Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


VideoCardz.com
@VideoCardz
Just received a word from ASUS employee. 

Upcoming ASUS X570 motherboards:

🔸 ROG CROSSHAIR VIII FORMULA 
🔸 ROG CROSSHAIR VIII HERO 
🔸 ROG CROSSHAIR VIII HERO (WI-FI) 
🔸 ROG CROSSHAIR VIII IMPACT ( ITX είναι αυτή, φάση σαν τη θρυλική Impact Z170 για όσους θυμούνται )

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα https://www.skroutz.gr/s/10978043/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GTZR.html

δεν υπάρχουν στο QVL 

F4-3200C14D-16GTZR δεν θα έχουν πρόβλημα με το X470 Gaming 7 Giga έτσι? 

Τα F4-3200C14D-16GFX  (for AMD) 16GB FlareX ίδιο chip και ίδιο ΧMP profile δεν έχουν ? 

 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν ειναι για το εμφανησιακο παρτες θα παιξουν ,αλλα αν δεν σε νοιαζουν τα rgb οι Flarex ειναι και πιο φθηνες και καλυτερες

δεκτό, καλύτερες γιατί ??, αυτό ρωτάω ίδια ακριβώς πράγματα δεν είναι?

 

εδώ σε αυτόν λέει ότι με gaming 7 και GTZR φόρτωσε όλο το XMP χωρίς πρόβλημα. 

 https://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.xanxogaming.com%2Freviews%2Fgigabyte%2Fx470-aorus-gaming-7-wifi%2F6%2F

 

αλλά αν υπάρχει υποψία ότι οι Flare X κανουν καλυτερο OC πάσο, πάμε με αυτές. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dem είπε

δεκτό, καλύτερες γιατί ??, αυτό ρωτάω ίδια ακριβώς πράγματα δεν είναι?

εδώ σε αυτόν λέει ότι με gaming 7 και GTZR φόρτωσε όλο το XMP χωρίς πρόβλημα. 

 https://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.xanxogaming.com%2Freviews%2Fgigabyte%2Fx470-aorus-gaming-7-wifi%2F6%2F

αλλά αν υπάρχει υποψία ότι οι Flare X κανουν καλυτερο OC πάσο, πάμε με αυτές. 

ολα οσα εγραψες, μια χαρα θα παιξουν και οι trident z ,δεν τιθεται θεμα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ολα οσα εγραψες, μια χαρα θα παιξουν και οι trident z ,δεν τιθεται θεμα

Θα έχω καμιά πιθανότητα για 3600 με τα δικά σου timings ? ή πρέπει να πάω σε 4000C18D?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dem είπε

Θα έχω καμιά πιθανότητα για 3600 με τα δικά σου timings ? ή πρέπει να πάω σε 4000C18D?  

Αφού έχεις αποφασίσει να σκορπίσεις λεφτά σε μητρική, τότε κοίτα αυτη https://www.msi.com/Motherboard/X470-GAMING-M7-AC

Είναι η καλύτερη σε memory tunning

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αφού έχεις αποφασίσει να σκορπίσεις λεφτά σε μητρική, τότε κοίτα αυτη https://www.msi.com/Motherboard/X470-GAMING-M7-AC

Είναι η καλύτερη σε memory tunning

Μητρική και μνήμες θέλω να πάρω από μαγαζί Θεσσαλονίκη, σε περίπτωση γκέλας να τους έχω κοντά, δεν έχω χρόνο για πακεταρίσματα και επιστροφές. 

αυτή που λες δεν υπάρχει πουθενά στο skroutz.  

Με βάση αυτά, οι επιλογές μου είναι

 asus prime X470 pro

msi x470 gaming pro carbon

x470 gaming 7 wifi

msi B450 tomahawk

 

 

 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dem είπε

Θα έχω καμιά πιθανότητα για 3600 με τα δικά σου timings ? ή πρέπει να πάω σε 4000C18D?  

μπορει και ναι μπορει και οχι ,παιζει ρολο η μητρικη και η cpu δεν εξαρταται αποκλειστικα απο τις μνημες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης σίγουρα σε 7-10 μήνες θα μπει πάνω ryzen 3 , ελπίζοντας ότι δεν θα γίνει γκέλα και θα πηγαίνει καλά σε X470 και τουλάχιστον default. 

