. 

Ας μας εξηγήσει κάποιος για να ξέρουμε και εμείς τι θα κάνουμε με αυτό, γιατί έβλεπα κάποιοι έβλεπαν καλύτερες επιδόσεις με enabled και κάποιοι με disabled.. 

Όταν πρωτοκυκλοφόρησαν οι zen η AMD στο guideline της έλεγε να το χουμε disabled είτε από bios είτε από windows με command (αν και σπάνια το χρησιμοποιούν εφαρμογές). Απευθύνεται κυρίως σε συγκεκριμένα server workloads ή ειδικές εφαρμογές που απαιτούν υψηλή ακρίβεια όπως πχ η επεξεργασία ήχου. Το κακό είναι ότι σε γενικές γραμμές έχει latency τους zen οπότε έβλεπες σε μερικά σενάρια καλό Performance boost αν το είχες disabled. Από τότε βέβαια η microsoft διόρθωσε αρκετά πράγματα ενώ από default τα windows δε το χρησιμοποιούν εκτός αν το ζητήσει ρητά η εφαρμογή (πχ όπως κάνει το ryzen master). Αν το έχεις disabled και το ζητήσει κάτι τότε ή θα κρασάρει ή θα βγάλει λανθασμένα αποτελέσματα (όπως ήταν κάποια score στο cinebench). Σε γενικές γραμμές καλό είναι να είναι enabled από πλευράς compatibility αφού πολύ σπάνια χρησιμοποιείται για να έχεις performance hit κάπου.

41 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Σε b450 ,το έχει enabled by default το hpet. Τουλάχιστον μετά το προχθεσινό update bios που κυκλοφόρησε, v14.

Τυχερός είσαι.😎

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στην MSI X470 Gaming Plus ήταν (και είναι) πάντα enabled.

---------------

@demmian Εννοείται ότι μπορείς να πάρεις κι'άλλο από τις μνήμες αλλά θα χρειαστεί πειραματισμός και κρασαρίσματα. Αν είσαι διατεθειμένος να πάρεις ακόμα ένα 5-6% θα κοπιάσεις ;)

3-4 αλλαγές κάνε για να δεις άμεσα βελτίωση. Κράτησε τις ρυθμίσεις του DOCP και άλλαξε μόνο τα παρακάτω:

1) Χαμήλωσε αρκετά το VSoc (όχι την τάση της μνήμης) στο 1.05V

2) Βάλε το tRFC = 416 για αρχή και αν είναι σταθερό το κατεβάζεις κι'άλλο

3) Βάλε τα tRDRDSCL= 4 και tWRWRSCL= 4

(Στο cinebench κάνε 5 δοκιμές την κάθε φορά και κράτα τη μεγαλύτερη τιμή ως ενδεικτική)

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ilos είπε

Το θέμα είναι ο μέσος χρήστης θα του πάει εκεί το μυαλό, ή τα σαίνια στην msi γουστάρουν να έχουμε πλασματικά rma και στιχομυθίες απείρου κάλους με τους τύπους που έχουν να αποδώσουν ΦΠΑ από τότε που ο παππούς μου φόραγε σκαρπίνια.🙉

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!! Χααααααχαχαχαχα!!!! Έγραψες!!!

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Με λίγο ψάξιμο στο Google δεν κατάλαβα τι κάνει το συγκεκριμένο...το μόνο που κατάλαβα είναι ότι είναι τεχνολογία της Intel.. 

Ας μας εξηγήσει κάποιος για να ξέρουμε και εμείς τι θα κάνουμε με αυτό, γιατί έβλεπα κάποιοι έβλεπαν καλύτερες επιδόσεις με enabled και κάποιοι με disabled.. 

Το HPET (High Performance Event Timer) ειναι απλως ενα εσωτερικο ρολοι συγχρονισμου συστηματος το οποιο τρεχει αρκετα πιο γρηγορα απο το TSC και πιο ακριβες. Το θεμα ειναι οτι μερικες εφαρμογες την ακουνε λιγο απο το μεγαλυτερο clock και η bugαρουν, η ριχνουν επιδοσεις. Γενικα πανω κατω δεν νομιζω να παρατηρησεις διαφορες. Προσωπικα το εχω ανοιχτο γιατι το απαιτουν ολα τα benchmarks στο HWBot για να θεωρηθουν εγκυρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2019 στις 1:34 ΠΜ, kostas_anes είπε

Δεν εχω ελπιδες, αλλα επειδη το προτιμω απο το να μπλεξω με μαγαζια και περα δωθε το PC, ειναι κανενας κοντα Πατρα που διατειθεται να μου δωσει για λιγο το CPU του? 
Το θεμα ειναι οτι η 480 παιζει μονο σε 8x width στο PCI-E Bus οτι και να κανω x16 δεν παει ποτε και θελω να αποκλεισω το σκαρτο CPU απο την λιστα.
Οταν τεσταρα με την Taichi και τον 2700Χ σιγουρα θυμαμαι πως επαιζε σε x16, αλλα δεν τεσταρα τον 1400 ποτε με την Taichi.

Μην ανησυχειτε, θα βγει ζωντανο 😂

Αποκλειονται G τσιπακια γιατι εχουν μονο 8 PCI-E lanes για την καρτα.

Ρίξε ένα βλέφαρο στην 480 στα ac-coupling caps στο πίσω μέρος πάνω απο το pcie. Είναι 16 smt ζεύγη.

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Ρίξε ένα βλέφαρο στην 480 στα ac-coupling caps στο πίσω μέρος πάνω απο το pcie. Είναι 16 smt ζεύγη.

Το κανει με ολες τις καρτες ;)
Πχ κατι που εχω προχειρο.

 

image.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το bios το εχεις ψαξει ?

Eπιβεβαιωμενα ειναi μητρικη η επεξεργαστης λεμε.
Λες να μην εχω κανει οτι μπορουσα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Nikosmile είπε

6 μερες πριν τα γενεθλια μου. Μαλιστα. Θα ενημερωσω την παρεα.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 7 Ιουλίου, πολύ καλοκαιριάτικα πέφτει. Ύποπτη ημερομηνία :fear:.

AMD-CPU-7nm-Zen-2-Roadmap.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Για 7 Ιουλίου, πολύ καλοκαιριάτικα πέφτει. Ύποπτη ημερομηνία :fear:.

AMD-CPU-7nm-Zen-2-Roadmap.png

Είναι όμως 7/7 και έρχονται τα 7nm. Οπότε λογικό το βρίσκω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...