Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

2600 vs 2600X. Ξέρω ότι ο Χ έχει καλύτερη ψήκτρα, το οποίο δεν με ενδιαφέρει αφού δεν θα την χρησιμοποιήσω,  και ότι είναι 200MHz πιο γρήγορος. Υπάρχουν άλλες διαφορές και στην τελική αξίζει να δώσεις τα παραπάνω που θέλει ο Χ;

Binning και PBO. Aναλογα ποσο θες να παιξεις με το τσιπακι σου κανεις την αντιστοιχη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

2600 vs 2600X. Ξέρω ότι ο Χ έχει καλύτερη ψήκτρα, το οποίο δεν με ενδιαφέρει αφού δεν θα την χρησιμοποιήσω,  και ότι είναι 200MHz πιο γρήγορος. Υπάρχουν άλλες διαφορές και στην τελική αξίζει να δώσεις τα παραπάνω που θέλει ο Χ;

αξιζει περισσοτερο χρηματικα να παρεις εναν 2600 και να δωσεις παραπανω λεφτα για να παρεις ενα καλο κιτ μνημες αν μιλαμε για gaming

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε μερα επεξεργαστες θα αλλαζουμε λεμε!!!!καλη φαση παντως 3 ryzen γενιες κουμπωνεις οτι γουσταρεις πληθωρα επιλογων,βεβαια κ απο ιντελ μερια στη σειρα 8χχχ-9χχχ εδωσε την επιλογη για πολλες επιλογες για ολα τα γουστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, predator77 είπε

καθε μερα επεξεργαστες θα αλλαζουμε λεμε!!!!καλη φαση παντως 3 ryzen γενιες κουμπωνεις οτι γουσταρεις πληθωρα επιλογων,βεβαια κ απο ιντελ μερια στη σειρα 8χχχ-9χχχ εδωσε την επιλογη για πολλες επιλογες για ολα τα γουστα.

Ναι. Σου εδωσε επιλογες Coffe Lake, Coffee Lake +100MHz, Coffee Lake +2 πυρηνες, Coffee Lake +2 πυρηνες ΚΑΙ HyperThreading (το αφεντικο τρελαθηκε), Coffee Lake with fake TDP numbers, Coffee Lake +$$$ -iGPU (το αφεντικο ξαναρθε στα ισα του), Coffee Lake με Boost, Coffee Lake χωρις Boost, Coffee Lake του Φτωχου, Coffee Lake του Πλουσιου, Coffee Lake με AVX, Cofffee Lake χωρις AVX, Coffee χωρις Lake, Lake χωρις Coffee, ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εφτιαξα ενα συστηματακι του αδερφου μου που του καηκε το p55 με 2600 κ μια μητρικουλα β450 μιλαμε κανει παρτυ σε ολα τα επιπεδα δεν τον ενδιαφερει oc  κ τετοια απλα θελει να παιζει κ αυτο κανει, τον 8600κ τον ζοριζει ασχημα, μαλλον απο την επομενη σειρα θα τον πουλησω τον ιντελ εχω μπει σε σκεψεις παρα πολυ

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ναι. Σου εδωσε επιλογες Coffe Lake, Coffee Lake +100MHz, Coffee Lake +2 πυρηνες, Coffee Lake +2 πυρηνες ΚΑΙ HyperThreading (το αφεντικο τρελαθηκε), Coffee Lake with fake TDP numbers, Coffee Lake +$$$ -iGPU (το αφεντικο ξαναρθε στα ισα του), Coffee Lake με Boost, Coffee Lake χωρις Boost, Coffee Lake του Φτωχου, Coffee Lake του Πλουσιου, Coffee Lake με AVX, Cofffee Lake χωρις AVX, Coffee χωρις Lake, Lake χωρις Coffee, ... 

σε σχεση με την μεχρι 7χχχ σειρα που επαιρνες τα 4 μονο κ τα αλλα 4 ψευτικα,τωρα τουλαχιστον παιρνεις 6--8-12-16 με η χωρις ψευτικα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, predator77 είπε

προσωπικα εφτιαξα ενα συστηματακι του αδερφου μου που του καηκε το p55 με 2600 κ μια μητρικουλα β450 μιλαμε κανει παρτυ σε ολα τα επιπεδα δεν τον ενδιαφερει oc  κ τετοια απλα θελει να παιζει κ αυτο κανει, τον 8600κ τον ζοριζει ασχημα, μαλλον απο την επομενη σειρα θα τον πουλησω τον ιντελ εχω μπει σε σκεψεις παρα πολυ

σε σχεση με την μεχρι 7χχχ σειρα που επαιρνες τα 4 μονο κ τα αλλα 4 ψευτικα,τωρα τουλαχιστον παιρνεις 6--8-12-16 με η χωρις ψευτικα!!!

