Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Με ειδες να κραξω καπου? Εγω για το μονο που "κραζω" την ιντελ ειναι οι τιμες οχι το performance της ,αν ειχα 500 ευρω για για πεταμα και οχι 320, 9900k θα ειχα δεν θα ειχα 2700x ,αυτο δεν σημαινει αυτοματως οτι οι ryzen ειναι για πεταμα η ειναι τοσο πολυ πισω στο gaming οπως μπηκε να υποστηριξει ο κομπλεξικος φιλος πριν. Προσπαθω να ειμαι οσο περισσοτερο αντικειμενικος μπορω παραθετωντας παντα νουμερα οπου μπορω ,χωρις να λεει κατι στον αερα. (δεν παει για εσενα αυτο).

Για το φίλο kostas_anes πήγαινε αυτό.. Sry σε πήραν τα σκάγια... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Για το φίλο kostas_anes πήγαινε αυτό.. Sry σε πήραν τα σκάγια... 😛

Γενικα αν παρατηρεις δεν κραζω. Ουτε μπαινω να μιλησω οπαδικα (πλην απο Zen 2 οπου το δηλωνω, ειμαι πορωμενος). Στα οπαδικα των αλλων μου αναβουν τα λαμπακια και αρχιζει το κραξιμο, μπας και ερθουν στα ισα τους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ShooterX said:

 Ναι αλλά μόνο μπλε κράζουμε.. Λες και η άλλη δεν ειναι εταιρεία... Λες και δεν ήξερες ότι παίρνεις mobo cpu με προοπτική 2 αναβαθμίσεων.. Δεν θυμάμαι να έταζε κάνεις >4c στο z170...

Ο pirmen με τον 6700k τι προοπτική αναβαθμίσης έχει στο z170... Το πίσσες το νόημα ε? Που και αυτός με τον 6600k δηλαδή, τι να αναβαθμίσει? Να δώσει 200 ευρώ να πάρει 4 threads ας πούμε? Η υπάρχει κάνας περίεργος με i3 η pentium g που αγόρασε z170 για να μεταβεί σε i7? Νεκρά εν τη γένεση τους είναι τα σοκετ,που τις είδες τις 2 αναβαθμίσεις δεν ξέρω.

 

Αλλά γουστάρω που το δικαιολογείς κιόλας ρε συ. Νταξει αφού δεν έταξε κάνεις πάνω από 4 core θα πετάξεις στα σκουπίδια κάνα mobo των 200 ευρώ να πάρεις z370 που σηκώνει Coffee, γιατί έτσι γουστάρει η intel. Ξέρεις, αυτά τα z370 με 1 vrm που τηγανίζουνε αυγά. Που να πάς με καμία hero z170 να βάλεις 8th Gen (σαν τον 8400 που έχει απαιτήσεις σε vrms) , z370 rgb gaming με 120 βαθμούς vrms, να φας και πατατουλες. 

Η μόνη αναβάθμιση είναι από 8700 σε 9900 αλλα με την προϋπόθεση να έχεις πάρει μητρική που να σηκώνει τα χαμηλά tdp του 9900k. Που και αυτό δεν το λες αναβάθμιση δηλαδή. Αναβάθμιση θεωρώ το να δωσω 300 ευρώ, όσο πήρα τον 8700k δηλαδή, και να παω σε κάτι καλύτερο. Το να δώσω τα διπλασια ναι οκ, χαίρω πολύ... 

 

Γενικά το μόνο βήμα μπροστά που έκανε τα τελευταία 9 χρόνια η intel ήταν οι sandybridge και οι Coffee lake που μας πήγαν στο 6/12 χωρίς αύξηση στις τιμές. Τα υπόλοιπα χρόνια χαρταετό πέταγε, και όποιος αγόρασε οτιδήποτε Intel εκείνη την περίοδο είναι και ο υπαίτιος. Μόλις άρχισαν να σφιγκουν τα οπίσθια με τους ryzen ήρθαν τα 6πυρηνα στη mainstream.. 

