Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Ρε παιδιά τότε τι νόημα είχε οταν βγήκαν τα am4 που δεν ταιριάζανε τα του am3 σε αυτό?

Εννοείται οτι δεν ταιριάζει..

Απλως ειχα ενα brainfart γιατι σκεφτηκα οτι ειναι με τα πιαστιρακια οπως οι παλιες AMD ρε. Διπλα τα εχω ουτως η αλλως 30 δευτερα μου πηρε να το δω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Απλως ειχα ενα brainfart γιατι σκεφτηκα οτι ειναι με τα πιαστιρακια οπως οι παλιες AMD ρε. Διπλα τα εχω ουτως η αλλως 30 δευτερα μου πηρε να το δω :P

Εννοείται οτι εσυ είχες την υποχρέωση να το σιγουρέψεις!:D

Αλλά τελικά γράσο δεν έβαλες ακόμα για θερμοαγώγιμη... Περιμένω....-ουμε....😍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πιστεύετε ειλικρινά ότι οι zen 2 θα καταφέρουν να περάσουν την intel σε ipc?

Θέλω  να κάνω αναβάθμιση άμεσα, δεν το νομίζω να πω την αλήθεια, χρόνια το παλεύουν αλλά δεν και γενικά η intel απαντάει αμέσως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ssd93 είπε

Παιδιά πιστεύετε ειλικρινά ότι οι zen 2 θα καταφέρουν να περάσουν την intel σε ipc?

Θέλω  να κάνω αναβάθμιση άμεσα, δεν το νομίζω να πω την αλήθεια, χρόνια το παλεύουν αλλά δεν και γενικά η intel απαντάει αμέσως.

Το ελπίζουμε...Και υπάρχουν καλές πιθανότητες αυτή την στιγμή....

Η ιντελ εδω και καιρό απλά αλλάζει συσκευασίες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ssd93 είπε

Παιδιά πιστεύετε ειλικρινά ότι οι zen 2 θα καταφέρουν να περάσουν την intel σε ipc?

Θέλω  να κάνω αναβάθμιση άμεσα, δεν το νομίζω να πω την αλήθεια, χρόνια το παλεύουν αλλά δεν και γενικά η intel απαντάει αμέσως.

Με τους Ryzen 1ης γενιας σοβαρη απαντηση ακομα περιμενουμε παντως. Το βαζω περισσοτερους πυρηνες δεν το θεωρω απαντηση. 

Επισης απο οτι εχουμε δει ενας 3600 engineering sample να περναει εναν 9900k, σιγουρα θα εχουμε IPC increase.

Ποσο μαλλον και στους Rome στην server πλατφορμα που βγαινει ενα CPU σε ενα σοψκετ μπροστα στα benches ενω οι αντιπαλοι εχουν 2 sockets 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, ssd93 said:

Παιδιά πιστεύετε ειλικρινά ότι οι zen 2 θα καταφέρουν να περάσουν την intel σε ipc?

Θέλω  να κάνω αναβάθμιση άμεσα, δεν το νομίζω να πω την αλήθεια, χρόνια το παλεύουν αλλά δεν και γενικά η intel απαντάει αμέσως.

Σε IPC είναι ήδη σχεδόν στα ίδια (σε 1c1t λίγο πίσω, με SMT/HT on παίζει και να βγαίνουν μπροστά). Σε τελικό χρονισμό χάνουν. Και θα συνεχίσουν να χάνουν αν θες τη γνώμη μου. 5GHz all around με το πρώτο iteration 7nm το θεωρώ δύσκολο.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ssd93 είπε

Παιδιά πιστεύετε ειλικρινά ότι οι zen 2 θα καταφέρουν να περάσουν την intel σε ipc?

Θέλω  να κάνω αναβάθμιση άμεσα, δεν το νομίζω να πω την αλήθεια, χρόνια το παλεύουν αλλά δεν και γενικά η intel απαντάει αμέσως.

Σίγουρα θα έχει καλύτερο ipc από τους coffee lake και πίστεψε με απάντηση φέτος δεν θα έχει απο την ιντελ, από το 2020 με τα  10νμ θα δούμε τι θα κάνει 

7% χειρότερο ipc είχαν οι zen 

4% είχαν οι zen+ 

Απλα υστερούν στις συχνότητες 

 

1 λεπτό πριν, ZELOMOTH είπε

Κι εγω έτσι νομίζω και απλά περιμένω καλύτερο ipc και ενα 4.6-4.7 που κι αυτό νομίζω καλή "ζημιά" θα κάνει..🙂

Με 4.6 ghz all cores + καλύτερο ipc θα τον έχει άνετα τον 9900κ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, thetiesthatbind said:

Έπρεπε να το σιγούρεψω 😁 Ευχαριστω παιδιά!

Η απομίμηση ψύκτρας των athlon που κουμπώνει με τα κλιψάκια πρέπει να μπαίνει και σε am3 πλάκα πλάκα...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

7% χειρότερο ipc είχαν οι zen 

4% είχαν οι zen+ 

Απλα υστερούν στις συχνότητες 

Με 4.6 ghz all cores + καλύτερο ipc θα τον έχει άνετα τον 9900κ 

Εξαρτάται και πολλές φορές από το workload. Όπου δε παίζει ρόλο τόσο το latency ή το avx η amd είναι πολύ κοντά (πχ Cinebench R15 o 8600k στα 3.5 έχει ίδιο single thread score με τον 1600 στα 3.7 δηλαδή όντως κάπου 7% πίσω). Σε μερικά παιχνίδια οι διαφορές είναι μεγαλύτερες πάντως clock 4 clock αν τους τεστάρεις με δυνατή κάρτα σε μικρή ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Η απομίμηση ψύκτρας των athlon που κουμπώνει με τα κλιψάκια πρέπει να μπαίνει και σε am3 πλάκα πλάκα...

Toυ Athlon μπαινει σιγουρα. Γιατι και η Wraith των FX με το ιδιο mounting system μπαινει και σε AM4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι AM3 ψύκτρες με τα κλιπσάκια μπαίνουν σε ΑΜ4, όλες οι AM4 μητρικές έρχονται με προεγκατεστημένα τα ΑΜ3 brackets. Το αντίστροφο δεν ισχύει, τουλάχιστον χωρίς γκέττο πατέντες.🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...