Koιτα, οταν το γραφεις ετσι ακουγεται καλο.

Η αληθεια ειναι οτι στα 4 που επαιρνες παλια, παιρνεις και αλλα 2 η 4 με η χωρις ψευτικα δωρο στην ιδια τιμη γιατι μας περισεψαν :)
Που εισαι ρε γαλαντομα Intel να μας δινεις δωρεαν πυρηνες 2016. Με οτι προβληματα και security holes εχουν οι πυρηνες του 2016...

Αρε 14++......++++ καινοτομο.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ναι. Σου εδωσε επιλογες Coffe Lake, Coffee Lake +100MHz, Coffee Lake +2 πυρηνες, Coffee Lake +2 πυρηνες ΚΑΙ HyperThreading (το αφεντικο τρελαθηκε), Coffee Lake with fake TDP numbers, Coffee Lake +$$$ -iGPU (το αφεντικο ξαναρθε στα ισα του), Coffee Lake με Boost, Coffee Lake χωρις Boost, Coffee Lake του Φτωχου, Coffee Lake του Πλουσιου, Coffee Lake με AVX, Cofffee Lake χωρις AVX, Coffee χωρις Lake, Lake χωρις Coffee, ... 

Δες πάλι μια το πίνακακι π έβαλα πιο πάνω περί ipc και ξαναπές ότι δεν μπορεί να πει κάποιος το ίδιο για την AMD(hint 100%ειναι η 1st Gen ryzen)..

Εντάξει ανεβασε μνήμες και mhz... 

Επεξ/σία από ShooterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Δες πάλι μια το πίνακακι π έβαλα πιο πάνω περί ipc και ξαναπές που ότι δεν μπορεί να πει κάποιος το ίδιο για την AMD(hint 100%ειναι η 1st Gen ryzen)..

Εντάξει ανεβασε μνήμες και mhz... 

Δεν αρνειται κανεις εδω μεσα, ποσο μαλλον και η ιδια η AMD οτι οι Zen+ ειναι απλως ενα refresh των Ζen με κατι μικροfixes. (Ο λογος που ο αγιος 1400 μου εχει παραμεινει στην κατοχη μου 1 χρονο και δεν εχει φαει σουτα)
Αλλοι μας παρουσιαζουν τους καφεδες σαν προοδο και καινοτομιες, λες και δεν ειναι Skylake on crack....

Γι αυτο και περιμενουμε πως και πως τους zen 2 που θα ειναι οντως κατι νεο και καινοτομο.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Δες πάλι μια το πίνακακι π έβαλα πιο πάνω περί ipc και ξαναπές που ότι δεν μπορεί να πει κάποιος το ίδιο για την AMD(hint 100%ειναι η 1st Gen ryzen)..

Εντάξει ανεβασε μνήμες και mhz... 

μιας και ειχα και 1700 και 2700x ισχυει αυτο ,οι αλλαγες ηταν μονο η λιγο πιο γρηγορη cache,λιγο χαμηλότερο latency και τα ρολογια πραγμα που στην ουσια βελτιωσε περισσοτερο τον τομεα gaming στα υπολοιπα clock to clock ειναι ιδιοι. Οι μνημες περισσοτερο ανεβηκαν λογω μητρικων παρα βελτιωσεων στον Imc

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεν αρνειται κανεις εδω μεσα, ποσο μαλλον και η ιδια η AMD οτι οι Zen+ δεν ειναι απλως ενα refresh των Ζen με κατι μικροfixes.

Το 2ο "δεν" βγάλε γιατί αλλάζει το νόημα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nicksoti είπε

Το 2ο "δεν" βγάλε γιατί αλλάζει το νόημα...

Ισχυει και αν και πιστευω το πιασατε το νοημα ;)

Spoiler

Αιτια η πολυ ελαφρα μορφη δυσλεξιας, η οποια εμφανιζεται κυριως οταν γραφω σε πληκτρολογιο (παραδοξως στο γραπτο σε χαρτι δεν με επηρεαζει τοσο), αν γενικα εχετε παρατηρησει κατι ορθογραφικα που κανω κατα καιρους, η νοηματικες ασαφειες κτλ. Εε εχουμε ολοι καποια θεματακια :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

μιας και ειχα και 1700 και 2700x ισχυει αυτο ,οι αλλαγες ηταν μονο η λιγο πιο γρηγορη cache,λιγο χαμηλότερο latency και τα ρολογια πραγμα που στην ουσια βελτιωσε περισσοτερο τον τομεα gaming στα υπολοιπα clock to clock ειναι ιδιοι. Οι μνημες περισσοτερο ανεβηκαν λογω μητρικων παρα βελτιωσεων στον Imc