 

Τώρα αντικειμενικος δεν ξέρω αν είμαι, αλλά όταν υποστηρίζω κάτι το υποστηρίζω και με την τσέπη μου. Θεώρησα θαύμα τον 1600 και τον τιμησα, όπως επίσης θεώρησα ότι οι Coffee ήταν μια αξιοπρεπής απάντηση στους 1st Gen ryzen και τον τιμησα και τον 8700k. Από την άλλη έχουμε κάτι περίεργους που προσκυνάνε Intel γιατί με την 1080ti θα βγάλουν παραπάνω fps. Και όταν είδαν ότι ούτε με την 1080ti βγάζουν παραπάνω fps, τους έφταιγε το stagnation στις gpu, περίμεναν gpu από το μέλλον να τρέξουν 360p benchmarks να εξιλεωθουν. Και όλα αυτά ενώ στο rig τους έχουν 1060 και 1050ti...ονόματα δε λέμε.. 

 

Εσύ τουλάχιστον έχεις κάρτα της φιλοσυνης και είσαι οπαδός του low settings /high fps, καλώς γουστάρεις Intel και σε πάω. Τον άλλον τον καρναβάλο που παίζει ac origins με 1060 στα 30 fps αλλά πήρε i7 το 2015 και περιμένει να τον αξιοποιήσει στο μελλον τι να τον πεις? 

Επεξ/σία από strawman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

2600 vs 2600X. Ξέρω ότι ο Χ έχει καλύτερη ψήκτρα, το οποίο δεν με ενδιαφέρει αφού δεν θα την χρησιμοποιήσω,  και ότι είναι 200MHz πιο γρήγορος. Υπάρχουν άλλες διαφορές και στην τελική αξίζει να δώσεις τα παραπάνω που θέλει ο Χ;

Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες: απο τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματος , τη χρήση κτλ κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Χωρίς μνήμες και μητρικές τέτοιες ώστε να σφίξεις subtimings ο 7600K είναι συγκρίσιμος ή και καλύτερος(εκεί που θες δυνατό ST) σε games από τον 1600 μετά από oc και στους δύο.

Γιατί ο ένας παίρνει oc μέχρι και τα 5Ghz ενώ ο άλλος βία 4 από τα 3,6.

Και στα ίδια ρολόγια πάλι καλύτερος είναι ο 7600κ στο SΤ από τον 1600 με τις ίδιες μνήμες. Ακόμα και bdies να έχει ο 1600, αν ο 7600k έχει 3000/3200 c16 πάλι καλύτερο ST performance θα έχει tbh. Αυτά τα ξέρουν και οι πέτρες. Τώρα πόσο μεγάλη είναι η διαφορά 5-8-10% εξαρτάται καθαρά από το workload και αν αυτό είναι latency intensive ή χρησιμοποιεί ΑVΧ εντολές. Το κακό είναι όμως ότι εν έτη 2017 και με μηδενικό ανταγωνισμό ως τότε, η intel ακόμα πίστευε ότι 4 cores 4 thread ήταν αρκετά και βάραγε 200ρια+ msrp στο ψαχνό.

Περιττό να σου πω ότι τη σήμερον ημέρα υπάρχουν games που όχι μόνο χρησιμοποιούν 8+ threads αλλά είναι έτσι (κακό)γραμμένα που τα βαράν και αλύπητα. Το monster hunter world πχ μετά το hd texture pack update έχει πλέον κοντά 80-90% cpu usage με τον 8600k στα 4.7 GHz !!! Από περιέργεια το έβαλα μετά και στον 1600 και έμεινα δ@γκάς όταν είδα θερμοκρασίες και εκεί λες και έτρεχα handbrake και την cpu να παίζει στο 70% με 12 threads active. Και όλα αυτά με το vsync κλειδωμένο στα 75 και στους 2, φαντάσου να ήταν off δηλαδή. Υπάρχει βέβαια το special K mod που ρίχνει λίγο το cpu usage, αλλά θέλω να σου πω κάποιος με last gen i5 δε τον βλέπω να κρατά παντού το 60ρι εύκολα. Τα ίδια και στο kingdom come deliverance, το game σκελάρει μέχρι και 12 threads. Στο FFXV ο παππούς 8350 με το άθλιο STP/IPC κοντραριζόταν με old gen i7s αν θυμάσαι. Τα ίδια και στο mordhau (καινούριο game), πολλοί παραπονιούνται στο forum με παλιούς i5 για το frontlines mode που γίνεται χαμός και είναι αρκετά cpu intensive. Με 8600k/1600 δε πέφτει ποτέ κάτω από 75 fps το game.