χάνοντας μόνο το PCIe 4.  Αν μπει κανα άλλο feature που θα χρειάζεται για oc στα Χ570  θα πονέσει που δεν πάω σε 9700K ή 9900Κ τώρα. Αλλά ρίσκα είναι αυτά θα θυσιάσω λίγες επιδόσεις τώρα για ένα ακόμα πιθανόν  upgrade στο μέλλον. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dem είπε

Επίσης σίγουρα σε 7-10 μήνες θα μπει πάνω ryzen 3 , ελπίζοντας ότι δεν θα γίνει γκέλα και θα πηγαίνει καλά σε X470 και τουλάχιστον default. 

χάνοντας μόνο το PCIe 4.  Αν μπει κανα άλλο feature που θα χρειάζεται για oc στα Χ570  θα πονέσει που δεν πάω σε 9700K ή 9900Κ τώρα. Αλλά ρίσκα είναι αυτά θα θυσιάσω λίγες επιδόσεις τώρα για ένα ακόμα upgrade στο μέλλον 

Kαι γτ δεν περιμενεις ρε συ λιγο να πας μια και καλη ,λιγοι μηνες ειναι μεχρι το καλοκαιρι

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Kαι γτ δεν περιμενεις ρε συ λιγο να πας μια και καλη ,λιγοι μηνες ειναι μεχρι το καλοκαιρι

Τα έχω μαζέψει  όλα τσουκου τσουκου,  εκτός από mb/ram/cpu, καταλαβαίνεις? Θα ξαναγίνει μια εξοικείωση με desktop που έχω να φτιάξω καμιά 15αρια χρόνια 

και θα έχω δυνατότητα για μια ακόμα διορθωτική κίνηση σε κανά χρόνο. Έτσι κι αλλιώς 2700Χ / 9700Κ θα είναι υπεραρκετοί για μένα. 

Αν χρειαστεί να αλλάξω μόνο cpu θα είναι καλά, θα πονέσει αν χρειαστεί να αλλάξω και mb και ram σε περίπτωση που με X570 πάρει και ένα ακόμα

ξερω γω 15% + o ryzen 3  με καλύτερη υποστήριξη σε Mhz στην Ram.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την παλεύεις μέχρι να βγουν οι καινούργιοι τότε πάρε τη φθηνότερη καλή να κάνεις τη δουλειά σου.. Η tomahawk κοστίζει ~120€, και να μην φτάνει για τους καινούργιους ryzen (προσωπικά το θεωρώ χλωμό ότι θα είναι ανεπαρκής) την πουλάς κάνα 90αρη και έχεις κάνει τη δουλειά σου με 30€ χασούρα...   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dem είπε

Τα έχω μαζέψει  όλα τσουκου τσουκου,  εκτός από mb/ram/cpu, καταλαβαίνεις? Θα ξαναγίνει μια εξοικείωση με desktop που έχω να φτιάξω καμιά 15αρια χρόνια 

και θα έχω δυνατότητα για μια ακόμα διορθωτική κίνηση σε κανά χρόνο. Έτσι κι αλλιώς 2700Χ / 9700Κ θα είναι υπεραρκετοί για μένα. 

Αν χρειαστεί να αλλάξω μόνο cpu θα είναι καλά, θα πονέσει αν χρειαστεί να αλλάξω και mb και ram σε περίπτωση που με X570 πάρει και ένα ακόμα

ξερω γω 15% + o ryzen 3  με καλύτερη υποστήριξη σε Mhz στην Ram.    

Εσύ ξέρεις καλύτερα τις ανάγκες σου. Τώρα για την μητρική ότι και να πάρεις οκ θα είναι και για τους 3 πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αν δεν την παλεύεις μέχρι να βγουν οι καινούργιοι τότε πάρε τη φθηνότερη καλή να κάνεις τη δουλειά σου.. Η tomahawk κοστίζει ~120€, και να μην φτάνει για τους καινούργιους ryzen (προσωπικά το θεωρώ χλωμό ότι θα είναι ανεπαρκής) την πουλάς κάνα 90αρη και έχεις κάνει τη δουλειά σου με 30€ χασούρα...   

Θα μπαίνουν οι 3 μια χαρά, είμαι σίγουρος. 

Το θέμα είναι μην χρειαστεί να την δώσεις την mb. 1ον για να μην ξαναστήνεις sw.

2ον αν χρειαστεί να την δώσεις θα είναι λόγο καλύτερης υποστήριξης σε  RAM , οπότε θα χρειαστεί να δώσεις και RAM. 

το καλοκαιρι μπορεί να λικάρει και τίποτα η Intel και να περιπλέξουν πάλι τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...