 Ναι αλλά μόνο μπλε κράζουμε.. Λες και η άλλη δεν ειναι εταιρεία... Λες και δεν ήξερες ότι παίρνεις mobo cpu με προοπτική 2 αναβαθμίσεων.. Δεν θυμάμαι να έταζε κάνεις >4c στο z170...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ισχυει και αν και πιστευω το πιασατε το νοημα ;)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αιτια η πολυ ελαφρα μορφη δυσλεξιας, η οποια εμφανιζεται κυριως οταν γραφω σε πληκτρολογιο (παραδοξως στο γραπτο σε χαρτι δεν με επηρεαζει τοσο), αν γενικα εχετε παρατηρησει κατι ορθογραφικα που κανω κατα καιρους, η νοηματικες ασαφειες κτλ. Εε εχουμε ολοι καποια θεματακια :P 

Nαι μωρέ απλά εγώ τουλάχιστο δυσκολεύτηκα λίγο, έπρεπε να το διαβάσω μέχρι τέλους και 2 φορές, είναι και τόση  πληροφορία εδω που έχω γίνει και λίγο... δυσλεκτικός στην ανάγνωση!

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, ShooterX είπε

 Ναι αλλά μόνο μπλε κράζουμε.. Λες και η άλλη δεν ειναι εταιρεία... Λες και δεν ήξερες ότι παίρνεις mobo cpu με προοπτική 2 αναβαθμίσεων.. Δεν θυμάμαι να έταζε κάνεις >4c στο z170...

Με ειδες να κραξω καπου? Εγω για το μονο που "κραζω" την ιντελ ειναι οι τιμες οχι το performance της ,αν ειχα 500 ευρω  για πεταμα και οχι 320, 9900k θα ειχα δεν θα ειχα 2700x ,αυτο δεν σημαινει αυτοματως οτι οι ryzen ειναι για πεταμα η ειναι τοσο πολυ πισω στο gaming οπως μπηκε να υποστηριξει ο κομπλεξικος φιλος πριν. Προσπαθω να ειμαι οσο περισσοτερο αντικειμενικος μπορω παραθετωντας παντα νουμερα οπου μπορω ,χωρις να λεω κατι στον αερα. (δεν παει για εσενα αυτο).

Εχεις φραγκα και γουσταρεις το απολυτο χτυπας 9900k ,δεν βγαινεις μανα μου ,τρως ρυζι 😂

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ShooterX είπε

 Ναι αλλά μόνο μπλε κράζουμε.. Λες και η άλλη δεν ειναι εταιρεία... Λες και δεν ήξερες ότι παίρνεις mobo cpu με προοπτική 2 αναβαθμίσεων.. Δεν θυμάμαι να έταζε κάνεις >4c στο z170...

Την μπλε την κραζεις γιατι της τα εχεις μαζεμενα ;)

Oχι περα απο την πλακα. Ο λογος που κραζω μπλε συνειδητα ειναι μονο και μονο επειδη, εστω και αν εχει υπερβολικα περισσοτερα λεφτα απο την AMD και η AMD 3 χρονια τωρα κοντα της δινει αγριο ανταγωνισμο, παιρνουμε κατι φτηνες δικαιολογιες "γιατι δεν μας πετυχαν και φετο τα 10" και προσθετους casually ενα + στα ηδη υπαρχοντα. Ολα αυτα ενω η ΑΜD απεδειξε οτι με λιγοτερα γκαφρα μπορει να κανει αλματα. Ασε που οτι δινει η μπλε, το δινει σε τιμες μονοπωλειου... Λες και δεν εχει φαει καμπανα να ξυπνησει, αλλα κοιμαται ακομα τον υπνο του δικαιου.

Ασυνειδητα, με καιει και η αδικια που εχω υποστει σαν καταναλωτης. Ναι, εταιρεια ειναι και θελει κερδη. Αλλα ρε μ@λακα εγω γιατι ειμαι υποχρεωμενος να παιρνω 3% IPC την χρονια, 10 χρονια τωρα? Νισαφι πια, μπουχτισαμε. 

Η AMD κραξιμο απο εμενα δεν τρωει, τουλαχιστον αξιολογο κραξιμο, γιατι σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι πολυ πισω σε ολους τους τομεις και τα λαθη που κανει τα βρισκω λογικα και δικαιολογημενα. ΧΩΡΙΣ αυτο να σημαινει οτι δεν απαιτω καλυτερα.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...