Θέλω να πω ότι πολλές φορές τα benchmarks που βλέπουμε είναι flawed, γιατί δε παρουσιάζουν σωστά τα 1% lows σε όλες τις συνθήκες. Δε μου λέει κάτι αν μπορώ να βλέπω το skybox του mordhau με τον 7600k 10-20 fps παραπάνω από τον 1600 και όταν γεμίσει ο server στο frontlines ο μεν να παίζει από τα 50 έως τα 150 fps ενώ ο άλλος να μη πέφτει κάτω από τα 75 και ας έχει μικρότερο ταβάνι για τα max fps. Επίσης σπάνια βλέπεις πια haswell/sky/kaby 4cοres/4threads cpu benches για αυτά τα games που έγραψα. Και η κατάσταση όσο πάει χειροτερεύει για τους 4/4.

edit: Για το mordhau το poor performance στο frontline ίσως και να μην είναι θέμα thread count γιατί υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις στο διαδίκτυο.

9 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Εκει στο Damage Control σας τα δινουν σε γραπτα σεναρια :P ? Δεν πετυχαινει το σεναριο 1, παμε στο σεναριο 2? 

"το κομμάτι χρηστών που ασχολείται αποκλειστικά με handbrake & winzip, δεν είναι υπαρκτό , αλλά λογοτεχνία", "θα καταλάβει και γιατί οι τιμές είναι εκεί που είναι"

Να συμπληρωσω :
"το κομμάτι χρηστών που ασχολείται αποκλειστικά με gaming σε 1080p και εχει RTX 2080, δεν είναι υπαρκτό , αλλά λογοτεχνία", "θα καταλάβει και γιατί οι πωλήσεις είναι εκεί που είναι"

 

QFFT

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

 ενώ οι 8700Κ βγάζουν 4,8+ και χωρίς ιδιαίτερα καλή ψύξη(στα games τουλάχιστον).

Πήγες να με πνίξεις με τη κοκα κόλα, αλλά μετά το έσωσες κάπως.😁

5 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Ναι. Σου εδωσε επιλογες Coffe Lake, Coffee Lake +100MHz, Coffee Lake +2 πυρηνες, Coffee Lake +2 πυρηνες ΚΑΙ HyperThreading (το αφεντικο τρελαθηκε), Coffee Lake with fake TDP numbers, Coffee Lake +$$$ -iGPU (το αφεντικο ξαναρθε στα ισα του), Coffee Lake με Boost, Coffee Lake χωρις Boost, Coffee Lake του Φτωχου, Coffee Lake του Πλουσιου, Coffee Lake με AVX, Cofffee Lake χωρις AVX, Coffee χωρις Lake, Lake χωρις Coffee, ... 

Επίσης επετειακός CL με άλλο όνομα και το κερασάκι στη τούρτα hyper binned Coffee lake σε auction και να έχεις και το thrilling από τα χτυποκάρδια που θα κονταροχτυπηθείς με τους υπόλοιπους SI's με δώρο το σφυρί στο τέλος.🤩

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα PC με συνδυασμό Ryzen 3 1200 (overclocked στα 3.8-3.9GHz με μαμά ψύκτρα) και GTX1060 6GB για AAA games που κυκλοφόρησαν ως τώρα αλλά και για τα επόμενα 1-2 χρόνια σε 1080p με high settings (έστω μεταξύ medium-ultra αν όχι όλα high). Σκοπός είναι τα FPS να παραμένουν στα 35+ στους πολύ απαιτητικούς τίτλους παιχνιδιών και 55-60 στα υπόλοιπα.

^Αυτά με στόχο μιας μελλοντικής αναβάθμισης CPU σε 3-5 χρονάκια απο τώρα.. μιας και οι AMD 3ης και 4ης γενιας θα χρησιμοποιούν το AM4 socket. Θεωρώ την Ryzen 3 1200 (~55 ευρώ) πιο VFR απο τις Ryzen 5 1600 (~125 ευρώ) και Ryzen 5 2600 (~145 ευρώ) και απ' ότι έχω δεί δεν υπάρχει τεράστια διαφορά στις επιδόσεις για να πεις ότι αξίζουν αυτή τη διαφορά χρημάτων (μιλώντας πάντα για "safe" OC στην 1200).

Κυρίως θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο λάθος στο σκεπτικό μου αλλά και ένα feedback απο όσους έχουν αυτό το combo π.χ. άμα πέφτω έξω στις επιδόσεις ή αν αντιμετωπίσατε κάποιο θέμα (βλ. με θερμοκρασίες).

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, nikos032 said:

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα PC με συνδυασμό Ryzen 3 1200 (overclocked στα 3.8-3.9GHz με μαμά ψύκτρα) και GTX1060 6GB για AAA games που κυκλοφόρησαν ως τώρα αλλά και για τα επόμενα 1-2 χρόνια σε 1080p με high settings (έστω μεταξύ medium-ultra αν όχι όλα high). Σκοπός είναι τα FPS να παραμένουν στα 35+ στους πολύ απαιτητικούς τίτλους παιχνιδιών και 55-60 στα υπόλοιπα.

^Αυτά με στόχο μιας μελλοντικής αναβάθμισης CPU σε 3-5 χρονάκια απο τώρα.. μιας και οι AMD 3ης και 4ης γενιας θα χρησιμοποιούν το AM4 socket. Θεωρώ την Ryzen 3 1200 (~55 ευρώ) πιο VFR απο τις Ryzen 5 1600 (~125 ευρώ) και Ryzen 5 2600 (~145 ευρώ) και απ' ότι έχω δεί δεν υπάρχει τεράστια διαφορά στις επιδόσεις για να πεις ότι αξίζουν αυτή τη διαφορά χρημάτων (μιλώντας πάντα για "safe" OC στην 1200).

Κυρίως θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο λάθος στο σκεπτικό μου αλλά και ένα feedback απο όσους έχουν αυτό το combo π.χ. άμα πέφτω έξω στις επιδόσεις ή αν αντιμετωπίσατε κάποιο θέμα (βλ. με θερμοκρασίες).

Ειχα καποτε 1600 με 1060. Γενικα η 1060 οντως καπου εκει θα παιζει, δηλαδη ~40 σε ULTRA σε βαρια games τυπου AC origins. Παντως 1200 δεν θα αγοραζα, τον θεωρω λιγο. Ακομα και την 1060 θα την μπουκαλιαζει σε ορισμενα games. Και το κακο ειναι οτι δεν θα εχεις τη δυνατοτητα να ριξεις settings (πχ στο AC origins) απο ultra σε high - medium να πιασεις τα 60 γιατι το CPU δεν θα τραβαει.


Γενικα διαφορες μεταξυ 1200 και 1600 υπαρχουν μεγαλες, δεν ξερω που ειδες το αντιθετο. Αρκετα μεγαλες για να δικαιολογησουν τα 70€ θα ελεγα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα PC με συνδυασμό Ryzen 3 1200 ευρώ)

Πόσο τον βρήκες ; Αν τον θες μέχρι την μετάβαση στα 7nm τότε ΟΚ αλλά για μόνιμος δεν λέει και πολλά ειδικά τώρα που παίζουν προσφορές 90-100€ για τον R5 1600. Φήμες λένε για R3 3300 6C/12T και TDP 50W, αν βγει σε τιμή κάτω απο 140€ θα πάρει "approval" μέχρι και απο τον Al Gore!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, strawman είπε

Ειχα καποτε 1600 με 1060. Γενικα η 1060 οντως καπου εκει θα παιζει, δηλαδη ~40 σε ULTRA σε βαρια games τυπου AC origins. Παντως 1200 δεν θα αγοραζα, τον θεωρω λιγο. Ακομα και την 1060 θα την μπουκαλιαζει σε ορισμενα games. Και το κακο ειναι οτι δεν θα εχεις τη δυνατοτητα να ριξεις settings (πχ στο AC origins) απο ultra σε high - medium να πιασεις τα 60 γιατι το CPU δεν θα τραβαει.


Γενικα διαφορες μεταξυ 1200 και 1600 υπαρχουν μεγαλες, δεν ξερω που ειδες το αντιθετο. Αρκετα μεγαλες για να δικαιολογησουν τα 70€ θα ελεγα.

https://youtu.be/lrN6QFHBECY?t=132

^Το AC origins παίζει με 65 FPS avg σε high-ultra high με 100% CPU και 100% GPU usage και σε πολυ καλες θερμοκρασιες.. δε βλέπω κάποιο bottleneck ?

 

9 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Πόσο τον βρήκες ; Αν τον θες μέχρι την μετάβαση στα 7nm τότε ΟΚ αλλά για μόνιμος δεν λέει και πολλά ειδικά τώρα που παίζουν προσφορές 90-100€ για τον R5 1600. Φήμες λένε για R3 3300 6C/12T και TDP 50W, αν βγει σε τιμή κάτω απο 140€ θα πάρει "approval" μέχρι και απο τον Al Gore!

Σκέφτομαι για απευθείας μετάβαση απο R3 1200 σε 4ης γενιας, αν κυκλοφορήσουν το 2020 τότε πιστεύω το 2022-2023 θα είναι μια καλή περίοδος για αγορά των Ryzen με Zen+ 2 αρχιτεκτονική.

Τον R5 1600 που τον βρήκες προσφορά στα 90-100 ευρώ ?

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, nikos032 said:

https://youtu.be/lrN6QFHBECY?t=132

^Το AC origins παίζει με 65 FPS avg σε high-ultra high με 100% CPU και 100% GPU usage και σε πολυ καλες θερμοκρασιες.. δε βλέπω κάποιο bottleneck ?

Νταξει, αμα θες να πεισεις τον εαυτο σου, εγω δεν θα στη χαλασω. Οποτε αμα ισχυει το προηγουμενο, μην ανοιξεις το spoiler, ειναι παγιδα.

 

Για προχωρα λιγο το video εκει που πεφτουν φαπες και πες μου τι βλεπεις. 40αρια fps, το CPU 100% και η καρτα στο 60%! Και ολα αυτα σε σχετικα ελαφρια μερη του game. Μια βολτα απο alexandria και τα κλατταρε, μυριζω 30αρια στην καλυτερη. Και ολα αυτα σε benchmark run. Δηλαδη, οπως σου ειπα πριν, ctrl alt tab να κλεισεις ολα τα background tasks για να μην γινει εκτοξευση. Επισης οπως προειπα, δεν εχεις καμια δυνατοτητα να ριξεις settings (μιας και στα very high δεν κραταει 60αρη η 1060 οπως φαινεται και στο video) μιας και θα σε κοβει το CPU. Το οποιο CPU δουλευει μεταξυ 98 και 100% σε ΟΛΟ το run! Αν εισαι okay με αυτο, προχωρα αφοβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, strawman είπε

Νταξει, αμα θες να πεισεις τον εαυτο σου, εγω δεν θα στη χαλασω. Οποτε αμα ισχυει το προηγουμενο, μην ανοιξεις το spoiler, ειναι παγιδα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Για προχωρα λιγο το video εκει που πεφτουν φαπες και πες μου τι βλεπεις. 40αρια fps, το CPU 100% και η καρτα στο 60%! Και ολα αυτα σε σχετικα ελαφρια μερη του game. Μια βολτα απο alexandria και τα κλατταρε, μυριζω 30αρια στην καλυτερη. Και ολα αυτα σε benchmark run. Δηλαδη, οπως σου ειπα πριν, ctrl alt tab να κλεισεις ολα τα background tasks για να μην γινει εκτοξευση. Επισης οπως προειπα, δεν εχεις καμια δυνατοτητα να ριξεις settings (μιας και στα very high δεν κραταει 60αρη η 1060 οπως φαινεται και στο video) μιας και θα σε κοβει το CPU. Το οποιο CPU δουλευει μεταξυ 98 και 100% σε ΟΛΟ το run! Αν εισαι okay με αυτο, προχωρα αφοβα

Να πείσω τον εαυτό μου για ποιο πράγμα ? Ούτε fan της AMD είμαι ούτε θεωρώ την 1200 καλύτερη απο την 1600, αλλά άμα συγκρίνουμε 1200 OC (55 ευρώ) με 1600 (125 ευρώ) και μια GTX1060 το αποτέλεσμα στα FPS θα είναι ίδιο (65 FPS avg) αλλά με bottleneck. https://www.youtube.com/watch?v=YPD76F4oY2Q εδώ φαίνεται ότι η CPU τρέχει μόνο στα 2/3 ενώ η GTX1060 γονατίζει με 100%. Οπότε αν μιλήσουμε για Ryzen 5 1600 τότε πάμε για GTX 1660 ? Τότε είναι που ξεκινάμε με το "άντε δώσε άλλα +20 ευρώ να πάρεις κάτι "καλύτερο" :)

Επίσης επειδή αναφέρθηκες για τις μάχες στο συγκεκριμένο παιχνίδι, όπως είπα σε AAA τίτλους δεν με πειράζει αν τα FPS είναι 35+.. θα είχα πρόβλημα αν υπήρχαν freezes ή θερμοκρασίες 75+

Edit: Η GTX1060 με τον R3 1200 έπαιζε στα 75-100% με avg τα 90% εκτός αν είδαμε διαφορετικό βίντεο ή μάλλον είδες το test με τον G4560 ?

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε μαν, αλλά στο βιντεο που ανεβασες σε very high settings σε ελαφριές περιοχές του game η καρτα πέφτει στο 60%. Καταλαβαίνεις τι θα πεί αυτό? Σε settings σε game που η καρτα θα έπρεπε να αγκομαχαει υπολειτουργει λόγω του επεξεργαστή. Αν είναι έτσι μη πάρεις 1060 αλλά 1050 μιας και τόσο θα σου αποδίδει... 

Με τον 1600 η καρτα ναι, θα είναι στο 100%, και αυτό είναι το ζητούμενο. Άμα είσαι okay εγώ κομπλέ αλλά μη μου λες δεν τρωει bottleneck η 1060 όταν την βλέπεις να είναι 60%...

 

Το αποτέλεσμα που το βλέπεις ότι είναι ίδιο όταν ο ένας τρέχει το bench και ο άλλος ingame? Πως τα συγκρίνες? Και που διάβολο το είδες ότι θα βγάζει average 65 ο 1200? Ούτε με σφαίρες. Σε όλη την Alexandria θα είσαι κάτω από 40 σταθερά. 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Origins σε r5 1400 στα 3.8 δεν την παλευει καστανο. Στην αρχικη πολη ειμαι μεταξυ 30-45 FPS, μετα απο 3 ωρες το παρατησα μεχρι να βαλω καλυτερο CPU πανω γιατι δεν την παλευα..... 
Η καρτα χαλαρα στο 50-60%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, kostas_anes said:

Το Origins σε r5 1400 στα 3.8 δεν την παλευει καστανο. Στην αρχικη πολη ειμαι μεταξυ 30-45 FPS, μετα απο 3 ωρες το παρατησα μεχρι να βαλω καλυτερο CPU πανω γιατι δεν την παλευα..... 
Η καρτα χαλαρα στο 50-60%

Κάτι κάνεις λάθος? Έλα ρε συ ο 1600 το πήγαινε αέρα, 80αρια βαραγα (1080ti). Στην Alexandria μπαστούνια βέβαια, 50-55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Το Origins σε r5 1400 στα 3.8 δεν την παλευει καστανο. Στην αρχικη πολη ειμαι μεταξυ 30-45 FPS, μετα απο 3 ωρες το παρατησα μεχρι να βαλω καλυτερο CPU πανω γιατι δεν την παλευα..... 
Η καρτα χαλαρα στο 50-60%

δεν φταιει τοσο η cpu οσο η καρτα εχει εντελως αλλη συμπεριφορα η cpu με amd καρτα και διαφορετικη με nvidia

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...